Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna www.rzeczpospolita2015.fora.pl
Symulacja Polityczna
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dziennik Ustaw
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Prezydent RP
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Administrator



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 14466
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 16:22, 21 Lip 2013    Temat postu: Dziennik Ustaw

...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 10:54, 23 Lip 2013    Temat postu:

Cytat:
USTAWA
z roku 2015
o zmianie ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się

Art. 1. W ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o systemie języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2011 r. Nr 209., poz. 1243) wprowadza się następujące zmiany:

1) W art. 3 po ust. 8 dodaje się ust. 9 w brzmieniu:
„9) aparacie pomocniczym w systemie pomocy społecznej – należy przez to rozumieć urząd, czyli strukturę organizacyjną i majątkową oraz zespół ludzi wyodrębniony do realizacji zadań organu administracji publicznej w systemie pomocy społecznej.”.

2) W art. 6 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„organy administracji publicznej oraz aparat pomocniczy w systemie pomocy społecznej;”

3) W art. 9:
a) pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„Organ administracji publicznej oraz aparat pomocniczy w systemie pomocy społecznej jest zobowiązany do udostępnienia usługi pozwalającej na komunikowanie się.”.

b) pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„Organ administracji publicznej oraz aparat pomocniczy w systemie pomocy społecznej jest zobowiązany do upowszechnienia informacji o usłudze, o której mowa w ust. 2.”

c) pkt 4 otrzymuje brzmienie:
„Obowiązek, o którym mowa w ust. 3, jest realizowany w sposób powszechnie przyjęty, w szczególności w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronach internetowych organu administracji publicznej oraz aparatu pomocniczego w systemie pomocy społecznej i w miejscach publicznie dostępnych w tych organach.”.

4) W art. 11:
a) pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„Organ administracji publicznej oraz aparat pomocniczy w systemie pomocy społecznej zapewnia, na zasadzie określonych w art. 12, dostęp do świadczenia usług tłumacza PJM, SJM i SKOGN, zwanych dalej „świadczeniem”.”

b) pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„Świadczenie może być realizowane również przez pracownika organu administracji publicznej oraz aparatu pomocniczego w systemie pomocy społecznej posługującego się PJM lub SJM lub z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się.”.

5) W art. 12:
a) pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„Osoba uprawniona, o której mowa w art. 11 ust. 3, jest zobowiązana zgłosić chęć skorzystania ze świadczenia ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się, do właściwego ze względu na właściwość sprawy organu administracji publicznej bądź aparatu pomocniczego w systemie pomocy społecznej, co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych.”.

b) pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, powinno być dokonane w formie określonej przez organ administracji publicznej bądź aparat pomocniczy w systemie pomocy społecznej, w sposób dostępny dla osób uprawnionych.”.

c) pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„Po dokonaniu zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, organ administracji publicznej bądź aparat pomocniczy w systemie pomocy społecznej jest zobowiązany do zapewnienia obsługi osoby uprawnionej, w terminie przez nią wyznaczonym lub z nią uzgodnionym, na zasadach określonych w ustawie.”.

d) pkt 4 otrzymuje brzmienie:
„Organ administracji publicznej bądź aparat pomocniczy w systemie pomocy społecznej, w przypadku braku możliwości realizacji świadczenia zawiadamia wraz z uzasadnieniem osobę uprawnioną, wyznaczając możliwy termin realizacji świadczenia lub wskazując na inną formę realizacji uprawnień określonych w niniejszej ustawie.”.


6) W art. 14:
a) pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„Organ administracji publicznej oraz aparat pomocniczy w systemie pomocy społecznej udostępnia dokumenty niezbędne do załatwienia sprawy, w formie dostępnej dla osób uprawnionych, na ich wniosek.”.

b) pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„Organ administracji publicznej oraz aparat pomocniczy w systemie pomocy społecznej zamieszcza wszystkie niezbędne informacje o organie i sposobach realizacji ustawy, w miejscach dostępnych dla osób uprawnionych.”.

Art. 2. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Prezydent RP
/-/ Maria Stern
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 10:59, 23 Lip 2013    Temat postu:

Cytat:
USTAWA
z roku 2016
o zmianie ustawy o ochronie przyrody

Art 1.W ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880) wprowadza się następujące zmiany:

1. Artykuł 83, punkt 3 otrzymuje brzmienie: Wydanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1 i 2, jest uzależnione od przesadzenia drzew lub krzewów w miejsce wskazane przez wydającego zezwolenie albo zastąpienia ich innymi drzewami lub krzewami, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub krzewów.

Art. 2. Do ustawy dodaje się artykuł 163 o brzmieniu:

1. Ustanawia się Rzecznika Praw Zwierząt, który stoi na straży praw zwierząt określonych w ustawach prawnych obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Rzecznikiem może być ten, kto:
- jest obywatelem polskim,
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych oraz nie był skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne,
- ma co najmniej pięcioletnie doświadczenie w pracy w niezależnych organizacjach ekologicznych.

3. Rzecznika powołuje minister środowiska w porozumieniu z niezależnymi organizacjami ekologicznymi na okres 5 lat. Stanowiska rzecznika nie można sprawować dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.

4. Rzecznik może:

- zbadać, nawet bez uprzedzenia, każdą sprawę na miejscu,

- żądać od organów władzy publicznej, organizacji lub instytucji złożenia wyjaśnień lub udzielenia informacji, a także udostępnienia akt i dokumentów, w tym zawierających dane osobowe,

- żądać wszczęcia postępowania w sprawach cywilnych oraz wziąć udział w toczącym się już postępowaniu - na prawach przysługujących prokuratorowi,

- żądać wszczęcia przez uprawnionego oskarżyciela postępowania przygotowawczego w sprawach o przestępstwa,

- zwrócić się o wszczęcie postępowania administracyjnego, wnosić skargi do sądu administracyjnego, a także uczestniczyć w tych postępowaniach - na prawach przysługujących prokuratorowi,

- wystąpić z wnioskiem o ukaranie w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach,

- zlecać przeprowadzanie badań oraz sporządzanie ekspertyz i opinii.


Art. 3. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Prezydent RP
/-/ Maria Stern
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 13:27, 24 Lip 2013    Temat postu:

Cytat:
USTAWA
z ROKU 2016
o narodowym funduszu stypendialnym

ROZDZIAŁ I
Przepisy ogólne

Art. 1.

1. Ustawa ma na celu realizację konstytucyjnego zapisu zapewnienia obywatelom powszechnego i równego dostępu do wykształcenia.
2. Tworzenia przez władze publiczne systemu indywidualnej pomocy finansowej i organizacyjnej dla uczniów i studentów.
3. Ustawa określa zasady udzielania indywidualnej pomocy publicznej dla uczniów i studentów.

Art. 2.

1. Do korzystania z indywidualnej pomocy publicznej mają prawo uczniowie i studenci szkół i uczelni publicznych i niepublicznych spełniający określone warunki:
1) Są obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej i uczą się w szkołach ponadpodstawowych i uczelniach działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2) Spełniają kryterium dochodowe określone w ustawie o pomocy społecznej.

2. Studenci i uczniowie nie posiadający obywatelstwa polskiego, uczący się w szkołach ponadpodstawowych i studiujący w wyższych uczelniach na terytorium Polski mogą otrzymać indywidualną pomoc publiczną na zasadach określonych w odrębnych przepisach przy uwzględnieniu zasady wzajemności.

ROZDZIAŁ II
Narodowy Fundusz Stypendialny

Art. 3.

1. Narodowy Fundusz Stypendialny, zwany dalej Funduszem, służy realizacji zdań wynikających z polityki państwa w zakresie zapewnienia powszechnego i równego dostępu do wykształcenia.

2. Rada Ministrów utworzy Fundusz w Banku Gospodarstwa Krajowego, zwanego dalej Bankiem, dostosowując jego statut do przepisów niniejszego rozdziału.

Art. 4. Fundusz dysponuje środkami finansowymi zgromadzonymi według zasad zapisanych w ustawie i przeznaczonych na stypendia dla uczniów i studentów.

Art. 5.

1. Przy Funduszu tworzy się Krajową Radę Stypendialną.
2. Techniczno-organizacyjną obsługę Funduszu i Rady zapewnia Bank.

Art. 6.

1. Prezes Rady Ministrów powołuje dziewięciu członków Rady Funduszu według następujących zasad;
1) dwóch członków spośród członków Kolegium Rektorskiego wyższych uczelni w tym jeden z uczelni publicznej i jeden z niepublicznej.
2) dwóch członków spośród przedstawicieli Kuratorium Oświaty
3) dwóch członków spośród przedstawicieli ogólnopolskich organizacji studenckich.
4) jednego członka wskazanego przez ministra właściwego do spraw nauki.
5) jednego członka wskazanego przez ministra właściwego do spraw oświaty
6) jednego członka wskazanego przez Rzecznika Praw Obywatelskich.
2. Kadencja członków Rady Funduszu trwa 4 lata.
3. Rada Funduszu działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu.
4. Rada Funduszu wybiera ze swego grona Przewodniczącego Funduszu.
5. W skład Rady Funduszu mogą wchodzić wyłącznie osoby, które spełniają łącznie następujące kryteria:
1) nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione umyślnie;
2) posiadają wykształcenie wyższe - wymóg ten nie dotyczy dwóch członków spośród przedstawicieli ogólnopolskich organizacji studenckich jeśli na funkcję tą delegowani zostali studenci.
3) posiadają wiedzę i doświadczenie dające rękojmię prawidłowego wykonywania obowiązków członka Rady Funduszu;
4) posiadają uprawnienia konieczne do zasiadania w radach nadzorczych jednoosobowych Spółek Skarbu Państwa, zgodnie z odrębnymi przepisami. Członkowie zasiadający w Radzie spośród ogólnopolskich organizacji studenckich jeśli są studentami, wymóg ten mogą wypełnić w trakcie powołania. ich do Rady jednak w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia ich powołania.
6. Członkami Rady Funduszu nie mogą być osoby, które:
1) są pracownikami Biura Funduszu
2) są właścicielami wyższych uczelni lub szkół ponadpodstawowych lub posiadają udziały w tych placówkach.
7. Członkowie Rady Funduszu wypełniają swoje obowiązki w ramach urlopowania z dotychczasowego miejsca pracy.
8. Prezes Rady Ministrów określi, w drodze zarządzenia, wynagrodzenia członków Rady Funduszu, uwzględniając zakres zadań Rady.
9. Przedstawiciele ogólnopolskich organizacji studenckich jeśli są studentami obowiązki w Radzie wypełniają nie przerywając studiów. Za wykonywaną pracę przysługuje im wynagrodzenie na takich samych zasadach jak innym członkom Rady proporcjonalnie do wykonywanego zakresu obowiązków.
10. Prezes Rady Ministrów może odwołać członka Rady Funduszu przed upływem kadencji w przypadku:
1) rezygnacji ze stanowiska;
2) utraty zdolności do pełnienia funkcji na skutek długotrwałej choroby, trwającej co najmniej sześć miesięcy, potwierdzonej orzeczeniem lekarskim;
3) prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione umyślnie;
4) naruszą przepisy ust. 6 pkt. 1 i 2
5) nieusprawiedliwionej nieobecności na kolejnych 3 posiedzeniach Rady Funduszu.

Art. 7.

1. Do zadań Rady Stypendialnej należy:
1) ustalanie kryteriów przyznawania stypendiów uczniom i studentom;
2) zatwierdzanie półrocznego i rocznego planu rzeczowo-finansowego Funduszu;
3) kontrola realizacji planu rzeczowo-finansowego Funduszu;
4) zatwierdzanie rocznego sprawozdania z wykonania planu rzeczowo-finansowego Funduszu.

ROZDZIAŁ III
Środki finansowa i gospodarka finansowa Funduszu

Art. 8.

1. Środki finansowe Funduszu są środkami publicznymi.

2. Obsługę administracyjną i bankową Funduszu prowadzi Bank.

Art. 9.

1. Środki finansowe Funduszu pochodzą z następujących źródeł:
1) 1% (jeden procent) od dochodów z naliczonego podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT);
2) darowizn i zapisów;
3) kredytów i pożyczek;
4) dochodów z lokat;
5) innych źródeł;
2. Odpis od podatku dochodowego od osób fizycznych przekazują właściwe urzędy skarbowe bezpośrednio na rachunek Funduszu.

Art. 10. Środki finansowe, o których mowa w art. 9, mogą być przeznaczone wyłącznie na:
1) finansowanie stypendiów dla studentów i młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych;
2) spłatę kredytów i pożyczek wraz z odsetkami;
3) inne wydatki wynikające z przepisów prawa;

ROZDZIAŁ IV
Zasady przyznawania stypendiów

Art. 11.

1. Studentom spełniającym warunki zapisane w art.2 ust 1 pkt. 1 i 2 decyzje o przyznaniu stypendium podejmują uczelniane rady stypendialne.
2. W stosunku do uczniów szkół ponadpodstawowych decyzje o przydziale stypendium podejmują rady stypendialne działające przy Kuratoriach Oświaty na wniosek Rad Pedagogicznych właściwych placówek oświatowych.

Art. 12. Wysokość stypendium w 60% obejmuje kwotę stypendium socjalnego przyznawanego ze względu na trudną sytuację materialną ucznia lub studenta, 40% stanowi dodatek za uzyskane wyniki w nauce.

Art. 13.

1. Uczelniane rady stypendialne oraz rady stypendialne działające przy Kuratoriach Oświaty przekazują do Funduszu informację o ilości uczniów i studentów spełniających kryteria do przyznania stypendium.
2. Na podstawie informacji określonych w ust. 1, Zarząd Banku przygotowuje półroczny i roczny plan stypendialny i przedstawia go do zatwierdzenia Radzie Funduszu.
3. Wypłata stypendiów następuje w okresach comiesięcznych dla studentów za pośrednictwem właściwych uczelni a dla uczniów szkół ponadpodstawowych za pośrednictwem odpowiednich kuratoriów oświaty.

Art. 14. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

Prezydent RP
/-/ Maria Stern
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 13:29, 24 Lip 2013    Temat postu:

Cytat:
Ustawa
z roku 2016
o ochronie prywatności obywateli.

Art. 1. Wszyscy obywatele Rzeczypospolitej Polskiej posiadają prawo do prywatności. Żadna państwowa instytucja, służba wywiadowcza ani policyjna nie może prowadzić inwigilacji obywatela Rzeczypospolitej Polskiej bez zgody odpowiedniego dla danego postępowania organu sądowego.

1. Przez inwigilację na potrzeby niniejszej ustawy rozumie się między innymi zakładanie podsłuchów, sprawdzanie bilingów telefonicznych, śledzenie, gromadzenie informacji o aktywności obywatela w Internecie.

2. Żadna państwowa instytucja ani służba nie może współpracować z obcym wywiadem w celu inwigilowania polskiego obywatela, jeżeli nie zostały spełnione warunki określone w art. 1.

Art. 2. Niniejszą ustawę uznaje się za automatyczną nowelizację odpowiednich ustaw o służbach specjalnych tam, gdzie przepisy tych ustaw mogą stać w konflikcie z przepisami niniejszej ustawy.

Art. 3. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 marca 2016 r.

1. Po wejściu ustawy w życie wszystkie państwowe instytucje i służby zobowiązane są zniszczyć posiadane rejestry informacji na temat obywateli uzyskane drogą inwigilacji w przeciągu 30 dni. Nie dotyczy to informacji dotyczących prowadzonych już śledztw.

Prezydent RP
/-/ Maria Stern
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 13:36, 24 Lip 2013    Temat postu:

Cytat:
Ustawa
z roku 2016
o odwróconym kredycie hipotecznym

[link widoczny dla zalogowanych]

Prezydent RP
/-/ Maria Stern
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 11:17, 25 Lip 2013    Temat postu:

Cytat:
Ustawa
o zmianie Ustawy o partiach politycznych

Art 1. W Ustawie o partiach politycznych z dnia 27 czerwca 1997 r. ( Dz.U. 2011 Nr 155, poz. 924) wprowadza się następujące zmiany:

1) Art. 8. uzyskuje brzmienie:
"Art. 8. Partie polityczne kształtują swoje struktury oraz zasady działania zgodnie z zasadami demokracji i poszanowania dla wszystkich grup społecznych, w szczególności przez zapewnienie jawności swoich struktur, powoływania organów partii w drodze wyborów, podejmowania uchwał większością głosów, a także podejmowania inicjatyw obywatelskich."

2) Po art. 8. dodaje się art. 8a, który otrzymuje brzmienie:
"Art. 8a. Partie polityczne nie mogą wzywać do nienawiści, użycia przemocy, wyrządzenia uszczerbku na czyimś zdrowiu lub odebrania komuś życia, a także prawnej lub społecznej dyskryminacji wobec osób ze względu na tożsamość i ekspresję płciową, orientację seksualną, płeć, pochodzenie etniczne, narodowość, cechy biologiczne, stan materialny, wyznanie lub bezwyznaniowość."

3) Art. 42. uzyskuje brzmienie:
"Art. 42. Rozpoznawanie spraw o stwierdzenie sprzeczności celów lub działalności partii politycznych z Konstytucją i Ustawą o działalności partii politycznych należy do właściwości Trybunału Konstytucyjnego na wniosek Prokuratora Generalnego, bądź Prezesa Rady Ministrów."

Art. 2. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezydent RP
/-/ Maria Stern
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 12:42, 10 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
USTAWA
o ochronie lokatorów.

Rozdział 1
Przepisy Ogólne

Art. 1. Ustawa reguluje zasady i formy ochrony lokatorów.

Art. 2. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) lokatorze – należy przez to rozumieć najemcę lokalu lub osobę używającą lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności;
2) właścicielu – należy przez to rozumieć wynajmującego lub inną osobę z którą wiążę lokatora stosunek prawny uprawniający do używania lokalu;
3) współlokatorze – należy przez to rozumieć lokatora któremu przysługuje tytuł prawny do używania lokalu wspólnie z innym lokatorem;
4) lokalu - należy przez to rozumieć służący do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, a także będącym pracownią służącą twórcy do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki; nie jest w rozumieniu ustawy lokalem pomieszczenie do krótkotrwałego pobytu osób, w szczególności znajdujących się w budynkach internatów burs, hoteli, domów wypoczynkowych lub innych budynków służących do celów turystycznych, wypoczynkowych lub ochrony zdrowia;
5) lokalu zamiennym - należy przez to rozumieć lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie same urządzenia techniczne jakie były w lokalu poprzednim. Powierzchnie związane z zamianą, strony uzgadniają we własnym zakresie w zawartej umowie o najem lokalu;
6) lokalu zastępczym - należy przez to rozumieć lokal na czas ściśle określony spowodowany koniecznością opuszczenia dotychczas zajmowanego lokalu z przyczyn od siebie niezależnych, w szczególności takich jak kapitalny remont budynków, klęski żywiołowe, bezrobocie. Lokal ten powinien posiadać metraż nie mniejszy niż w poprzednim lokalu i posiadać wszelkie urządzenia sanitarne;
7) lokalu socjalnym - należy przez to rozumieć lokal o obniżonym standardzie, ale posiadający wszystkie urządzenia sanitarne. Lokal ten nie może znajdować się w budynku przeznaczonym do rozbiórki. Z tego typu lokalu mogą korzystać osoby eksmitowane za zaległości czynszowe lub które znajdują się w wyjątkowo trudnych warunkach życiowych;
Cool pomieszczeniu ochronnym - należy przez to rozumieć pomieszczenie w lokalu samodzielnym o pow. 5 m2 na członka rodziny i 10 m2 dla osoby samotnej, z tym że dopuszcza się zamieszkiwanie w pomieszczeniach wieloosobowych;
9) powierzchni użytkowej – należy przez to rozumieć powierzchnie wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu. Do powierzchni użytkowej nie wlicza się powierzchni balkonów, loggii, tarasów itp. chyba że są one zabudowane na stałe;
10)opłatach niezależnych od właściciela – należy przez to rozumieć opłaty za dostawę do lokalu : gazu, energii elektrycznej, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych.
2. Przydział do lokali określonych w ust. 1 pkt. 4 - 7 następuje na podstawie decyzji administracyjnych.
3. Lokale i pomieszczenia wymienione w art. 2 nie mogą być przydzielone osobom, które są najemcami lub właścicielami innych lokali.

Rozdział 2
Prawa i obowiązki właścicieli i lokatorów

Art. 3. 1. Umowa o odpłatne używanie lokalu może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony.
2. Umowa odpłatnego używania lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy lub innych jednostek samorządu terytorialnego z wyjątkiem lokali zastępczych, socjalnych i pomieszczeń ochronnych może być zawarta tylko na czas nieoznaczony.
3. Zawarcie umowy może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej, pokrywającej należności z tytułu najmu lokalu. Kaucja nie może przekroczyć 12 miesięcznego czynszu za dany lokal obliczonego według stawki czynszu obowiązującego w dniu dokonania zwrotu
4. Kaucji nie pobiera się jeżeli umowa dotyczy lokali:
1) zastępczego,
2) socjalnego,
3) pomieszczenia ochronnego.
5. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opuszczenia lokalu lub jego wykupu po potrąceniu należności wynikających z tytułu najmu lokalu.

Art. 4. 1. Wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem, umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.
2. W razie oddania w najem lokalu opróżnionego przez dotychczasowego najemcę, wynajmujący jest obowiązany wymienić zużyte elementy wyposażenia lokalu.
3. Do obowiązków wynajmującego należy w szczególności:
1) utrzymanie w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców oraz jego otoczenia;
2) dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń, o których mowa w pkt 1, oraz przywrócenie poprzedniego stanu budynku uszkodzonego, niezależnie od przyczyn, z tym że najemcę obciąża obowiązek pokrycia strat powstałych z jego winy;
3) dokonywanie napraw lokalu, napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia technicznego w zakresie nieobciążającym najemcy, a zwłaszcza napraw i wymiany wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody — bez armatury i wyposażenia, a także napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, anteny zbiorczej — z wyjątkiem osprzętu;
4) wymiany pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków.

Art. 5. 1. Najemca jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym określonym odrębnymi przepisami oraz przestrzegać porządku domowego. Najemca jest także obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, jak dźwigi osobowe, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.
2. Najemcę obciąża naprawa i konserwacja:
1) podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych;
2) okien i drzwi;
3) wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą;
4) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, misk lozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony,łącznie z ich wymianą;
5) osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej;
6) pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów;
7) etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono zainstalowane
na koszt wynajmującego, także jego wymiana;
Cool przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności; 9) innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych;
10) malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów;
11) malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.

Art. 6. Przed wydaniem lokalu najemcy, strony sporządzają protokół, w którym określają stan techniczny i stopień zużycia znajdujących się w nim instalacji i urządzeń. Protokół stanowi podstawę rozliczeń przy zwrocie lokalu.

Art. 7. Najemca może wprowadzić w lokalu ulepszenia tylko za zgodą wynajmującego i na podstawie pisemnej umowy określającej sposób rozliczeń z tego tytułu.

Art. 8. 1. Po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu najemca jest obowiązany odnowić lokal i dokonać w nim obciążających go napraw, a także zwrócić wynajmującemu równowartośćzużytych elementów wyposażenia technicznego, które znajdowały się w lokalu w chwili wydania go najemcy.
2. Jeżeli najemca w okresie najmu dokonał wymiany niektórych elementów tego wyposażenia, przysługuje mu zwrot kwoty odpowiadającej różnicy ich wartości między stanem istniejącym w dniu objęcia lokalu oraz w dniu jego opróżnienia. Należne kwoty oblicza się według cen obowiązujących w dniu rozliczenia.
3. Wynajmujący może żądać usunięcia ulepszeń wprowadzonych przez najemcę z naruszeniem art. 7 i przywrócenia stanu poprzedniego, jeżeli nie naruszy to substancji lokalu, albo ulepszenia zatrzymać za zwrotem ich wartości uwzględniającej stopień zużycia według stanu na dzień opróżnienia lokalu.

Art. 9. W umowie najmu lokalu niewchodzącego w skład publicznego zasobu mieszkaniowego, strony mogą ustalić odmiennie prawa i obowiązki.

Art. 10. W okresie trwania najmu strony umowy są obowiązane informować się nawzajem na piśmie o każdej zmianie adresu swojego zamieszkania lub siedziby. W razie zaniedbania tego obowiązku korespondencja wysyłana na ostatni adres listem poleconym, za potwierdzeniem odbioru i nieodebraną uważa się za doręczoną.

Art. 11. 1. W razie awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody lokator jest obowiązany niezwłocznie udostępnić lokal w celu jej usunięcia. Jeżeli lokator jest nieobecny lub odmawia udostępnienia lokalu, właściciel ma prawo wejść do lokalu w obecności funkcjonariusza Policji lub straży gminnej (miejskiej), a gdy wymaga to pomocy straży pożarnej — także przy jej udziale.
2. Jeżeli otwarcie lokalu nastąpiło pod nieobecność lokatora lub pełnoletniej osoby stale z nim zamieszkującej, właściciel jest obowiązany zabezpieczyć lokal i znajdujące się w nim rzeczy do czasu przybycia lokatora; z czynności tych sporządza się protokół.
3. Po wcześniejszym ustaleniu terminu lokator powinien także udostępnić właścicielowi lokal w celu dokonania:
1) okresowego, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach również doraźnego, przeglądu stanu i wyposażenia technicznego lokalu oraz ustalenia zakresu niezbędnych prac i ich wykonania;
2) zastępczego wykonania przez właściciela prac obciążających lokatora.
4. Jeżeli rodzaj koniecznej naprawy tego wymaga, lokator jest obowiązany opróżnić lokal i przenieść się na koszt właściciela do lokalu zastępczego, jednak na czas nie dłuższy niż rok. Po upływie tego terminu właściciel jest obowiązany udostępnić lokatorowi w ramach istniejącego stosunku prawnego naprawiony lokal. Czynsz za lokal zastępczy, bez względu na jego wyposażenie techniczne, nie może być wyższy niż czynsz za lokal dotychczasowy.

Art. 12. 1. Właściciele budynków objętych ustawą naliczają czynsz od wysokości dochodów na członka rodziny.
2. Najemca jest zobowiązany złożyć odpowiednią deklaracje o dochodach, a wynajmujący może żądać potwierdzenia w odpowiednim urzędzie skarbowym.
3. W przypadku złożenia deklaracji niezgodnej ze stanem rzeczywistym najemca zobowiązany jest zwrócić wynajmującemu 200 % kwoty należnej obliczonego czynszu.
4. Wynajmujący może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu nie częściej niż raz w roku wypowiadając jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia.

Art. 13. 1. Jeżeli lokator jest uprawniony do odpłatnego używania lokalu to umowa może być rozwiązana:
1) z jednomiesięcznym wypowiedzeniem, jeżeli lokal używany jest niezgodnie z przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki bądź dopuszcza się do powstania szkód lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego użytku lub wykracza w sposób rażący, uporczywy przeciwko porządkowi domowemu czyniąc uciążliwym korzystania z innym lokali;
2) z upływem trzymiesięcznego wypowiedzenia, jeżeli lokator jest w zwłoce z opłatą czynszu przez okres trzech miesięcy lub innych opłat za używanie lokalu pomimo upomnienia na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczeniu dodatkowego miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących opłat;
3) jeżeli lokator wynajął lub przekazał do bezpłatnego użytkowania lokal lub jego część bez pisemnej zgody właściciela;
4) jeżeli lokator używa lokal pomimo wezwania do opuszczenia w związku z koniecznością kapitalnego remontu budynku, klęski żywiołowej lub innych uzasadnionych przyczyn;
5) jeżeli lokator posiada inny lokal mieszkalny.
2. W przypadku samowolnego zajęcia lokalu właściciel ma prawo do usunięcia tej osoby przy pomocy służb do tego powołanych.
3. Umowa może być wypowiedziana z zachowaniem 6-cio miesięcznego wypowiedzenia jeżeli osobie przysługuje tytuł prawny do lokalu, a która nie zamieszkuje w nim przynajmniej przez okres 12-stu miesięcy. Nie dotyczy to osób przybywających służbowo lub czasowo poza miejscem zamieszkania jeśli przedstawią właścicielowi odpowiedni dokument potwierdzający taki stan.
4. Umowa może być wypowiedziana z zachowaniem 12 miesięcznego okresu wypowiedzenia jeżeli właściciel nosi się z zamiarem zamieszkania w zajętym przez lokatora lokalu. Jeżeli jednak w tym okresie nie doszedł z najemcą do porozumienia odnośnie opuszczenia lokalu to zobowiązany jest dostarczyć mu lokal zamienny określony w ustawie i pokryć koszty przeprowadzki, ewentualnych dokonanych ulepszeń w lokalu poprzednio zamieszkałym, z tym że zwrot kosztów musi być udokumentowany odpowiednimi fakturami bądź wyceną przeprowadzoną przez rzeczoznawców.
5. Jeżeli właściciel, który wypowiedział umowę najmu nie zamieszka w swoim lokalu w ciągu 6-ciu miesięcy od opuszczenia go przez najemcę, to lokator uprawniony jest do powrotu do poprzedniego lokalu na dotychczasowych warunkach.
6. W przypadku dokonania rozbiórki najemcy należy się lokal zamienny i zwrot za ulepszenia i koszty przeprowadzki.
7. Przepisy zawarte w ust. 3 stosuje się także jeżeli w lokalu tym zamieszkiwać będąpełnoletni zstępni i wstępni lub osoby do których właściciel ma obowiązek alimentacyjny.
8. Z ważnych przyczyn nieokreślonych w niniejszych artykułach właściciel może wytoczyćpowództwo o rozwiązanie stosunku prawnego po opróżnieniu lokalu jeżeli strony nie osiągnęły porozumienia co do warunków i terminu rozwiązania tego stosunku.
9. Jeżeli lokator któremu właściciel wypowiedział stosunek prawny jest osobą której przysługują lokale zamienne, zastępcze, socjalne i pomieszczenia ochronne, to do czasu ich otrzymania mogą zamieszkiwać w dotychczasowych lokalach na dotychczasowych warunkach.

Art. 14. Współlokator może wytoczyć powództwo o nakazanie przez sąd eksmisji współmałżonkowi rozwiedzionemu lub innemu współlokatorowi zamieszkałym w tym samym lokalu, jeżeli ten swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.

Art. 15. Właściciele budynku nie mogą nie przydzielić lokalu socjalnego:
1) kobietom w ciąży;
2) osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom;
3) rodzicom samotnie wychowujących dzieci jeżeli dochód nie przekracza określonego limitu ustalonego we właściwych przepisach;
4) emerytom i rencistom pobierającym świadczenia z pomocy społecznej;
5) osobom obłożnie chorym;
6) osobom niepełnoletnim.

Art. 16. 1. W przypadku przekazania budynku prawowitemu właścicielowi lub jego nabycia w drodze zakupu, czy licytacji budynek ten nie może być przejmowany z zamieszkałymi w nim najemcami. Jeżeli jest to niemożliwe to poprzedni właściciel zobowiązany jest do zapewnienia lokali mieszkalnych, zamiennych, zastępczych, socjalnych i pomieszczeń ochronnych z uzgodnieniem terminu ich przekazania nowemu właścicielowi.
2. Jeżeli właściciel budynku, wymieniony w ust. 1, nie dostarcza lokali to najemcy mają prawo zamieszkiwać w nim do czasu przyznania innych lokali bez obowiązku pokrywania dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem lokali. Prawo to nie dotyczy przypadku nieopuszczenia lokalu z winy najemcy. W takim przypadku właściciel lokalu ma prawo naliczenia czynszu do 200% wysokości.

Art. 17. 1 Osobom zajmującym lokal bez tytułu prawnego należy przyznać lokal zamienny lub socjalny jeżeli pozbawienie tytułu prawnego nastąpiło bez ich winy.
2. Osoby, które nie posiadały tytułu prawnego do lokalu przez okres przynajmniej 5 lat przed ukazaniem się ustawy mają prawo do uzyskania tytułu bez żadnych warunków, jeżeli nadal w nim zamieszkują.
3. Osoby, które nie posiadają tytułu prawnego do lokalu w którym zamieszkują razem z najemcą który zmarł, mają prawo do tytułu prawnego bez żadnych określonych warunków. Nie dotyczy to pomieszczeń ochronnych.

Art. 18. 1. W razie śmierci najemcy, w najem lokalu mieszkalnego wstępują jego współmałżonek nie będący współnajemcą lokalu, dzieci i inne osoby w stosunku do których najemca był zobowiązany do świadczenia alimentacyjnego i osoby które z nim stale zamieszkiwały do chwili jego śmierci i pozostawały we wspólnym pożyciu.
2. Wstąpienie w stosunek najmu, w warunkach o których mowa w ust. 1, nie dotyczy osób które z przyczyn obiektywnych nie mogły zamieszkiwać ze zmarłym najemcą (np. wychowankowie domów dziecka).

Rozdział 3
Przepisy przejściowe i końcowe

Art. 19. Ustawa niniejsza znajduje również zastosowanie do stosunków prawnych powstałych przed dniem jej wejścia w życie, o ile nie są z nią sprzeczne.

Art. 20. Wszelkie spory pomiędzy właścicielami lokali a najemcami rozstrzygają sądy powszechne w oparciu o obowiązujące przepisy.

Art. 21. W przypadku naruszenia przez właścicieli lokali praw najemców, określonych przez niniejszą ustawę, stosuje się przepisy o wykroczeniach.

Art. 22. Wydane i niewykonane prawomocne orzeczenia sądowe oraz ostateczne decyzje administracyjne w sprawach opróżnienia lokali podlegających przepisom ustawy nie mogąbyć wykonane po wejściu w życie niniejszej ustawy.

Art. 23. 1. Traci moc ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego
2. Najem okazjonalny lokalu uregulowany w rozdziale 2a oraz mieszkaniowy zasób gminy uregulowany w rozdziale 3 ustawy, o której mowa w ust. 1, zostaną uregulowane w odrębnej ustawie.

Art. 24. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Prezydent RP
/-/ Maria Stern
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 12:49, 10 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
Ustawa
o likwidacji CBA

[link widoczny dla zalogowanych]

Prezydent RP
/-/ Maria Stern
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 11:09, 18 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
Ustawa
z 2016 r.
o likwidacji gimnazjów i reformie systemu edukacji

Rozdział I

Art.1
Gimnazja zostają zlikwidowane
Art.2
Rolę gimnazjów przejmą 9 letnie szkoły podstawowe i 4 letnie licea, technika i szkoły zawodowe.
Art.3
Budynki po szkołach gimnazjalnych zostaną przemienione na szkoły podstawowe 9 klasowe.

Rozdział II

Art.1
Powraca się do szkolnictwa trójstopniowego, tj. szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe i szkoły wyższe. Szkolnictwo podstawowe obejmuje 9 klas, a szkolnictwo średnie obejmuje w zależności od szkoły 4 lata dla liceów i 5 lat dla technikum. Szkoły zawodowe kształcą tak jak dotychczas.

Art.2
Szkoły podstawowe zostają podzielone na trzy poziomy:
poziom 1 - klasy od 1-3;
poziom 2 klasy od 4-6;
poziom 3 klasy od 7-9;

Art.3
1. Poziom 1 szkoły podstawowej obejmuje nauczanie początkowe, gdzie realizuje się w dużej części program uczenia przez zabawę. Uczeń musi się tu nauczyć takich podstawowych rzeczy jak alfabet, czytanie, pisanie, liczenie.
2. Na poziomie 2 uczeń zapoznaje się szerzej z wiedzą, tutaj wprowadza się od 4 klasy języki obce oraz edukację seksualną celem wyjaśnienia procesów zachodzących w okresie dojrzewania.
3. Poziom 3 obejmuje nauczanie bardziej rozbudowane, gdzie wiedza jest bardziej poszerzana. Uczeń odnajduje w sobie zainteresowania, pasje, a nauczyciel pomaga w ich realizacji. W ostatniej klasie tego poziomu następują intensywne przygotowania do egzaminów do szkół średnich.

Art.4
Na każdym ze szczebli nauczania należy informować uczniów o tym co jest dobre, a co złe, uczyć o szkodliwości pewnych zachować i uczulać na negatywne elementy prowadzące do demoralizacji.

Art.5
Nauczyciele mają obowiązek organizować godziny wychowawcze celem nawiązania większych kontaktów z uczniami.

Art.6
Powołuje się stałe Rady Rodziców przy Dyrektorze Szkoły w celu zapoznawania się z sytuacją w szkole i rozwiązywania różnych problemów dotyczących młodych ludzi jak i innych spraw. Regulamin szkoły określa zasady funkcjonowania Rad.

Art.7
1. Dyrektorzy szkół mają obowiązek stanowczego reagowania na elementy demoralizacji w szkołach. Należy podjąć wszelkie środki w celu zapobiegania przemocy w szkole. Dozwolone są prace społeczne na rzecz szkoły.
2. Uczniowie najbardziej agresywni mają obowiązek spotykać się ze szkolnym psychologiem, bądź pedagogiem. Dyrektor ma obowiązek wzywać do szkoły rodziców takich osób, a w szczególnych przypadkach powiadamiać odpowiednie instytucje takie jak kuratorium oświaty i prokuratura.
3. Zakazana jest wszelka segregacja w szkołach. Można jednak tworzyć specjalne kółka pozalekcyjne dla agresywnych uczniów, które mają za cel uczyć łagodności i wychować ucznia tak, by nie sprawiał kłopotów.

Art.8
W szkołach mają obowiązkowo być zatrudnieni psycholodzy, jak i stomatolodzy, oraz pielęgniarki. Ich zatrudnienie finansuje resort odpowiedzialny za sprawy służby zdrowia.

Art.9
Wszelkie programy nauczania, jak i inne decyzje dotyczące szkół określa minister właściwy do spraw edukacji. Przepisy tej ustawy dotyczą także szkół prywatnych.

Rozdział III

Art.1
Gminy i powiaty mają obowiązek dostosować budynki szkół do potrzeb powyższej reformy. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z budżetu państwa, gminy i powiaty mogą także wygospodarować część pieniędzy na realizację reformy. Odpowiedni minister do spraw związanych z ustawą ma prawo regulować tę kwestię w interesie gmin i powiatów.

Art.2
Od września 2016 roku wstrzymuje się pobór do gimnazjów. Wtedy pierwszy rocznik rozpocznie naukę w nowym systemie, będę to uczniowie klas 6 szkół podstawowych, którzy zamiast do gimnazjów przejdą do klas 7 szkół podstawowych. Uczniowie z gimnazjów zaś mogą być przeniesieni do innych szkół jeśli warunki lokalowe nie pozwolą im na kontynuowanie nauki w dotychczasowej szkole.

Art.3
1. W roku 2020 w liceach naukę zacznie pierwszy rocznik objęty nowym systemem nauczania.
2. W wyniku nowej reformy żaden dyrektor, nauczyciel anie pracownik szkolny nie może stracić pracy, tylko ma być przeniesiony na inne stanowisko bądź do innej placówki.

Art.4
Ustawa wchodzi w życie w momencie ogłoszenia i zaczyna być od tego czasu realizowana. Przewidywany czas realizacji ustawy to około 5 lat, czyli do roku 2021. Przepisy tej ustawy będą realizowane zgodnie z terminami określonymi w ustawie to jest od września 2016 roku. Za jej wykonanie odpowiadają resorty właściwe do spraw poruszanych w ustawie.

Prezydent RP
/-/ Maria Stern
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 11:11, 18 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
Ustawa
z 2016 roku
o podatku gruntowym dla rolników

Rozdział I
Art. 1 Rolnik, który posiada poniżej 15 hektarów gruntu rolnego, zwolniony jest z płacenia podatku gruntowego.
Art. 2 Rolnik posiadający od 15,01 ha do 30 ha płaci 50% podatku gruntowego.
Art. 3 Rolnik posiadający od 30,01 ha do 35 ha płaci 80% podatku grunotwego.
Art. 4 Rolnik posiadający od 35,01 ha płaci 100% podatku gruntowego.

Rozdział II
Art. 5 Ustawa wchodzi w życie z dniem 1.01.2017 rok.

Prezydent RP
/-/ Maria Stern
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 11:14, 18 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
Ustawa
z 2016 roku
o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

Art. 1.
W ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.) art. 5 otrzymuje brzmienie:

"„Art. 5. 1. Wysokość minimalnego wynagrodzenie za pracę, o której mowa w art. 2 jest ustalana w taki sposób, aby w dniu 1 stycznia następnego roku nie była niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 2 ust. 2 pkt 3a, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. W 2017 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia, o której mowa w art. 2 ustawy wymienionej w art. 1 jest ustalana w taki sposób, aby w dniu 1 stycznia 2017 r. nie była niższa od 45% wysokości przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 2 ust. 2 pkt 3a tej ustawy.”.

Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia.

Prezydent RP
/-/ Maria Stern
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 10:02, 22 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
USTAWA
z 2016 roku
o zmianie ustawy o ochronie zwierząt

Art. 1. W ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 35. pkt. 1. otrzymuje brzmienie:
„1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1–4 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 5.”

2) w art. 35. pkt. 2. otrzymuje brzmienie:
„2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności do lat 8.”

3) w art. 35. pkt. 5. otrzymuje brzmienie:
„5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2, sąd może orzec nawiązkę w wysokości od 25 000 zł do 100 000 zł na cel związany z ochroną zwierząt, wskazany przez sąd.”

4) w art. 37. pkt. 4. otrzymuje brzmienie:
„4. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w ust. 1, można orzec nawiązkę w wysokości do 25 000 zł na cel związany z ochroną zwierząt.”

Art. 2. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku.

Prezydent RP
/-/ Maria Stern
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 10:04, 22 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
Ustawa
z 2016 roku
o zmianie ustawy o ochronie danych osobowych

Art 1
1) Art. 43 pkt 2 otrzymuje następujące brzmienie:
“2. W odniesieniu do zbiorów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz zbiorów, o
których mowa w ust. 1 pkt 1a, przetwarzanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbę Wywiadu Wojskowego, Generalnemu Inspektorowi nie przysługują uprawnienia określone w art. 12 pkt 2, art. 14 pkt 1 i 3-5 oraz art. 15-18.”

Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezydent RP
/-/ Maria Stern
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 10:06, 22 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
Ustawa
z 2016 roku
o opłatach za przejazdy autostradami.

Rozdział I
Art. 1.
Autostradami płatnymi są następujące drogi:
a) autostrada A1, oprócz odcinków będących obwodnicami Torunia, Łodzi i GOP,
b) autostrada A2, oprócz odcinków będących obwodnicami Poznania, Łodzi i Warszawy,
c) autostrada A4, oprócz odcinków będących obwodnicami GOP i Krakowa,
d) autostrada A18.
Art. 2.
Formą opłaty za przejazd autostradą są winiety. Można je zakupić na stacji benzynowej.
Art. 3.
Ceny, a także rodzaje winiet ustala minister właściwy do spraw transportu.
Art. 4.
Zamyka się wszystkie PPO oraz SPO.
Art. 5.
Za brak winiety grozi kara mandatu w wysokości 1000zł.

Rozdział II
Art. 6.
Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2017 roku.

Prezydent RP
/-/ Maria Stern
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 10:07, 22 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
Ustawa
z 2016 r.
o zakazie GMO

Rozdział I
Za GMO uznaje się organizmy, których genom został zmieniony metodami inżynierii genetycznej w celu uzyskania nowych cech fizjologicznych (lub zmiany istniejących).

Rozdział II Przepisy ogólne
Art 1.
Zakazuje się importu wszelkich produktów, ziarna, pasz, zwierząt żywności, roślin GMO do Polski.
Art 2.
Zakazuje się uprawy roślin GMO na terenie Polski.
Art 3.
Zakazuje się sprzedaży produktów GMO na terenie Polski.
Art 4.
Zakazuje się hodowli zwierząt GMO na terenie Polski.

Rozdział III Przepisy końcowe
Art. 3.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Prezydent RP
/-/ Maria Stern
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 10:09, 22 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
Ustawa
z 2016 roku
o odnawialnych źródłach energii

[link widoczny dla zalogowanych]

Prezydent RP
/-/ Maria Stern
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 10:11, 22 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
USTAWA
z 2016 roku
o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Art. 1. W ustawie z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 44 dodaje się pkt 4a w brzmieniu:
"4a) refundowanie kosztów poniesionych z tytułu opłaconych składek na
ubezpieczenia społeczne, w związku z zatrudnieniem pierwszego lub drugiego pracownika przez osobę fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą;";
2) dodaje się art. 47a w brzmieniu:
"Art. 47a.
1. Starosta może zawrzeć, z pracodawcą będącym osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, umowę, przewidującą refundowanie poniesionych przez niego kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, w związku z zatrudnieniem pracownika, pod warunkiem że:
1) pracodawca wykonuje działalność gospodarczą od co najmniej 12 miesięcy,
2) w dniu zawarcia umowy oraz w ciągu 12 miesięcy poprzedzających datę zawarcia umowy pracodawca nie zatrudniał żadnego pracownika lub
zatrudniał co najwyżej jednego pracownika.
2. Refundacja nie przysługuje z tytułu zatrudnienia małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synowej, rodzeństwa, ojczyma, macochy i teściów.
3. Refundacja z tytułu zatrudnienia pracownika może nastąpić w przypadku, gdy pracodawca zatrudnia pracownika w pełnym wymiarze czasu.
4. Jeżeli w dniu złożenia do starosty wniosku o zawarcie pierwszej umowy, o której mowa w ust. 1 lub w okresie 12 miesięcy poprzedzających ten dzień pracodawca:
1) nie zatrudniał pracownika – w ciągu 60 kolejnych miesięcy może otrzymać refundację składek z tytułu zatrudnienia maksymalnie dwóch pracowników,
2) zatrudniał jednego pracownika – w ciągu 60 kolejnych miesięcy może
otrzymać refundację składek z tytułu zatrudnienia jednego, nowego
pracownika,
5. Miesięczna, maksymalna kwota refundowanych składek z tytułu zatrudnienia jednego pracownika, o których mowa w ust. 1, nie może przekroczyć kwoty składek ustalonych od podstawy wymiaru równej 80% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.
6. Refundacja składek następuje przez okres zatrudnienia pracownika, ale nie dłuższy niż kolejne 18 miesięcy.
7. Kwoty refundowanych składek starosta przekazuje pracodawcy co miesiąc, na zasadach określonych w umowie, o której mowa w ust. 1, po ich opłaceniu przez pracodawcę."
3) w art. 108 ust. 1 pkt 14 otrzymuje brzmienie:
"14) kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne refundowanych pracodawcy, o których mowa w art. 47 I 47a;".
4) dodaje się art. 109e w brzmieniu:
"Art. 109e
1. Łączna kwota środków Funduszu Pracy, udostępnionych przez ministra
właściwego do spraw finansów publicznych dysponentowi Funduszu Pracy oraz przekazanych w danym roku przez dysponenta Funduszu Pracy na realizację zadań
określonych w ustawie, nie może być niższa niż suma kwoty równej 90% przychodów Funduszu Pracy w danym roku kalendarzowym i kwoty równej 80% stanu środków Funduszu na koniec roku poprzedniego. 2. Jeżeli stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec sierpnia danego roku kalendarzowego, podawana do publicznej wiadomości przez Główny Urząd Statystyczny jest niższa niż 8%, to wskaźniki 90% I 80% określone w ust. 1 otrzymują w następnym roku kalendarzowym odpowiednio wielkość 80% i 65% a jeżeli stopa bezrobocia rejestrowanego jest niższa niż 5% - wskaźniki te otrzymują w następnym roku kalendarzowym odpowiednio wielkość 70% i 50%."

Art. 2 1. W 2013r. wskaźnik 80% określony w art. 109e ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1 otrzymuje wielkość 40%.
2. W 2014r. wskaźnik 80% określony w art. 109e ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1 otrzymuje wielkość 65%.

Art. 3 Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016r.

Prezydent RP
/-/ Maria Stern
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 8:45, 28 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
USTAWA
z 2016 roku
o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci

Art. 1.

1. Dwie osoby tej samej płci mogą zarejestrować swój związek, zwany dalej "związkiem", poprzez złożenie wniosku o zamiarze rejestracji związku do kierownika urzędu stanu cywilnego.

2. Wpis następuje w urzędzie wybranym przez osoby składające wniosek.

Art. 2.

1. Osoby uczestniczące w zarejestrowanym związku mogą przez umowę ustanowić wspólność majątkową. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

2. Osoby, o których mowa w ust. 1, mogą powoływać się względem osób trzecich na umowę ustanawiającą wspólność majątkową tylko wtedy, gdy zawarcie przez nich umowy majątkowej oraz jej treść były tym osobom wiadome.

Art. 3.

1. Nie można ustanowić wspólności majątkowej na:

1) przedmioty majątkowe, które przypadną uczestnikowi związku z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny,

2) prawa majątkowe, które wynikają ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,

3) prawa niezbywalne;

4) wierzytelności z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia, o ile nie wchodzą one do wspólności, jak również wierzytelności z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę;

5) niewymagalne jeszcze wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę albo za inne usługi świadczone osobiście przez jedną z osób uczestniczących w zarejestrowanym związku.

2. W razie wątpliwości poczytuje się, że przedmioty służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb nie zostały włączone do wspólności.

Art. 4. W czasie trwania wspólności majątkowej żadna z osób uczestniczących w związku nie może rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

Art. 5.

1. Do dokonania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda drugiej osoby uczestniczącej w związku wyrażona w formie wymaganej dla danej czynności prawnej.

2. Jednostronna czynność prawna dotycząca majątku wspólnego dokonana bez wymaganej zgody drugiej osoby uczestniczącej w związku jest nieważna.

3. Druga strona może wyznaczyć drugiemu uczestnikowi związku, którego zgoda jest wymagana, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.

Art. 6. Jeżeli na podstawie czynności prawnej, dotyczącej majątku objętego wspólnością umowną, dokonanej przez jedną z osób uczestniczących w związku bez wymaganej zgody drugiej osoby, osoba trzecia nabywa prawo lub zostaje zwolniona od obowiązku, stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie osób, które w dobrej wierze dokonały czynności prawnej z osobą nie uprawnioną do rozporządzania prawem.

Art. 7. Wspólność umowna ustaje wskutek:

1) wykreślenia związku wskutek stwierdzenia nieważności;

2) ogłoszenia upadłości jednego z uczestników związku;

3) postanowień umownych znoszących wspólność majątkową.


Art. 8. Od chwili rozwiązania umowy ustanawiającej wspólność majątkową, ustania umowy wskutek ogłoszenia upadłości jednego z uczestników związku oraz w przypadku jej ustania wskutek stwierdzenia nieważności związku do wspólnego majątku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych.

Art. 9. Uczestnicy związku są osobami najbliższymi w rozumieniu odrębnych przepisów. W szczególności są osobami uprawnionymi do odwiedzania się w zamkniętym zakładzie opieki zdrowotnej, zakładzie karnym lub innym miejscu odosobnienia oraz do podejmowania decyzji w interesie niezdolnego do działania drugiego uczestnika związku, w tym zwłaszcza dotyczących jego leczenia, oraz do przyjmowania jego korespondencji, a także do odmowy składania zeznań w charakterze świadka na zasadach dotyczących małżonków.

Art. 10. Uczestnicy związku nie mogą przysposobić innej osoby.

Art. 11.

1. Uczestnik związku wykreślonego na wniosek, który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego uczestnika związku dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, wygasa w razie zawarcia małżeństwa lub zarejestrowania nowego związku między osobami tej samej płci przez uprawnionego.

3. Roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech.

Art. 12. W ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.2)) w art. 13 dodaje się § 4 w brzmieniu:

"§ 4. Nie może zawrzeć małżeństwa, kto uczestniczy w rejestrowanym związku osób tej samej płci. Przepisy § 2 i 3 stosuje się odpowiednio.".

Art. 13. W ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.3)) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 691 § 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek nie będący współnajemcą lokalu, uczestnik rejestrowanego związku osób tej samej płci nie będący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.";

2) w art. 931 § 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek lub uczestnik rejestrowanego związku osób tej samej płci; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi lub uczestnikowi rejestrowanego związku osób tej samej płci nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.";

3) art. 932 otrzymuje brzmienie:

"Art. 932. § 1. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek lub uczestnik rejestrowanego związku osób tej samej płci, rodzice i rodzeństwo.

§ 2. Udział spadkowy małżonka lub uczestnika rejestrowanego związku osób tej samej płci, który dziedziczy w zbiegu bądź z rodzicami, bądź z rodzeństwem, bądź z rodzicami i rodzeństwem spadkodawcy, wynosi połowę spadku.";

4) w art. 933 § 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. Jeżeli do spadku powołani są obok małżonka lub uczestnika rejestrowanego związku osób tej samej płci tylko rodzice albo tylko rodzeństwo, dziedziczą oni w częściach równych to, co przypada łącznie dla rodziców i rodzeństwa.";

5) w art. 935 § 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"§ 1. W braku zstępnych, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada jego małżonkowi lub uczestnikowi rejestrowanego związku osób tej samej płci.

§ 2. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy lub drugiego uczestnika rejestrowanego związku osób tej samej płci cały spadek przypada jego rodzicom, rodzeństwu i zstępnym rodzeństwa.";

6) art. 939 otrzymuje brzmienie:

"Art. 939. § 1. Małżonek lub uczestnik rejestrowanego związku osób tej samej płci dziedziczący z ustawy w zbiegu z innymi spadkobiercami, wyjąwszy zstępnych spadkodawcy, którzy mieszkali z nim razem w chwili jego śmierci, może żądać ze spadku ponad swój udział spadkowy przedmiotów urządzenia domowego, z których za życia spadkodawcy korzystał wspólnie z nim lub wyłącznie sam. Do roszczeń małżonka lub uczestnika rejestrowanego związku osób tej samej płci z tego tytułu stosuje się odpowiednio przepisy o zapisie.

§ 2. Uprawnienie powyższe nie przysługuje małżonkowi, jeżeli wspólne pożycie małżonków ustało za życia spadkodawcy. Przepis ten stosuje się odpowiednio do uczestników rejestrowanego związku osób tej samej płci.";

7) w art. 940 dodaje się § 3 w brzmieniu:

"§ 3. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio do uczestnika rejestrowanego związku osób tej samej płci, jeżeli spadkodawca przed śmiercią wystąpił z wnioskiem o wykreślenie związku z rejestru tych związków i wniosku tego nie wycofał.".

Art. 14. W ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.5)) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 631 § 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka lub uczestnika rejestrowanego związku osób tej samej płci oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.";

2) w art. 93 otrzymuje brzmienie:

"Art. 93. § 1. W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie oraz uczestnikowi rejestrowanego związku osób tej samej płci przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna.

§ 2. Wysokość odprawy, o której mowa w § 1, jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:

1) jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,

2) trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,

3) sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

§ 3. Przepis art. 36 § 11 stosuje się odpowiednio.

§ 4. Odprawa pośmiertna przysługuje następującym osobom:

1) małżonkowi,

2) innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,

3) uczestnikowi rejestrowanego związku osób tej samej płci.

§ 5. Odprawę pośmiertną dzieli się w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych.

§ 6. Jeżeli po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden uprawniony do odprawy pośmiertnej, przysługuje mu odprawa w wysokości połowy odpowiedniej kwoty określonej w § 2.

§ 7. Odprawa pośmiertna nie przysługuje osobom, o których mowa w § 4, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż odprawa pośmiertna przysługująca zgodnie z § 2 i 6. Jeżeli odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca jest obowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.".


Art. 15. W ustawie z dnia z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 i Nr 146, poz. 1546) w art. 14 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

1) do grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów, drugiego uczestnika rejestrowanego związku osób tej samej płci,

2) do grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych,

3) do grupy III - innych nabywców.".

Art. 16. W ustawie z dnia z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. 2004 r., Nr 161, poz. 1688) wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"Art. 1. Ustawa reguluje sprawy związane z rejestracją urodzeń, małżeństw, związków osób tej samej płci oraz zgonów, a także sprawy dotyczące innych zdarzeń, które mają wpływ na stan cywilny osób.

Art. 2. Rejestracji stanu cywilnego osób dokonuje się w księgach stanu cywilnego w formie aktów urodzenia, małżeństwa, związku osób tej samej płci oraz zgonu. W księgach stanu cywilnego dokonuje się także innych wpisów przewidzianych w odrębnych przepisach.";

2) w art. 7 w ust. 2 dodaje się pkt 6 w brzmieniu:

"6) przyjęcia wniosku o zarejestrowanie związku osób tej samej płci,";

3) art. 17 otrzymuje brzmienie:

"Art. 17. 1. Akty urodzenia, małżeństwa, związku osób tej samej płci oraz zgonu sporządza się oddzielnie dla każdego rodzaju aktu.

2. Dokumenty i oświadczenia złożone w czasie lub po sporządzeniu aktów urodzenia, małżeństwa, związku osób tej samej płci oraz zgonu, a także dokumenty przekazane urzędom stanu cywilnego przez sądy i inne organy państwowe stanowią akta zbiorowe rejestracji stanu cywilnego.";

4) dodaje się rozdział 6a w brzmieniu:

"Rozdział 6a.

Związki osób tej samej płci.

Art. 63a. 1. Sporządzenie aktu związku osób tej samej płci, następuje na podstawie wniosku zawierającego zgodne oświadczenia woli o zamiarze rejestracji związku oraz:

1) dokumentów stwierdzający tożsamość oraz odpisów skróconych aktu urodzenia, a także dowodów ustania lub unieważnienia małżeństwa, jeżeli którakolwiek z osób składająca wniosek pozostawała poprzednio w związku małżeńskim, albo nieistnienia małżeństwa, jeżeli postępowanie o ustalenie nieistnienia małżeństwa toczyło się wobec tej osoby, dowodu ustania związku osób tej samej płci, jeżeli którakolwiek z osób składająca wniosek pozostawała poprzednio w związku;

2) pisemnego oświadczenia, każdego z wnioskodawców, że nie wie o istnieniu okoliczności wyłączających rejestrację związku.

2. Wnioskodawca, nie składa odpisu skróconego aktu stanu cywilnego, jeżeli został on sporządzony w urzędzie stanu cywilnego, w którym nastąpi sporządzenie aktu.

Art.63b. 1. Wystąpić z wnioskiem o zarejestrowanie związku osób tej samej płci może wyłącznie osoba, która ukończyła osiemnaście lat i posiada pełna zdolność do czynności prawnych.

2. Z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, nie mogą wystąpić osoby:

1) pozostające w związku małżeńskim bądź w innym związku;

2) będące krewnymi w linii prostej, rodzeństwem lub powinowatymi w linii prostej;

3) przysposabiający z przysposobionym.

3. Związek zarejestrowany pomimo istnienia okoliczności, o których mowa w ust. 2, jest nieważny.

4. Stwierdzenia nieważności związku może żądać każdy, kto ma interes prawny oraz prokurator.

Art. 63c. Do dowodów ustania, unieważnienia lub nieistnienia związku osób tej samej płci art. 55 stosuje się odpowiednio.

Art. 63d. Akt związku osób tej samej płci sporządza się w terminie jednego miesiąca od dnia złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami.

Art. 63e. Do aktu związku osób tej samej płci wpisuje się:

1) nazwiska i imiona osób rejestrujących związek osób tej samej płci, ich nazwiska rodowe, stan cywilny, miejsce i datę urodzenia oraz miejsce zamieszkania;

2) miejsce i datę zarejestrowania związku,

3) imiona i nazwiska rodowe rodziców każdej z osób mających zamiar zarejestrować związek,

4) stwierdzenie, że osoby zawierające związek osób tej samej płci złożyły zgodne oświadczenia woli o zarejestrowanie tego związku.

Art. 63f. 1. Nieważne jest oświadczenia woli, o którym mowa w art. 63a ust. 1, złożone przez osobę pozostającą w związku, jeżeli oświadczenie złożono:

1) pod wpływem błędu co do tożsamości drugiej strony;

2) pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, jeżeli z okoliczności wynika, że składający oświadczenie mógł się obawiać, że jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste;

3) przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome wyrażenie woli.

2. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, następuje przez oświadczenie złożone na piśmie kierownikowi urzędu stanu cywilnego, który sporządził akt związku osób tej samej płci, wraz z potwierdzeniem doręczenia tego oświadczenia tej samej treści drugiej osobie.

3. Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu - z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby - z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał a w przypadku braku świadomości - z upływem 6 miesięcy od ustania stanu wyłączającego świadome wyrażenie woli.

Art. 63g. Prawomocne orzeczenie o unieważnieniu związku osób tej samej płci oraz ustanie związku na skutek śmierci jednego z jego uczestników lub na skutek wystąpienia z wnioskiem o wykreślenie takiego związku stanowi podstawę do wpisania wzmianki dodatkowej do aktu związku osób tej samej płci.

Art. 63h. 1. Każdy z uczestników związku może złożyć wniosek o wykreślenie związku. Wniosek składa się do kierownika urzędu stanu cywilnego, który sporządził akt związku.

2. Do wniosku załącza się:

1) potwierdzenie otrzymania powiadomienia o zamiarze złożenia wniosku o wykreślenie związku przez drugiego uczestnika związku, chyba że obaj uczestnicy składają wniosek o wykreślenie w tym samym czasie;

2) złożenie oświadczenia, iż między uczestnikami związku nie ustanowiono wspólności majątkowej lub taką umowę ustanawiająca wspólność rozwiązano.

3. Kierownik urzędu stanu cywilnego wykreśla związek po upływie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1 i spełnieniu warunków, o których mowa w ust. 2.

4. Osoba składająca wniosek o wykreślenie może ten wniosek wycofać, przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 3.

Art.63i. Wykreślenie związku następuje w drodze decyzji administracyjnej i po wpisaniu wzmianki o ustaniu skutków prawnych związku.";

5) w art. 82 w pkt 3 kropkę na końcu zastępuje się przecinkiem i dodaje się dodaje się pkt 4 w brzmieniu:

"4) w odpisie aktu związku osób tej samej płci - nazwiska i imiona osób uczestniczących w związku, ich nazwiska rodowe, miejsca i daty ich urodzenia, miejsce i datę rejestracji związku, imiona i nazwiska rodowe rodziców, a jeżeli związek ustał wskutek śmierci jednego z uczestników lub złożonego oświadczenia woli o wykreślenie związku - adnotacje o ustaniu związku wraz z oznaczeniem aktu zgonu lub akt sprawy o wykreśleniu związku.".

Art. 17. W ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.6)) art. 206 otrzymuje brzmienie:

"Art. 206. Kto zawiera małżeństwo lub przystępuje do rejestrowanego związku osób tej samej płci, pomimo że pozostaje w związku małżeńskim lub uczestniczy w rejestrowanym związku osób tej samej płci,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.".


Art. 18. W ustawie z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 86, poz. 960, z późn. zm.7) ) w załączniku do ustawy w części II Czynności urzędowe po pkt 1 dodaje się pkt 1a w brzmieniu:

1a. Od rejestracji związku osób tej samej płci
75 zł

Art. 19. W ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177) po art. 15 dodaje się art. 15a w brzmieniu:

"Art. 15a. Przepisy art. 13 - 15 stosuje się odpowiednio do wykreślenia z rejestru związku osób tej samej płci lub śmierci jednego z uczestników rejestrowanego związku osób tej samej płci.".

Art. 20. W ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz.U. Nr 128, poz. 1175 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959 i Nr 179 poz. 1842) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 53 w ust. 1 dodaje się pkt 10 w brzmieniu:

"10) uczestniczy wraz z obywatelem polskim w rejestrowanym związku osób tej samej płci";

2) po art. 55 dodaje się art. 55a w brzmieniu:

"Art. 55a. Organ prowadzący postępowanie o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony cudzoziemcowi uczestniczącemu wraz z obywatelem polskim w rejestrowanym związku osób tej samej płci ustala, czy związek ten nie został zarejestrowany w celu obejścia przez cudzoziemca przepisów o udzielaniu zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.";

3) w art. 57 w ust. 1 po pkt 4 dodaje się pkt 4a w brzmieniu:

"4a) podstawą ubiegania się o zezwolenie jest uczestnictwo wraz z obywatelem polskim w rejestrowanym związku osób tej samej płci, a związek ten został zarejestrowany w celu obejścia przepisów o udzielaniu zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony;";

4) w art. 64:

a) w ust. 1 po pkt 2 dodaje się pkt 2a w brzmieniu:

"2a) cudzoziemcowi, który uczestniczy wraz z obywatelem polskim w rejestrowanym związku osób tej samej płci, jeżeli bezpośrednio przed złożeniem wniosku przebywał nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej przez 2 lata na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony i od dnia zarejestrowania związku upłynęły co najmniej 3 lata;",

b) po ust. 5 dodaje się ust. 5a w brzmieniu:

"5a. Do postępowania o udzielenie zezwolenia na osiedlenie się cudzoziemcowi będącemu uczestnikiem wraz z obywatelem polskim w rejestrowanym związku osób tej samej płci stosuje się art. 55a.";

5) w art. 66 w ust. 1 po pkt 4 dodaje się pkt 4a w brzmieniu:

"4a) podstawą ubiegania się o zezwolenie jest uczestnikiem wraz z obywatelem polskim w rejestrowanym związku osób tej samej płci, a związek ten został zarejestrowany wyłącznie w celu obejścia przepisów o udzielaniu zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony lub zezwolenia na osiedlenie się;".

Art. 21. Ustawa wchodzi w życie 1 października 2016 r.

Prezydent RP
/-/ Maria Stern


Cytat:
Ustawa o likwidacji KRUS
z 2016 roku

[link widoczny dla zalogowanych]

Prezydent RP
/-/ Maria Stern


Ostatnio zmieniony przez Maria Stern dnia Śro 18:34, 04 Gru 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 19:36, 05 Wrz 2013    Temat postu:

Cytat:
Ustawa
z 2016 r.
O zasadzie milczącej zgody

1. W instytucjach administracji publicznej, samorządowej oraz w urzędach skarbowych wprowadza się zasadę milczącej zgody. Zgodnie z tą zasadą, brak negatywnej dla obywatela decyzji wydanej przez urząd w regulaminowym czasie oznacza automatyczne wydanie decyzji pozytywnej.

1a) Czas właściwy dla danej procedury administracyjnej określają istniejące przepisy.

2. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od jej ogłoszenia.

Prezydent RP
/-/ Maria Stern
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Prezydent RP Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 1 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin