Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna www.rzeczpospolita2015.fora.pl
Symulacja Polityczna
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Debata wyborcza - prezydent 2020
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Programy polityczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sos grzybowy
Dziennikarze



Dołączył: 28 Cze 2013
Posty: 1098
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 15:09, 30 Cze 2014    Temat postu: Debata wyborcza - prezydent 2020

Cytat:
Dum-du-du-dum Dum-du-du-dum Dum-du-du-dum...

(Jakaś ładna graficzna czołówka, że flaga, że pałac, że godło)

(Ładne studio, a w nim trzy damy, które będą prowadzić debatę:

Danuta Dobrzyńska, Marta Kielczyk, Agnieszka Górniakowska)


(Głos zabiera Danuta Dobrzyńska)

Szanowni Państwo! Przed nami wybory prezydenckie. Wybierzemy w nich osobę, która będzie sprawować najwyższy urząd w państwie przez następne pięć lat. Oto kandydaci na ten urząd:

(krótkie przedstawienie kandydatów)

Zaprosiliśmy dziś do studia wszystkich kandydatów startujących w tych wyborach, aby przeprowadzić wyborczą debatę. Zasady są następujące: Trzy kategorie, każdej po dwa pytania takie same dla każdego kandydata. Czas również taki sam dla wszystkich: po 1 minucie na odpowiedź (og: 1000 znaków). Na koniec każdy z kandydatów będzie mógł dokonać krótkiego podsumowania, na które również będzie miał minutę.

Zaczynamy.

Pierwsza kategoria: sprawy krajowe. Pytania w tej kategorii zadawać będzie Marta Kielczyk

(Głos zabiera Kielczyk)

Cytat:
(1) Szanowni państwo. Jednym z głównych problemów, przed którymi w najbliższych dziesięcioleciach stoi nasz kraj jest starzenie i kurczenie się społeczeństwa. Jak chcecie państwo tej tendencji przeciwdziałać?

(2) Od ponad 10 lat nie jesteśmy w stanie uchwalić ustawy regulującej kwestie in-vitro. Kolejne ekipy rządzące niewiele w tym zakresie zrobiły. Wprowadziliśmy za to związki partnerskie, które jednak mają wciąż swoich zdecydowanych przeciwników. Regularnie obserwujemy manifestacje przeciwnych światopoglądowo środowisk, które wzmagają napięcie. Jaką politykę zamieracie państwo w tych sprawa prowadzić?


OG: Mamy deficyt czasu, więc bez ceregieli odpowiadajcie, od razu na oba pytania. Jeno odpowiedzi rozdzielcie, bo będę sprawdzał czas (znaki) i robił didaskalia, jakby ktoś czas przekroczył. Nie czekajcie jeden na drugiego, bo i tak nie będzie interakcji.

Czas macie gdzieś do 21, bo wtedy wrzucę pytania z drugiej grupy.

Jakby coś nie pasowało do tych pań redaktór, co im w usta w sadzam, to wybaczcie. Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Halina Bożyszkiewicz
Prawo i Sprawiedliwość



Dołączył: 05 Gru 2013
Posty: 4247
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/3

PostWysłany: Pon 16:08, 30 Cze 2014    Temat postu:

1) Przede wszystkim trzeba wprowadzić politykę prorodzinną, ale na poważnie. Musimy wprowadzić: tanie kredyty dla rodzin, darmowe podręczniki, darmowe przedszkola i żłobki, rodzinne zniżki komunikacyjne oraz wiele innych programów, które mam już gotowe i zaplanowane. Przede wszystkim trzeba zmienić mentalność ludzką. Trzeba uświadomić Polakom, że ich krajem i miejsce zamieszkania jest Polska. Musimy stanowczo ukrócić kosmopolityczne zapędy. Między innymi budując nowe miejsca pracy.

2) Wszyscy doskonale znają moje poglądy i raczej nie powiem nic nowego. Jako prezydent będę kierować się zasadami religii i sumienia. Przede wszystkim trzeba wycofać ustawę o związkach partnerskich, zakazać aborcji, zakazać in-vitro, zakazać eutanazji. Będę także przeciwdziałać dalszej liberalizacji w kwestiach światopoglądowych. Chcę przekonać polski społeczeństwo, aby odwróciło się od lewicowania, które jest tak bardzo promowane. Ludzie muszą pamiętać o historii naszego kraju, która od samego początku jest oparta o zasady chrześcijańskie. Mieliśmy papieża, byliśmy obrońcami wiary i katolickim centrum Europy. To wszystko poszło w zapomnienie na rzecz lewackiej mody.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 16:46, 30 Cze 2014    Temat postu:

Cytat:

1) Jednym z najistotniejszych zadań polityki rodzinnej jest zwiększenie samodzielności ekonomicznej rodzin wychowujących dzieci. Najważniejszymi elementami finansowego wsparcia rodzin z dziećmi w Polsce są prorodzinne rozwiązania podatkowe w formie ulgi podatkowej na dzieci. Niestety z tych rozwiązań nie korzysta lub nie w pełni korzysta blisko jedna trzecia rodzin, a tam gdzie w rodzinie wychowuje się co najmniej troje dzieci odsetek ten wzrasta do blisko 70 procent.

Kluczową propozycją jest reforma systemu podatkowego zakładająca zastąpienie ulgi na dzieci przez system wielokrotności kwoty wolnej od podatku zależnej od liczby dzieci w rodzinie. Ta zmiana w systemie podatkowym jest tak skonstruowana, aby nie wpłynęła negatywnie na sytuację rodzin, które obecnie w pełni wykorzystują przysługujące im korzyści z tytułu ulgi na dzieci. Przyniosłaby ona natomiast korzyści dla rodzin mniej zamożnych, które obecnie mają ograniczone możliwości skorzystania z ulgi, ze względu na zbyt niską wartość <pi pi pi> uzyskiwanego dochodu.

2) Jeśli chodzi o in vitro, to trudno odebrać szanse na posiadanie dzieci tym osobom, które z różnych powodów nie mogą ich mieć. Nie chciałabym w imię mojego światopoglądu pozbawiać kogokolwiek nadziei na dziecko. W ramach kompromisu jedni powinni się wyrzec pomysłów wsadzania ludzi do więzienia za stosowanie in vitro, a inni zrobić wysiłek, aby w stopniu maksymalnie możliwym szanować katolicką wrażliwość znacznej części obywateli, na przykład w kwestii losu zarodków.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Janusz Siemieńczuk
Blok Janusza Siemieńczuka



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3226
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 17:37, 30 Cze 2014    Temat postu:

Cytat:
Janusz Siemieńczuk, niezależny


1. Biorąc pod uwagę fakt, że polityki związane z przeciwdziałaniem starzeniu się ludności znajdują się przede wszystkim w gestii państw członkowskich Unii Europejskiej, szczególnego znaczenia nabierają różnorodne formy współpracy i wymiany najlepszych praktyk podejmowane na szczeblu unijnym. Wiadomo, że zgoda i współpraca buduje i musimy współpracować w tej ważnej sprawie z Unią Europejską. Jedną z najważniejszych inicjatyw jest tutaj Europejski Sojusz na rzecz Rodzin, którego celem jest tworzenie bodźców dla polityk rodzinnych co objawia się wymiana pomysłów i doświadczeń.

Powinniśmy uczyć się od najlepszych, którzy ze starzeniem społeczeństwa sobie radzą. Taka wymiana doświadczenie na pewno wskaże Polsce właściwe tory. Powinniśmy właściwie rozwinąć system prorodzinny, zachęcać do zakładania rodzin i budować oczywiście więzi społeczne. To jest szereg działań, które musi podjąć nie tylko Polska, ale i cała Unia.

2. Po pierwsze nie rozumiem tutaj protestów środowisk skrajnie prawicowych. Każdy człowiek decyduje za siebie i jeśli chce zawrzeć związek partnerski to jest to tylko jego decyzja. Nie wtrącajmy się w sprawy prywatne, a te krzyki środowisk prawicy można porównać do wyborów i odgórnego nakazu głosowania na jakąś opcję. To też jest naruszanie prywatności i wolności wyboru.

Nie nawołując nikogo do poddania się in vitro, chcę, by było one dozwolone i uregulowane. Każdy człowiek ma prawo do szczęścia i jeśli chce mieć dziecko, a nie może go mieć, powinien skorzystać z in vitro. To wiąże się również z pierwszym pytaniem zadanym przez pana redaktora, otóż in vitro na pewno pomoże zwiększyć liczbę dzieci, a nie odwrotnie. Uważam, że każdy człowiek ma wolną wolę, a państwo nie może się wtrącać w jego sferę życia prywatnego. Rozdzielmy wreszcie państwo z politykami na czele od osób prywatnych, od zwykłych obywateli puka w stół.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mikołaj Liściowski
Nowa Prawica



Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 4329
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 18:19, 30 Cze 2014    Temat postu:

1) Aby zapobiec starzeniu się społeczeństwa państwo powinno prowadzić przede wszystkim sensowną politykę prorodzinną. Tak jak mówiła moja przedmówczyni pani prezydent Stern należy wprowadzić korzystne dla rodzin reformy podatkowe. Moim zdaniem PITu w ogóle nie powinno być, a zastąpić go powinien podatek od funduszu wynagrodzeń. Nasz podatek był korzystniejszy dla rodzin. Według obecnych przepisów ulga prorodzinna waha od tysiąca do dwóch i pół tysiąca złotych rocznie na każde dziecko w zależności od sytuacji danej rodziny. Według naszej ustawy ulga wynosiłaby na każde dziecko ponad 3100 złotych. Różnica jest więc spora.
Pomysły Pani prezydent także niewątpliwie są ciekawe. Szkoda tylko, że podczas swojej pięcioletniej kadencji nie próbowała ich zrealizować.
Nawiązując do wypowiedzi pani Bożyszkiewicz na pewno rozwiązaniem nie jest dawanie ludziom wszystkiego za darmo. Niszczy konkurencję na rynku, a więc doprowadzają tylko do zawyżania cen dla państwa a w konsekwencji większego deficytu i <pi pi pi> likwidacji mniejszych firm, co z kolei prowadzi do zwiększenia bezrobocia i większej emigracji. A przez nią społeczeństwo starzeje się jeszcze szybciej.
2) Jeśli chodzi o sprawę in vitro to ja i moja partia proponowaliśmy już w sejmie ustawę o ochronie genomu ludzkiego, która była niejako kompromisowa w tej sprawie. Zakazywała m. in. takich kontrowersyjnych kwestii jak mrożenie zarodków. Niestety sama pani prezydent, która przed chwilą mówiła o wartości podobnego kompromisu tą ustawę z niewiadomych do dzisiaj przyczyn zawetowała. Abstrahując dodam, że przez to Polska musi płacić duże kary dla UE za niewdrożenie prawa na ten temat.
In vitro ma niewątpliwie i wady i zalety, jednak ostatecznie prowadzi do zwiększenia liczby dzieci i dlatego na pewno nie należy zakazywać stosowania tejże metody. Jeśli chodzi o związki partnerskie to jest to kwestia niewątpliwie trudna. Oczywiście będę dążył do likwidacji tychże związków, aczkolwiek na pewno niełatwo będzie to pogodzić z ochroną praw nabytych. Z tego właśnie powodu jako Nowa Prawica nie zgłosiliśmy jeszcze projektu ustawy na ten temat. Klub dopiero pracuje nad projektem takiej ustawy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adam Słowiński
Blok Janusza Siemieńczuka



Dołączył: 14 Mar 2014
Posty: 214
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pon 18:39, 30 Cze 2014    Temat postu:

Barbara Nowacka
Cytat:

1) Samego "starzenia" nie da się zatrzymać, to naturalne, że ludzie się starzeją. Jednak, żeby starsi ludzie nie stanowili problemu dla gospodarki, trzeba zaktywizować tę grupę (55 lat wzwyż) zaktywizować zawodowo. Otóż, jak to zrobić? Permanentnym doszkalaniem i/lub przekwalifikowywaniem starszych pracowników, upowszechnianiem wykonywania pracy przez Internet, wprowadzeniem specjalizacji geriatrycznych, czy może nawet rozdzieleniem usług medycznych celem zwiększenia ich efektywności. Co do kurczenia się społeczeństwa, to po pierwsze, należy zwiększyć politykę prorodzinną, np. zastosować system, jaki jest w Finlandii. Rodzice otrzymywali pudełko ze wszystkimi potrzebnymi akcesoriami dla noworodka. Oczywiście, zamiast tego można byłoby otrzymać kwotę równą wartości pudełka z zawartością. Ponadto, rodzice co miesiąc do ukończenia 16.roku życia przez dziecko dostawaliby 250 zł na każde z nich. Uważam, że to rozwiązałoby problem demograficzny.
2) Co do in vitro, to uważam, że każdy ma prawo do posiadania dziecka, niezależnie od braków organizmu. Poza tym, zarodki przeznaczone do in vitro są zamrażane i zapewnione jest im bezpieczeństwo, więc nie jest to niszczenie ludzkiego życia. Rząd musi przyjąć odpowiednie prawo, aby UE nie nakładała na nas ogromnych kar związanych z brakiem regulacji in vitro. Za w pełni popieram związki partnerskie, jestem także za zalegalizowanie małżeństw homoseksualnych, ponieważ każdy ma prawo do miłości i małżeństwa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aleksander Rak




Dołączył: 27 Sie 2013
Posty: 326
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 19:19, 30 Cze 2014    Temat postu:

Cytat:


1) Co trzeba zrobić? Otóż recepta jest prosta. Pozbądźmy się tych beznadziejnych polityków, którzy tylko obiecują, a nie potrafią napisać jednej prostej ustawy nawet z pomocą prawników. Nami rządzą wszystkie partie na różnych szczeblach. Na szczeblu krajowym rządzi PC "Razem" z PPLem, w województwach dochodzi jeszcze Ruch Rozwoju, Nowa Prawica i Ruch Ludowo-Narodowy. W powiatach i gminach to już szkoda gadać, bo tylko te 5 ugrupowań ma władzę. I oni nie potrafią nic zrobić? Oni okradają nasz kraj, dlatego nie ma pieniędzy na najuboższych, na wykluczonych i tak dalej. Musimy przygotować pakiet ustaw prorodzinnych, ale na poważnie i wtedy damy radę przezwyciężyć ten proces starzenia się społeczeństwa. Takiej zmiany nie zapewni Stern, Liściowski, Nowacka, Siemieńczuk, czy inni złodzieje typu Bożyszkiewicz. To oni okradają nasz kraj, to ich należy się pozbyć.

2) Jak słucham tego oszołoma z prawej (patrzy na Bożyszkiewicz) to mnie szlag jasny trafia. Kto to jest ta pani? Ona mówi o mówi o wycofywaniu pewnych ustaw. A kto dał je wprowadzić? Czyżby to nie ona siedziała wtedy w Sejmie? Co zrobiła, by ich nie uchwalono, no pytam się co? Marsze jakieś urządza? Szczyt błazenady. Dawniej ZOMO by się wysłało 10 minut i byłby spokój. Sejm poparł, to nam nic do tego. Obywatele wybrali Sejm i ona zdecydował zgodnie w wolą obywateli. Nie można ustawiać państwa tak jak chce jakaś banda półdebili. Każdy ma swoje życie i żadna Bożyszkiewicz nie może wchodzi buciorami w jego życie. Osobiście uważam, że ta kobieta nie ma życia prywatnego i na chama wciska się w czyjeś. Wszystko powinno być dozwolone, bo każdy wie co jest dla niego dobre. A pani radzę (zwraca się do Bożyszkiewicz), aby odwaliła się pani od życia obywateli, bo nie jest pani żadnym autorytetem, aby kogokolwiek pouczać i nakazywać coś robić.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Administrator



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 14466
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 19:20, 30 Cze 2014    Temat postu:

Cytat:
Michał Ajna


1) Tendencje demograficzne wskazują, że prawdopodobne jest załamanie się systemu emerytalnego. Aby temu zapobiec należałoby moim zdaniem wprowadzić w Polsce tzw. emeryturą obywatelską na wzór Kanady. Każdy obywatel po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymywałby świadczenie z budżetu państwa. Oczywiście byłyby to świadczenia bardzo niskie, powalające na przeżycie. Poza tym każdemu należy dać wybór czy i w jaki sposób chce się zabezpieczać i odkładać czy inwestować pieniądze na starość.

2.) Ustawy o związkach partnerskich cofać nie można i nie należy. Jest to już pewien standard w społeczeństwach naszego kręgu kulturowego. Nie można całych grup społecznych obrażać archaicznymi epitetami, jak np. sodomici. Pozostaje też problem ewentualnego działania prawa wstecz – co z parami, które zawarły takie związki w przypadku, gdyby zostały one zdelegalizowane. Jestem jednak przeciwny prawu adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Problem in vitro również zasługuje na uregulowanie, w zgodzie z wrażliwością większości społeczeństwa. Jestem przeciwnikiem finansowania takich zabiegów z budżetu. W sprawie aborcji opowiadam się za obowiązującym kompromisem. Nie przeciwstawiałbym się też projektom wprowadzenia w Polsce eutanazji, choć zgadzam się, że tutaj należy zachować szczególną ostrożność i ewentualna zgoda na wspomagane samobójstwo winna być obwarowana licznymi warunkami.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sos grzybowy
Dziennikarze



Dołączył: 28 Cze 2013
Posty: 1098
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 20:04, 30 Cze 2014    Temat postu:

Cytat:
(Głos zabiera Górniakowska)

Przechodzimy do drugiej kategorii, którą jest gospodarka.

Cytat:
1. Niedawno rząd podjął decyzję o wejściu do mechanizmu ERM 2, co pozwoli nam przyjąć wspólną europejską walutę już za kilka lat. Czy państwa zdaniem jest to dobra decyzja? Czy powinniśmy przyjąć euro możliwie najszybciej, czy z tym poczekać? A może w ogóle jej nie przyjmować?

2. W ostatnich latach wiele się wydarzyło w kwestii wspieranie przedsiębiorczości. Wprowadzono między innymi zasadę milczącej zgody czy też zadecydowano o przywróceniu tzw. ustawy Wilczka. Później z obu tych decyzji parlament się wycofał. Czy wymienione przeze mnie rozwiązania były dobre, czy też słusznie zostały uchylone? Jak państwa zdaniem państwo powinno wspierać przedsiębiorczość?


OG: Czas widzę do jutrzejszego południa. Może nawet krócej, jeśli wszyscy odpowiedzą wcześniej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mikołaj Liściowski
Nowa Prawica



Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 4329
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 20:24, 30 Cze 2014    Temat postu:

1) Jestem przeciwny przyjęciu w Polsce waluty euro. Faktem jest, że strefa euro rozwija się wolniej niż reszta wspólnoty. Posiadanie Złotego pomogło też nam w czasie kryzysu sprzed kilku lat. Obecnie nasza gospodarka zwalnia, na co nie reaguje rząd i być może znowu wybuchnie kryzys, dlatego obecny moment na pewno nie jest dobry. Uważam, ze powinniśmy poczekać z przyjmowaniem euro jak najdłużej. Bo przyjąć je kiedyś musimy, gdyż do tego zobowiązaliśmy się w traktacie akcesyjnym.
2) Moim zdaniem obie ustawy zostały uchylone niesłusznie. Ustawa o milczącej zgodzie została przyjęta za rządów lewicy i była jednym z jej nielicznych dobrych pomysłów. Dzięki niej urzędnicy nie mogli zbyt długo czekać z wydaniem różnych decyzji, gdyż wówczas decyzje te byłyby rozpatrywane na korzyść obywatela. Niestety urzędnicy skarżyli się, że mają przez to za dużo pracy i nasz cudowny rząd tak się przejął ich losem, ze od razu nakazał uchylenie ustawy.
Jeśli chodzi o ustawę Wilczka to także była ona dobra. Zwiększała ona wolność gospodarczą w naszym kraju. Były w niej pewne niewielkie niedopatrzenia, które my jako wnioskodawcy zamierzaliśmy zmienić, ale rząd nie dał nam na to czasu i już w kilka dni po rozpoczęciu urzędowania nakazał jej uchylenie.
Państwo nie powinno wspierać przedsiębiorców w sposób bezpośredni, a poprzez uchwalanie wolnorynkowego prawa. Przede wszystkim należy zmniejszyć liczbę obciążeń, jakie ponosi przedsiębiorca. Dlatego też zamiast PITu, CITu i składek na ubezpieczenia <pi pi pi> proponuję jeden podatek od funduszu płac, o którym już zresztą mówiłem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Administrator



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 14466
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 0:54, 01 Lip 2014    Temat postu:

Cytat:
1.) Do sprawy ewentualnego przyjęcia euro należy podejść pragmatycznie. Jeżeli strefa euro będzie się rozwijać, wówczas wejście do tej strefy mieć będzie sens i skorzysta na nim choćby wymiana handlowa. Jeśli zaś strefa euro pogrążona będzie w kryzysie, nie ma co ładować się w kłopoty. Pamiętajmy, że jest to projekt przede wszystkim polityczny, a dopiero potem ekonomiczny.

2.) Zlikwidowania ustaw o milczącej zgodzie i ustawy Wilczka uważam za najgorsze posunięcia obecnego rządu. Zachęcały one obywateli do podejmowania inicjatywy i brania spraw w swoje ręce. Owszem, ustawa Wilczka nie była do końca dostosowana do naszych czasów, ale trzeba było ją poprawić, a nie wyrzucać do kosza. Era Wilczka to był złoty czas polskiego kapitalizmu, kiedy to co nie było zakazane było dozwolone, każdy mógł handlować czym chciał na łóżku polowym, bez koncesji i zezwoleń.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Janusz Siemieńczuk
Blok Janusza Siemieńczuka



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3226
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 1:55, 01 Lip 2014    Temat postu:

Cytat:
Janusz Siemieńczuk, niezależny

1. Na pewno wejście do mechanizmu jakim jest ERM 2 jest dobrym posunięciem. Nie wyobrażam sobie byśmy mogli przyjąć wspólną walutę bez wejścia do ERM 2. To byłoby wręcz niemożliwe znając manipulatorów rynków finansowych. Ja zawsze postulowałem przyjęcie euro jak najszybciej jak jest to możliwe i opłacalne. Przystępując do UE zobowiązaliśmy się przyjąć euro, a Polak jak już coś obieca to i tak robi, prawda uśmiech. Dlatego euro przyjąć musimy, pytanie tylko kiedy. Tak jak mówiłem: jak najszybciej jak to możliwe. Zastrzegam jednak, że najpierw trzeba przedyskutować całą sprawę z ekonomistami, najlepszymi warto dodać w tym kraju i za granicą, kiedy byłby najodpowiedniejszy moment do przystąpienia Polski do strefy euro.

2. Oczywiście uchylenie tych ustaw było bardzo złe. Rzekłbym nawet tragiczne. Ustawa o milczącej zgodzie doprowadziła do braku bezkarności urzędników. Za czasów tej ustawy urząd służył obywatelowi, a nie odwrotnie. Niestety monopol urzędniczy doprowadził do zniesienia tej ustawy. Tym samym rząd przyczynił się do dalszego królowania urzędników w urzędach. Teraz znów urzędnicy mogą nic nie robić w urzędach i brać pieniądze. To skandal, ale niestety w obecnym składzie Sejmu tej ustawy cofnąć się nie da. Co do ustawy Wilczka to była ona źle przygotowana, brak tam było odpowiednich zapisów dotyczących ZUS i US. Być może jeśli odpowiednio by się ją zreformowało, to dałoby to dobre efekty.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 8:30, 01 Lip 2014    Temat postu:

Cytat:
1) Zgodnie z Traktatem z Maastricht każdy kraj członkowski Unii Europejskiej jest zobowiązany dążyć do spełnienia kryteriów zbieżności i wprowadzenia euro w następnej kolejności. Dotyczy to więc także nowych członków Unii. Jedynie Wielka Brytania i Dania uzyskały na mocy Traktatu prawo do pozostania poza Unią Walutową. Polska także zobowiązana jest do wprowadzenia waluty euro. Oznacza to, że polski złoty za kilka lat zostanie zastąpiony przez wspólną walutę Unii Europejskiej. Wprowadzenie jednolitej waluty zwiększa możliwość inwestowania bez ryzyka walutowego. Kolejna oczekiwana korzyść z wprowadzenia euro, to stopniowe wyrównywanie się poziomu cen na terenie Unii Europejskiej. Jest ono niezbędne dla ostatecznego ukształtowania się jednolitego rynku europejskiego.

2) Politykę gospodarczą trzeba urzeczywistniać stale, dostosowywać do możliwości zewnętrznych, wewnętrznych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Halina Bożyszkiewicz
Prawo i Sprawiedliwość



Dołączył: 05 Gru 2013
Posty: 4247
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/3

PostWysłany: Wto 9:48, 01 Lip 2014    Temat postu:

1) W sytuacji, kiedy jesteśmy jednym z najbiedniejszych krajów Unii Europejskiej - biorąc pod uwagę dochód na jedną osobę, wysokość pensji - to wszystko powoduje, że nie mowy o przystąpieniu do euro w tym momencie. Kraje, które przystąpiły albo się o to starają, są bardziej rozwinięte gospodarczo od nas. W warunkach kryzysu elastyczna polityka kursowa pomaga przetrwać, szczególnie małym firmom. Wielka Brytania jest potęgą tylko dlatego, że zachowała własną walutę. W Grecji, Hiszpanii etc. wprowadzenie Euro spowodowało upadek tamtych gospodarek i bunt społeczny oraz zamieszki. Dodam tylko, że około 60% Holendrów chce wycofania się ze strefy Euro. To są rzeczowe argumenty, które sprawiają, że nie można mieć żadnych wątpliwości. NIE DLA EURO!

2) Uchylenie ustawy Wilczka było błędem ekipy rządzącej, która jest nieudolna. Sami się do błędy przyznali, a polityk, który przyznał się do błędu jest skończony. Jako liderka RLN, wcześniej AP, bardzo często zgłaszaliśmy ustawy pro-przedsiębiorcze. Chcieliśmy przede wszystkim obniżać podatki, akcyzy i różne dodatkowe opłaty. W obecnej sytuacji jest to jedyny ratunek dla małych i średnich przedsiębiorstw. Nawet rządy "socjalne" Kaczyńskiego, Millera obniżały podatki. To jedyna słuszna decyzja, która rozrusza polską gospodarkę. Tylko nie można iść drogą jakiś korwinizmów i wprowadzać podatki 0% na wszystko, bo to doprowadzi do ruiny.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sos grzybowy
Dziennikarze



Dołączył: 28 Cze 2013
Posty: 1098
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 12:37, 01 Lip 2014    Temat postu:

Cytat:
(Danuta Dobrzyńska)

Zatem rozpoczynamy trzecią część dzisiejszej debaty, dotyczącą polityki zagranicznej.

Cytat:
(1) Niedawne wydarzenia na Białorusi przypomniały nam wagę polityki wschodniej. Stąd pytanie o to, jak powinna wyglądać polityka Polski wobec naszych wschodnich sąsiadów, a także trochę dalej położonych krajów jak Gruzja czy Mołdawia?

(2) Świat to nie tylko dawny blok wschodni. Jest wiele innych problemów i wyzwań. Jakie zatem powinny być strategiczne kierunki polskiej polityki zagranicznej? Jakie powinny być w tym zakresie nasze główne cele i środki ich osiągnięcia?


Czas gdzieś do 20.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Halina Bożyszkiewicz
Prawo i Sprawiedliwość



Dołączył: 05 Gru 2013
Posty: 4247
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/3

PostWysłany: Wto 12:59, 01 Lip 2014    Temat postu:

1) Dla mnie osobiście, ale też dla Polski, korzystne jest niemieszanie się w konflikty zagraniczne. Tym bardziej w konflikty wewnętrzne innych państw. Nauczyło mnie tego doświadczenie na Białorusi. Możemy na tym tylko stracić w oczach całego świata, ale też dzieli to nasze społeczeństwo. Jeżeli coś nie dotyczy nas bezpośrednie lub nam nie zagraża to nie powinniśmy się w to mieszać. Tak robi Szwajcaria, która jest krajem silnym gospodarczo i politycznie. Jak widać na tym przykładzie neutralność się opłaca. Opuśćmy NATO, zerwijmy służalcze stosunki z USA.

2)Przede wszystkim musimy dążyć do usamodzielnienia się Polski. Musimy najpierw opuścić UE. Musimy dążyć do odbudowy pozycji Polski na świecie, ale przede wszystkim w Europie. Jednak takie działania będą możliwe tylko wtedy, gdy odzyskamy niepodległość. Obecnie jesteśmy wasalami UE, NATO etc. Powinniśmy wycofać się z kilku organizacji i zerwać kilka umów międzynarodowych oraz zmienić prawo tak, aby tylko decyzje krajowe miały wpływ na nasze państwo, ewentualnie po referendum decyzje organizacji, których członkiem ewentualnie Polska będzie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 15:10, 01 Lip 2014    Temat postu:

Cytat:
1) Należy dążyć do tego, by kraje za naszą wschodnią granicą, jak Ukraina, Mołdawia, Gruzja czy Białoruś co raz bardziej zbliżały się do Unii Europejskiej. Trzeba zacząć od podpisania umów stowarzyszeniowych, trzeba współpracować z władzami tych krajów, bym pomóc im integrować się z UE.

2) Międzynarodowa pozycja Polski jest dobra. Umacniamy naszą pozycję w Unii Europejskiej, która integruje się i rozszerza. Nasz los zależy od nas samych. Pamiętając o przeszłości, patrzymy przede wszystkim w przyszłość. Myślimy jak wolni ludzie żyjący w wolnym i prosperującym kraju. Wiemy, że nasz los zależy dziś od nas samych.
Polska powinna aktywnie działać nie tylko w Unii Europejskiej, ale także odbudowywać Trójkąt Weimarski - podczas swojej prezydentury wielokrotnie spotykałam się z kanclerz Niemiec i prezydentem Francji, brałam także udział w szczycie Trójkąta Weimarskiego w Berlinie. To źle, że w poprzednich latach zaniechano taką współpracę. Jeżeli wygram wybory, będę kontynuowała te działania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Administrator



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 14466
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 15:41, 01 Lip 2014    Temat postu:

Cytat:
1. Wydaje mi się, że Polska zanadto angażuje się w domniemane posłannictwo niesienia demokracji na wschód. Prowadzi to do pogorszenia stosunków, także handlowych, z Rosją, a także to dawania się wykorzystywać państwom zachodnim w ich grach z tym mocarstwem, bez wymiernych korzyści dla naszego kraju. Można oczywiście popierać tamtejszą opozycję, ale po cichu.

2. Polska powinna integrować się z resztą Unii Europejskiej, zachowywać dobre stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, poprawne z Rosją, wspierać walkę z islamskim terroryzmem, oraz zwiększyć pomoc dla krajów trzeciego świata, jako że jesteśmy relatywnie zamożnym państwem.


og: wprawdzie strzelił mnie zawał po harcach w saunie, ale na debacie jeszcze byłem Razz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Janusz Siemieńczuk
Blok Janusza Siemieńczuka



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3226
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 17:37, 01 Lip 2014    Temat postu:

Cytat:
Janusz Siemieńczuk, niezależny

1. Przede wszystkim powinniśmy widzieć ze wschodzie przyjaciół, a nie wrogów. Dobrze wiem, że społeczeństwo chociażby Ukrainy, czy Białorusi patrzy na Polskę jako na kraj, któremu udało się przejść od komunizmu, do kapitalizmu. Polska powinna przejąć inicjatywę i dążyć do zaciśnięcia stosunków w Sojuszu Środkowoeuropejskim. Miałaby być to organizacja polityczna, gospodarcza i militarna z którą każdy kraj by się liczył. Na czele stałbym komisarz, ten sojuszu miałby mieć też wspólny parlament oraz prawo. To jest strategiczne jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski i krajów Europy Środkowej. Od naszych granic na wschód, aż do granicy z Rosją są przyjaciele, później to już tylko kraje negatywne nastawione do naszej ojczyzny. Co do Mołdawii, to bardzo ważne jest by ten kraj wstąpił do UE oraz do tego Sojuszu Środkowoeuropejskiego. Gruzja ze względu dalszego położenia jest w niekorzystnej sytuacji. Uważam, że ani Unia Europejska, ani NATO, czy Sojusz Środkowoeuropejski nie byłby w stanie ściągnąć <pipipi> Gruzji w swoje szeregi i zagwarantować jej bezpieczeństwo takie jak innym krajom członkowskim.

2. Powinniśmy ciągle zaciskać współpracę w ramach Unii Europejskiej. Znam przywódców krajów Europy i wiem, że są oni do nas przyjaźnie nastawieni. Ci z zachodu typu Portugalia i Hiszpania trochę mnie, bo nie znają oni realiów byłego kraju komunistycznego. Także naszym głównym celem jest zaciskanie współpracy, szczególnie gospodarczej. Na pewno wejście do strefy euro pomogłoby nam działać skuteczniej w Europie, choć i bez tego musimy utrzymywać dobrą pozycję w UE.


Ostatnio zmieniony przez Janusz Siemieńczuk dnia Wto 17:39, 01 Lip 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sos grzybowy
Dziennikarze



Dołączył: 28 Cze 2013
Posty: 1098
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 20:15, 01 Lip 2014    Temat postu:

Cytat:
(ponownie Górniakowska)

Dziękuję państwu. Teraz przechodzimy do ostatniej części dzisiejszej debaty, czyli do podsumowania. Każdy z kandydatów ma minutę do swojej dyspozycji.


OG: To już ostatnia rzecz, więc jak dla mnie możecie nawet do ciszy wyborczej. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Programy polityczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin