Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna www.rzeczpospolita2015.fora.pl
Symulacja Polityczna
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Świat gry

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Zasady, ogłoszenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Administrator



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 14466
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 17:07, 13 Cze 2013    Temat postu: Świat gry

Cytat:
Gra rozpoczyna się tuż po wyborach prezydenckich 2015. Platforma Obywatelska po latach rządzenia w zatrważającym tempie traci poparcie społeczne, co spowodowane jest stale pogarszającą się sytuacją ekonomiczną, aferami korupcyjnymi oraz po prostu politycznym zużyciem. PO staje się partią nielubianą, zaś popieranie jej zaczyna uchodzić za obciach.

W dużej mierze z powodu tej niepopularności, ale także motywując to problemami natury kardiologicznej, prezydent Bronisław Komorowski zrezygnował z ubiegania się o reelekcję. Wybory w pierwszej turze wygrała reprezentująca PSL, a poparta także przez PO Maria Stern, zdobywając 53,25% mandatów. Stern zdobyła serca Polaków nie dzięki, a pomimo poparcia koalicji rządzącej. Ujęła wyborców swym eleganckim stylem, ciepłą osobowością oraz zdystansowaniem wobec bieżących konfliktów politycznych.

Z PO odeszli posłowie Jarosław Gowin, John Godson i Jacek Żalek, tworząc wraz z Przemysławem Wiplerem Koło Wolnościowo-Konserwatywne i nawiązując współpracę z Kongresem Nowej Prawicy oraz Polska Jest Najważniejsza. Reszta PO skręciła wtedy w lewo w porównaniu do poprzedniego kursu. Część działaczy chce iść w stronę partii typowo liberalnej na wzór niemieckiej FDP, część zaś wręcz tworzyć centrolewicę w stylu amerykańskiej Partii Demokratycznej.

Wśród partii opozycyjnych najsilniejszą pozycją może poszczycić się Prawo i Sprawiedliwość. Partia skupiła wokół siebie także dawnych dysydentów z Prawicy Rzeczypospolitej Marka Jurka oraz Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Powróciła do haseł "Solidarnej Polski" sprzed dekady i bezwzględnie punktuje wszelkie potknięcia i zaniedbania rządu. Sondaże wskazują, że PiS wygra nadchodzące wybory parlamentarne, choć nie będzie w stanie rządzić samodzielnie. Sensację wywołała rezygnacja Jarosława Kaczyńskiego z kandydowania na urząd prezydenta. Kandydat PiS prof. Piotr Gliński zajął dobre, drugie miejsce.

Po piętach depcze PiSowi SLD. Strategia Leszka Millera nieangażowania się w próby integracji centrolewicy, ale budowę samodzielnej potęgi przyniosły dobre rezultaty. Nie przełożyły się one jednak na wynik w wyborach prezydenckich, może z braku znalezienia odpowiedniego kandydata. Reprezentująca Sojusz Katarzyna Maria Piekarska poniosła w nich sromotną klęskę.

Centrolewica jednoczy się natomiast pod skrzydłami dawnego Ruchu Palikota i patronatem byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Oficjalnie utworzona została koalicja Europa+ w której skład poza partią Palikota weszły też centrowe Stronnictwo Demokratyczne i Partia Demokratyczna demokraci.pl oraz lewicowe Unia Lewicy, Socjaldemokracja Polska, Racja Polskiej Lewicy oraz, co stanowiło pewną niespodziankę, Polska Partia Pracy. Mimo dobrych wyników wspólnej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz Ryszarda Kalisza na prezydenta, sondażowe wyniki Europy+ są poniżej oczekiwań, a próg wyborczy przekracza głównie dzięki otwartemu poparciu Kwaśniewskiego.

PSL dołuje w sondażach, ale niska frekwencja, dobre struktury oraz popularność prezydent Stern powinny zapewnić mu wejście do następnego sejmu. W partii toczy się debata, jak ma wyglądać jej linia, czy warto kontynuować związek z coraz mniej popularną PO, czy przekształcić się w coś w rodzaju partii prezydenckiej.

Próg wyborczy raczej przekroczy też Kongres Nowej Prawicy, który notuje dość duży wzrost poparcia. Koło Wolnościowo-Konserwatywne stanowi wręcz nieoficjalną reprezentacją parlamentarną KNP. Janusz Korwin Mikke po kolejnej przegranej kampanii wycofał się z czynnej polityki. Być może z list KNP startować będą też politycy PJN, ale ci nie są jeszcze przekonani, czy nie lepiej spróbować powrócić do nieskonsumowanego pomysłu związku z PSL, zwłaszcza po zwycięstwie wyborczym Marii Stern.

Na fali radykalizacji nastrojów w związku z przedłużającym się kryzysem gospodarczym szansę na przekroczenie progu wyborczego, aczkolwiek nie gwarantowane, ma Ruch Narodowy.

Rozpoczynają się wakacje, ale politycy nie będą wypoczywać. Kampania przed wyborami parlamentarnymi będzie bardzo zażarta...

Cytat:
Podział mandatów w Sejmie:

Platforma Obywatelska: 203
Prawo i Sprawiedliwość: 154
Europa+: 40
Polskie Stronnictwo Ludowe: 29
Sojusz Lewicy Demokratycznej: 25
Koło Wolnościowo-Konserwatywne: 4
Mniejszość Niemiecka: 1
Posłowie niezrzeszeni: 4


Cytat:
Podział mandatów w Senacie:

Platforma Obywatelska: 63
Prawo i Sprawiedliwość: 31
Europa+: 3
Polskie Stronnictwo Ludowe: 2
Senatorowie niezrzeszeni: 1


Cytat:
Wyniki wyborów prezydenckich VI 2015

Maria Stern (PSL, pop. PO) 53,25%
Piotr Gliński (pop. PiS) 20,75 %
Ryszard Kalisz (Europa+) 10,25%
Katarzyna Maria Piekarska (SLD) 8,75%
Janusz Korwin-Mikke (KNP) 6,5%
Michał Ajna (niezależny) 0,5%

Frekwencja: 45%


W tym momencie drodzy gracze, wszystko zaczyna zależeć od Was Wink



Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Czw 22:38, 13 Cze 2013, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Administrator



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 14466
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 19:25, 30 Wrz 2013    Temat postu:

Cytat:
Podział mandatów w Sejmie:

Klub Parlamentarny Ludowców - 119 mandatów
Postępowa Unia Socjalliberałów - 88 mandatów
Nowa Prawica - 87 mandatów
Prawo i Sprawiedliwość - 67 mandatów
Radykalna Lewica - 52 mandaty
Partia Libertariańska - 45 mandatów
Mniejszość Niemiecka - 1 mandat


Cytat:
Podział mandatów w Senacie:

Klub Parlamentarny Ludowców - 36 mandatów
Prawo i Sprawiedliwość - 20 mandatów
Postępowa Unia Socjalliberałów - 13 mandatów
Nowa Prawica - 11 mandatów
Platforma Obywatelska - 10 mandatów
Lewica - 6 mandatów
Partia Libertariańska - 1 mandat
Radykalna Lewica - 1 mandat
Obywatele do Senatu - 1 mandat
Ruch Autonomii Śląska - 1 mandat
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Administrator



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 14466
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 23:22, 26 Lis 2013    Temat postu:

Cytat:
Po wyborach parlamentarnych w 2015 r. Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego podjęła decyzję o wejściu w koalicję z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, Europą Plus i Polską Partią Pracy. Prezydent Maria Stern desygnowała Janinę Kozłowską na Prezesa Rady Ministrów, kilka dni później premier wygłosiła expose. Rząd uzyskał wotum zaufania 234 głosami. Wicepremierami byli: Janusz Siemieńczuk i Anna Radziwiłł-Schmidt. Po dymisji Janiny Kozłowskiej Rada Naczelna PSL podjęła decyzję o wyjściu z koalicji rządzącej, na jej miejsce do rządu weszła Platforma Obywatelska, a nowym premierem został Marek Jankowski, a wicepremierami Aleksander Kwaśniewski, Edward Naparstnica i Danuta Hubner.

1 października 2016 roku premier Mariusz Jankowski podał się do dymisji. Sejm przegłosował uchwałę o samorozwiązaniu. Prezydent RP Maria Stern rozpisała wybory parlamentarne na 25 października 2016 roku. Wygrał je Koalicyjny Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe - Obywatelska Partia Ludowa, zdobywając 23,39% i 119 mandatów. Drugie miejsce zajęła Postępowa Unia Socjalliberałów (88 mandatów), Nowa Prawica (87 mandatów), Prawo i Sprawiedliwość (67 mandatów), Radykalna Lewica (52 mandaty) i Partia Libertariańska (45 mandatów). Mandat zdobyła także Mniejszość Niemiecka.

Prezydent RP Maria Stern desygnowała przewodniczącą zwycięskiego PSL Annę Radziwiłł-Schmidt na Prezesa Rady Ministrów. Premier utworzyła rząd składający się z PSL-OPL-PUS-PL. Za udzieleniem wotum zaufania głosowało 259 posłów, przeciw 138, wstrzymało się 20.

Pod koniec czerwca 2017 roku Partia Libertariańska ogłosiła wyjście z koalicji rządzącej. Dwa dni później premier Anna Radziwiłł-Schmidt ogłosiła zakończenie rozmów koalicyjnych - do rządu weszła Radykalna Lewica pod przywództwem Pauliny Kochman, która została wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych. Jako pierwszy kraj nowa minister odwiedziła Kubę, co naraziło Polskę na ochłodzenie stosunków dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi. Z Polskiego Stronnictwa Ludowego po zawarciu koalicji odeszło dwóch posłów: Eugeniusz Kłopotek i Andrzej Dąbrowski.

Po 2 miesiącach Radykalna Lewica została wyrzucona z koalicji rządzącej. Premier poinformowała także, że rozpocznie rozmowy koalicyjne z innymi ugrupowaniami zasiadającymi w parlamencie. Ostatecznie zdecydowała się nie poszerzać koalicji i pozostać przy rządzie mniejszościowym. W nowym rządzie pojawili się ministrowie bezpartyjni. 17 września 2017 Prawo i Sprawiedliwość i Nowa Prawica zgłosiły wniosek o wotum nieufności wobec rządu Anny Radziwiłł-Schmidt. Sejm odrzucił wniosek stosunkiem głosów za: 200 przeciw:206 wstrzymało się:1. Pod koniec września 2017 roku doszło do zjednoczenia Polskiej Partii Ludowej z Platformą Obywatelską. Także wtedy z Postępowej Unii Socjalliberałów odszedł były minister sprawiedliwości Marek Kohn i zapowiedział utworzenie nowej formacji politycznej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Administrator



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 14466
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 20:38, 19 Sie 2014    Temat postu:

Cytat:
Cytat:
Gra po reaktywacji rozpoczyna się we wrześniu 2020 roku (przed przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi)

W kwietniu wybory prezydenckie według przewidywań wygrywa urzędująca prezydent Maria Stern (z wynikiem 50,5%). Frekwencja jest jedną z najwyższych w historii Wolnej Polski - 60%.

W maju grupa 6 posłów opuszcza klub Nowej Prawicy. Z Porozumienia Centrum "Razem" również odchodzi 6 posłów. 12 posłów tworzy razem klub - Porozumienie Posłów Niezrzeszonych. Dwa tygodnie później dochodzi do porozumienia PPN z Polską Gola! - tworzą wspólny Klub Parlamentarny i partię Naprzód Polsko!, liczącą 19 posłów i 5 deputowanych do Izby Samorządowej.

25 maja pod Krakowem ma wypadek wicepremier i minister infrastruktury Filip Serafin, który w ciężkim stanie trafia do szpitala. W mediach pojawiają się plotki na temat rzekomego zamachu na Przewodniczącego PPL, które jednak zostają szybko ucięte. Serafin składa dymisję z funkcji wicepremiera i ministra infrastruktury, aby skupić się na swoim powrocie do zdrowia. Niedługo potem rezygnuje również z funkcji Przewodniczącego PPL, a także składa mandat poselski na ręce Magdaleny Gąsior-Marek. Na kongresie nadzwyczajnym zdecydowaną większością wybory na nowego przewodniczącego wygrywa dotychczasowa I Wiceprzewodnicząca, wicepremier Beata Lindholm.

W czerwcu wybuchają dwie kolejne afery - "To nie Aleksander Rak zadzwonił do Ambasady Kuby ws. bomby. To co najmniej jeden z członków rządu" - głosi nagłówek WPROST. W kolejnym numerze wychodzą również na jaw nagrania, na których Halina Bożyszkiewicz z trudem odwodzie dwóch innych działaczy RLN od planów min.: porwania prezydent Marii Stern i podpalania siedzib jednej z partii politycznych.

W połowie lipca odbywa się kongres założycielski nowej partii - Umiarkowanych. Jest to partia powstała z przekształcenia Polskiej Partii Ludowej. Przystępują do niej także politycy m.in.: z PC"R" Janina Ochojska i Tatiana Karpińska, a także z RR Halina Szymiec-Raczyńska, Bartłomiej Bodio, Dariusz Dziadzio i Artur Bramora. Tym samym Umiarkowani stają się największą partią w Polsce (58 posłów). Przewodniczącą jednogłośnie wybrana zostaje Beata Lindholm. Partia zwyżkuje w sondażach - ma najwyższe poparcie od lat, jednak bez szansy na samodzielne rządzenie.

W sierpniu do mediów wycieka informacja, że podsłuchy i kamery znalezione w siedzibie dawnej Polskiej Partii Ludowej (obecnie Umiarkowani) zostały zamontowane na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów by śledzić ruchy PPLu. W partii współrządzącej panuje irytacja, niektórzy posłowie wręcz z wrogością odnoszą się do kolegów z koalicyjnego PC"R". Pod koniec sierpnia informacja się potwierdza. Umiarkowani na specjalnie zwołanej konferencji prasowej informują o wyjściu z koalicji rządzącej. Premier Renata Charleson-Kujawiak przystępuje do rozmów koalicyjnych z Nową Prawicą i Naprzód Polsko!. Chęć współpracy wyraża jedynie partia Mikołaja Liściowskiego. W międzyczasie z PC"R" odchodzi kolejnych 3 posłów. Rozmowy kończą się porażką - premier Charleson-Kujawiak składa dymisję na ręce prezydent Marii Stern. Głowa państwa powierza misję stworzenia rządu Beacie Lindholm, szefowej obecnie największej partii w Parlamencie. Lindholm podejmuje rozmowy z Ruchem Rozwoju, Postępową Unią Socjalliberałów i Naprzód Polsko!. Partie nie dochodzą jednak do porozumienia. Umiarkowani na początku września składa w Sejmie projekt uchwały o skróceniu kadencji Sejmu. Projekt przechodzi większością - za: 154 przeciw: 76. Prezydent Maria Stern rozpisuje wybory na 13 października.


Cytat:
Sondaż:
Umiarkowani - 34%
Nowa Prawica - 22%
Porozumienie Centrum "Razem" - 21%
Naprzód Polsko! - 11%
Postępowa Unia Socjalliberałów - 6%
Ruch Rozwoju - 4%
Ruch Ludowo-Narodowy - 2%


Cytat:
Komentarz politologa:
Na czele stawki, z wyraźną przewagą Umiarkowani. Zyskuje współczuciem dla byłego wicepremiera Filipa Serafina, który uległ wypadkowi i wycofał się z polityki oraz "aferą podsłuchową", która rozsadziła stabilną koalicję, a której Umiarkowani (dawniej PPL) są ofiarą. Działa również efekt świeżości - partia dopiero co została powołana do życia. Na drugim miejscu dość stabilne poparcie notuje Nowa Prawica, choć mogłaby mieć wynik wyższy o nawet 5%, to wyborców przejmuje Partia Dla Polski! (którą współtworzą m.in.: byli posłowie NP). Na trzecim miejscu Porozumienie Centrum "Razem" - poparcie dla partii drastycznie spadło po tym, jak ujawniono, że KPRM zamontowała podsłuchy w siedzibie demokratycznej partii (PPL). Porozumienie nie jest jeszcze jednak całkowicie skończone. Ma szansę zdobyć drugie miejsce, jeśli tylko politycy tej partii będą w stanie działać. Partia Naprzód Polsko! przejmuje dotychczasowy elektorat Polski Gola! jak również wyborców NP i uciekających od skompromitowanego PC"R". Działa również efekt świeżości - partia jest nowa na scenie politycznej. Drastycznie spadło również poparcie dla Ruchu Rozwoju, który rozpadł się i odszedł z niego były lider, a także największy atut partii, Janusz Siemieńczuk i reaktywował Postępową Unią Socjalliberałów. Reszta partii notuje minimalne poparcie - na wyróżnienie zasługuje jeszcze Ruch Ludowo-Narodowy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Administrator



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 14466
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 22:31, 19 Sie 2014    Temat postu:

og: aha, do tego sondażu to nie przywiązujcie zbytniej wagi - wszystko w rękach graczy Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Administrator



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 14466
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 21:31, 26 Lis 2014    Temat postu:

Inflacja


Wzrost PKB
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Zasady, ogłoszenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin