Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna www.rzeczpospolita2015.fora.pl
Symulacja Polityczna
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Expose premier Katarzyny Pucz-Swarzewskiej

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Sejm i Izba Samorządowa / Debaty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Katarzyna Pucz-Swarzewska
Umiarkowani



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 944
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 18:37, 25 Mar 2015    Temat postu: Expose premier Katarzyny Pucz-Swarzewskiej

Na posiedzeniu jest obecna m.in.: Prezydent RP Maria Stern.

Głos zabiera Marszałek Sejmu, Magdalena Gąsior-Marek:



Szanowni Państwo! Głos zabierze Prezes Rady Ministrów Katarzyna Pucz-Swarzewska, w celu przedstawienia programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania.

Proszę panią premier o zabranie głosu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Katarzyna Pucz-Swarzewska
Umiarkowani



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 944
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 19:13, 25 Mar 2015    Temat postu:

Cytat:
Katarzyna Pucz-Swarzewska wchodzi na mównicę:


Pani Prezydent,
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,
Szanowne panie posłanki i panowie posłowie.

Mam wielki zaszczyt przemawiać z tej mównicy tuż po zaprzysiężeniu przez Panią Prezydent Marię Stern mojego rządu. Zazwyczaj zmiana rządu dokonuje się w wyniku przegranych wyborów albo jest skutkiem poważnego politycznego kryzysu. Dziś tak nie jest. Po dwóch latach rządzenia premier Beata Lindholm podała się do dymisji. Z tego miejsca chciałabym podziękować jej za tą służbę. Chciałabym także zwrócić uwagę, że kilka spraw pozostało niedokończonych. Ja te sprawy zamierzam doprowadzić do końca.

Moim zdaniem najważniejszym zadaniem będzie przede wszystkim zwiększenie i odbudowanie zaufania Polaków do rządu, polityki i polityków. Wiem, że to zadanie bardzo ambitne ale wiem też, że realne. Pierwszy krok do jej realizacji to stała rozmowa z ludźmi i wsłuchiwanie się w ich problemy. Niestety, dziś Polacy, z którymi rozmawiam mówią jak jeden mąż, mówią mi jedno: debata polityczna w tej izbie i poza nią nie dotyczy problemów zwykłych ludzi.

Wysoka Izbo!

W polityce podatkowej trzeba znaleźć mądrą równowagę. Z jednej strony oczekuję, by system podatkowy nie karał Polaków za ich zaradność, pracowitość i skuteczność. Z drugiej strony powinien pomagać tym, którzy potrzebują tego najbardziej. W związku z tym zobowiązuję ministra finansów do przedstawienia na początku przyszłego roku założeń do projektu nowej ordynacji podatkowej, a ministra gospodarki do założeń nowego prawa działalności gospodarczej.

Już w przyszłym roku wprowadzimy konkretne ułatwienia dla podatników, m.in.: zmiany w administracji podatkowej. Podatnik będzie mógł załatwić swoje sprawy w dowolnym urzędzie. W Centrum Obsługi pracownik Urzędu Skarbowego obsłuży obywateli nie tylko w sprawach dotyczących podatków, ale także z zakresu działania innych instytucji, na przykład Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, służby celnej, samorządu terytorialnego. Przez pierwsze 18 miesięcy prowadzenia działalności mikroprzedsiębiorcy będą mogli liczyć na pomoc asystenta podatnika.

Wyspecjalizowane urzędy skarbowe skoncentrują się wyłącznie na obsłudze największych podmiotów budujących potencjał gospodarczy państwa. Zwiększymy przepustowość naszej infolinii podatkowej i zbudujemy internetową bazę wiedzy administracji podatkowej. Dzięki wsparciu ekspertów Krajowej Informacji Podatkowej podatnicy uzyskają taką samą spójną informację, niezależnie od tego, do którego urzędu skarbowego przyjdą ze swoimi pytaniami. Polacy czekają od wielu lat na kodeks budowlany, który uprości procedury związane z budową m.in. domów jednorodzinnych. Zobowiązuję minister infrastruktury i ministra rozwoju regionalnego do istotnego przyspieszenia prac nad tą regulacją, tak aby na początku przyszłego roku trafiła ona do parlamentu.

Szanowni państwo!

Powinniśmy się dobrze przygotować do członkostwa w strefie euro. Narodowy Bank Polski opublikował raport, który pokazuje ekonomiczne wyzwania związane z integracją Polski ze strefą euro. Ten raport odnosi się tylko do kwestii ekonomicznych. Nie odnosi się do kwestii geopolitycznych czy prawnych, choć one też będą ważne w momencie podejmowania decyzji. W raporcie NBP stwierdza, że wstąpienie Polski do strefy euro daje szansę, aczkolwiek nie daje pewności osiągnięcia sukcesu. To czy odniesiemy sukces zależy od tego, jak będzie wzmocniony potencjał polskiej gospodarki i jak będzie się reformowała sama strefa euro.

Szanowne panie posłanki i panowie posłowie!

Mój rząd będzie dążył do wprowadzenia możliwości głosowania przez internet. W bardzo wielu krajach to już norma. Kilka godzin po głosowaniu, czy to w wyborach samorządowych, czy parlamentarnych obywatele mają orientację, kto został wygranym. Po kilkunastu, góra kilkudziesięciu kolejnych godzinach następuje tylko uszczegółowienie, i po wyborach. Pomagają w tym nowoczesne technologie, maszyny do głosowania, skanery optyczne, a także głosowanie internetowe. I tak np. w Brazylii w pełni elektroniczne głosowanie przeprowadzane jest od 2000 r. Brazylijczycy wybierają polityków za pomocą elektronicznych maszyn umieszczonych w lokalach wyborczych. Dzięki temu rozwiązaniu wyniki wyborów są znane w przeciągu minut od zakończenia głosowania. Podobnie dzieje się też w Wenezueli.

Nowoczesne systemy zliczania głosów wyborczych stosują od dawna takie kraje, jak Niemcy, Wielka Brytania czy Francja. Mimo iż jest tam do zliczenia ogromna liczba głosów, już kilka godzin po zamknięciu urn wyborczych wiadomo, kto może cieszyć się ze zwycięstwa.

Wysoka Izbo!

To świetnie, jeśli młody człowiek z Polski uzyskuje możliwość studiów za granicą, ale to bardzo źle, jeśli za granicą zostają jego talenty i wiedza i nie służą rozwojowi ojczyzny. Mój rząd zaproponuje młodym Polakom, tym najzdolniejszym, by począwszy od 2025 roku mieli możliwość studiowania na najlepszych uczelniach zagranicznych i ta możliwość będzie sfinansowana przez państwo polskie pod jednym warunkiem - każdy z tych młodych ludzi będzie musiał co najmniej pięć lat po powrocie ze studiów przepracować w naszym kraju.

Wspominając o sukcesach szkolnictwa wyższego w wolnej Polsce, z przykrością muszę stwierdzić, że w ostatnich latach zbyt mało uwagi poświęcaliśmy poziomowi szkolnictwa zawodowego. Szkoły zawodowe dostosowane do potrzeb rynku pracy są gwarancją, że polskiej gospodarce nie zabraknie fachowców. Dlatego jeszcze w tym roku minister edukacji rozpocznie wdrażanie programu odbudowy szkolnictwa zawodowego we współpracy z przedsiębiorcami, dzięki czemu młodzi ludzie będą mogli uzyskać solidne ogólne wykształcenie, konkretne kwalifikacje oraz będzie im łatwiej znaleźć pracę po skończeniu studiów.

Szanowni państwo!

Pokolenia młodsze nie mogą być obojętne na los pokoleń starszych i odwrotnie. Bezpieczna przyszłość Polski oznacza, że musimy podjąć wyzwanie związane z kryzysem demograficznym. Urodzenie i posiadanie dziecka musi się cieszyć szczególnym wsparciem naszego państwa. Dlatego mój rząd przeznaczy dodatkowe środki na budowę żłobków i przedszkoli. W roku 2024 zwiększymy nakłady na budowę żłobków z 50 mln do 100 mln zł. Natomiast w latach 2024-29, w ramach pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego i specjalnego systemu ulg w podatku CIT, będziemy wspierać tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli. Przeznaczymy na ten cel ponad 2 mld złotych.

Edukacja jest rzeczą podstawową. Państwo musi gwarantować swoim obywatelom równy dostęp do oświaty. Wiąże się z tym również wdrążenie planu kształcenia młodych obywateli tak, by byli atrakcyjni na rynku pracy. To trzeba ćwiczyć od postaw, od pierwszych lat szkoły podstawowej. Nikt lepiej nie zajmie się tym przedsięwzięciem jak były nauczyciel akademicki, specjalista do spraw doradztwa zawodowego, dr Piotr Bauć. Szkoła jest tym miejscem, w którym nasze dzieci spędzają poza domem najwięcej czasu. Szkoła uczy, ale i kształtuje nawyki, także te żywieniowe. Zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci to inwestycja w przyszłość narodu. Ogromnym problemem, który sygnalizują lekarze i dietetycy, jest problem otyłości wśród najmłodszych. W związku z tym zagrożeniem przyspieszymy wprowadzenie regulacji bezwzględnie likwidujących tzw. śmieciowe jedzenie w szkołach podstawowych i liceach już od 1 września 2024 roku.

Jestem dumna, że w polskiej tradycji troska o ludzi starszych, ich zdrowie i bezpieczeństwo zajmuje tak ważne miejsce. Dziś wielu ludzi zajętych sprawami zawodowymi odczuwa lęk o losy swoich rodziców i dziadków. Troski dnia codziennego, praca często sprawiają, że ludzie ci nie mogą poświęcić tyle czasu, ile by chcieli, swoim bliskim w podeszłym wieku. Chciałabym stworzyć w Polsce znaną na zachodzie instytucję dziennych domów opieki, w których seniorzy znaleźliby opiekę medyczną, poczucie bezpieczeństwa i ofertę spędzenia wolnego czasu. Pieniądze na stworzenie takich domów znajdziemy w puli środków europejskich. Koszty pobytu seniora w takim miejscu w 1/3 pokryłby budżet państwa, w 1/3 samorząd terytorialny, i w 1/3 osoby prywatne, on sam lub jego opiekunowie.

Szanowne panie posłanki i panowie posłowie!

W 2023 roku oddamy do użytku 160 kilometrów dróg ekspresowych i podpiszemy umowy na budowę kolejnych 300 km. Do końca 2024 roku oddanych zostanie 250 km dróg ekspresowych i zostaną podpisane umowy na kolejne pół tysiąca kilometrów. W 2024 roku na tory wyjadą nowe składy pociągów. Na koniec kadencji około 70 proc. taboru PKP Intercity będzie nowa lub zmodernizowana. Elementem strategii naszego rozwoju musi być jak największe wykorzystanie potencjału polskiego morza. Nasze porty powinny być nie tylko oknem na świat polskiej gospodarki, powinny służyć europejskiej i światowej wymianie gospodarczej.

Wysoka Izbo!

Mój rząd pragnie kontynuować politykę zagraniczną poprzedniego gabinetu. Minister Spraw Zagranicznych Karolina Wieczorek już na samym początku kadencji określiła swoje główne cele i nadal będzie je realizować.

Odbudowanie zaufania Polaków wymaga od nas ponadpartyjnego porozumienia w sprawach, które są dziś polską racją stanu, a więc w polityce obronnej Polski. Musimy wspólnie zadbać o bezpieczeństwo i szacunek dla Polski w Europie, ale też na świecie. To wymaga pogłębionej debaty w tej sali. Także z opozycją, której wsparcie będzie kluczowe. Dlatego szef resortu spraw zagranicznych przedstawi informację o polityce zagranicznej do końca czerwca.

Zaczepiłam tutaj o temat obrony, bo to będzie języczek uwagi w moim rządzie. Siła państwa to armia, zdolna do obrony, gotowa do walki. Musi to być armia zawodowa, a nie poborowa. To musi być armia profesjonalna, zaawansowana i nowoczesna. Musimy zaangażować się we współpracę z państwami Europy Środkowej. Przeszłość wielokrotnie pokazała, że tylko razem jesteśmy w stanie do czegoś dojść.

Polska w obliczu kryzysu białoruskiego została odstawiona na boczny tor. Nasi sojusznicy, tak podobno zapatrzeni w nas, honorowi nas odstawili. Nie pomogli przyjaciołom w potrzebie. Dlatego mój rząd będzie dążył do poprawy bezpieczeństwa naszego kraju. Wielkie wyzwanie stoi przed ministrem gospodarki Januszem Siemieńczukiem na którego barkach będzie spoczywała odpowiedzialność za rozwijanie stosunków gospodarczych z państwami Europy Środkowej. Chcemy by to Polska była głównym rozgrywającym w tej części kontynentu europejskiego. Bo przyjaciół poznaje się w biedzie i pamiętamy kto w obliczu kryzysu stanął ramię w ramię z nami. Polska o czymś takim nigdy na zapomina.

Szanowni państwo!

Sprawiedliwość wymaga, aby kultura była dostępna dla wszystkich grup społecznych niezależnie od miejsca zamieszkania i standardów życia. Dlatego planujemy wdrożenie programu "Kultura dostępna", dzięki któremu pojawią się tańsze bilety do najważniejszych muzeów i teatrów, darmowe lekcje w instytucjach kultury dla dzieci i specjalne oferty dla seniorów. Będziemy dbać o bogatszą ofertę w bibliotekach i poszerzać darmowy dostęp przez internet do książek, nagrań koncertów i spektaklów teatralnych objętych prawem autorskim. Stworzymy specjalny program edukacyjny, który szczególną troską otoczy muzea i miejsca pamięci historycznej stanowiące źródło budowania nowego patriotyzmu i świadomości historycznej młodego pokolenia.

Kilku moich poprzedników w swoich planach pomijało polskie rolnictwo. Uważam, że tak nie może być. Rolnicy to istotna część naszego społeczeństwa, o nich także należy zadbać. Trzeba podkreślić, że żaden dział gospodarki nie ma tak dużej nadwyżki w handlu międzynarodowym jak rolnictwo. Nasz kraj jest m.in. największym w Europie, a trzecim na świecie producentem jabłek, drugim w UE producentem żyta i trzecim unijnym producentem cukru. W latach 2023-2027 zamierzamy wprowadzić ponad 25 tysięcy projektów inwestycyjnych. Dzięki temu produkcja polskiego rolnictwa wzrośnie o ok. 20 procent.

Wysoka Izbo!

Chciałabym wierzyć, że w takich sprawach szczególnych, jak obrona narodowa, bezpieczeństwo energetyczne i przyszłość polskich dzieci uda się w tej sali zbudować porozumienie. Właśnie tego oczekują od nas dziś wszyscy Polacy. I dlatego musimy to zrobić. W związku z tym proszę Wysoką Izbę o udzielenie mojemu gabinetowi wotum zaufania.

Dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Katarzyna Pucz-Swarzewska
Umiarkowani



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 944
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 19:55, 25 Mar 2015    Temat postu:

Marszałek Gąsior-Marek:

Dziękuję pani premier. Przechodzimy do kolejnego punktu obrad - proszę przedstawicieli partii politycznych o zadawanie pytań.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 20:53, 25 Mar 2015    Temat postu:

Cytat:
Elżbieta Bieńkowska jako przedstawicielka KP OC:

Pani Prezydent!
Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!

Będę mówiła bardzo krótko i zwięźle. Klub Parlamentarny Obywatelskiego Centrum był zaskoczony tym expose. Oczywiście pozytywnie. Jest wiele kwestii, na które poglądy nowego rządu i naszej partii są podobne. I tak na przykład gospodarka, edukacja, nauka, kultura, infrastruktura. Mogłabym tak jeszcze trochę wymieniać, ale nie chcę szanownej izby zanudzać.

Chciałabym tylko zakomunikować, że klub nie wprowadzi dyscypliny partyjnej. Posłowie będą mieli wolną wolę, ale nie trudno się domyślić, że duża część zagłosuje za.

Dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mikołaj Liściowski
Nowa Prawica



Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 4329
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 22:37, 25 Mar 2015    Temat postu:

Pani marszałek!
Wysoka Izbo!
Wygłoszone przed momentem expose zawierało kilka dobrych propozycji, jednak naszym zdaniem zabrakło w nim recept na rozwiązanie kluczowych problemów. Premier Pucz-Swarzewska o wiele więcej uwagi poświęciła problemom stosunkowo mało istotnym, jak śmieciowe jedzenie w szkołach, nie wspominając o coraz gorszym standardzie edukacji, czego wyrazem są wyniki zeszłorocznych matur.
Pani premier zaproponowała wprowadzenie nowej ordynacji podatkowej i nowego prawa działalności gospodarczej. W tej obietnicy pojawia się tylko jedno "ale". Do przyszłego roku mają pojawić się dopiero założenia do projektów odpowiednich ustaw, co oznacza, że obecny rząd niemal na pewno nie wprowadzi obiecywanych zmian. Taka zapowiedź w dzisiejszym expose to tylko chwyt propagandowy mający zwiększyć poparcie dla koalicji ze strony przedsiębiorców. Tu pojawia się moje pierwsze pytanie do pani premier. Czy rząd zamierza jeszcze w tej kadencji zgłosić do sejmu nowe projekty ordynacji podatkowej i prawa działalności gospodarczej?
Bardziej wiążąca jest natomiast obietnica stworzenia kodeksu budowlanego, którego projekt ma trafić do sejmu na początku przyszłego roku. Mam nadzieję, że termin ten zostanie dotrzymany.
Nie rozumiem do końca fragmentu expose dotyczącego przystąpienia Polski do strefy euro. Stąd moje pytanie. Czy rząd zamierza w najbliższym czasie przyłączenie się Polski do strefy euro? Nowa Prawica na pewno się na to nie zgodzi. W obecnej sytuacji byłoby to niekorzystne dla Polski.
Nowa Prawica nie jest także przekonana do pomysłu głosowania przez internet. W jaki sposób rząd zamierza zrealizować ten postulat? Czy będzie on oznaczał zupełną rezygnację z tradycyjnego głosowania?
Nowej Prawicy nie podoba się także pomysł opłacania przez rząd studiów na zagranicznych uczelniach. Czy w Polsce nie ma wystarczająco dobrych uniwersytetów? Jeśli nie, to rząd powinien raczej postarać się o poprawę jakości oferowanej przez nie edukacji, a nie wysyłać młodych ludzi za granicę. Ten pomysł to jakieś kuriozum!
Z przykrością muszę stwierdzić, że także problem edukacji nie został dostatecznie rozwinięty w expose. Pani premier wspomniała o otyłości czy szkolnictwie zawodowym, ale ani nie zająknęła się o pomyśle na poprawę wyników matur, a więc kształcenia w szkołach podstawowych i średnich przede wszystkim. Tutaj potrzeba konkretnej reformy programowej. Nie może być tak, że uczniowie w klasach matematyczno-fizycznych mają więcej godzin religii niż fizyki, chemii, biologii czy informatyki. Zdecydowanie za dużo godzin jest poświęconych na nauczanie przedmiotów stosunkowo mało ważnych, a z roku na rok program nauczania jest coraz bardziej obcinany.Tu potrzeba reformy, a nie takich działań, jakie prowadzili poprzedni ministrowie, tj. wprowadzanie edukacji seksualnej i sprzedawanie prezerwatyw w budynku ministerstwa. Czy rząd zamierza przeprowadzić taką reformę?
W sprawie infrastruktury pani premier wykazała daleko idącą niekompetencję. Nie rozumiem bowiem dlaczego obiecuje wymianę taboru w prywatnych spółkach kolejowych. Może zapomniała, że kilka lat temu koleje zostały sprywatyzowane.
Jeśli chodzi o armię, to tutaj popieram działania zmierzające do jej unowocześnienia. Mam jednak kilka pytań. Czy rząd zamierza zwiększyć wydatki na armię do 2% PKB, do czego nawołują eksperci? Czy rząd zamierza postawić na rozwój Narodowych Sił Rezerwowych?
W expose pani premier pominęła wiele istotnych kwestii. Od lat palącą potrzebą są reformy emerytalna i służby zdrowia. Czy rząd zamierza je zrealizować?
Nowa Prawica nie jest przekonana co do rządu pani premier Pucz-Swarzewskiej. Mamy wrażenie, że wielu problemów nie zdoła on rozwiązać, a sama premier to osoba dość mało doświadczona w polityce i wątpię, aby poradziła sobie na tak ważnym stanowisku. Dlatego też najprawdopodobniej zagłosujemy przeciwko udzieleniu wotum zaufania nowemu rządowi.
Dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Janusz Siemieńczuk
Blok Janusza Siemieńczuka



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3226
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 23:06, 25 Mar 2015    Temat postu:

Cytat:
Na mównicę wchodzi wicepremier Janusz Siemieńczuk.


Pani Marszałkini!
Pani Prezydent!
Wysoka Izbo!
Pani Premier!
Panie i Panowie Ministrowie!

Przychodzi taki dzień, kiedy trzeba wyrzucić wygodny stołek opozycji i wziąć się solidnie do pracy. Trzeba współpracować dla Polski, choć jak wiecie to nie jest rząd moich marzeń uśmiech. W tym rządzie jest partia, która wielokrotnie krytykowała mnie jako ministra, wicepremiera, lidera jedynej lewicowej formacji, czy też bloku. Co gorsza krytykowała mnie jako człowieka. I przyszedł dziś taki dzień, kiedy ja temu ugrupowaniu i tym osobom z tego ugrupowania, które mnie atakowały - wybaczam. Wybaczam, proszę o wybaczenie i mówię: "współpracujmy do cholery, bo Polska na to zasługuje". Dość już niestabilnych rządów, zajmowaniem się sobą. My musimy zająć się w końcu naszymi rodakami, którzy siedzą teraz przez telewizorami i nas słuchają i co oni sobie o nas myślą? "Ot krętacze" - taki przeważają opinie o wszystkich posłach wszystkich kadencji. A my im udowodnimy, że żadnymi krętaczami nie jesteśmy i będziemy solidnie pracować, by ten kraj w końcu ruszył do przodu.

Dobre znacie mnie jako byłego ministra finansów, który zasłyną cięciami i zmniejszaniem deficytu budżetowego. Wtedy nam się to udało i teraz też się uda. Wywrę presję na ministrze Niełowie, by ten znacząco obniżył wydatki naszego państwa. Nie może być tak, że każdy nowy obywatel przychodzący na świat dostaje nalepkę z napisem "jestem winny 20 tys złotych". To trzeba zmienić, bo zadłużanie się prowadzi jedynie do systemu greckiego, którego w naszym kraju nie chciałbym widzieć.

Chciałbym krótko przedstawić ministrów, którzy weszli w skład Rady Ministrów z ramienia Bloku Janusza Siemieńczuka. Przede wszystkim jestem ja uśmiech. Tym razem powierzono mi funkcję ministra gospodarki, czyli jest to zbliżone do moich wcześniej pełnionych funkcji. Gospodarki wchodzi w finanse i odwrotnie. Ci, którzy mówią, że jestem ministrem od wszystkiego odpowiadam: byłem ministrem gospodarki, byłem ministrem finansów. Ministrem infrastruktury byłem bodajże dwa tygodnie, bo premier Jankowski nie chciał przyjąć mojej dymisji. Po prawdzie to nawet nigdy w tym ministerstwie nie byłem uśmiech. W MONie pracowałem, bo był to trudny okres, gdzie potrzeba było człowieka, który walnie pięścią w stół przy rosyjskich generałach. Taki był czas i z tym się nie dyskutuje. Mam wszystkie predyspozycje do bycia ministrem gospodarki. Jak mówił obecny tutaj przewodniczący klubu BJS Janusz Palikot do nas kilka lat temu: "gospodarka głupcze". I my tego trzymać się będziemy.

Wspomniany już MON obejmie Grzesiu... Grzegorz uśmiech Napieralski. Naszym celem jest rozwój polskiej armii i poprawy naszego bezpieczeństwa. Na pewno będę częstym gościem w ministerstwie obrony narodowej, bo mam zamiar dążyć do utworzenia Środkowoeuropejskiego Paktu Pomocy Gospodarczej z państwami, które w czasie pamiętnego kryzysu na Białorusi stanęły ramię w ramię z nami. Nic tak dobrze nas nie obroni jak sojusz gospodarczy. My musimy stworzyć sojusz, który doprowadzi do tego, że każdy Litwin, każdy Czech i każdy Węgier będzie płakał i ruszy nam na pomoc, bo upadek Polski będzie oznaczał upadek gospodarczy dla jego kraju i jego rodziny. Musimy wypracować taki system i on najskuteczniej będzie nas bronił. To lepsze niż pół milionowa armia. To jest do realizacji, szczególnie, że już wcześniej w MONie nad tym pracowałem. To główne cele jakie stawiam przed ministrem Napieralskim.

W edukacji mamy specjalistę, doktora Piotra Baucia. Były poseł Ruchu Palikota i Ruchu Rozwoju, był wojewoda pomorski. Specjalista do spraw doradztwa zawodowego. Pracowity i rzetelny. Takiego człowieka już dawno było potrzeba w oświacie.

Środowisko - Anka Grodzka. Wrażliwa, pewna siebie i czuła. Nasza reprezentantka w ministerstwie środowiska na pewno sobie poradzi. Każdy zna Anię, więc nie będę nawet tutaj dużo mówił, bo wszystko jest jasne.

W Ministerstwie Rozwoju - wtrąca: ale to piękna nazwa jednak - Regionalnego będzie dyżurował Wojciech Olejniczak. Były minister rolnictwa, poseł, europoseł, a także były przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Pomimo, że regiony, samorządy zagarnęły prawicowe ekstrema, to my będziemy z nimi współpracowali, bo Rozwój, szczególnie w połączeniu z gospodarką jest najważniejszy. Nie na darmo założyłem kiedyś Ruch tego właśnie Rozwoju. To ministerstwo trafiło do właściwych ludzi uśmiech.

Pełnomocnikiem rządu ds. przeciwdziałania dyskryminacji będzie Kazia Szczuka i tutaj tak samo jak w przypadku Anki wypowiadać się dużo nie muszę. Zna się na rzeczy jak mało kto, bo od lat zajmuje się tym tematem.

Tyle od nas Wysoka Izbo. Reszta ministerstw przypadła naszym koalicjantom i jeżeli chcą to oni mogą jeszcze coś powiedzieć o swoich ministrach. Ja za ludzi Bloku ręczę. To będą perełki w tej Radzie Ministrów.

po chwili...

Rzecz jasna Klub Parlamentarny Blok Janusza Siemieńczuka poprze wotum zaufania dla nowego gabinetu Rady Ministrów.

Dziękuję.

oklaski
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Halina Bożyszkiewicz
Prawo i Sprawiedliwość



Dołączył: 05 Gru 2013
Posty: 4247
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/3

PostWysłany: Czw 11:52, 26 Mar 2015    Temat postu:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Uważacie się za partię pseudo-agrarną. Macie czelność mówić i problemach rolnictwa na spotkaniach z wyborcami. Jednak zasiadacie po raz kolejny w jednej koalicji ze zdrajcami polskiej wsi. Kolejny wasz premier nie mówi nic o rolnictwie. A były minister- pan Kalinowski nie robił zupełnie nic! Jest to niedopuszczalne aby marginalizować ludzi wsi i rolników. Zważywszy na strukturę zatrudnienia. Proszę panią premier o kompleksowy plan dla wsi i rolników.

Dziękuję!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Katarzyna Pucz-Swarzewska
Umiarkowani



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 944
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 15:17, 26 Mar 2015    Temat postu:

Przewodnicząca KP Umiarkowanych Helle Johansen-Serafin:

Wysoka Izbo!

Kolejny nasz premier nie mówi nic o rolnictwie? Polecam uwadze Ruchu Ludowo-Narodowego ten fragment expose:
Cytat:
Kilku moich poprzedników w swoich planach pomijało polskie rolnictwo. Uważam, że tak nie może być. Rolnicy to istotna część naszego społeczeństwa, o nich także należy zadbać. Trzeba podkreślić, że żaden dział gospodarki nie ma tak dużej nadwyżki w handlu międzynarodowym jak rolnictwo. Nasz kraj jest m.in. największym w Europie, a trzecim na świecie producentem jabłek, drugim w UE producentem żyta i trzecim unijnym producentem cukru. W latach 2023-2027 zamierzamy wprowadzić ponad 25 tysięcy projektów inwestycyjnych. Dzięki temu produkcja polskiego rolnictwa wzrośnie o ok. 20 procent.


Czyżbyście państwo zaspali?

Dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Katarzyna Pucz-Swarzewska
Umiarkowani



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 944
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 16:03, 26 Mar 2015    Temat postu:

Cytat:
Pucz-Swarzewska wchodzi na mównicę, chwilę pisze coś na kartkach, które przyniosła ze sobą, po czym zaczyna mówić:

Pani Prezydent!
Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!

Nie wiem, czy zdołam wystarczająco odpowiedzieć na pytania, które tutaj padły, ale postaram się. Nie mamy wystarczająco czasu, aby rozmawiać o wszystkim, dlatego na pytania, które zostaną pominięte odpowiem po tej debacie.

Panie prezesie Liściowski!

To do pana będzie kierowana ta wypowiedź, bo to własnie pan zadał najwięcej pytań, za co dziękuję, bo liczyłam na merytoryczną debatę uśmiech Rozpocznę od ordynacji podatkowej i nowego prawa działalności gospodarczej. Obecnie mamy środek marca, uważam że ustalenie daty przedstawienia założeń do ustaw na początek przyszłego, 2024 roku jest racjonalny. Kadencja Sejmu i rządu kończy się bowiem dopiero pod koniec tego roku. Dlatego chciałabym zapewnić, że w żadnym razie nie jest to chwyt propagandowy, czy marketingowy. Te ramy czasowe są jak najbardziej realne do zrealizowania.

Nie podoba się państwu pomysł opłacania studiów za granicą. Jednak jeśli by się państwo wsłuchali, to zrozumielibyście, że chodzi o studentów, którzy będą chcieli podjąć studia za granicą. Rząd to sfinansuje, ale po ukończeniu tych studiów będą oni musieli pięć lat przepracować w Polsce, bo nie chcemy żeby ich talenty zostawały za granicą. Oczywiście jest ważne, aby promować polskie uczelnie i studiowanie w kraju. Ale jeśli ktoś ma możliwości, aby studiować za granicą, to będziemy go do tego zachęcać.

W odniesieniu do fragmentu ze wspólną walutą Unii Europejskiej - tak jak powiedziałam, Polska powinna się dokładnie przygotować do wejścia do strefy euro. To, czy do niej przystąpimy, będzie zależało od kondycji polskiej gospodarki, ale także od tego, w jakim stanie będzie sama strefa. Jeśli zaś chodzi o kwestię edukacji - zobowiązałam ministra edukacji narodowej, pana Piotra Bałcia, aby w najbliższym czasie przedstawiła swój plan działania do końca kadencji, a więc również swoje propozycje. To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości.

Mam nadzieję, że chociaż część Nowej Prawicy przekonałam do naszego planu działania i naszych propozycji. Prezes Liściowski mówił już z tej mównicy przede mną, że z kilkoma propozycjami się zgadza, a mam nadzieję że te odpowiedzi, których udzieliłam rozwiały kilka innych wątpliwości.

Na samym końcu zwrócę się jeszcze do polityków Ruchu Ludowo-Narodowego. Jak słusznie zauważyła i odczytała pani przewodnicząca, poświęciłam w moim expose fragment, aby omówić sytuację rolnictwa. Oczywiście rozumiem, że to jest transmisja na żywo i trzeba się trochę polansować przed wyborcami. Ale oni, również na żywo, dokładnie słyszeli to, co powiedziałam, w przeciwieństwie do niektórych zasiadających w tej izbie polityków.

Dziękuję.


Ostatnio zmieniony przez Katarzyna Pucz-Swarzewska dnia Czw 20:11, 26 Mar 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Katarzyna Pucz-Swarzewska
Umiarkowani



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 944
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 7:45, 27 Mar 2015    Temat postu:

og: Debata potrwa do godziny 19:00, następnie przejdziemy do głosowania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Halina Bożyszkiewicz
Prawo i Sprawiedliwość



Dołączył: 05 Gru 2013
Posty: 4247
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/3

PostWysłany: Pią 8:16, 27 Mar 2015    Temat postu:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Nie podaliście żadnych konkretów. Są to tylko jałowe obietnice, które nic nie wnoszą, a wy na pewno ich nie zrealizujecie. Nie zrobiliście nic i na pewno nic nie zrobicie. Proszę nie kłamać, nie oszukiwać i nie mamić rolników. Jest to chamstwo aby poświęcać im tylko kilka zdań. Te kilka zdań to NIC. Wiem, co mówię, proszę państwa. Proszę o konkrety, a nie o kilka słówek napisanych na kolanie przy pomocy PR'owców. RLN wysyłał do Was listy, próbowaliśmy rozmawiać, ale wy tylko chamsko zbywaliście rolników.

Kolejny premier zaczyna od chamstwa i arogancji. RLN jest przeciw udzieleniu wotum zaufania temu rządowi. Apeluję z tej mównicy do wszystkich w tym parlamencie, którym zależy na dobru Polski, o zagłosowanie przeciw.

Dziękuję!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Katarzyna Pucz-Swarzewska
Umiarkowani



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 944
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 10:49, 27 Mar 2015    Temat postu:

Na mównicę wchodzi Katarzyna Lindholm-Kochanowska:

Pani Marszałek,
Wysoka Izbo.

Mamy doczynienia z pewnego rodzaju manifestem politycznym. Oczywiście, będąc partią opozycyjną trzeba wykorzystywać każdą okazję, by zaistnieć w mediach. Będąc w takiej wygodnej sytuacji, najlepiej zanegować wszystko, od razu założyć niepowodzenie. Zapewniam jednak państwa, zarówno wszystkich zasiadających w tej izbie, jak i oglądających nas Polaków. Dołożymy wszelkich starań, aby ten program został zrealizowany.

Apeluję zatem o udzielenie temu rządowi wotum zaufania.

Dziękuję.


Ostatnio zmieniony przez Katarzyna Pucz-Swarzewska dnia Pią 10:50, 27 Mar 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Sejm i Izba Samorządowa / Debaty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin