Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna www.rzeczpospolita2015.fora.pl
Symulacja Polityczna
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Działalność Rządu RP | Spr. Ekonomiczne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Rząd Renaty Charleson
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Renata Charleson
Porozumienie Centrum "Razem"



Dołączył: 23 Lut 2014
Posty: 2568
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 20:55, 08 Maj 2014    Temat postu: Działalność Rządu RP | Spr. Ekonomiczne

Eventy w sprawach gospodarczych i finansowych

Ministerstwa podległe tematowi:

Cytat:
Minister Gospodarki i Rolnictwa- prof Adam Budnikowski
Minister Finansów - prof Jerzy Żyżyński
Minister Skarbu Państwa - Paweł Dziekanowski
Minister Rozwoju Regionalnego - Ilona Antoniszyn-Klik
Minister Infrastruktury - Filip Serafin
Minister Środowiska - Stanisław Gawłowski
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filip Serafin
Umiarkowani



Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 630
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sob 16:45, 10 Maj 2014    Temat postu:

Cytat:

Inwestycje drogowe do 2021 roku
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Renata Charleson
Porozumienie Centrum "Razem"



Dołączył: 23 Lut 2014
Posty: 2568
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 11:30, 11 Maj 2014    Temat postu:

Cytat:



Premier Charleson-Kujawiak spotyka się z rolnikami by rozmawiać na temat propozycji rządu.
Dwa kluczowe projekty na najbliższe miesiące to zabezpieczenie rolników przed nierzetelnymi skupami oraz utworzenie specjalnego funduszu na rzecz rozwoju spółdzielczości.

Program rządu zakłada wsparcie dla modernizacji sprzętu rolniczego w spółdzielniach rolniczych oraz zwiększenie zachęt do samoorganizacji rolników właśnie w spółdzielniach. Duże rozdrobnienie gospodarstw powoduje niską produktywność zaś nie do końca efektywne programy prowadzone przez między innymi ośrodki doradztwa rolniczego, skłoniły rząd do podjęcia kroków mających na celu reformę ośrodków a także stworzenie specjalnych programów dążących do konsolidacji areału upraw. Jednym z rozwiązań może być właśnie dokapitalizowanie spółdzielni preferencyjnymi kredytami oraz celowe działanie Ministerstwa Gospodarki i Rolnictwa dążące do poprawy struktury gospodarstw rolnych.

Rozwój wsparcia eksperckiego w zakresie doradztwa przy doborze zasiewu oraz technik uprawy może pomóc uświadomić rolników jak prowadzić efektywną gospodarkę rolną. Rząd będzie też starał się tworzyć lokalne kampanie informacyjne by promować korzystanie z usług doradców ds. rolnictwa zaś samo MGiR rozpoczęło już działania mające na celu współpracę z gminami w zakresie tworzenia planów zagospodarowania gruntów rolniczych. Takie plany nieśmiało wprowadzane w ubiegłym i bieżącym dziesięcioleciu pomogły wielu rolnikom w doborze odpowiedniego rodzaju uprawy do gruntu obecnego w Gminie. Same samorządy powinny też aktywnie prowadzić politykę zmierzającą do wzrostu znaczenia rolnictwa efektywnego. Premier Charleson-Kujawiak zapowiedziała też wsparcie w procesie kultywacji ziemi.

Wizyty odbyły się na Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz w Pomorskiem gdzie planuje się wprowadzać pierwsze kroki w reformach rolnych rządu. Między innymi w spotkaniach brali członkowie Izb Rolniczych (na zaproszenie Ministra Gospodarki i Rolnictwa) oraz przedstawiciele lokalnych Spółdzielni Rolniczych.

Rolnicy w ciągu ostatnich miesięcy prawie trzy razy protestowali w sprawach rozwoju rolnictwa i bierności w tej kwestii właściwie od początku III RP. Mimo dopłat z UE nadal brakuje jednolitego planu zmian zaś rolnicy nie mają aż tak dużej siły przebicia. Jak skończą się plany aktualnego rządu? Zobaczymy w najbliższych miesiącach.



Ostatnio zmieniony przez Renata Charleson dnia Nie 11:30, 11 Maj 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Renata Charleson
Porozumienie Centrum "Razem"



Dołączył: 23 Lut 2014
Posty: 2568
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 21:02, 12 Maj 2014    Temat postu:

Cytat:



Minister Budnikowski tłumaczy dlaczego "ustawa wilczka" wcale nie jest taka dobra.
Podczas specjalnej konferencji Minister Gospodarki i Rolnictwa tłumaczył czemu rząd zdecydował się wycofać ustawę.


"-Zacznijmy od tego, iż ustawa ta ma poważne braki natury formalnej. Wytłumaczyłem Pani Premier, że ustawa ta została stworzona w czasach gospodarki centralnie planowanej gdzie jej przepisy stały się de facto rewolucyjne. Wcześniej nie można było prowadzić działalności gospodarczej jeżeli kolidowało to z planami rządu. Sama ustawa nie dotyczyła niczego poza określeniem swobody działalności gospodarczej która w okresie PRL po prostu nie istniała.

Argumentem projektodawców zgłaszających ponownie tę ustawę do głosowania w sejmie ubiegłej kadencji było "powiększanie swobody gospodarczej". Problem polega na tym, iż w Polsce panuje pełna swoboda prowadzenia działalności gospodarczej zaś dotychczasowa ustawa z 2004 roku tak naprawdę zmienia w tej materii tylko kwestię dostosowania procedur prowadzenia działalności gospodarczej do między innymi ustawy o PIT, prawa unii eruopejskiej oraz dostosowuje odpowiednio do podjętych kroków w celu informatyzacji procesu oraz dostosowania go do aktualnej administracji.

Mało tego przepisy w niej zawarte są archaiczne pod względem rozwiązań. Chociażby sformułowanie iż nie należy rejestrować działalności gospodarczej w przypadku prowadzenia działalności rolniczej, czy wytwórczej której celem jest sprzedaż swoich produktów. Oznacza to, że osoby takie nie będą odprowadzały podatków co poszerzy szarą strefę o wytwórców chociażby produktów lokalnych, co już jest sprzeczne z prawem UE. Z resztą do pozostałych zapisów też można spokojnie mieć zastrzeżenia także ze względów etycznych.

Poza tym znajdują się w niej martwe i niejasne przepisy takie jak na przykład Art. 5 do Art. 7.

Dodatkowo pojęcie "ubocznego zajęcia zarobkowego" jest w warunkach XXI wieku co najmniej dziwne. Według tego przepisu osoba która na przykład zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę, już nie musi rejestrować działalności gospodarczej i dokonywać ewidencji obrotów w tejże. Czyli na przykład ktoś kto zarabia więcej na podstawie umowy o pracę niż wynosi dochód z działalności gospodarczej, może tą działalność prowadzić bez żadnych konsekwencji co już jest niesprawiedliwe.

Ustawa również poszerza skalę usług i czynności koncesjonowanych więc ogranicza swobodę prowadzenia działalności.

Projekt ten więc, Szanowni Państwo, jest nie tylko archaiczny ale w ogóle nie wprowadzi pozytywnego efektu w żadnej skali i żadnej formie. Przedsiębiorcy przecież nie odczują tej ustawy bo ona de facto nic nie zmienia w zakresie swobody prowadzenia działalności gospodarczej a powoduje znaczne braki w wielu dotychczas rozstrzygniętych w ustawie z 2004 i pozostałych ustawach, kwestiach.

Proszę więc byście Państwo przesłali w Polskę wiadomość, że ten projekt wcale nie jest taki dobry. Inaczej nie chcielibyśmy jego wycofania. I skłoniła nas do tego głęboka analiza zysków i strat a strat wyszło więcej niż pozytywnych efektów.

Dziękuję Państwu."


Ostatnio zmieniony przez Renata Charleson dnia Pon 21:02, 12 Maj 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filip Serafin
Umiarkowani



Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 630
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sob 18:50, 17 Maj 2014    Temat postu:

Cytat:


Wizyta wicepremiera Serafina w Polsce Zachodniej
Szanse i wyzwania stojące przed Polską Zachodnią w kontekście przyjętej przez rząd strategii rozwoju tego makroregionu to główne tematy rozmów wicepremiera Filipa Serafina z samorządowcami podczas wizyty w województwach zachodniopomorskim i lubuskim.

- Z początkiem nowej perspektywy finansowej wiążemy nadzieję na dalszą modernizację kraju, dlatego zgodnie z przyjętym podejściem terytorialnym w programowaniu rozwoju warto przyjrzeć się specyfice Polski Zachodniej. Oprócz oddania do ruchu kolejnego odcinka ważnej dla tej części kraju drogi S3, sprzyja temu przyjęta przez rząd Strategia Rozwoju Polski Zachodniej do roku 2025 - mówił wicepremier i minister infrastruktury.

Główny kierunek rozwoju Polski Zachodniej wskazany w strategii, skoncentrowany jest na zwiększeniu konkurencyjności makroregionu w wymiarze europejskim. Oznacza to nadanie prymatu działaniom wzmacniającym kluczowe potencjały rozwojowe makroregionu, do których należą bardzo korzystne położenie pozytywnie wpływające na atrakcyjność inwestycyjną oraz potencjał dla rozwoju gospodarki opartej na wiedzy.

- Nie można jednak mówić o rozwoju regionów, bez podkreślania znaczenia inwestycji w infrastrukturę. Dlatego spotykamy się dzisiaj. Wysokiej jakości infrastruktura jest ważnym środkiem do realizacji celów rozwojowych. Jestem przekonany, że S3 będzie wspierała osiąganie celów przyjętej dwa tygodnie temu strategii, przede wszystkim integrowaniu przestrzeni i rozwojowi gospodarczemu - podkreślił wicepremier Filip Serafin.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filip Serafin
Umiarkowani



Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 630
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw 15:13, 22 Maj 2014    Temat postu:

Cytat:

Serafin: Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze powinno funkcjonować na zasadach rynkowych
- Podejmujemy rozmowy i prace wspólnie z zarządem Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze (PPL) związane ze zmianą statutu przedsiębiorstwa, czyli z komercjalizacją - powiedział w czwartek wicepremier i minister infrastruktury Filip Serafin.

- PPL jest przedsiębiorstwem państwowym i funkcjonuje w tej chwili na takich zasadach. Uważam, że każde przedsiębiorstwo powinno funkcjonować na zasadach rynkowych i dlatego podejmujemy rozmowy i prace wspólnie z zarządem PPL związane ze zmianą statutu przedsiębiorstwa, czyli z komercjalizacją spółki - powiedział w czwartek Serafin.

Wyjaśnił, że prace te wspólnie z przedstawicielami załogi będą się toczyć i głównie prowadzi je zarząd PPL. - Pewne decyzje kierunkowe podjęłam, ale teraz wszystko w rękach zarządu PPL i tego, jak on dalej to przeprowadzi. Mam nadzieję - nie potrafię podać czasu, kiedy to się stanie - że będziemy się cieszyć sprawnie, wartko, szybko i efektywnie funkcjonującym przedsiębiorstwem - powiedział wicepremier. Zaznaczył, że "na razie ustalenia zasad zatrudnienia i całości funkcjonowania spółki zajmuje się zarząd PPL".
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filip Serafin
Umiarkowani



Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 630
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków

PostWysłany: Nie 12:21, 25 Maj 2014    Temat postu:

Cytat:


Polsko-singapurska współpraca w zakresie transportu lotniczego
Wicepremier, minister infrastruktury Filip Serafin spotkał się z Lui Tuck Yew, ministrem transportu Singapuru. Podczas wizyty podpisana została umowa o transporcie lotniczym pomiędzy Polską a Singapurem.

Umowa po wejściu w życie stworzy dla przewoźników lotniczych nowe podstawy formalno-prawne wykonywania regularnych połączeń lotniczych między Polską i Singapurem. Uruchomienie i wykonywanie regularnych połączeń lotniczych. - Liczymy, że umowa stworzy dla polskich i singapurskich przewoźników lotniczych nowe możliwości biznesowe poprzez ułatwienie dostępu do rynku transportu lotniczego obu państw - podkreślał wicepremier Serafin. - Współpraca z Singapurem ma dla Polski szczególne znaczenie, gdyż Singapur jest liderem regionu w branży lotniczej oraz państwem wnoszącym istotny wkład w rozwój lotnictwa cywilnego na świecie. Poprzez podpisanie umowy przyczynimy się do rozwoju współpracy pomiędzy naszymi krajami w dziedzinie transportu, który jest podstawą rozwoju także innych relacji, zwłaszcza w zakresie handlu i kontaktów międzyludzkich - dodał Serafin.

Umowa o transporcie lotniczym pomiędzy Polską a Singapurem:

- dostosuje podstawy formalno-prawne wykonywania regularnych połączeń lotniczych między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Singapuru do wymogów prawa unijnego oraz zliberalizuje wiele artykułów Umowy z 1979 roku,
- stworzy dla przewoźników lotniczych wyznaczonych przez Stronę polską nowe szanse przez umożliwienie większego dostępu do singapurskiego rynku transportu lotniczego,
- ułatwi współpracę Stron w zakresie ochrony lotnictwa przed aktami terroru i sabotażu oraz w zakresie bezpieczeństwa statków powietrznych,
- stworzy możliwość wyznaczania przez Rzeczpospolitą Polską unijnych przewoźników lotniczych do wykonywania regularnych połączeń lotniczych między różnymi punktami w RP a Singapurem, co będzie miało korzystny wpływ na rozwój połączeń lotniczych i dostępność usług dla pasażerów.

Singapur jest jednym z najbardziej ekonomicznie rozwiniętych państw w południowo - wschodniej części Azji. - Polska jest zainteresowana współpracą nie tylko w zakresie lotnictwa, ale także w dziedzinie transportu morskiego i w innych sektorach gospodarki morskiej. Chcielibyśmy w związku z tym rozpocząć negocjacje umowy między Rządem RP a Rządem Singapuru o transporcie morskim - zaproponował na spotkaniu szef resortu infrastruktury.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Renata Charleson
Porozumienie Centrum "Razem"



Dołączył: 23 Lut 2014
Posty: 2568
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 10:25, 02 Lip 2014    Temat postu:

Publikacja wykonania budżetu

Cytat:
Wykonanie budżetu państwa w 2019 r.
DOCHODY OGÓŁEM (w tys. zł) 369 996 010
1. Dochody podatkowe 330 096 010
1.1. Podatki pośrednie 240 053 000
z tego: Podatek od towarów i usług 157 349 000
Podatek akcyzowy 81 038 000
Podatek od gier 1 666 000
1.2. Podatek dochodowy od osób prawnych 42 342 000
1.3. Podatek dochodowy od osób fizycznych 44 165 000
1.4. Podatek tonażowy 10
1.5. Podatek od wydobycia niektórych kopalin 3 536 000
2. Dochody niepodatkowe 38 700 000
2.1. Dywidendy 5 200 000
2.2. Wpłaty z zysku z Narodowego Banku Polskiego 8 900 000
2.3. Cło 2 400 000
2.4. Opłaty, grzywny, odsetki i inne dochody niepodatkowe 19 900 000
2.5. Wpłaty jednostek samorządu terytorialnego 2 300 000
3. Środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi 1 200 000
WYDATKI OGÓŁEM 367 529 298 tys zł
SALDO +2 466 712 tys. zł

Deficyt sektora finansów publicznych
2,3% PKB

Państwowy dług publiczny
1120 mld (46,5% PKB)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Rząd Renaty Charleson Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin