Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna www.rzeczpospolita2015.fora.pl
Symulacja Polityczna
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ministerstwo Edukacji Narodowej - działania

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Rząd Beaty Lindholm
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Katarzyna Pucz-Swarzewska
Umiarkowani



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 944
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 17:07, 22 Wrz 2014    Temat postu: Ministerstwo Edukacji Narodowej - działania

Cytat:

Minister: Maria Leniwa
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Katarzyna Pucz-Swarzewska
Umiarkowani



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 944
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 13:20, 24 Wrz 2014    Temat postu:

Cytat:

"Jak wspierać młodych wchodzących na rynek pracy?"
Debata z udziałem wicepremier Marii Leniwej


Wicepremier i minister edukacji narodowej Maria Leniwa wzięła udział w debacie "Jak wspierać młodych wchodzących na rynek pracy?". Debata była elementem gali finałowej III edycji konkursu "Pracodawca Jutra", która odbyła się w siedzibie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

W spotkaniu uczestniczyli również minister pracy i polityki społecznej Łukasz Gibała, minister nauki i szkolnictwa wyższego Marzena Okła-Drewnowicz oraz przedstawiciele pracodawców współpracujących ze szkołami prowadzącymi kształcenie w zawodach.

Podczas wystąpienia wicepremier Maria Leniwa zaprezentowała wprowadzone w ostatnich latach zmiany w obszarze kształcenia zawodowego, które stanowią największą wartość dodaną z punktu widzenia pracodawców. Następnie uczestnicy debaty wymienili się doświadczeniami związanymi z pozyskiwaniem środków na finansowanie staży i praktyk zawodowych. Poruszono również kwestie zacieśniania współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, ministerstwami, szkołami i urzędami pracy.

Po zakończeniu debaty laureaci III edycji konkursu "Pracodawca Jutra" otrzymali nagrody i wyróżnienia przyznane przez kapitułę konkursu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Katarzyna Pucz-Swarzewska
Umiarkowani



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 944
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 20:12, 22 Paź 2014    Temat postu:

Cytat:

Co dalej z SOW-ami? - spotkanie wicepremier Leniwej

Odbyło się drugie spotkanie konsultacyjno-informacyjne dotyczące zarządzania i funkcjonowania Specjalnych Ośrodków Wychowawczych (SOW) w systemie oświaty. W Ośrodku Rozwoju Edukacji, spotkali się przedstawiciele ministerstwa edukacji, ministerstwa pracy i polityki społecznej z dyrektorami ośrodków, organami prowadzącymi te placówki oraz z kuratorami oświaty.

Na spotkaniu omawiano problemy prawne i wychowawcze związane z funkcjonowaniem SOWów. Uczestnicy zastanawiali się nad sposobem zmiany funkcjonowania ośrodków, ponieważ obecne zasady nie mieszczą się w obowiązującym stanie prawnym. Co zrobić z dziećmi przebywającymi w tych placówkach? To zadanie dla jednostek samorządu terytorialnego, które w oparciu o analizę lokalnego systemu oświaty/polityki społecznej, muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie decyzje (przekształcenie czy likwidacja) podejmą dla dobra małoletnich wychowanków.

Ogółem w Polsce istnieją 43 specjalne ośrodki wychowawcze, zlokalizowane w 32 powiatach na terenie 10 województw. Wychowywanych jest w nich około 2 000 dzieci i młodzieży. Ośrodki te są placówkami systemu oświaty, jednak nie prowadzą szkół.

Z wyników przeprowadzonej przez kuratoria oświaty kontroli wynika, że wiek wychowanków jest SOW-ów bardzo zróżnicowany: od kilkuletnich dzieci do osób 24-25 letnich. W niektórych ośrodkach jednocześnie przebywają dzieci małe - poniżej 7 roku życia - i wychowankowie dorośli. Przeprowadzona wstępna analiza sytuacji i zakresu zadań realizowanych przez specjalne ośrodki wychowawcze wskazuje, że realizują one typową działalność opiekuńczo-wychowawczą, analogiczną do działań podejmowanych w systemie pieczy zastępczej w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz placówkach systemu oświaty tj. specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii czy bursy (z tą różnicą, że w tych instytucjach nie występują aż tak rozbieżne wiekowo grupy wychowanków).
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Rząd Beaty Lindholm Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin