Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna www.rzeczpospolita2015.fora.pl
Symulacja Polityczna
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Umiarkowani - działalność
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Umiarkowani
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filip Serafin
Umiarkowani



Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 630
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw 15:16, 14 Lis 2013    Temat postu: Umiarkowani - działalność

(...)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filip Serafin
Umiarkowani



Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 630
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw 15:17, 14 Lis 2013    Temat postu:

Cytat:
Dzień Czerwonego Nosa


Dzień ten obchodzony jest już od lat w innych krajach Europy i wiąże się ze zbiórką pieniędzy na rzecz dzieci. Czerwony nos jest symbolem clowna, który śmiejąc się z samego siebie rozśmiesza innych. Takie zadanie stawiają sobie Doktorzy Clowni, czyli wolontariusze fundacji, prowadzący terapię śmiechem i zabawą w szpitalach dziecięcych.

W tym roku do akcji przyłączyli się członkowie rządu i posłowie Polskiej Partii Ludowej, m.in.: premier RP Anna Radziwiłł-Schmidt, minister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, rzecznik rządu Filip Serafin i posłowie Karolina Wieczorek, Ewa Drozd oraz Artur Dunin.

W trakcie trwania występów scenicznych prowadzone były animacje uliczne, w namiotach i stoiskach (zgodnie z mapą poglądową), tj. Mobilny posterunek Policji, stoiska Edukacyjno - Profilaktyczne, salon Kosmetyczny MATRIX, warsztaty ekologiczne, zajęcia sportowe z Fundacją Roberta Korzeniowskiego, animacje dla dzieci – Fundacja „Dr Clown”, warsztaty ceramiczne „Amfora”, malowanie twarzy, warsztaty gotowania- Zepter, Warsztaty fotograficzne, warsztaty plastyczne, Mabelyne- salon fryzjerski, Straż Miejska- pokazy, Straż Pożarna, Bobini- bańki mydlane, Hula Kula i wiele innych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filip Serafin
Umiarkowani



Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 630
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon 16:27, 18 Lis 2013    Temat postu:

Cytat:
Pierwszy dzwonek

Po dwóch miesiącach wakacji zabrzmiał pierwszy dzwonek. 4,7 miliona uczniów oraz 660 tysięcy nauczycieli rozpoczyna dziś Rok Szkolny 2017/2018. Jak każdy rok, ten również, jest dużym wyzwaniem dla obu tych grup.

- Niż demograficzny, przygotowanie szkół po likwidacji gimnazjów, oraz zmiany w podstawach kształcenia - to tylko niektóre wyzwania, przed jakimi staje w tym roku polska edukacja. Zmiany trudne, ale zdecydowanie potrzebne - powiedziała była Minister Spraw Zagranicznych Karolina Wieczorek podczas Inauguracji Roku Szkolnego 2017/2018 w Szkole Podstawowej nr 1 w Warszawie. W uroczystym spotkaniu udział wzięli także m.in.: rzecznik rządu RP Filip Serafin oraz posłowie na Sejm RP z ramienia PPL Franciszek Stefaniuk, Ewa Drozd i Krzysztof Kosiński.

- Zmieniają się realia, zmienia się rynek pracy dlatego musi zmieniać się także edukacja. Odpowiednie wykształcenie młodych ludzi i przygotowanie ich do życia w dorosłym, wymagającym świecie to czynniki, które zdecydują jak będzie wyglądał nasz kraj za kilkanaście lat. Przyszłych specjalistów, przedsiębiorców, polityków i naukowców kształtujemy już dzisiaj. Warto o tym pamiętać i dołożyć wszelkich starań, żeby kształcenie to było na jak najwyższym poziomie - tłumaczył Filip Serafin.

- Ciężar tej odpowiedzialności w dużej mierze spoczywa na nauczycielach. Dlatego też, z okazji rozpoczynającego się Roku Szkolnego, wszystkim pedagogom i pracownikom szkół życzę wytrwałości, pasji i zadowolenia z wykonywanej pracy. Niech codzienne zaangażowanie przyniesie oczekiwane rezultaty i stanie się źródłem osobistej satysfakcji - mówił Filip Serafin.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anna Radziwiłł-Schmidt
Umiarkowani



Dołączył: 18 Cze 2013
Posty: 3597
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bruksela

PostWysłany: Śro 15:56, 20 Lis 2013    Temat postu:

Cytat:
Prezentacja raportu poseł do PE Klary Albert w sprawie przyszłości małych gospodarstw rolnych

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dn. 5 listopada wiceprzewodnicząca komisji posłanka Klara Albert zaprezentowała swój raport w sprawie przyszłości małych gospodarstw rolnych w UE. Obradom przysłuchiwała się m.in. 25 osobowa delegacja z Polski zaproszona przez poseł Albert, w skład której wchodzili przedstawiciele Małopolskiej, Podkarpackiej oraz Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, jak również reprezentanci Urzędów Marszałkowskich, agencji płatniczych i ośrodków doradztwa rolniczego z tych województw. Wybór ten był nieprzypadkowy, ponieważ właśnie w tych regionach rolnictwo drobne jest najbardziej upowszechnione.

Jak argumentowała sprawozdawca kwestia małych gospodarstw rolnych oraz gospodarstw niskotowarowych jest niezwykle istotna, ze względu na to, że ten typ gospodarstw dominuje w Unii. Z tym wiąże się z kolei aspekt ekonomiczny - małe gospodarstwa pozostają głównym o ile nie jedynym źródłem utrzymania milionów mieszkańców. Rola owych gospodarstw jest jednak o wiele szersza. Tworzą one bowiem o większą różnorodność biologiczna niż gospodarstwa duże, ponad to wciąż pozostają strażnikiem wiejskich tradycji, pełniąc tym samym rolę społeczno-kulturową. Małe gospodarstwa wiejskie cechuje także ogromna różnorodność, która jest niezwykle pozytywnym czynnikiem dla krajobrazu danego kraju czy regionu. Poseł Albert zwróciła również uwagę na to, iż mimo postępującego wciąż rozwoju techniki oraz przeważającej roli dużych gospodarstw, małe pozostają niezmiennie nieodłącznym elementem europejskich obszarów wiejskich. Warto zauważyć, że w czasie, gdy państwo dotyka kryzys, to właśnie na małych obszarach wiejskich notuje się wzrost populacji.

Wobec przedstawionych wyżej problemów, posłanka Albert jako sprawozdawca Parlamentu Europejskiego postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom małych i niskotowarowych gospodarstw. Zaproponował więc szereg działań, mających na celu polepszenie ich sytuacji. Przede wszystkim, drugi filar w ramach Wspólnej Polityki Rolnej powinien być ważnym źródłem wsparcia, gdyż jest elastyczny i oferuje bogaty wachlarz pomocy, niestety wciąż w głównej mierze korzystają z niego gospodarstwa duże. Samo wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej nie jest jednak wystarczające, dlatego, zdaniem sprawozdawcy konieczne jest zaangażowanie w sprawę małych gospodarstw polityki spójności Unii Europejskiej, która zajęłaby się przykładowo finansowaniem infrastruktury dla małych gospodarstw. Poza wsparciem przeznaczonym stricte na rolnictwo, konieczne jest również rozwinięcie świadczeń socjalnych, aby właściciele małych gospodarstw mogli pracować na nich w godnych warunkach aż do samej emerytury. Należy także zachęcić młodych ludzi do tego, aby pozostawali na nich i kontynuowali wiejskie tradycje z dobrym wykształceniem i umiejętnościami potrzebnymi do rozwoju.

Dla zwiększenia szans młodych ludzi kluczowe wydaje się utworzenie nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich niekoniecznie w sektorze rolnictwa. Aby małe gospodarstwa mogły się z powodzeniem rozwijać, konieczne jest, według wiceprzewodniczącej Albert ich wyjście poza samo rolnictwo. W tym celu powinno się wprowadzać różne typy produkcji, by móc swobodnie działać także w innych obszarach gospodarki. Z tym aspektem wiąże się z kolei specjalizacja małych gospodarstw - oczywiste jest, że nie mogą one produkować tego samego, co gospodarstwa duże z równie dużym zyskiem. Niezbędne jest obranie ścieżki specjalizacyjnej, która będzie dopasowana do istniejących na rynku nisz i zapotrzebowania. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być zatem wytwarzanie produktów regionalnych z ich bezpośrednią sprzedażą w ramach krótkiego łańcucha dostaw.

Posłanka Albert wyraziła również przekonanie, że na poprawę warunków funkcjonowania małych gospodarstw z całą pewnością duży wpływ miałaby większa aktywność samorządów terytorialnych. Pewne formy wsparcia krajowego muszą zostać skierowane właśnie na małe gospodarstwa, oczywiście przy zachowaniu polityki konkurencyjności. Rozsądne wydaje się też otrzymanie od państwa specjalistycznego doradztwa finansowego. Dzięki dodatkowemu wsparciu małe gospodarstwa będą mogły wdrażać w swoje działania większą dozę przedsiębiorczości, która jest niezbędna do rozwoju.

Propozycje zawarte przez poseł sprawozdawcę w raporcie spotkały się z dużym uznaniem wśród członków komisji. Reprezentanci poszczególnych państw i grup politycznych zgodzili się co do tego, że kwestia małych gospodarstw jest niezwykle istotna, gdyż to właśnie one decydują o bogactwie kulturowym, a ponad to duża liczna małych gospodarstw wzmacnia wszystkie inne. Zgadzano się również z postulatem, żeby wesprzeć rodziny rolnicze, aby chciały kontynuować tą cenną tradycję. Co więcej, zwrócono uwagę na to, iż rolnicy posiadający małe gospodarstwo dbają o kilka hektarów z dużo większą pieczołowitością, niż ci zajmujący się gospodarstwem dużym. Członkowie komisji odnieśli się także do kwestii zdefiniowania małego gospodarstwa i byli niemal jednogłośni w tym, iż jest ono niemożliwe we względu na zbyt duże różnice między poszczególnymi państwami. Zgodzono się również z posłanką Albert, że w definicji małych gospodarstw trzeba połączyć kwestię powierzchni z kwestią dochodów po to, aby przekazywana pomoc trafiała do tych, którzy jej naprawdę potrzebują.

Kolejnym krokiem w pracy nad sprawozdaniem w sprawie przyszłości małych gospodarstw będzie składanie poprawek do projektu raportu przez europosłów. Następnie, najprawdopodobniej na początku grudnia będzie miało głosowanie tych poprawek na Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Natomiast finalne głosowanie na sesji plenarnej w Strasburgu planowane jest w styczniu 2018 r.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anna Radziwiłł-Schmidt
Umiarkowani



Dołączył: 18 Cze 2013
Posty: 3597
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bruksela

PostWysłany: Nie 15:45, 30 Mar 2014    Temat postu:

Cytat:
Klara Albert szefową sztabu wyborczego

Zarząd Krajowy Polskiej Partii Ludowej podjął decyzję, że szefową sztabu wyborczego podczas zbliżającej się kampanii do Parlamentu Europejskiego będzie Klara Albert.

Klara Albert została wybrana do PE w 2014. Od 5 lat reprezentuje w Brukseli swój rodzinny region Śląski. W obecnej kadencji jest koordynatorką Grupy EPL w Komisji Prawnej - formułuje stanowisko tej największej w PE grupy politycznej w kwestiach legislacyjnych w obszarze prawa cywilnego i handlowego, własności intelektualnej, prawa spółek, prawa rodzinnego oraz kwestiach etyki w badaniach naukowych. Dodatkowo pełni funkcję wiceprzewodniczącej Klubu PPL.

Klara Albert jest jedną z najaktywniejszych polskich europosłów - jest autorką 11 sprawozdań - czyli stanowisk PE - głównie w tematyce prawa cywilnego i handlowego, prawa rodzinnego, pomocy prawnej oraz immunitetów. Jest też autorką 5 opinii w tym na temat zwalczania nadużyć finansowych czy zapewnienia ochrony konsularnej obywateli UE za granicą. Legislacja w tym obszarze usprawnia swobodny przepływ osób w UE poprzez likwidację utrudnień administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców korzystających z możliwości wolnego rynku.

Europosłanka PPL jest również członkinią delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Mołdawia oraz delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwa Wschodniego Euronest, oraz zastępcą w delegacji UE-Armenia, UE-Azerbejdżan i UE-Gruzja.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anna Radziwiłł-Schmidt
Umiarkowani



Dołączył: 18 Cze 2013
Posty: 3597
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bruksela

PostWysłany: Wto 17:33, 22 Kwi 2014    Temat postu:

Cytat:

Czołowi politycy Polskiej Partii Ludowej spotkali się z samorządowcami Wielkopolski, Łódzkiego oraz Lubuskiego
Danuta Pietraszewska i Ilona Antoniszyn-Klik oraz działacze zarządu, podczas spotkania z samorządowcami dziękowały za aktywność w kampanii do Parlamentu Europejskiego oraz rozmawiały na temat dalszych zadań jakie stoją przed PPL

Wygrana w wyborach do Parlamentu Europejskiego to ważny krok w dalszym wzmacnianiu Polskiej Partii Ludowej. Tym bardziej po ostatnich doniesieniach mówiących o szansach Premier Radziwiłł-Schmidt na de facto przewodnictwo Unii Europejskiej, rola PPL zarówno w kraju jak i za granicą znacznie wzrasta. Ostatnie lata były okresem kształtowania się przywództwa "Ludowców" w Polityce zarówno Polskiej jak i międzynarodowej. Antoniszyn-Klik podczas spotkania i konferencji z samorządowcami Poznania wspominała, że to jest tylko etap w dalszym rozwoju partii i jest to de facto trampolina która wyniesie PPL na rejony w których wszyscy muszą zdawać sobie sprawę, że by utrzymać się niezbędna jest wytężona praca.

Danuta Pietraszewska dziękując z całego serca za wsparcie dla Eurokandydatów, podkreślała jak ważną rolę w Polsce odgrywa PPL, uznając, że rolą wszystkich działaczy w partii jest teraz stworzenie tak silnych struktur by za pewien czas gdy odbędą się wybory parlamentarne, były one zwycięskie i do tego sprawiły, że PPL będzie miało jeszcze większy mandat społeczny niż teraz. "Celujmy najwyżej jak się da, bo zawsze jest to w zasięgu ręki"

Wizytowano również Łódź, Gorzów Wielkopolski, delegacja spotkała się też z działaczami w Pile i Zielonej Górze. Seria spotkań w centralno-zachodniej Polsce to część programu spotkań z samorządowcami i lokalnymi strukturami. Polska Partia Ludowa która opiera się właśnie na aktywności działaczy regionalnych, zawsze podkreślała jak ważne jest współdziałanie i koordynacja szczebli ogólnokrajowych jak i tych samorządowych, regionalnych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anna Radziwiłł-Schmidt
Umiarkowani



Dołączył: 18 Cze 2013
Posty: 3597
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bruksela

PostWysłany: Śro 13:37, 07 Maj 2014    Temat postu:

Cytat:
Kraków: Porozmawiaj o metrze, monitoringu i ścieżkach rowerowych
Mieszkańcy Dzielnicy IV Prądnik Biały i Dzielnicy VI Bronowice jako pierwsi będą mogli wziąć udział w spotkaniach z prezydent Jagną Marczułajtis-Walczak w ramach konsultacji społecznych dotyczących budowy metra w Krakowie, rozbudowy miejskiej sieci monitoringu oraz wieloletniego programu budowy dróg rowerowych.

Konsultacje potrwają do 23 sierpnia (piątek), a 25 sierpnia (niedziela), w trakcie referendum, mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się na temat tych propozycji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anna Radziwiłł-Schmidt
Umiarkowani



Dołączył: 18 Cze 2013
Posty: 3597
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bruksela

PostWysłany: Sob 12:57, 10 Maj 2014    Temat postu:

Cytat:
Ma być mniej lokali i sklepów z alkoholem w Krakowie

Koniec alkoholowego eldorado? Władze Krakowa chcą ograniczenia liczby punktów sprzedających alkohol. Sklepów i lokali oferujących napoje wyskokowe ma być o 150 mniej niż obecnie.

Prezydent Krakowa Jagna Marczułajtis-Walczak przygotowała dwa projekty uchwał zmniejszających liczbę miejsc, w których sprzedawany będzie alkohol. Dotychczasowy limit takich punktów, ustalony w 2015 roku wynosi 2350. Prezydent proponuje obniżkę - do 2200. W jednym projekcie miałby być to łączny pułap dla sklepów i lokali gastronomicznych - bez rozróżniania. W drugim wariancie prezydent proponuje rozdzielenie limitu na dwie części - osobno dla sklepów, osobno dla lokali gastronomicznych.

Władze Krakowa zastanawiają się też nad zmianą zasad dotyczących przyznawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych (chodzi m.in. o ustalenia miejsc i obiektów, w których obowiązywałby stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych).
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filip Serafin
Umiarkowani



Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 630
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon 18:46, 02 Cze 2014    Temat postu:

Cytat:


Dofinansowanie na edukację i rozwój podlaskich gmin
W piątek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego (PPL), podpisał umowy z przedstawicielami trzech podlaskich gmin na dofinansowanie projektów edukacyjnych związanych z podniesieniem standardów funkcjonowania opieki przedszkolnej w oddziałach w gminach: Piątnica, Kolno i Przytuły. W podpisywaniu umów brała udział była minister nauki i szkolnictwa wyższego, a obecnie eurodeputowana Barbara Kudrycka.

Także w piątek zostały podpisane umowy z przedstawicielami z gmin Piątnica i Pniewo w sprawie pomocy na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażane lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2013-2019. Umowy o dofinansowanie projektu w ramach PO KL Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.1. Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej:

1) Gmina Kolno - reprezentowana przez wójta Tadeusza Klamę - projekt "Stawiamy na START" ok. 500 tys. zł.
2) Gmina Piątnica - reprezentowana przez wójta Edwarda Ładę - projekt "Modernizacja i doposażenie oddziałów przedszkolnych w Gminie Piątnica" ok. 350 tys. Zł.
3) Gmina Przytuły - reprezentowana przez wójta Kazimierza Ramotowskiego - projekt "Doposażenie oddziałów przedszkolnych przy Szkołach w Gminie Przytuły" ok. 220 tys zł.

Umowy przyznania pomocy na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażane lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2013-2019:
1) Gmina Piątnica - reprezentowana przez wójta Edwarda Ładę - operacja pt. "Siłownia zewnętrzna, jako miejsce rekreacji i sportu w miejscowości Jeziorko" - celem jest poprawa jakości życia oraz propagowanie aktywnej formy spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu - ok. 25 tys. Zł.
2) Gminny Ośrodek Kultury w Pniewie - reprezentowany przez dyrektora Jerzego Sęka - operacja: Doposażenie Gminnego Ośrodka Kultury w Pniewie - ok 12 tys. Zł., Integracja, kultura - wakacje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pniewie - ok. 18. Tys. Zł., Remont połączony z modetnizacją świetlicy wiejskiej w miejscowości Stare Modzele - ok. 20 tys. zł.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anna Radziwiłł-Schmidt
Umiarkowani



Dołączył: 18 Cze 2013
Posty: 3597
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bruksela

PostWysłany: Wto 12:28, 03 Cze 2014    Temat postu:

Cytat:


Lubelskie firmy i zaawansowane technologie lotnicze
Lubelski Klaster Zaawansowanych Technologii Lotniczych. Biznes, nauka i samorząd wspólnie dla technologicznego rozwoju regionu. List intencyjny w sprawie utworzenia Lubelskiego Klastra Nowoczesnych Technologii Lotniczych podpisali 14 kwietnia na Zamku Lubelskim władze Lublina, samorząd województwa i zarząd PZL Świdnik. "Klaster ułatwi przepływ informacji, wzmocni powiązania kooperacyjne między jego członkami. Ma też pobudzać innowacyjność. To podstawa dla innowacyjnego, technologicznego rozwoju regionu" - mówiła eurodeputowana z województwa Lubuskiego Joanna Mucha.

"Lotnictwo to branża wręcz predystynowana do rozwoju klastrów. Sektor lotniczy jest jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi gospodarki. Intensywność nakładów na badania i rozwój polskich firm lotniczych należy do największych na świecie. Dlatego cieszymy się, że udało nam się zainspirować lubelskie środowisko do współpracy. Jesteśmy przekonani, że funkcjonowanie klastra doprowadzi do poprawy konkurencyjności podmiotów gospodarczych w nim uczestniczących a lubelska branża lotnicza powróci do światowej ligi" - powiedziała Joanna Mucha.

Urząd Miasta Lublin, Urząd Marszałkowski oraz Zarząd PZL-Świdnik podpisały list intencyjny w sprawie utworzenie Lubelskiego Klastra Zaawansowanych Technologii Lotniczych. Podczas uroczystości, która odbyła się na Zamku Lubelskim podkreślono wkład Lubelszczyzny w rozwój polskiego lotnictwa oraz zapewniono o wzajemnej współpracy pomiędzy władzami samorządowymi, nauką a otoczeniem biznesowym.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filip Serafin
Umiarkowani



Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 630
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto 13:54, 03 Cze 2014    Temat postu:

Cytat:


Łukacjiewska na debacie z Oczkowicz
W poniedziałek Elżbieta Łukacijewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego wzięła udział w debacie z Wiceminister Obrony Narodowej - Beatą Oczkowicz, która odbyła się w siedzibie Huty Stalowa Wola S.A.

Debata poświęcona obronności i kwestiom związanym z przemysłem obronnym rozpoczęła się od prezentacji Krzysztofa Trofiniaka - Prezesa Zarządu HSW S.A. dotyczącej dorobku i potencjału rozwojowego z uwzględnieniem realizacji programów z zakresu modernizacji technicznej polskiej armii. Następnie głos zabrała Wiceminister Obrony Narodowej, która stwierdziła, iż "Nasze państwo musi mieć silny przemysł obronny. W tych trudnych czasach musimy mieć pewność dostaw, a konsolidacja powinna odbywać się wokół dobrych firm i takie decyzje zapadły. Tą "lokomotywą" w Polskiej Grupie Zbrojeniowej będzie Huta Stalowa Wola".

Oprócz Poseł Łukacijewskiej w debacie wzięli udział: Małgorzata Chomycz-Śmigielska, posłanka na Sejm RP, na zaproszenie której wiceminister Oczkowicz przyjechała do Stalowej Woli, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu i jednocześnie Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojciech Dąbrowski, Krystyna Skowrońska, posłanka na Sejm RP, radny Sejmiku Wojewódzkiego Zygmunt Cholewiński oraz kierownictwo Huty Stalowa Wola wraz z przedstawicielami związków zawodowych i pracownikami.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filip Serafin
Umiarkowani



Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 630
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto 15:50, 03 Cze 2014    Temat postu:

Cytat:


Bądź świadomym dawcą narządów - konferencja
Dziś w Sejmie odbyła się konferencja prasowa dotycząca kampanii społecznej "Dawca.pl - Bądź świadomym dawcą narządów". Celem kampanii jest uświadamianie polskiego społeczeństwa, podnoszenie poziomu wiedzy na temat procedur przeszczepiania tkanek, komórek i narządów oraz zwiększanie społecznej akceptacji dla tej metody leczenia oraz dobrowolnego dawstwa narządów.

W konferencji udział wzięli Marszałek Sejmu Magdalena Gąsior-Marek, posłowie Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Jarosław Kalinowski oraz koordynator akcji Dawca.pl Paweł Klikowicz. - Mało potrzeba aby dać trochę szczęścia innym, wystarczy być świadomym dawcą narządów - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz na konferencji.

Aktualnie w Polsce na przeszczep narządu oczekuje ok 1500 osób. Warto jednocześnie zaznaczyć, że w tym roku wykonano już 1299 przeszczepów! Chociaż ta liczba stale wzrasta, to nadal istnieje potrzeba edukacji oraz zwiększania świadomości polskiego społeczeństwa w tym zakresie. Uczestnicy konferencji gorąco zachęcali do rozmowy na ten niezwykle ważny temat, jak również do podpisania oświadczenia woli będącym wyrazem świadomej decyzji, która ma wielką wartość moralną. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę internetową gdzie można znaleźć wszystkie informacje związane z tą tematyką, jak również można pobrać oświadczenie woli.

Dawca.pl jest kampanią promującą świadome dawstwo narządów, szpiku oraz krwi. Jej głównym celem jest podniesienie poziomu wiedzy polskiego społeczeństwa na temat procedur przeszczepiania tkanek, komórek i narządów, a w efekcie wzrostu powszechnej akceptacji dla tych procedur. Jest prowadzona przez grupę studentów z Gdańska na zasadach wolontariatu. Na stronie kampanii można wyrobić oświadczenie woli, które jest "testamentem" osoby chcącej oddać pośmiertnie narządy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filip Serafin
Umiarkowani



Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 630
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków

PostWysłany: Śro 14:08, 04 Cze 2014    Temat postu:

Cytat:


Konferencja "Kobieta Aktywna"
Elżbieta Łukacijewska, deputowana do Parlamentu Europejskiego i Małgorzata Chomycz-Śmigielska, posłanka na Sejm wzięły udział w konferencji prasowej, której tematem była organizowana już po raz 9. konferencja "Kobieta Aktywna".

Nawiązując do jednego z najbardziej aktualnych problemów panujących w państwach Unii Europejskiej - bezrobocia wśród młodych osób, posłanka Łukacijewska ogłosiła, iż w ramach tegorocznej konferencji "Kobieta Aktywna" zorganizowany zostanie konkurs "Kobieta Aktywna" Kobiety. Liderki. Obywatelki, który skierowany będzie do studentek pochodzących z województwa Podkarapackiego.

Szczegóły przedmiotowego konkursu ogłoszoną zostaną wkrótce na stronie internetowej, lecz już teraz wiadomo, iż polegać on będzie na napisaniu pracy w dowolnej formie literackiej bądź dziennikarskiej dotyczącej problemów i barier, na jakie napotykają kobiety wchodząc na rynek pracy. Nagrodami w konkursie będą płatne staże, które zorganizowane zostaną w: Banku PKO BP (w Rzeszowie lub w Lublinie), Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Urzędzie Miasta Rzeszowa, Hucie Stalowa Wola. Dodatkową nagrodą będzie również zestaw komputerowy ufundowany przez Biuro Kulturalno - Gospodarcze Tajpej w Polsce. Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu będzie miało miejsce podczas VIII jublieuszowej Konferencji "Kobieta Aktywna", która odbędzie się w Filharmonii Podkarpackiej.

Dodatkowo, odpowiadając na pytania licznie zgromadzonych dziennikarzy, Elżbieta Łukacijewska i Małgorzata Chomycz-Śmigielska odniosły się do aktualnych wydarzeń w regionie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filip Serafin
Umiarkowani



Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 630
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków

PostWysłany: Śro 20:44, 04 Cze 2014    Temat postu:

Cytat:


Hübner: kolej potrzebuje wsparcia UE
Konieczne jest zwiększenie wsparcia dla nowych krajów członkowskich tak, aby wyrównana została różnica między kolejami państw starej Unii i nowymi państwami wspólnoty - powiedziała Danuta Hübner, przewodnicząca Komisji ds. Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego, podczas debaty nt. finansowania infrastruktury i taboru kolejowego w UE.

Celem debaty w Warszawie było przedstawienie szans i ograniczeń funkcjonowania kolei w centralnej i wschodniej części Unii Europejskiej oraz finansowania sektora kolejowego z wykorzystaniem instrumentów unijnych, w obliczu przygotowywanego właśnie nowego budżetu unijnego na lata 2020-2026.

Wciąż gonimy starą Unię
Mimo rozszerzenia Unii, wciąż istnieją istotne różnice w obszarze możliwości inwestycyjnych oraz stanu infrastruktury i taboru kolejowego pomiędzy nowymi i starymi państwami wspólnoty. Właściwe finansowanie kolei w krajach Europy Środkowo-Wschodniej jest kwestią kluczową w obliczu konieczności poprawy jej działania oraz planów Komisji Europejskiej dot. pełnego otwarcia pasażerskiego rynku kolejowego - mówili zgodnie uczestnicy debaty w Warszawie.

Spotkanie otworzył wicepremier i minister infrastruktury Filip Serafin. Jak podkreślił, najważniejsze w planowaniu inwestycji jest zapewnienie komplementarności inwestycji taborowych i infrastrukturalnych. Sam nowoczesny tabor nie będzie mógł być w pełni wykorzystany bez zmodernizowanej infrastruktury - mówił. Danuta Hübner, dodała, że ma nadzieję, iż nowa perspektywa finansowa, nad którą obecnie toczą się prace, zapewni środki do realizacji ambitnych celów i pozwoli na kontynuacje inwestycji infrastrukturalnych i taborowych.

Potrzebujemy więcej inwestycji
Aleksander Wołowiec przedstawił zebranym obecną sytuację na rynku transportu kolejowego w Polsce. Podkreślił, że rynek transportu kolejowego w naszym kraju jest otwarty, zarówno w przewozach towarowych jak i pasażerskich. Dodał, iż Polsce potrzeba jednak licznych inwestycji infrastrukturalnych i taborowych, które pozwolą na wyrównanie szans konkurencyjności z kolejami starej 15-stki. Zapewnił, że kolej w Polsce dochowa wszelkich starań, aby w jak najlepszy sposób wykorzystać dostępne fundusze.

Wicepremier Filip Serafin zwrócił uwagę jak ważną rolę odgrywa spójność polityki regionalnej i transportowej dla realizacji celów, które stawia przed swoimi państwami Unia Europejska. Serafin poprosił uczestników debaty o wsparcie dla transportu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filip Serafin
Umiarkowani



Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 630
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw 13:37, 05 Cze 2014    Temat postu:

Cytat:


"Dobre, bo (mało)polskie" - debata z udziałem Matusik-Lipiec i Serafina
Debata "Dobre, bo (mało)polskie. Jakie korzyści odnoszą Polacy i Małopolanie z rejestrowania rolnych produktów regionalnych i tradycyjnych przez Komisję Europejską" odbyła się dzisiaj w Zakopanem. Organizatorem debaty byli wicepremier Filip Serafin i posłanka Katarzyna Matusik-Lipiec.

W ramach dyskusji starano się odpowiedzieć na pytania : Jakie korzyści odnoszą Polacy i Małopolanie z rejestrowania rolnych produktów regionalnych i tradycyjnych przez Komisję Europejską? Jakimi produktami regionalnymi możemy się poszczycić? Czy system ochrony regionalnych produktów rolnych w Unii Europejskiej działa jak należy? Co robią polscy europarlamentarzyści, by chronić nasze dziedzictwo i interesy polskich przedsiębiorców?

- Celem rejestracji produktów regionalnych jest promowanie regionalnej żywności wysokiej jakości, a także ochrona producentów tradycyjnych produktów przed nieuczciwą konkurencją. - mówiła Katarzyna Matusik-Lipiec. Warto zauważyć, że Małopolska jest jednym z liderów jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych produktów regionalnych w UE. Są to bryndza podhalańska, oscypek, redykołka (rodzaj sera z mleka owczego), karp zatorski, fasola "Piękny Jaś", jabłka łąckie, śliwka suska sechlońska (podsuszana i podwędzana śliwka z pestką), chleb prądnicki, obwarzanek krakowski, kiełbasa lisiecka i jagnięcina podhalańska.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filip Serafin
Umiarkowani



Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 630
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pią 13:00, 06 Cze 2014    Temat postu:

Cytat:


Odnawialne źródła energii to miejsca pracy na Podkarpaciu
"Odnawialne źródła energii to dla Podkarpacia możliwość wzrostu oraz zwiększenia liczby miejsc pracy w szczególności w obszarach wiejskich" - przekonuje Elżbieta Łukacijewska, sprawozdawca Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim.

- Dzięki wykorzystaniu zasobów naturalnych przy wsparciu, jakie daje współczesna biotechnologia, chemia i genetyka, obywatele Unii Europejskiej mogą liczyć na bezpieczeństwo energetyczne w przyszłości. Koncepcja biogospodarki to nieustanne dążenie do uniezależnienia społeczeństwa od ropy naftowej. Aby temu sprostać Komisja Europejska zdecydowała się na podjęcie wspólnej inicjatywy technologicznej w dziedzinie przemysłu opartego na surowcach pochodzenia biologicznego "made in Europe". - mówiła eurodeputowana.

Z punktu widzenia Podkarpacia i jego mieszkańców istotnym jest fakt, że sprawozdawcą w Komisji Rozwoju Regionalnego PE została Elżbieta Łukacijewska - europoseł z regionu podkarpackieo. W środę w Parlamencie Europejskim odbyło się posiedzenie Komisji REGI, na którym pani Poseł przedstawiła przygotowany przez siebie dokument i podkreśliła jak ważna dla Europy jest biogospodarka i uniezależnienie wszystkich państw członkowskich od energii pochodzącej z paliw kopalnych.

Wniosek dotyczy utworzenia wspólnego przedsiębiorstwa na rzecz przemysłu opartego na surowcach pochodzenia biologicznego. Zostanie ono założone przez UE oraz Konsorcjum Przemysłu Opartego na Surowcach Pochodzenia Biologicznego. Jego działalność oraz wszelkie badania naukowe będą współfinansowali jego założyciele. Środki finansowe na działalność przedsiębiorstwa - to w latach 2020-2026 miliard euro płynący z UE i 2,8 miliarda euro zapewnione przez Konsorcjum.

"Regiony, które wybrały biogospodarkę, jako inteligentną specjalizację będą miały szansę aktywnego zaangażowania się w obiecujący i innowacyjny rynek, którego obecną wartość szacuje się na 200 miliardów euro do 2020. We wspólnej inicjatywie władz lokalnych i regionalnych można osiągnąć maksimum korzyści dla naszego środowiska i całej społeczności lokalnej. Współpraca jest najważniejszym warunkiem rozkwitu biogospodarki. To regiony posiadają największą wiedzę dotyczącą łańcuchów wartości obecnych na ich terenach - czyli gdzie znajdują się dostawcy biomasy, jaką biomasę produkują, jak wygląda stan i wydajność biorafinerii na ich terenie" - argumentuje Elżbieta Łukacijewska.

Podkarpacie charakteryzuje się dobrymi zasobami do produkcji odnawialnych źródeł energii, szczególnie w zakresie biomasy leśnej i rolniczej. Potencjał naszego regionu w produkcji biomasy jest bardzo duży ze względu na rolniczy charakter województwa. Spora część Podkarpacia ma warunki klimatyczno - glebowe sprzyjające produkcji rzepaku (72 % z 540 tys. ha jest w klasach bonitacyjnych 1-4 i nadaje się do uprawy rzepaku).
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filip Serafin
Umiarkowani



Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 630
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto 13:32, 10 Cze 2014    Temat postu:

Cytat:


Koncert dla dzieci z chorobą nowotworową
W poniedziałek w Operze Wrocławskiej odbył się specjalny koncert charytatywny na rzecz podopiecznych Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową". Tegoroczna gala została objęta honorowymi patronatami Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Wojewody Dolnośląskiego Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej oraz Prezydent Wrocławia Agnieszki Piesiewcz.

W tym roku wydarzenie poświęcone było muzyce filmowej, dlatego na scenie pojawiły się największe gwiazdy polskiego ekranu: Katarzyna Figura, Dominika Ostałowska, Małgorzata Pieńkowska, Olga Bołądź, Monika Dryl, Mirosław Baka i Andrzej Grabowski. Dodatkową atrakcją koncertu był występ Przyjaciół Fundacji - przedstawicieli firm i instytucji wspierających jej działania.

Na scenie można było zobaczyć również ambasadorkę budowy "Przylądka Nadziei" Martynę Wojciechowską, która wraz z podopiecznymi Fundacji i prezydent Agnieszką Piesiewicz zaśpiewała kenijską piosenkę "Jambo, jambo Bwana". Zaproszeni goście mieli możliwość wzięcia udziału w aukcji charytatywnej, w której do wygrania były atrakcyjne nagrody. Podczas gali udało się zebrać około 230 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na kosztowne leki, rehabilitację oraz sprzęt medyczny potrzebny dzieciom z chorobą nowotworową.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filip Serafin
Umiarkowani



Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 630
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków

PostWysłany: Śro 15:14, 11 Cze 2014    Temat postu:

Cytat:


Najlepsi młodzi sportowcy Dolnego Śląska
We wtorek w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się wręczenie nagród w ramach Plebiscytu na Najlepszego Ucznia-Sportowca i Trenera Młodzieży Dolnego Śląska w 2019 roku. W uroczystości wzięli udział wicepremier i minister infrastruktury Filip Serafin, minister sportu i turystyki Ireneusz Raś i prezydent Wrocławia Agnieszka Piesiewicz.

- Łączenie sportu z edukacją jest bardzo ważne. Traktujcie to wyróżnienie jako przepustkę do dalszych sukcesów. Gratuluję również trenerom, którzy często pozostają w cieniu tych sukcesów. Życzę żeby ta grecka zasada "kalos kagathos" przyświecała Wam zarówno w sporcie jak i w dalszej ścieżce życia - powiedział wicepremier Filip Serafin.

Plebiscyt prowadzony jest od kilku lat przez Szkolny Związek Sportowy "Dolny Śląsk" we Wrocławiu i redakcję "Słowa Sportowego". Nagrody były wręczane w 3 kategoriach: zawodnicy, trenerzy oraz najlepsza placówka oświatowa. Po raz pierwszy przyznana została także nagroda specjalna dla Najpopularniejszego Klubu Sportowego. Pierwsze miejsce w kategorii "zawodnik" zajął laureat Pucharu Świata w austriackim Moedling w 2018 roku - Andrzej Bober. Florecista uznawany jest za jeden z największych talentów Dolnego Śląska. Drugie miejsce zajęła tenisistka Izabela Kurant z KTA Wrocław. Trzecie miejsce przyznano Mateuszowi Rybakowi za zdobycie srebrnego i brązowego medalu Mistrzostw Polski w kolarstwie. W całej kategorii wyłoniono aż 10 młodych i utalentowanych sportowców z Dolnego Śląska.

Laureatami w kategorii "trener" zostali kolejno: Dariusz Łoś - trener lekkiej atletyki, Andrzej Wojtal - trener pływania i Bartosz Mazur - trener piłki nożnej. Najlepszą placówką oświatową okazał się Zespół Szkół nr 22 we Wrocławiu. Nagroda specjalna czytelników "Słowa Sportowego" dla Najpopularniejszego Klubu Sportowego przypadła - Zorzy Pręgów. Gratulacje i nagrody wręczyli laureatom wicepremier i minister infrastruktury Filip Serafin oraz minister sportu Ireneusz Raś.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anna Radziwiłł-Schmidt
Umiarkowani



Dołączył: 18 Cze 2013
Posty: 3597
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bruksela

PostWysłany: Pią 12:26, 13 Cze 2014    Temat postu:

Cytat:

Radziwiłł-Schmidt: Euro to miliardy oszczędności dla Polaków

- Między 25 a 30 mld zł rocznie mogłaby zyskać polska gospodarka, gdyby już dzisiaj walutą w naszym kraju było Euro - mówiła w trakcie otwartego spotkania w Białymstoku Przewodnicząca Rady Europejskiej Anna Radziwiłł-Schmidt.

- Polsce wejście do strefy Euro się opłaca - mówiła przewodnicząca Radziwiłł-Schmidt. Zaraz potem szefowa Rady Europejskiej dodała, że sama strefa jest w trakcie reorganizacji i dołączenie do niej nie jest możliwe w perspektywie najbliższych kilku lat. Zgromadzonych w sali przywitał wicepremier i minister infrastruktury Filip Serafin. Przewodnicząca Rady Europejskiej przybyła do Białegostoku na zaproszenie prezydenta Tadeusza Truskolaskiego i białostockiego Forum Młodych Ludowców.

Anna Radziwiłł-Schmidt zaznaczyła iż w Unii tworzy się nowa organizacja z państw strefy euro, co spowodowało największy dotąd podział we wspólnocie. Znaczący wpływ na zaistniałą sytuację miał niewątpliwie kryzys gospodarczy, który dotknął państwa Unii Europejskiej. Zdaniem Radziwiłł-Schmidt członkostwo Polski w strefie państw euro, ma główne trzy kluczowe argumenty za jej przystąpieniem. Pierwszy argument ma podłoże polityczne, gdyż obecną strefę tworzy 18 państw, które mają większość w podejmowaniu kluczowych decyzji. Obecność w gronie tych państw ma być cennym orężem politycznym.

Drugi wspomniany argument to ekonomia, ponieważ wejście Polski do strefy jest ważne ze względu ewentualnego spadku stóp procentowych, łatwiejszego dostępu do kapitału zgromadzonego w krajach strefy Euro, a także szybsza możliwość rozwoju. Ostatnim argumentem ma być solidarność. Ewentualne wsparcie innych państw strefy euro w kwestii politycznej, finansowej i militarnej, mogłoby być dla Polski większe w sytuacji, gdyby przystąpiła do strefy.

Spotkanie, które zgromadziło około 400 mieszkańców Białegostoku, oraz działaczy Polskiej Partii Ludowej i Forum Młodych Ludowców, zakończyło się dyskusją.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filip Serafin
Umiarkowani



Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 630
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sob 9:47, 14 Cze 2014    Temat postu:

Cytat:


Program Mozart: W parze można więcej
- Uczelnie są dla nas we Wrocławiu bardzo ważne, podobnie jak przedsiębiorcy. Program Mozart to sposób na to, by pomóc oby stronom, ale dzięki ich współpracy zyskuje miasto Wrocław i jego mieszkańcy - mówiła prezydent Wrocławia Agnieszka Piesiewicz, podczas spotkania uczestników programu, przedstawicieli uczelni, profesorów, które zorganizowano na Akademii Sztuk Pięknych.

Właśnie ruszył nabór do czwartej już edycji projektu, którego koordynatorem jest Wrocławskie Centrum Akademickie, agenda miejska wspierająca działania na rzecz środowiska naukowego. Na ASP pokazywano efekty prac naukowców i firm z I edycji programu.

- Program Mozart powstał w odpowiedzi na potrzeby wrocławskich pracodawców. Jesienią 2011 roku jeden z inwestorów zasygnalizował Prezydentowi Wrocławia potrzebę wsparcia współpracy szkolnictwa wyższego i biznesu - informuje Maciej Litwin, dyrektor Wrocławskiego Centrum Akademickiego. - Przeprowadzone w ślad za tym sygnałem warsztaty i spotkania, animowane przez Wrocławskie Centrum Akademickie, doprowadziły w ciągu sześciu miesięcy do sformułowania programu stymulującego współpracę akademicko-biznesową w oparciu o dostępne samorządowi narzędzia prawne. Praca ta oparła się też znacząco na doświadczeniach pilotażu "Zielony transfer" (2010-2012) zrealizowanego za środki UE z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Dzisiaj wrocławskie rozwiązanie chcą wykorzystywać inne duże miasta akademickie. Prof. Tadeusz Luty, doradca prezydent Piesiewicz ds. współpracy z uczelniami wyższymi: - Program Mozart to modelowy przykład współpracy środowiska naukowe i biznesu. Wiele się mówi, że takie współdziałanie jest konieczne, ale we Wrocławiu nie tylko się o tym mówi, ale i tę ideę wprowadza się w życie - mówił były rektor Politechniki Wrocławskiej.

Podczas środowego spotkania mówiono o efektach poprzednich edycji Mozarta. - Powstały 63 rozwojowe miejsca pracy, lada moment powstaną kolejne, ale ich istnienie będzie procentowało kolejnymi stanowiskami pracy, na które mogą decydować się firmy biorące udział w programie - mówił Tomasz Janoś, wicedyrektor WCA.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Umiarkowani Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin