Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna www.rzeczpospolita2015.fora.pl
Symulacja Polityczna
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Statut Porozumienia Centrum "Razem"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Partie pozaparlamentarne i niezależni / Porozumienie Centrum "Razem"
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Renata Charleson
Porozumienie Centrum "Razem"



Dołączył: 23 Lut 2014
Posty: 2568
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 21:55, 03 Mar 2014    Temat postu: Statut Porozumienia Centrum "Razem"

Cytat:


Statut Partii
Porozumienie Centrum "Razem"




ROZDZIAŁ I
Przepisy ogólne

§ 1
Porozumienie Centrum
"Razem", dalej zwane „Partią”, jest organizacją polityczną, działającą zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 2
Partia jest partią zarejestrowaną, posiadającą osobowość prawną.
§ 3
Terenem działalności Partii jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej , a siedzibą miasto Warszawa.
§ 4
Partia może należeć do krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach działaniach. Dla realizacji celów statutowych Partia współdziała z innymi organizacjami.

§ 5
Partia może posiadać jednostki organizacyjne zwane
-Regionami, o obszarze działania obejmującym teren jednego lub kilku województw.
- Kołami, będącymi podstawowymi jednostkami organizacyjnymi Partii.
§ 6
Partia ma prawo do używania znaku, pieczęci i odznak według zatwierdzonych przez władze Partii wzorów, na ogólnych zasadach prawnych. Znak graficzny wraz z nazwą korzystają z ochrony prawnej
§ 7
Partia opiera swoją działalność przede wszystkim na pracy swoich delegatów, Do prowadzenia swoich spraw może również zatrudniać pracowników.

ROZDZIAŁ II
Cele i środki działania


§ 8
Celem Partii jest:
1. Promowanie wartości społecznych, demokratycznych i obywatelskich.
2. Działanie na rzecz otwartego społeczeństwa obywatelskiego, dostępu obywatela do informacji o działalności władz publicznych, wspieranie idei Patriotycznych oraz wolnorynkowych, w tym także wdrażanie i promowanie społeczeństwa informacyjnego
3. Działanie na rzecz wspierania rozwoju gospodarczego, promocja idei gospodarki rynkowej, aktywizacji zawodowej obywateli i rozwoju kadr nowoczesnej gospodarki
4. Działanie na rzecz integracji europejskiej i rozwoju regionów zaniedbanych, a także upowszechnianie wiedzy na temat Unii Europejskiej, a w szczególności:
- prawa europejskiego
- funduszy strukturalnych UE, w tym inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć służących ich pozyskiwaniu
5. Integracja środowisk społecznych zainteresowanych celami Partii i współpracą z nim.
§ 9
Partia realizuje swoje cele poprzez:
1. Prowadzenia działalności informacyjnej i edukacyjnej dotyczącej demokracji, praw człowieka, spraw społecznych, polityki zagranicznej oraz problemów gospodarczych.
2. Prowadzenie działalności wydawniczej dla realizacji celów statutowych.
3. Stwarzanie swoim delegatom możliwości uczestnictwa w życiu społeczno- gospodarczym.
4. Prowadzenie interdyscyplinarnych studiów i badań naukowych, także w oparciu w granty i środki Unii Europejskiej
5. Wykonywanie analiz, ekspertyz, diagnoz, ocen i prognoz gospodarczych i społecznych dla potrzeb instytucji rządowych, samorządowych, fundacji, stowarzyszeń, opinii publicznej i ogłaszanie ich w czasopismach naukowych, publikacja monografii naukowych, skryptów w dziedzinach związanych z działalnością Partii
6. Opiniowanie i komentowanie bieżących zjawisk w dziedzinach objętych działalnością Partii, przygotowywanie wniosków i petycji.
7. Współpraca z organami stanowiącymi akty prawne, związane z zakresem działalności Partii. oraz projektów ustaw zbieżnych z celami Partii.
8. Występowanie na rzecz i w imieniu obywateli przed organami administracji państwowej i samorządowej oraz sądami, w szczególności poprzez uczestniczenie w postępowaniu administracyjnym na prawach strony oraz w postępowaniu przed sądami administracyjnymi w charakterze uczestnika.
9. Wydawanie prasy społeczno - politycznej.
10. Prowadzenie działalności wydawniczej i poligraficznej.
11. Współpraca z instytucjami, organizacjami i osobami fizycznymi w kraju i zagranicą o podobnych celach działania.
12. Stworzenie niezbędnego dla prowadzonej działalności zaplecza administracyjno-biurowego.
13. Organizowanie forów wymiany doświadczeń i opinii, wykładów, dyskusji, seminariów, konferencji, zjazdów, kursów, szkoleń i innych form kształcenia ustawicznego i edukacji pozaszkolnej.
14. Organizowanie warsztatów, wystaw, koncertów i innych przedsięwzięć o charakterze artystyczno-kulturalnym, w tym związanych z promocją celów Partii
§ 10
Partia nie prowadzi działalności gospodarczej


ROZDZIAŁ III
Delegaci Partii – ich prawa i obowiązki


§ 11
Delegat założyciel z chwilą powstania Partii staje się członkiem zwyczajnym.
§ 12
Delegaci Partii dzielą się na :
1. Honorowych
2. Zwyczajnych
§ 13
Członkiem honorowym może zostać osoba fizyczna, która bezpośrednio lub pośrednio wniosła znaczący wkład w realizację celów Partii. O nadaniu członkostwa honorowego decyduje Krajowe Walne Zebranie Delegatów na wniosek Zarządu Naczelnego Partii.

§ 14
1. Członkiem zwyczajnym Partii może zostać osoba fizyczna która ukończyła 18 lat, będąca obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej lub cudzoziemcem.
2. O przyjęciu w poczet delegatów zwyczajnych Partii decyduje Zarząd Koła Partii po złożeniu przez kandydata prawidłowo wypełnionej i podpisanej deklaracji członkowskiej której wzór ustala Zarząd Naczelny. Zarząd Koła Partii ma 40 dni na wydanie decyzji o przyjęciu lub odmowie przyjęcia w poczet delegatów Partii.
3. Od decyzji o odmowie przyjęcia w poczet delegatów Partii przysługuje odwołanie w tej sprawie do Zarządu Regionu Partii.



§ 15
Delegaci zwyczajni mają prawo do:
1. Wykonywania biernego i czynnego prawa wyborczego w wyborach do władz Partii.
2. Czynnego udziału we wszystkich formach działalności Partii.
3. Korzystania na prawach pierwszeństwa z form działalności Partii, w tym korzystania z pomocy, świadczeń i urządzeń na podstawie przyjętych procedur.
4. Zgłaszania właściwym władzom Partii wniosków dotyczących jego działalności.
5. Noszenia odznaki organizacyjnej

§ 16
Delegaci zwyczajni mają obowiązek:
1. Udziału w działalności Partii i realizacji jego celów.
2. Przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz Partii.
3. Regularnego opłacania składek członkowskich.

§ 17
1. Delegaci honorowi posiadają wszystkie prawa członka zwyczajnego z wyłączeniem czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Partii każdego szczebla. oraz prawa głosowania na Krajowym Walnym Zebraniu, Regionalnym Walnym Zebraniu Delegatów oraz Walnym Zebraniu Delegatów Koła.
2. Obowiązkiem członka honorowego, jest wspieranie realizacji celów statutowych Partii.

§ 18
Członkostwo wygasa na skutek:
1. Rezygnacji zgłoszonej na piśmie do Zarządu Koła.
2. Skreślenia z listy delegatów z powodu nie płacenia składek za okres dłuższy niż sześć miesięcy. Uchwałę o skreśleniu podejmuje właściwy terenowo Zarząd Koła. Od uchwały tej przysługuje odwołanie do Zarządu Regionu.
3. Wykluczenia z powodu naruszania zasad statutowych lub nie przestrzegania uchwał władz Partii, bądź działalności narażającej dobre imię Partii. Decyzję o wykluczeniu podejmuje Krajowy Sąd Koleżeński na wniosek Zarządu Koła, Zarządu Regionu, Zarządu Naczelnego, Krajowej Komisji Rewizyjnej lub co najmniej 10 delegatów Partii.
4. Utraty praw obywatelskich na mocy prawomocnego wyroku sądu.
5. Śmierci.

§ 19
Od uchwały o skreśleniu z listy delegatów lub decyzji o wykluczeniu przysługuje zainteresowanemu wniesienie odwołania do Krajowego Walnego Zebrania Delegatów


ROZDZIAŁ IV
Władze Partii


§20
Władzami Partii są:
1. Przewodniczący Partii
2. Krajowe Walne Zebranie Delegatów
3. Rada Krajowa
4. Zarząd Naczelny
5. Krajowa Komisja Rewizyjna
6. Rada Programowa
7. Krajowy Sąd Koleżeński


§ 21
1. Kadencja wszystkich władz Partii trwa 3 lata i kończy się z chwilą wyboru nowych władz, chyba ze przepisy szczegółowe stanowią inaczej.
2. Dla ważności uchwał wszystkich władz Partii wymagane jest podjęcie ich zwykłą większością przy obecności co najmniej połowy delegatów organu podejmującego uchwałę, o ile dalsze przepisy szczegółowe niniejszego statutu nie stanowią inaczej.
§ 22
1. Najwyższą władzą Partii jest Krajowe Walne Zebranie Delegatów. Krajowe Walne Zebranie Delegatów może być zwyczajne (sprawozdawcze, sprawozdawczo-wyborcze) i nadzwyczajne. Krajowe Walne Zebranie zwyczajne – sprawozdawcze zwoływane jest raz do roku, a sprawozdawczo – wyborcze nie później niż na miesiąc przed końcem kadencji władz Partii.
2. W przypadku, gdy liczba delegatów zwyczajnych Partii przekroczy 100, funkcję Krajowego Walnego Zebrania przejmuje Krajowy Zjazd Delegatów. Ilekroć w niniejszym statucie mowa o Krajowym Walnym Zebraniu Delegatów, dotyczy to także Krajowego Zjazdu Delegatów. Zapis § 21 dotyczący kadencji władz dotyczy zarówno walnego zebrania jak i krajowego zjazdu delegatów.
3. Delegatów na Zjazd wybierają Regionalne Walne Zebrania Delegatów proporcjonalnie do liczby delegatów Regionu. Zarząd Naczelny w odpowiedniej uchwale określa szczegółowe zasady.

§ 23
Krajowe Walne Zebranie Delegatów zwyczajne zwołuje Zarząd Naczelny Partii zawiadamiając delegatów, co najmniej 15 dni przed terminem zebrania. W przypadku zebrania sprawozdawczo-wyborczego termin ten wynosi co najmniej 30 dni. Zawiadomienie zawiera określenie miejsca i terminu zebrania oraz propozycję porządku obrad. Zawiadomienie zostaje dostarczone wszystkim delegatom Partii za pośrednictwem poczty (także poczty elektronicznej za potwierdzeniem przeczytania) oraz ogłoszone w widocznym miejscu w lokalu Partii.

§ 24
Krajowe Walne Zebranie Nadzwyczajne może odbywać się w każdym czasie. Zwoływane jest przez Zarząd Naczelny Partii z inicjatywy własnej, na wniosek Krajowej Komisji Rewizyjnej, na pisemny wniosek co najmniej połowy Zarządów Regionalnych Partii lub pisemny wniosek 30 % delegatów uprawnionych do udziału w Krajowym Walnym Zebraniu, z podaniem proponowanego porządku obrad Krajowego Walnego Zebrania. Krajowe Walne Zebranie Nadzwyczajne odbywa się w ciągu 45 dni od złożenia wniosku. Nadzwyczajne Walne Zebranie obraduje jedynie nad sprawami, które zostały zawarte we wniosku.

§ 25
1. Krajowe Walne Zebranie Delegatów może podejmować decyzje przy udziale co najmniej połowy uprawnionych do udziału w nim. W wypadku braku tego kworum zwołujący może wyznaczyć drugi termin Krajowego Walnego Zebrania, nie wcześniej niż 14 dni po pierwszym terminie.
2. W drugim terminie przy podejmowaniu decyzji nie obowiązuje kworum z §25 pkt.1.

§ 26
Uchwały Krajowego Walnego Zebrania zapadają zwykłą większością głosów. Głosowanie jest jawne o ile inne zapisy niniejszego statutu nie przewidują głosowania tajnego lub tajnego głosowania nie zażąda co najmniej 1/3 uprawnionych do głosowania.

§ 27
Do kompetencji Krajowego Walnego Zebrania należą wszystkie sprawy nie przewidziane dla innych władz Partii, a w szczególności:
1. Uchwalanie głównych kierunków działania Partii.
2. Uchwalanie rocznych i wieloletnich programów działania Partii, opracowanych przez Zarząd Naczelny.
3. Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań z działalności Zarządu Naczelnego, przygotowanych przez Krajową Komisję Rewizyjną.
4. Podejmowanie na wniosek Krajowej Komisji Rewizyjnej uchwał w sprawie absolutorium dla Zarządu Naczelnego.
5. Wybór Przewodniczącego Partii.
6. Określanie liczby i wybór delegatów Zarządu Naczelnego.
7. Określanie liczby i wybór delegatów Krajowej Komisji Rewizyjnej.
8. Określanie liczby i wybór delegatów Krajowego Sądu Koleżeńskiego
9. Uchwalanie oraz zmiana statutu Partii.
10. Podejmowanie uchwał w sprawach wniesionych przez Zarząd Naczelny i Krajową Komisję Rewizyjną oraz delegatów.
11. Podejmowanie uchwał w sprawie rozwiązania Partii.
12. Rozpatrywanie odwołań od decyzji Zarządu Naczelnego i Krajowego Sądu Koleżeńskiego oraz podejmowanie odpowiednich uchwał w tych sprawach

§ 28
Uchwały Krajowego Walnego Zebrania w sprawach zmiany statutu oraz rozwiązania Partii wymagają większości 2/3 głosów przy udziale w głosowaniu co najmniej połowy uprawnionych.

§ 29
1. Rada Krajowa jest najwyższym organem władzy Partii pomiędzy Krajowymi Walnymi Zebraniami. Do kompetencji Rady Krajowej należy:
- uchwalanie programu i kierunku działań Partii
- podejmowanie decyzji o współpracy z innymi organizacjami i Partiami na szczeblu krajowym
- podejmowanie na wniosek Zarządu Naczelnego uchwał o ustanawianiu swoich przedstawicieli za granicą oraz uchwał o wstąpieniu do organizacji międzynarodowych i występowania z tych organizacji.
- podejmowanie uchwał w sprawach wniesionych przez Zarząd Naczelny i Krajową Komisję Rewizyjną oraz delegatów.
- wybór, na wniosek Zarządu Naczelnego przewodniczącego Rady Programowej i delegatów Rady Programowej oraz określenie jej liczebności.
W skład Rady Krajowej wchodzą:
- Delegaci Zarządu Naczelnego
- Przewodniczący Regionów Partii
Władzami Rady Krajowej są:
- Przewodniczący Rady Krajowej – jest nim z urzędu Przewodniczący Partii
- Sekretarz Rady Krajowej.
Do kompetencji Przewodniczącego Rady Krajowej należy zwoływanie posiedzeń Rady Krajowej, proponowanie porządku obrad i kierowanie jej pracami.
Do kompetencji Sekretarza Rady Krajowej należy:
- protokołowanie posiedzeń Rady Krajowej
- przechowywanie i archiwizacja dokumentacji Rady Krajowej
- przygotowywanie projektów uchwał Rady Krajowej

§ 30
Zarząd Naczelny Partii składa się z Przewodniczącego, oraz 6-16 delegatów.
§ 31
1. Na pierwszym posiedzeniu Zarząd Naczelny wybiera ze swego grona od 1 do 3 wiceprzewodniczących oraz Sekretarza Krajowego i Skarbnika Krajowego.
2. Jeżeli delegat Zarządu Naczelnego ustąpi w czasie trwania kadencji lub jeśli jego członkostwo w Partii wygaśnie, jego miejsce zajmuje delegat, który w wyborach Zarządu uzyskał kolejno największą liczbę głosów. W przypadku wyczerpania listy, Zarząd Naczelny może dokooptować na to miejsce nowego członka. Liczba dokooptowanych nie może przekroczyć 1/3 składu Zarządu Naczelnego.
3. Zasada określona w §31 pkt.2 nie dotyczy Przewodniczącego. W tym przypadku jego funkcję przejmuje wyznaczony przez zarząd Zastępca, który najpóźniej niż w ciągu 6 miesięcy wyznacza termin Krajowego Zebrania Walnego w celu wyboru nowego Przewodniczącego.
4. Wiceprzewodniczący Partii wybierani są wedle klucza poglądowego-ideologicznego.
5. Grupy z których wybierani są Wiceprzewodniczący dzieli się w liczbie 3
1) Grupa Konserwatywna
2) Grupa Socjalna
3) Grupa Wolnorynkowa
6. Na każdą grupę przypada 1 wiceprzewodniczący

§ 32
1. Posiedzenia Zarządu Naczelnego odbywają się w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał.
2. Posiedzenia Zarządu Naczelnego zwołuje Przewodniczący Partii z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 1/3 delegatów Zarządu Naczelnego.
3. Na posiedzenia Zarządu Naczelnego zapraszany jest z głosem doradczym Przewodniczący Krajowej Komisji Rewizyjnej . Mogą w nim brać również udział, z głosem doradczym zaproszone osoby spośród delegatów Partii oraz osoby spoza Partii.

§ 33
1. Zarząd Naczelny podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w przy udziale co najmniej połowy delegatów Zarządu Naczelnego w głosowaniu jawnym. Obradom przewodniczy Przewodniczący a w razie jego nieobecności, wiceprzewodniczący wskazany przez Przewodniczącego do prowadzenia obrad.
2. W przypadku równej ilości głosów za i przeciw decyduje głos prowadzącego obrady Zarządu Naczelnego.


§ 34
Do kompetencji Zarządu Naczelnego należy:
1. Kierowanie działalnością Partii w oparciu o statut i uchwały Krajowego Walnego Zebrania.
2. Reprezentowanie Partii na zewnątrz, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z innymi organizacjami.
3. Opracowywanie rocznych i wieloletnich programów Partii
4. Sporządzanie planów pracy i budżetu.
5. Ustalanie wysokości składek członkowskich i opłaty wpisowej.
6. Zwoływanie Krajowego Walnego Zebrania Delegatów.
7. Składanie Krajowemu Walnemu Zebraniu sprawozdania ze swojej działalności.
8. Zarządzanie majątkiem Partii.
9. Przyjmowanie zapisów i darowizn.
10. Uchwalanie regulaminów wewnętrznych.
11. Występowanie z wnioskiem o nadanie tytułu członka honorowego.
12. Podejmowanie decyzji o skreśleniu z listy delegatów. 13. Wnioskowanie do Rady Krajowej w sprawie wyboru przewodniczącego i delegatów Rady Programowej

§ 35
Przewodniczący Partii wybierany jest przez Krajowe Walne Zgromadzenie Delegatów na 3 letnią kadencję.
§ 36
Do kompetencji Przewodniczącego należy:
1. Przewodniczenie posiedzeniom Zarządu Naczelnego .
2. Reprezentowanie Partii na zewnątrz w ramach ustalonych przez Zarząd Naczelny.
3. Kierowanie bieżącą pracą Partii w oparciu o statut, uchwały Krajowego Walnego Zebrania i Zarządu Naczelnego pomiędzy posiedzeniami Zarządu Naczelnego.
4. Zaciąganie zobowiązań do kwoty określonej w § 53 ust. 2 niniejszego statutu pod warunkiem uzyskania kontrasygnaty Skarbnika Krajowego.
5. Podejmowanie decyzji w sprawach nie cierpiących zwłoki a nagłych leżących w kompetencjach Zarządu Naczelnego. Decyzje podjęte przez Przewodniczącego w tym trybie podlegają zatwierdzeniu na najbliższym posiedzeniu Zarządu Naczelnego. Zapis niniejszego punktu nie dotyczy zobowiązań majątkowych i finansowych będących w kompetencjach Zarządu Naczelnego.
6. Zwoływanie posiedzeń Rady Krajowej, proponowanie porządku jej obrad i kierowanie jej obradami.

§ 37
1. Krajowa Komisja Rewizyjna liczy od 3 do 10 delegatów nie mniej niż trzech delegatów, wybieranych przez Krajowe Walne Zebranie na okres 3 lat. Na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swego grona przewodniczącego. Delegaci Krajowej Komisji Rewizyjnej nie mogą być delegatami innych władz Partii.
2. Krajowa Komisja Rewizyjna podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym w obecności co najmniej połowy delegatów komisji. W posiedzeniach Krajowej Komisji Rewizyjnej jej Delegaci uczestniczą osobiście.
3. Jeżeli delegat Krajowej Komisji Rewizyjnej ustąpi w czasie trwania kadencji lub jeśli jego członkostwo w Partii wygaśnie, jego miejsce zajmuje delegat, który w wyborach do Krajowej Komisji Rewizyjnej uzyskał kolejno największą liczbę głosów. W przypadku wyczerpania listy, uzupełnienie następuje w formie wyborów uzupełniających na Krajowym Walnym Zebraniu delegatów.

§ 38
Krajowa Komisja Rewizyjna kontroluje na bieżąco, co najmniej jednak raz w roku całokształt działalności finansowej i gospodarczej Zarządu Naczelnego Partii pod względem celowości, gospodarności i zgodności z przepisami. Krajowa Komisja Rewizyjna ma prawo występowania do Zarządu Naczelnego z wnioskami wynikającymi z kontroli i żądaniem wyjaśnień.

§ 39
Krajowa Komisja Rewizyjna ma obowiązek składania Krajowemu Walnemu Zebraniu Delegatów sprawozdania ze swojej działalności wraz z wnioskami w przedmiocie absolutorium dla ustępującego Zarządu Naczelnego.

§ 40
1. W odniesieniu do Regionów Partii i Zarządów Regionów nie posiadających Regionalnej Komisji Rewizyjnej oraz do Kół Partii i Zarządów Kół nie posiadających Komisji Rewizyjnej Koła, Krajowa Komisja Rewizyjna posiada uprawnienia i obowiązki analogiczne do uprawnień i obowiązków wobec Zarządu Naczelnego.
2. Krajowa Komisja Rewizyjna Może z własnej inicjatywy przeprowadzić kontrolę w każdym Regionie oraz każdym Kole.
3. Regiony Partii które liczą co najmniej 50 delegatów powołują Regionalną Komisję Rewizyjną. Regionalna Komisja Rewizyjna przejmuje obowiązki i uprawnienia Krajowej Komisji Rewizyjnej w odniesieniu do Regionu Partii i Zarządu Regionu w którym została powołana oraz Kół Partii i Zarządów Kół nie posiadających Komisji Rewizyjnej Koła a leżących w obrębie danego regionu.
4. Koła Partii posiadające co najmniej 20 delegatów powołują Komisję Rewizyjną Koła. Komisja Rewizyjna Koła przejmuje obowiązki i uprawnienia Krajowej Komisji Rewizyjnej w odniesieniu do Koła Partii i Zarządu Koła.
5. Regionalne Komisje Rewizyjne oraz Komisje Rewizyjne poszczególnych Kół Partii raz w roku przedstawiają sprawozdanie ze swojej działalności Krajowej Komisji Rewizyjnej.
6. Regionalna Komisja Rewizyjna liczy od 3 do 7 delegatów wybieranych przez Regionalne Walne Zebranie Delegatów. Szczegółowy tryb wyboru określi Zarząd Naczelny.
7. Komisja Rewizyjna Koła liczy od 3 do 5 osób wybieranych przez Walne Zebranie Koła. Szczegółowy tryb wyboru określi Zarząd Naczelny.

§ 41
Szczegółowe formy działania Krajowej Komisji Rewizyjnej, Regionalnej Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Rewizyjnej Koła określi regulamin zatwierdzony przez Walne Zebranie Delegatów.

§ 42
1. Sad Koleżeński Partii liczy od 5 do 12 delegatów
2. Na pierwszym posiedzeniu sad wybiera ze swego grona Przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego, Wiceprzewodniczącego Sądu Koleżeńskiego i Sekretarza Sądu Koleżeńskiego.
3. Do kompetencji Sądu Koleżeńskiego należy rozpatrywanie spraw wynikających z § 18 ust. 3 statutu Partii. Na rozpatrzenie tych spraw Sąd Koleżeński ma 60 dni licząc od dnia wpłynięcia wniosku do Sądu Koleżeńskiego.
4. Decyzje w sprawach leżących w kompetencji Sądu Koleżeńskiego Podejmowane są większością głosów przy obecności co najmniej połowy delegatów sądu koleżeńskiego.

5. Jeżeli delegat Sądu Koleżeńskiego ustąpi w czasie trwania kadencji lub jeśli jego członkostwo w Partii wygaśnie, jego miejsce zajmuje delegat, który w wyborach Sądu uzyskał kolejno największą liczbę głosów. W przypadku wyczerpania listy, uzupełnienie następuje w formie wyborów uzupełniających na Krajowym Walnym Zebraniu delegatów.

§ 43
Rada Programowa jest organem konsultacyjno-doradczym władz krajowych Partii.
1. Zadaniem Rady Programowej jest:
a) formułowanie projektów długofalowej strategii Partii
b) opracowywanie propozycji dla Zarządu Naczelnego w zakresie realizacji strategii
c) inicjowanie i inspirowanie debat programowych,
d) koordynowanie działalności wewnętrznych platform programowych,
e) przedstawianie Zarządowi Krajowemu okresowej oceny realizacji strategii Partii,
f) zajmowanie stanowiska w bieżących sprawach
2. Rada Programowa może podejmować uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy delegatów. Uchwała Rady Programowej staje się przedmiotem debaty na najbliższym posiedzeniu Zarządu Naczelnego.
3. W skład Rady Programowej wchodzą:
a) Przewodniczący Rady Programowej wybierany przez Radę Krajową na wniosek Zarządu Naczelnego.
b) Delegaci wybierani przez Radę Krajową na wniosek Zarządu Naczelnego w liczbie od 9 do 30 osób

§ 44
1. Region jest terenową jednostką organizacyjną Partii, która nie posiada osobowości prawnej
2. Terenem działalności Regionu jest jedno lub kilka województw.
3. Region występuje pod nazwą Partii z dodaniem nazwy województwa, w której znajduje się siedziba Regionu.
4. Regiony Partii tworzy i likwiduje Zarząd Naczelny Partii, podejmując w tej sprawie stosowną uchwałę.
5. Zarząd Naczelny Partii podejmuje uchwałę o utworzeniu Regionu na podstawie pisemnego wniosku co najmniej 15 delegatów założycieli Regionu.
6. Wniosek o utworzeniu Regionu powinien zawierać dane niezbędne do sformułowania uchwały Zarządu Partii w sprawie utworzenia Regionu, o których mowa w ust. 7.
7. Do wniosku o powołanie Regionu dołącza się:
a) listę delegatów założycieli Regionu z podaniem ich danych osobowych
b) protokół z posiedzenia założycielskiego z informacją o powołaniu Zarządu Regionu
7. Uchwała Zarządu Naczelnego Partii o utworzeniu Regionu jako akt erekcyjny winna określać:
a) datę powstania Regionu
b) nazwę Regionu
c) terytorialny zakres działania Regionu
d) dane osobowe delegatów pierwszego Zarządu Regionu
8. Uchwałę w sprawie likwidacji Regionu podejmuje Zarząd Naczelny Partii większością 2/3 głosów z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu Regionu, jeżeli dalsze istnienie Regionu byłoby niecelowe ze względu na znikomą jego aktywność.

§ 45
Organami Regionu Partii są:
1. Regionalne Walne Zebranie Delegatów
2. Zarząd Regionu 3. Przewodniczący Regionu

§ 46
1. Najwyższą władzą Regionu jest Regionalne Walne Zebranie Delegatów, które tworzą wszyscy Delegaci Regionu.
2 Regionalne Walne Zebranie Delegatów zwołuje Zarząd Regionu zawiadamiając jednocześnie Zarząd Naczelny Partii.
3. Delegaci Zarządu Naczelnego Partii mogą uczestniczyć w Regionalnym Walnym Zebraniu Delegatów z głosem doradczym.
4. Regionalne Walne Zebranie Delegatów może zając się każdą sprawą, nie zastrzeżoną do kompetencji innych jego organów.
5. W przypadku przekroczenia liczby 100 zwyczajnych delegatów Partii podlegających pod jeden Region funkcję Regionalne Walne Zebranie Delegatów przejmuje Regionalny Zjazd Delegatów. Delegaci na Regionalny Zjazd Delegatów wybierani będą na zebraniach kół proporcjonalnie do liczby delegatów koła. Szczegółowe zasady określa w odpowiedniej uchwale Zarząd Naczelny. Przepisy §§ 21-25 stosuje się odpowiednio
§47. Do kompetencji Regionalnego Walnego Zebrania należy:
1. Uchwalanie głównych kierunków działania Regionu.
2. Uchwalanie rocznych i wieloletnich programów działania Partii w Regionie.
3. Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań z działalności Zarządu Regionalnego przygotowanych przez Regionalną Komisję Rewizyjną a w przypadku jej braku przez Krajową Komisję Rewizyjną.
4. Podejmowanie decyzji o udzieleniu absolutorium dla Zarządu Regionu na podstawie sprawozdania o którym mowa w §46 pkt.2.
5. Wybór Przewodniczącego Regionu.
6. Określenie liczby i wybór delegatów Zarządu Regionu.
7. Określenie liczby i wybór delegatów Regionalnej Komisji Rewizyjnej o ile spełnione są przesłanki z §40 pkt.3.
8. Podejmowanie uchwał w sprawach wniesionych przez Zarząd Regionu, Regionalną Komisje Rewizyjną oraz delegatów.
9. Rozpatrywanie odwołań od decyzji Zarządu Regionu.

§ 48
1. Zarząd Regionu jest organem wykonawczym Regionu, powoływanym przez Regionalne Walne Zebranie Delegatów.
2. Zarząd Regionu składa się z Przewodniczącego Regionu i od 3 do 7 delegatów. Na pierwszym zebraniu Zarządu Regionu, Zarząd wybiera spośród siebie od 1 do 3 wiceprzewodniczących Regionu, Sekretarza Regionu oraz Skarbnika Regionu.
3. Każdy delegat Zarządu Naczelnego Partii ma prawo uczestniczyć, z głosem doradczym, w posiedzeniach Zarządu Regionu.
4. Zarząd Naczelny Partii, na wniosek Przewodniczącego Regionu może uchylić, zawiesić lub zmienić, większością 2/3 głosów każdą uchwałę Zarządu Regionu, w ciągu 14 dni od jej podjęcia.
5. Do kompetencji Zarządu Regionu należy:
a) uchwalanie szczegółowych programów działalności Partii na terenie Regionu
b) określanie szczegółowych zasad wyboru delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów.
c) przedstawianie Regionalnemu Walnemu Zebraniu Delegatów sprawozdań,
d) zwoływanie nadzwyczajnego Regionalnego Walnego Zebrania Delegatów,
e) podejmowanie uchwał w innych sprawach wniesionych przez władze krajowe, lub Koła Partii f) zwoływanie co najmniej raz w roku Regionalnego Walnego Zebrania.
6. Jeżeli delegat Zarządu Regionu ustąpi w czasie trwania kadencji lub jeśli jego członkostwo w Partii wygaśnie, jego miejsce zajmuje delegat, który w wyborach do Zarządu Regionu uzyskał kolejno największą liczbę głosów. W przypadku wyczerpania listy, uzupełnienie następuje w formie wyborów uzupełniających na najbliższym Regionalnym Walnym Zebraniu Delegatów.
§49.
Do kompetencji Przewodniczącego Regionu należy:
1. Przewodniczenie posiedzeniom Zarządu Regionu.
2. Reprezentowanie Partii w Regionie w ramach ustalonych przez Zarząd Regionu.
3. Kierowanie bieżącą praca Regionu w oparciu o statut, uchwały Regionalnego Walnego Zebrania i Zarządu Regionu, pomiędzy posiedzeniami Zarządu Regionu.
4. Podejmowanie decyzji w sprawach nie cierpiących zwłoki a leżących w kompetencji Zarządu Regionu. Decyzje podjęte przez Przewodniczącego w tym trybie podlegają zatwierdzeniu na najbliższym posiedzeniu Zarządu Regionu.
5. Zwoływanie posiedzeń Zarządu Regionu, proponowanie porządku jego obrad i kierowanie jego obradami.
§50.
Przewodniczący Regionu z urzędu wchodzi w skład Rady Krajowej.

ROZDZIAŁ VI
Koła Partii

§ 51
1) Koło jest podstawową jednostką organizacyjną Partii, która nie posiada osobowości prawnej. Mogą być tworzone koła terytorialne lub środowiskowe. Koło tworzone jest na obszarze gminy lub powiatu a większych miastach mogą powstawać koła dzielnicowe. Każdy delegat Partii należy do Koła. Dopuszczalna jest przynależność tylko do jednego koła w tym samym czasie. Delegat Koła może ubiegać się o przeniesienie do innego Koła. Decyzję w tej sprawie podejmuje Zarząd Koła do którego delegat chce przystąpić.
2) Koło występuje pod nazwą Partii z dodaniem miejscowości, w której znajduje się siedziba Koła. W przypadku Kół dzielnicowych dodaje się do nazwy miejscowości nazwę dzielnicy którą Koło reprezentuje. W przypadku Kół środowiskowych do nazwy miejscowości dodaje się nazwę środowiska które Koło reprezentuje.
3) Koła Partii tworzy i likwiduje Zarząd Regionu, podejmując w tej sprawie stosowną uchwałę.
4) Zarząd Regionu podejmuje uchwałę o utworzeniu Koła na podstawie pisemnego wniosku co najmniej 5 delegatów założycieli. Na podjęcie decyzji w tej sprawie Zarząd Regionu ma 40 dni.
5) Wniosek o utworzeniu Koła powinien zawierać dane niezbędne do sformułowania uchwały Zarządu Regionu w sprawie utworzenia Koła, o których mowa w ust. 6 niniejszego paragrafu.
6) Do wniosku o utworzenie Koła dołącza się:
a) listę delegatów założycieli Koła z podaniem ich danych osobowych
b) protokół z posiedzenia założycielskiego z informacją o powołaniu Zarządu Koła
9. Uchwała Zarządu Regionu o utworzeniu Koła jako akt erekcyjny winna określać:
e) datę powstania Koła
f) nazwę Koła
g) terytorialny lub środowiskowy zakres działania Koła
h) dane osobowe delegatów pierwszego Zarządu Koła
10. Uchwałę w sprawie likwidacji Koła podejmuje Zarząd Regionu Partii większością 2/3 głosów z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu Koła, jeżeli dalsze istnienie Koła byłoby niecelowe ze względu na znikomą jego aktywność.

§ 52
Władze Koła
1. Najwyższą władzą Koła jest Walne Zebranie Delegatów Koła, które tworzą wszyscy Delegaci Koła.
2. Walne Zebranie Delegatów Koła zwołuje Zarząd Koła zawiadamiając jednocześnie Zarząd Regionu.
3. Delegaci Zarządu Regionu mogą uczestniczyć w Walnym Zebraniu Delegatów Koła z głosem doradczym.
4. Walne Zebranie Delegatów Koła może zając się każdą sprawą, dotyczącą działalności Partii na terenie działalności koła.

§53
Do kompetencji Walnego Zebrania Delegatów Koła należy:
1. Uchwalanie głównych kierunków działania Koła Partii.
2. Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań za działalności Zarządu Koła przygotowanych przez Komisję Rewizyjną Koła a w przypadku jej braku przez Komisję Rewizyjną Regionu albo Krajową Komisję Rewizyjną.
3. Podejmowanie na podstawie sprawozdań o których mowa w §49a. pkt.2 uchwał w sprawie absolutorium dla Zarządu Koła.
4. Wybór Przewodniczącego Koła.
5. Określanie liczby i wybór delegatów Zarządu Koła.
6. Określanie liczby i wybór delegatów Komisji Rewizyjnej Koła o ile spełniona jest przesłanka z §40 pkt.4.
7. Podejmowanie uchwał w sprawach wniesionych przez Zarząd Koła, Komisję Rewizyjną Koła oraz delegatów.
9. Rozpatrywanie odwołań od decyzji Zarządu Koła oraz podejmowanie uchwał w tych sprawach.

§54
5. 1. Zarząd Koła jest organem wykonawczym Koła, powoływanym przez Walne Zebranie Delegatów Koła.
6. 2. Zarząd Koła składa się z Przewodniczącego Koła i od 3 do 7 delegatów. Na pierwszym zebraniu Zarząd Koła wybiera spośród siebie od 1 do 3 wiceprzewodniczących Koła, Skarbnika Koła oraz Sekretarza Koła.
7. 3. Zarząd Regionu , może uchylić, zawiesić lub zmienić, większością 2/3 głosów każdą uchwałę Zarządu Koła, w ciągu 14 dni od jej podjęcia.
8. 4. Kadencja Zarządu koła trwa 3 lata.
9. 5. Jeżeli delegat Zarządu Koła ustąpi w czasie trwania kadencji lub jeśli jego członkostwo w Partii wygaśnie, jego miejsce zajmuje delegat, który w wyborach Zarządu Koła uzyskał kolejno największą liczbę głosów. W przypadku wyczerpania listy, uzupełnienie następuje w formie wyborów uzupełniających na najbliższym Walnym Zebraniu Delegatów Koła.
§55.
Do kompetencji Zarządu Koła należy przede wszystkim:
1. Uchwalenie szczegółowego planu działalności Koła.
2. Określanie szczegółowych zasad wyboru delegatów na Regionalny Zjazd Delegatów.
3. Przedstawianie Walnemu Zebraniu Koła sprawozdań z działalności Zarządu Koła.
4. Zwoływanie co najmniej raz w roku Walnego Zebrania Koła.
5. Podejmowanie uchwał w innych sprawach wniesionych przez delegatów Koła.
6. Prowadzenie współpracy z innymi Kołami Partii w realizacji działań Partii.
§56.
Do kompetencji Przewodniczącego Koła należy przede wszystkim:
1. Przewodniczenie posiedzeniom Zarządu Koła.
2. Reprezentowanie Koła w ramach zasięgu terytorialnego lub środowiskowego Koła oraz w ramach ustalonych przez Zarząd Koła.
3. Kierowanie bieżącą praca Koła w oparciu o statut, uchwały Walnego Zebrania Koła i Zarządu Koła, pomiędzy posiedzeniami Zarządu Koła.
4. Podejmowanie decyzji w sprawach nie cierpiących zwłoki a leżących w kompetencji Zarządu Koła. Decyzje podjęte przez Przewodniczącego w tym trybie podlegają zatwierdzeniu na najbliższym posiedzeniu Zarządu Koła.
5. Zwoływanie posiedzeń Zarządu Koła, proponowanie porządku jego obrad i kierowanie jego obradami.


ROZDZIAŁ VI
Majątek i gospodarka finansowa


§ 57
Partia ma prawo dokonywać obrotu majątkiem ruchomym i nieruchomym zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

§ 58
Majątek Partii pochodzi z:
1. Opłaty wpisowego i składek członkowskich.
2. Darowizn, spadków i zapisów na rzecz Partii.
3. Dotacji i ofiarności publicznej.
4. Dochody z rzeczy ruchomych i nieruchomości oraz praw dających przychody, będących własnością lub w użytkowaniu Partii.
§ 59
Majątek i środki Partii wykorzystywane są wyłącznie na cele statutowe.

§ 60
1. Decyzje w sprawie nabywania, zbywania i obciążania majątku Partii podejmuje Zarząd Naczelny, upoważniając Przewodniczącego bądź innych delegatów do ich wykonania.
2. Do zaciągania zobowiązań do kwoty 5000 złotych upoważniony jest Przewodniczący Partii pod warunkiem uzyskania kontrasygnaty Skarbnika Krajowego.

ROZDZIAŁ VII
Reprezentacja

§ 61
Do zawierania umów, udzielania pełnomocnictwa i składania innych oświadczeń woli w szczególności w sprawach majątkowych wymagana jest uchwała Zarządu Naczelnego Partii.

Rozdział VIII
Forum Młodych "Razem"



§ 62
1. Forum Młodych "Razem" zrzesza osoby należące do środowiska
młodzieżowego PC "R".
2. Do Forum Młodych "Razem" mogą należeć osoby, które ukończyły 16 lat i nie ukończyły 30 roku życia
3. Szczegółowe zasady działania i organizację Forum Młodych "Razem" określa
regulamin przyjęty przez Radę Krajową

ROZDZIAŁ IX
Postanowienia przejściowe i końcowe

§ 63
W razie podjęcia przez Krajowe Walne Zebranie uchwały o rozwiązaniu Partii, Krajowe Walne Zebranie określi cel, na jaki ma być przeznaczony majątek Partii i powoła Komisję Likwidacyjną.


Cytat:


Deklaracja Ideowa


Rozumiejąc potrzebę wzmacniania roli chrześcijaństwa w społeczeństwie Polski, wychodząc z założenia iż każdy Polak ma prawo do bycia dumnym ze swojej Polskości, idąc za potrzebą stworzenia organizacji politycznej łączącej a nie dzielącej Polaków:

Powołujemy do życia Partię Porozumienie Centrum "Razem" skupiającą wszystkich ludzi dobrej woli i poczucia obowiązku wobec ojczyzny. Organizujemy się w celu stworzenia silnej i mocnej w wyrazie partii dążącej do polepszenia sytuacji gospodarczej Polaków, dbającej o biednych i wzywających do solidarności społecznej. W poglądach naszych, wyznając idee Chrześcijańskiej-Demokracji, słuchając słów Papieża Leona XIII, łącząc osiągnięcia wszystkich partii dążących do wyniesienia na piedestały słusznych słów o konieczności współdziałania, szacunku i samorządności, chcemy zaprezentować Polakom partię która słucha głosu społeczeństwa i chroni wartości podstawowe.

Wyznajemy całym sercem i duszą, nauki społeczne nakazujące słuchać prawa każdej jednostki do samostanowienia, jednocześnie podkreślając iż wolność jednego człowieka nie może godzić w wolność drugiego.

Wierzymy, że każdy ma prawo do prezentacji swoich poglądów, dyskusji nad nimi, zaś dialog i wzajemne zrozumienie to czerpanie ze wszystkich nauk Jezusa Chrystusa które to Porozumieniu Centrum "Razem" przyświecają.

Chcąc tworzyć Polskę bogatą, stabilną i rozwiniętą wspieramy postulaty gospodarki społecznej, tworzenia rozwiązań dających szansę zarówno biednym jak i tym którym w życiu udało się zarobić uczciwą i ciężką pracą, szanując i doceniając ich przedsiębiorczość. Wyznając zasadę szacunku dla wolności gospodarczej chcemy jednocześnie podkreślać rolę pracy w tworzeniu społeczeństwa i robić wszystko by każdy obywatel Polski pracę miał i swoim wkładem w społeczeństwo prowadził do jego niezachwianego wzrostu.

Odwołujemy się do postulatów wzmacniania roli państwa w stanowieniu kontroli nad równym podziałem dóbr w zakresie ustawowej odpowiedzialności, odpowiedzialności politycznej i społecznej polityków nad powierzonymi im w imieniu Konstytucji zadań, a jako członkowie Porozumienia Centrum "Razem" deklarujemy całkowite oddanie sprawie w rozwoju Polski i Polaków, zaś każdym naszym działaniem będziemy dążyć do wypełniania naszej misji w jak najlepszy sposób.

Poprzez dialog, rozmowę, zrozumienie i akceptowanie różnorodności wizji, dobierać będziemy w imieniu idei najwyższego dobra dla Rzeczypospolitej, rozwiązania społecznie popierane, akceptowane i nie godzące w wartości wyznawane przez społeczności.

Porozumienie Centrum "Razem" w deklaracji niniejszej określamy jako partię Chrześcijańskiej Demokracji opierającej się na wzorcach społecznej gospodarki rynkowej.


[-]Zarząd Naczelny Porozumienia Centrum "Razem"


{og} Zastrzegamy prawo do poprawiania literówek etc.


Ostatnio zmieniony przez Renata Charleson dnia Wto 8:42, 22 Kwi 2014, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Irena Fischer
Porozumienie Centrum "Razem"



Dołączył: 28 Wrz 2013
Posty: 656
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 15:54, 31 Gru 2014    Temat postu:

Cytat:
Statut Partii
Porozumienie Centrum "Razem"




ROZDZIAŁ I
Przepisy ogólne

§ 1
Porozumienie Centrum "Razem", dalej zwane „Partią”, jest organizacją polityczną, działającą zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 2
Partia jest partią zarejestrowaną, posiadającą osobowość prawną.
§ 3
Terenem działalności Partii jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej , a siedzibą miasto Warszawa.
§ 4
Partia może należeć do krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach działaniach. Dla realizacji celów statutowych Partia współdziała z innymi organizacjami.
§ 5
Partia może posiadać jednostki organizacyjne zwane
-Regionami, o obszarze działania obejmującym teren jednego lub kilku województw bądź obszarów zamieszkiwanych przez znaczącą liczbę ludności.
- Kołami, będącymi podstawowymi jednostkami organizacyjnymi Partii.
§ 6
Partia ma prawo do używania znaku, pieczęci i odznak według zatwierdzonych przez władze Partii wzorów, na ogólnych zasadach prawnych. Znak graficzny wraz z nazwą korzystają z ochrony prawnej
§ 7
Partia opiera swoją działalność przede wszystkim na pracy swoich delegatów, Do prowadzenia swoich spraw może również zatrudniać pracowników.

ROZDZIAŁ II
Cele i środki działania

§ 8
Celem Partii jest:
1. Promowanie wartości społecznych, demokratycznych i obywatelskich.
2. Działanie na rzecz otwartego społeczeństwa obywatelskiego, dostępu obywatela do informacji o działalności władz publicznych, wspieranie idei Patriotycznych oraz wolnorynkowych, w tym także wdrażanie i promowanie społeczeństwa informacyjnego
3. Działanie na rzecz wspierania rozwoju gospodarczego, promocja idei gospodarki rynkowej, aktywizacji zawodowej obywateli i rozwoju kadr nowoczesnej gospodarki
4. Działanie na rzecz integracji europejskiej i rozwoju regionów zaniedbanych, a także upowszechnianie wiedzy na temat Unii Europejskiej, a w szczególności:
- prawa europejskiego
- funduszy strukturalnych UE, w tym inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć służących ich pozyskiwaniu
5. Integracja środowisk społecznych zainteresowanych celami Partii i współpracą z nim.
§ 9
Partia realizuje swoje cele poprzez:
1. Prowadzenia działalności informacyjnej i edukacyjnej dotyczącej demokracji, praw człowieka, spraw społecznych, polityki zagranicznej oraz problemów gospodarczych.
2. Prowadzenie działalności wydawniczej dla realizacji celów statutowych.
3. Stwarzanie swoim delegatom możliwości uczestnictwa w życiu społeczno- gospodarczym.
4. Prowadzenie interdyscyplinarnych studiów i badań naukowych, także w oparciu w granty i środki Unii Europejskiej
5. Wykonywanie analiz, ekspertyz, diagnoz, ocen i prognoz gospodarczych i społecznych dla potrzeb instytucji rządowych, samorządowych, fundacji, stowarzyszeń, opinii publicznej i ogłaszanie ich w czasopismach naukowych, publikacja monografii naukowych, skryptów w dziedzinach związanych z działalnością Partii
6. Opiniowanie i komentowanie bieżących zjawisk w dziedzinach objętych działalnością Partii, przygotowywanie wniosków i petycji.
7. Współpraca z organami stanowiącymi akty prawne, związane z zakresem działalności Partii. oraz projektów ustaw zbieżnych z celami Partii.
8. Występowanie na rzecz i w imieniu obywateli przed organami administracji państwowej i samorządowej oraz sądami, w szczególności poprzez uczestniczenie w postępowaniu administracyjnym na prawach strony oraz w postępowaniu przed sądami administracyjnymi w charakterze uczestnika.
9. Wydawanie prasy społeczno - politycznej.
10. Prowadzenie działalności wydawniczej i poligraficznej.
11. Współpraca z instytucjami, organizacjami i osobami fizycznymi w kraju i zagranicą o podobnych celach działania.
12. Stworzenie niezbędnego dla prowadzonej działalności zaplecza administracyjno-biurowego.
13. Organizowanie forów wymiany doświadczeń i opinii, wykładów, dyskusji, seminariów, konferencji, zjazdów, kursów, szkoleń i innych form kształcenia ustawicznego i edukacji pozaszkolnej.
14. Organizowanie warsztatów, wystaw, koncertów i innych przedsięwzięć o charakterze artystyczno-kulturalnym, w tym związanych z promocją celów Partii
§ 10
Partia nie prowadzi działalności gospodarczej

ROZDZIAŁ III
Delegaci Partii; ich prawa i obowiązki

§ 11
Delegat założyciel z chwilą powstania Partii staje się członkiem zwyczajnym.
§ 12
Delegaci Partii dzielą się na :
1. Honorowych
2. Zwyczajnych
§ 13
Członkiem honorowym może zostać osoba fizyczna, która bezpośrednio lub pośrednio wniosła znaczący wkład w realizację celów Partii. O nadaniu członkostwa honorowego decyduje Krajowe Walne Zebranie Delegatów na wniosek Zarządu Naczelnego Partii.
§ 14
1. Członkiem zwyczajnym Partii może zostać osoba fizyczna która ukończyła 18 lat, będąca obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej lub cudzoziemcem.
2. O przyjęciu w poczet delegatów zwyczajnych Partii decyduje Zarząd Koła Partii po złożeniu przez kandydata prawidłowo wypełnionej i podpisanej deklaracji członkowskiej której wzór ustala Zarząd Naczelny. Zarząd Koła Partii ma 40 dni na wydanie decyzji o przyjęciu lub odmowie przyjęcia w poczet delegatów Partii.
3. Od decyzji o odmowie przyjęcia w poczet delegatów Partii przysługuje odwołanie w tej sprawie do Zarządu Regionu Partii.
§ 15
Delegaci zwyczajni mają prawo do:
1. Wykonywania biernego i czynnego prawa wyborczego w wyborach do władz Partii.
2. Czynnego udziału we wszystkich formach działalności Partii.
3. Korzystania na prawach pierwszeństwa z form działalności Partii, w tym korzystania z pomocy, świadczeń i urządzeń na podstawie przyjętych procedur.
4. Zgłaszania właściwym władzom Partii wniosków dotyczących jego działalności.
5. Noszenia odznaki organizacyjnej
6. Podejmowania działań w ramach wykonywania założeń partyjnych.
§ 16
Delegaci zwyczajni mają obowiązek:
1. Udziału w działalności Partii i realizacji jego celów.
2. Przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz Partii.
3. Regularnego opłacania składek członkowskich.
§ 17
1. Delegaci honorowi posiadają wszystkie prawa członka zwyczajnego z wyłączeniem czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Partii każdego szczebla oraz prawa głosowania na Walnym Zebraniu Przewodniczących Regionów i Walnym Zebraniu Delegatów Koła.
2. Obowiązkiem członka honorowego, jest wspieranie realizacji celów statutowych Partii.
§ 18
Członkostwo wygasa na skutek:
1. Rezygnacji zgłoszonej na piśmie do Zarządu Koła.
2. Skreślenia z listy delegatów z powodu nie płacenia składek za okres dłuższy niż sześć miesięcy. Uchwałę o skreśleniu podejmuje właściwy terenowo Zarząd Koła. Od uchwały tej przysługuje odwołanie do Zarządu Regionu.
3. Wykluczenia z powodu naruszania zasad statutowych lub nie przestrzegania uchwał władz Partii, bądź działalności narażającej dobre imię Partii. Decyzję o wykluczeniu podejmuje Krajowy Sąd Koleżeński na wniosek Zarządu Koła, Zarządu Regionu, Zarządu Naczelnego, Krajowej Komisji Rewizyjnej lub co najmniej 10 delegatów Partii.
4. Utraty praw obywatelskich na mocy prawomocnego wyroku sądu.
5. Śmierci.
§ 19
Od uchwały o skreśleniu z listy delegatów lub decyzji o wykluczeniu przysługuje zainteresowanemu wniesienie odwołania do Krajowego Sądu Koleżeńskiego.

ROZDZIAŁ IV
Władze Partii

§20
Władzami Partii są:
1. Przewodniczący Partii
2. Krajowa Rada Przewodniczących Regionów
5. Krajowa Komisja Rewizyjna
6. Rada Programowa
7. Krajowy Sąd Koleżeński
§ 21
1. Kadencja wszystkich władz Partii trwa 3 lata i kończy się z chwilą wyboru nowych władz, chyba ze przepisy szczegółowe stanowią inaczej.
2. Dla ważności uchwał wszystkich władz Partii wymagane jest podjęcie ich zwykłą większością przy obecności co najmniej połowy delegatów organu podejmującego uchwałę, o ile dalsze przepisy szczegółowe niniejszego statutu nie stanowią inaczej.
§ 22
Zarząd Naczelny składa się z Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Partii oraz Przewodniczących Regionów.
§ 23
Przewodniczący Partii zawiadamiając Przewodniczących Regionów, co najmniej 15 dni przed terminem zebrania. W przypadku zebrania sprawozdawczo-wyborczego termin ten wynosi co najmniej 30 dni. Zawiadomienie zawiera określenie miejsca i terminu zebrania oraz propozycję porządku obrad. Zawiadomienie zostaje dostarczone wszystkim Przewodniczących Regionów za pośrednictwem poczty (także poczty elektronicznej za potwierdzeniem przeczytania) oraz ogłoszone w widocznym miejscu w lokalu Partii.
§ 25
1. Zebranie Zarządu Naczelnego może podejmować decyzje przy udziale co najmniej połowy uprawnionych do udziału w nim. W wypadku braku tego kworum zwołujący może wyznaczyć drugi termin Krajowego Walnego Zebrania, nie wcześniej niż 14 dni po pierwszym terminie.
2. W drugim terminie przy podejmowaniu decyzji nie obowiązuje kworum z §25 pkt.1.
§ 26
Uchwały Zebrania Zarządu Naczelnego zapadają zwykłą większością głosów. Głosowanie jest jawne o ile inne zapisy niniejszego statutu nie przewidują głosowania tajnego lub tajnego głosowania nie zażąda co najmniej 1/3 uprawnionych do głosowania.
§ 27
Do kompetencji Zebrania Zarządu Naczelnego należą wszystkie sprawy nie przewidziane dla innych władz Partii, a w szczególności:
1. Uchwalanie głównych kierunków działania Partii.
2. Uchwalanie rocznych i wieloletnich programów działania Partii
3. Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań z działalności Przewodniczących Regionów, przygotowanych przez Krajową Komisję Rewizyjną.
4. Podejmowanie na wniosek Krajowej Komisji Rewizyjnej uchwał w sprawie absolutorium dla Rady Przewodniczących Regionów
5. Wybór Przewodniczącego Partii.
6. Określanie liczby i wybór delegatów Krajowej Komisji Rewizyjnej.
7. Określanie liczby i wybór delegatów Krajowego Sądu Koleżeńskiego
8. Uchwalanie oraz zmiana statutu Partii.
9. Podejmowanie uchwał w sprawie rozwiązania Partii.
10. Rozpatrywanie odwołań od decyzji Krajowego Sądu Koleżeńskiego oraz podejmowanie odpowiednich uchwał w tych sprawach
§ 28
Uchwały Zarządu Naczelnego w sprawach zmiany statutu oraz rozwiązania Partii wymagają większości 2/3 głosów przy udziale w głosowaniu co najmniej połowy uprawnionych.
§ 29
Zarząd Naczelny jest najwyższym organem władzy Partii. Jej skład jest stały, usunięcie któregoś z jej członków wymaga głosów 2/3 członków. Usunięcie ze składu Zarządu Naczelnego jest równoznaczne z utraceniem stanowiska Przewodniczącego Regionu.
§ 30
Zarząd Naczelny Partii składa się z 19 osób w tym Przewodniczącego Krajowego Partii, Wiceprzewodniczącego Krajowego Partii, 17 Przewodniczących Regionów, Skarbnika Generalnego partii wyłonionego spośród Przewodniczących Regionów.
§ 31
1. Na pierwszym posiedzeniu Zarząd Naczelny wybiera ze swego grona Sekretarza Krajowego i Skarbnika Krajowego.
2. Jeżeli delegat Zarządu Naczelnego ustąpi w czasie trwania kadencji lub jeśli jego członkostwo w Partii wygaśnie, jego miejsce zajmuje delegat, który w wyborach na Przewodniczącego Region uzyskał kolejno największą liczbę głosów.
3. Zasada określona w §31 pkt.2 nie dotyczy Przewodniczącego. W tym przypadku jego funkcję przejmuje Wiceprzewodniczący, a w czasie nie dłuższym niż sześć miesięcy zostanie wybrany nowy przewodniczący.
4. Wiceprzewodniczący Partii wybierani są wedle klucza poglądowego-ideologicznego.
6. Wiceprzewodniczący Partii wybierany jest przez Przewodniczącego.
7. Przewodniczący Krajowy i Wiceprzewodniczący Krajowy nie może być jednocześnie Przewodniczącym Regionu.
8. Przewodniczący Regionu Wybierany jest na 3 lata podczas głosowania wszystkich członków Partii w danym regionie.
§ 32
1. Posiedzenia Zarządu Naczelnego odbywają się w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał.
2. Posiedzenia Zarządu Naczelnego zwołuje Przewodniczący Partii z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 1/3 delegatów Zarządu Naczelnego.
3. Na posiedzenia Zarządu Naczelnego zapraszany jest z głosem doradczym Przewodniczący Krajowej Komisji Rewizyjnej . Mogą w nim brać również udział, z głosem doradczym zaproszone osoby spośród delegatów Partii oraz osoby spoza Partii.
§ 33
1. Zarząd Naczelny podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w przy udziale co najmniej połowy delegatów Zarządu Naczelnego w głosowaniu jawnym. Obradom przewodniczy Przewodniczący a w razie jego nieobecności, wiceprzewodniczący wskazany przez Przewodniczącego do prowadzenia obrad.
§ 34
Do kompetencji Zarządu Naczelnego należy:
1. Kierowanie działalnością Partii w oparciu o statut.
2. Reprezentowanie Partii na zewnątrz, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z innymi organizacjami.
3. Opracowywanie rocznych i wieloletnich programów Partii
4. Sporządzanie planów pracy i budżetu.
5. Ustalanie wysokości składek członkowskich i opłaty wpisowej.
6. Zarządzanie majątkiem Partii.
7. Przyjmowanie zapisów i darowizn.
8. Uchwalanie regulaminów wewnętrznych.
9. Występowanie z wnioskiem o nadanie tytułu członka honorowego.
10. Podejmowanie decyzji o skreśleniu z listy delegatów.
§ 35
Przewodniczący Partii wybierany jest przez Zarząd Naczelny na 3 letnią kadencję.
§ 36
Do kompetencji Przewodniczącego należy:
1. Przewodniczenie posiedzeniom Zarządu Naczelnego .
2. Reprezentowanie Partii na zewnątrz w ramach ustalonych przez Zarząd Naczelny.
3. Kierowanie bieżącą pracą Partii w oparciu o statut, uchwały Krajowego Zarządu Naczelnego pomiędzy posiedzeniami Zarządu Naczelnego.
4. Zaciąganie zobowiązań do kwoty określonej w § 53 ust. 2 niniejszego statutu pod warunkiem uzyskania kontrasygnaty Skarbnika Krajowego.
5. Podejmowanie decyzji w sprawach nie cierpiących zwłoki a nagłych leżących w kompetencjach Zarządu Naczelnego. Decyzje podjęte przez Przewodniczącego w tym trybie podlegają zatwierdzeniu na najbliższym posiedzeniu Zarządu Naczelnego. Zapis niniejszego punktu nie dotyczy zobowiązań majątkowych i finansowych będących w kompetencjach Zarządu Naczelnego.
6. Zwoływanie posiedzeń Rady Krajowej, proponowanie porządku jej obrad i kierowanie jej obradami.
§ 37
1. Krajowa Komisja Rewizyjna liczy od 3 do 10 delegatów nie mniej niż trzech delegatów, wybieranych przez Krajowe Walne Zebranie na okres 3 lat. Na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swego grona przewodniczącego. Delegaci Krajowej Komisji Rewizyjnej nie mogą być delegatami innych władz Partii.
2. Krajowa Komisja Rewizyjna podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym w obecności co najmniej połowy delegatów komisji. W posiedzeniach Krajowej Komisji Rewizyjnej jej Delegaci uczestniczą osobiście.
3. Jeżeli delegat Krajowej Komisji Rewizyjnej ustąpi w czasie trwania kadencji lub jeśli jego członkostwo w Partii wygaśnie, jego miejsce zajmuje delegat, który w wyborach do Krajowej Komisji Rewizyjnej uzyskał kolejno największą liczbę głosów. W przypadku wyczerpania listy, uzupełnienie następuje w formie wyborów uzupełniających na Krajowym Walnym Zebraniu delegatów.
§ 38
Krajowa Komisja Rewizyjna kontroluje na bieżąco, co najmniej jednak raz w roku całokształt działalności finansowej i gospodarczej Zarządu Naczelnego Partii pod względem celowości, gospodarności i zgodności z przepisami. Krajowa Komisja Rewizyjna ma prawo występowania do Zarządu Naczelnego z wnioskami wynikającymi z kontroli i żądaniem wyjaśnień.
§ 39
Krajowa Komisja Rewizyjna ma obowiązek składania Zarządowi Naczelnemu sprawozdania ze swojej działalności wraz z wnioskami w przedmiocie absolutorium dla ustępującego Zarządu Naczelnego.
§ 40
1. W odniesieniu do Regionów Partii i Zarządów Regionów nie posiadających Regionalnej Komisji Rewizyjnej oraz do Kół Partii i Zarządów Kół nie posiadających Komisji Rewizyjnej Koła, Krajowa Komisja Rewizyjna posiada uprawnienia i obowiązki analogiczne do uprawnień i obowiązków wobec Zarządu Naczelnego.
2. Krajowa Komisja Rewizyjna Może z własnej inicjatywy przeprowadzić kontrolę w każdym Regionie oraz każdym Kole.
3. Regiony Partii które liczą co najmniej 50 delegatów powołują Regionalną Komisję Rewizyjną. Regionalna Komisja Rewizyjna przejmuje obowiązki i uprawnienia Krajowej Komisji Rewizyjnej w odniesieniu do Regionu Partii i Zarządu Regionu w którym została powołana oraz Kół Partii i Zarządów Kół nie posiadających Komisji Rewizyjnej Koła a leżących w obrębie danego regionu.
4. Koła Partii posiadające co najmniej 20 delegatów powołują Komisję Rewizyjną Koła. Komisja Rewizyjna Koła przejmuje obowiązki i uprawnienia Krajowej Komisji Rewizyjnej w odniesieniu do Koła Partii i Zarządu Koła.
5. Regionalne Komisje Rewizyjne oraz Komisje Rewizyjne poszczególnych Kół Partii raz w roku przedstawiają sprawozdanie ze swojej działalności Krajowej Komisji Rewizyjnej.
6. Regionalna Komisja Rewizyjna liczy od 3 do 7 delegatów wybieranych przez Regionalne Walne Zebranie Delegatów. Szczegółowy tryb wyboru określi Zarząd Naczelny.
7. Komisja Rewizyjna Koła liczy od 3 do 5 osób wybieranych przez Walne Zebranie Koła. Szczegółowy tryb wyboru określi Zarząd Naczelny.
§ 41
Szczegółowe formy działania Krajowej Komisji Rewizyjnej, Regionalnej Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Rewizyjnej Koła określi regulamin zatwierdzony przez Walne Zebranie Delegatów.
§ 42
1. Sad Koleżeński Partii liczy od 5 do 12 delegatów
2. Na pierwszym posiedzeniu sad wybiera ze swego grona Przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego, Wiceprzewodniczącego Sądu Koleżeńskiego i Sekretarza Sądu Koleżeńskiego.
3. Do kompetencji Sądu Koleżeńskiego należy rozpatrywanie spraw wynikających z § 18 ust. 3 statutu Partii. Na rozpatrzenie tych spraw Sąd Koleżeński ma 60 dni licząc od dnia wpłynięcia wniosku do Sądu Koleżeńskiego.
4. Decyzje w sprawach leżących w kompetencji Sądu Koleżeńskiego Podejmowane są większością głosów przy obecności co najmniej połowy delegatów sądu koleżeńskiego.
5. Jeżeli delegat Sądu Koleżeńskiego ustąpi w czasie trwania kadencji lub jeśli jego członkostwo w Partii wygaśnie, jego miejsce zajmuje delegat, który w wyborach Sądu uzyskał kolejno największą liczbę głosów. W przypadku wyczerpania listy, uzupełnienie następuje w formie wyborów uzupełniających na Krajowym Walnym Zebraniu delegatów.
§ 43
Rada Programowa jest organem konsultacyjno-doradczym władz krajowych Partii.
1. Zadaniem Rady Programowej jest:
a) formułowanie projektów długofalowej strategii Partii
b) opracowywanie propozycji dla Zarządu Naczelnego w zakresie realizacji strategii
c) inicjowanie i inspirowanie debat programowych,
d) koordynowanie działalności wewnętrznych platform programowych,
e) przedstawianie Zarządowi Naczelnemu okresowej oceny realizacji strategii Partii,
f) zajmowanie stanowiska w bieżących sprawach
2. Rada Programowa może podejmować uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy delegatów. Uchwała Rady Programowej staje się przedmiotem debaty na najbliższym posiedzeniu Zarządu Naczelnego.
3. W skład Rady Programowej wchodzą:
a) Przewodniczący Rady Programowej wybierany przez Zarząd Naczelnego.
b) Delegaci wybierani przez Zarząd Naczelnego w liczbie od 21 do 30 osób
§ 44
1. Region jest terenową jednostką organizacyjną Partii, która nie posiada osobowości prawnej
2. Terenem działalności Regionu jest jedno lub kilka województw lub inny wydzielony przez Zarząd obszar.
3. Region występuje pod nazwą Partii z dodaniem nazwy województwa, w której znajduje się siedziba Regionu.
4. Regiony Partii tworzy i likwiduje Zarząd Naczelny Partii, podejmując w tej sprawie stosowną uchwałę.
5. Zarząd Naczelny Partii podejmuje uchwałę o utworzeniu Regionu na podstawie pisemnego wniosku co najmniej 15 delegatów założycieli Regionu.
6. Wniosek o utworzeniu Regionu powinien zawierać dane niezbędne do sformułowania uchwały Zarządu Partii w sprawie utworzenia Regionu, o których mowa w ust. 7.
7. Do wniosku o powołanie Regionu dołącza się:
a) listę delegatów założycieli Regionu z podaniem ich danych osobowych
b) protokół z posiedzenia założycielskiego z informacją o powołaniu Zarządu Regionu
7. Uchwała Zarządu Naczelnego Partii o utworzeniu Regionu jako akt erekcyjny winna określać:
a) datę powstania Regionu
b) nazwę Regionu
c) terytorialny zakres działania Regionu
d) dane osobowe delegatów pierwszego Zarządu Regionu
8. Uchwałę w sprawie likwidacji Regionu podejmuje Zarząd Naczelny Partii większością 2/3 głosów z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu Regionu, jeżeli dalsze istnienie Regionu byłoby niecelowe ze względu na znikomą jego aktywność.
§ 45
Organami Regionu Partii są:
1. Regionalne Walne Zebranie Delegatów
2. Zarząd Regionu
3. Przewodniczący Regionu
§ 46
1. Najwyższą władzą Regionu jest Regionalne Walne Zebranie Delegatów, które tworzą wszyscy Delegaci Regionu.
2 Regionalne Walne Zebranie Delegatów zwołuje Zarząd Regionu zawiadamiając jednocześnie Zarząd Naczelny Partii.
3. Delegaci Zarządu Naczelnego Partii mogą uczestniczyć w Regionalnym Walnym Zebraniu Delegatów z głosem doradczym.
4. Regionalne Walne Zebranie Delegatów może zając się każdą sprawą, nie zastrzeżoną do kompetencji innych jego organów.
5. W przypadku przekroczenia liczby 100 zwyczajnych delegatów Partii podlegających pod jeden Region funkcję Regionalne Walne Zebranie Delegatów przejmuje Regionalny Zjazd Delegatów. Delegaci na Regionalny Zjazd Delegatów wybierani będą na zebraniach kół proporcjonalnie do liczby delegatów koła. Szczegółowe zasady określa w odpowiedniej uchwale Zarząd Naczelny. Przepisy §§ 21-25 stosuje się odpowiednio
§47. Do kompetencji Regionalnego Walnego Zebrania należy:
1. Uchwalanie głównych kierunków działania Regionu.
2. Uchwalanie rocznych i wieloletnich programów działania Partii w Regionie.
3. Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań z działalności Zarządu Regionalnego przygotowanych przez Regionalną Komisję Rewizyjną a w przypadku jej braku przez Krajową Komisję Rewizyjną.
4. Podejmowanie decyzji o udzieleniu absolutorium dla Zarządu Regionu na podstawie sprawozdania o którym mowa w §46 pkt.2.
5. Wybór Przewodniczącego Regionu.
6. Określenie liczby i wybór delegatów Regionalnej Komisji Rewizyjnej o ile spełnione są przesłanki z §40 pkt.3.
7. Podejmowanie uchwał w sprawach wniesionych przez Zarząd Regionu, Regionalną Komisje Rewizyjną oraz delegatów.
8. Rozpatrywanie odwołań od decyzji Zarządu Regionu.
§ 48
1. Zarząd Regionu jest organem wykonawczym Regionu, powoływanym przez Regionalne Walne Zebranie Delegatów.
2. Zarząd Regionu składa się z Przewodniczącego Regionu i od 3 do 7 delegatów. Na pierwszym zebraniu Zarządu Regionu, Zarząd wybiera spośród siebie od 1 do 3 wiceprzewodniczących Regionu, Sekretarza Regionu oraz Skarbnika Regionu.
3. Każdy delegat Zarządu Naczelnego Partii ma prawo uczestniczyć, z głosem doradczym, w posiedzeniach Zarządu Regionu.
4. Zarząd Naczelny Partii, na wniosek Przewodniczącego Regionu może uchylić, zawiesić lub zmienić, większością 2/3 głosów każdą uchwałę Zarządu Regionu, w ciągu 14 dni od jej podjęcia.
5. Do kompetencji Zarządu Regionu należy:
a) uchwalanie szczegółowych programów działalności Partii na terenie Regionu
b) określanie szczegółowych zasad wyboru delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów.
c) przedstawianie Regionalnemu Walnemu Zebraniu Delegatów sprawozdań,
d) zwoływanie nadzwyczajnego Regionalnego Walnego Zebrania Delegatów,
e) podejmowanie uchwał w innych sprawach wniesionych przez władze krajowe, lub Koła Partii f) zwoływanie co najmniej raz w roku Regionalnego Walnego Zebrania.
6. Jeżeli delegat Zarządu Regionu ustąpi w czasie trwania kadencji lub jeśli jego członkostwo w Partii wygaśnie, jego miejsce zajmuje delegat, który w wyborach do Zarządu Regionu uzyskał kolejno największą liczbę głosów. W przypadku wyczerpania listy, uzupełnienie następuje w formie wyborów uzupełniających na najbliższym Regionalnym Walnym Zebraniu Delegatów.
§49.
Do kompetencji Przewodniczącego Regionu należy:
1. Przewodniczenie posiedzeniom Zarządu Regionu.
2. Reprezentowanie Partii w Regionie w ramach ustalonych przez Zarząd Regionu.
3. Kierowanie bieżącą praca Regionu w oparciu o statut, uchwały Regionalnego Walnego Zebrania i Zarządu Regionu, pomiędzy posiedzeniami Zarządu Regionu.
4. Podejmowanie decyzji w sprawach nie cierpiących zwłoki a leżących w kompetencji Zarządu Regionu. Decyzje podjęte przez Przewodniczącego w tym trybie podlegają zatwierdzeniu na najbliższym posiedzeniu Zarządu Regionu.
5. Zwoływanie posiedzeń Zarządu Regionu, proponowanie porządku jego obrad i kierowanie jego obradami.
§50.
Przewodniczący Regionu z urzędu wchodzi w skład Rady Krajowej.

ROZDZIAŁ V
Koła Partii

§ 51
1) Koło jest podstawową jednostką organizacyjną Partii, która nie posiada osobowości prawnej. Mogą być tworzone koła terytorialne lub środowiskowe. Koło tworzone jest na obszarze gminy lub powiatu a większych miastach mogą powstawać koła dzielnicowe. Każdy delegat Partii należy do Koła. Dopuszczalna jest przynależność tylko do jednego koła w tym samym czasie. Delegat Koła może ubiegać się o przeniesienie do innego Koła. Decyzję w tej sprawie podejmuje Zarząd Koła do którego delegat chce przystąpić.
2) Koło występuje pod nazwą Partii z dodaniem miejscowości, w której znajduje się siedziba Koła. W przypadku Kół dzielnicowych dodaje się do nazwy miejscowości nazwę dzielnicy którą Koło reprezentuje. W przypadku Kół środowiskowych do nazwy miejscowości dodaje się nazwę środowiska które Koło reprezentuje.
3) Koła Partii tworzy i likwiduje Zarząd Regionu, podejmując w tej sprawie stosowną uchwałę.
4) Zarząd Regionu podejmuje uchwałę o utworzeniu Koła na podstawie pisemnego wniosku co najmniej 5 delegatów założycieli. Na podjęcie decyzji w tej sprawie Zarząd Regionu ma 40 dni.
5) Wniosek o utworzeniu Koła powinien zawierać dane niezbędne do sformułowania uchwały Zarządu Regionu w sprawie utworzenia Koła, o których mowa w ust. 6 niniejszego paragrafu.
6) Do wniosku o utworzenie Koła dołącza się:
a) listę delegatów założycieli Koła z podaniem ich danych osobowych
b) protokół z posiedzenia założycielskiego z informacją o powołaniu Zarządu Koła
9. Uchwała Zarządu Regionu o utworzeniu Koła jako akt erekcyjny winna określać:
e) datę powstania Koła
f) nazwę Koła
g) terytorialny lub środowiskowy zakres działania Koła
h) dane osobowe delegatów pierwszego Zarządu Koła
10. Uchwałę w sprawie likwidacji Koła podejmuje Zarząd Regionu Partii większością 2/3 głosów z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu Koła, jeżeli dalsze istnienie Koła byłoby niecelowe ze względu na znikomą jego aktywność.
§ 52
Władze Koła
1. Najwyższą władzą Koła jest Walne Zebranie Delegatów Koła, które tworzą wszyscy Delegaci Koła.
2. Walne Zebranie Delegatów Koła zwołuje Zarząd Koła zawiadamiając jednocześnie Zarząd Regionu.
3. Delegaci Zarządu Regionu mogą uczestniczyć w Walnym Zebraniu Delegatów Koła z głosem doradczym.
4. Walne Zebranie Delegatów Koła może zając się każdą sprawą, dotyczącą działalności Partii na terenie działalności koła.
§53
Do kompetencji Walnego Zebrania Delegatów Koła należy:
1. Uchwalanie głównych kierunków działania Koła Partii.
2. Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań za działalności Zarządu Koła przygotowanych przez Komisję Rewizyjną Koła a w przypadku jej braku przez Komisję Rewizyjną Regionu albo Krajową Komisję Rewizyjną.
3. Podejmowanie na podstawie sprawozdań o których mowa w §49a. pkt.2 uchwał w sprawie absolutorium dla Zarządu Koła.
4. Wybór Przewodniczącego Koła.
5. Określanie liczby i wybór delegatów Zarządu Koła.
6. Określanie liczby i wybór delegatów Komisji Rewizyjnej Koła o ile spełniona jest przesłanka z §40 pkt.4.
7. Podejmowanie uchwał w sprawach wniesionych przez Zarząd Koła, Komisję Rewizyjną Koła oraz delegatów.
9. Rozpatrywanie odwołań od decyzji Zarządu Koła oraz podejmowanie uchwał w tych sprawach.
§54
5. 1. Zarząd Koła jest organem wykonawczym Koła, powoływanym przez Walne Zebranie Delegatów Koła.
6. 2. Zarząd Koła składa się z Przewodniczącego Koła i od 3 do 7 delegatów. Na pierwszym zebraniu Zarząd Koła wybiera spośród siebie od 1 do 3 wiceprzewodniczących Koła, Skarbnika Koła oraz Sekretarza Koła.
7. 3. Zarząd Regionu , może uchylić, zawiesić lub zmienić, większością 2/3 głosów każdą uchwałę Zarządu Koła, w ciągu 14 dni od jej podjęcia.
8. 4. Kadencja Zarządu koła trwa 3 lata.
9. 5. Jeżeli delegat Zarządu Koła ustąpi w czasie trwania kadencji lub jeśli jego członkostwo w Partii wygaśnie, jego miejsce zajmuje delegat, który w wyborach Zarządu Koła uzyskał kolejno największą liczbę głosów. W przypadku wyczerpania listy, uzupełnienie następuje w formie wyborów uzupełniających na najbliższym Walnym Zebraniu Delegatów Koła.
§55.
Do kompetencji Zarządu Koła należy przede wszystkim:
1. Uchwalenie szczegółowego planu działalności Koła.
2. Określanie szczegółowych zasad wyboru delegatów na Regionalny Zjazd Delegatów.
3. Przedstawianie Walnemu Zebraniu Koła sprawozdań z działalności Zarządu Koła.
4. Zwoływanie co najmniej raz w roku Walnego Zebrania Koła.
5. Podejmowanie uchwał w innych sprawach wniesionych przez delegatów Koła.
6. Prowadzenie współpracy z innymi Kołami Partii w realizacji działań Partii.
§56.
Do kompetencji Przewodniczącego Koła należy przede wszystkim:
1. Przewodniczenie posiedzeniom Zarządu Koła.
2. Reprezentowanie Koła w ramach zasięgu terytorialnego lub środowiskowego Koła oraz w ramach ustalonych przez Zarząd Koła.
3. Kierowanie bieżącą praca Koła w oparciu o statut, uchwały Walnego Zebrania Koła i Zarządu Koła, pomiędzy posiedzeniami Zarządu Koła.
4. Podejmowanie decyzji w sprawach nie cierpiących zwłoki a leżących w kompetencji Zarządu Koła. Decyzje podjęte przez Przewodniczącego w tym trybie podlegają zatwierdzeniu na najbliższym posiedzeniu Zarządu Koła.
5. Zwoływanie posiedzeń Zarządu Koła, proponowanie porządku jego obrad i kierowanie jego obradami.

ROZDZIAŁ VI
Majątek i gospodarka finansowa

§ 57
Partia ma prawo dokonywać obrotu majątkiem ruchomym i nieruchomym zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
§ 58
Majątek Partii pochodzi z:
1. Opłaty wpisowego i składek członkowskich.
2. Darowizn, spadków i zapisów na rzecz Partii.
3. Dotacji i ofiarności publicznej.
4. Dochody z rzeczy ruchomych i nieruchomości oraz praw dających przychody, będących własnością lub w użytkowaniu Partii.
§ 59
Majątek i środki Partii wykorzystywane są wyłącznie na cele statutowe.
§ 60
1. Decyzje w sprawie nabywania, zbywania i obciążania majątku Partii podejmuje Zarząd Naczelny, upoważniając Przewodniczącego bądź innych delegatów do ich wykonania.
2. Do zaciągania zobowiązań do kwoty 5000 złotych upoważniony jest Przewodniczący Partii pod warunkiem uzyskania kontrasygnaty Skarbnika Krajowego.

ROZDZIAŁ VII
Reprezentacja
§ 61
Do zawierania umów, udzielania pełnomocnictwa i składania innych oświadczeń woli w szczególności w sprawach majątkowych wymagana jest uchwała Zarządu Naczelnego Partii.

Rozdział VIII
Forum Młodych "Razem"

§ 62
1. Forum Młodych "Razem" zrzesza osoby należące do środowiska
młodzieżowego PC "R".
2. Do Forum Młodych "Razem" mogą należeć osoby, które ukończyły 16 lat i nie ukończyły 30 roku życia
3. Szczegółowe zasady działania i organizację Forum Młodych "Razem" określa
regulamin przyjęty przez Radę Krajową

ROZDZIAŁ IX
Postanowienia przejściowe i końcowe
§ 63
W razie podjęcia przez Krajowe Walne Zebranie uchwały o rozwiązaniu Partii, Krajowe Walne Zebranie określi cel, na jaki ma być przeznaczony majątek Partii i powoła Komisję Likwidacyjną.



Cytat:
Deklaracja Ideowa

Rozumiejąc założenia iż każdy Polak ma prawo do bycia dumnym ze swojej Polskości, idąc za potrzebą stworzenia organizacji politycznej łączącej a nie dzielącej Polaków:
Powołujemy do życia Partię Porozumienie Centrum "Razem" skupiającą wszystkich ludzi dobrej woli i poczucia obowiązku wobec ojczyzny. Organizujemy się w celu stworzenia silnej i mocnej w wyrazie partii dążącej do polepszenia sytuacji gospodarczej Polaków, dbającej o biednych i wzywających do solidarności społecznej. W poglądach naszych, wyznając idee Chrześcijańskiej-Demokracji, słuchając słów Papieża Leona XIII, łącząc osiągnięcia wszystkich partii dążących do wyniesienia na piedestały słusznych słów o konieczności współdziałania, szacunku i samorządności, chcemy zaprezentować Polakom partię która słucha głosu społeczeństwa i chroni wartości podstawowe.
Wyznajemy całym sercem i duszą, nauki społeczne nakazujące słuchać prawa każdej jednostki do samostanowienia, jednocześnie podkreślając iż wolność jednego człowieka nie może godzić w wolność drugiego.
Wierzymy, że każdy ma prawo do prezentacji swoich poglądów, dyskusji nad nimi, zaś dialog i wzajemne zrozumienie to czerpanie ze wszystkich nauk które to Porozumieniu Centrum "Razem" przyświecają.
Chcąc tworzyć Polskę bogatą, stabilną i rozwiniętą wspieramy postulaty gospodarki społecznej, tworzenia rozwiązań dających szansę zarówno biednym jak i tym którym w życiu udało się zarobić uczciwą i ciężką pracą, szanując i doceniając ich przedsiębiorczość. Wyznając zasadę szacunku dla wolności gospodarczej chcemy jednocześnie podkreślać rolę pracy w tworzeniu społeczeństwa i robić wszystko by każdy obywatel Polski pracę miał i swoim wkładem w społeczeństwo prowadził do jego niezachwianego wzrostu.
Odwołujemy się do postulatów wzmacniania roli państwa w stanowieniu kontroli nad równym podziałem dóbr w zakresie ustawowej odpowiedzialności, odpowiedzialności politycznej i społecznej polityków nad powierzonymi im w imieniu Konstytucji zadań, a jako członkowie Porozumienia Centrum "Razem" deklarujemy całkowite oddanie sprawie w rozwoju Polski i Polaków, zaś każdym naszym działaniem będziemy dążyć do wypełniania naszej misji w jak najlepszy sposób.
Poprzez dialog, rozmowę, zrozumienie i akceptowanie różnorodności wizji, dobierać będziemy w imieniu idei najwyższego dobra dla Rzeczypospolitej, rozwiązania społecznie popierane, akceptowane i nie godzące w wartości wyznawane przez społeczności.
Porozumienie Centrum "Razem" w deklaracji niniejszej określamy jako partię Chrześcijańskiej Demokracji opierającej się na wzorcach społecznej gospodarki rynkowej.


/-/Zarząd Naczelny Porozumienia Centrum "Razem"
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Partie pozaparlamentarne i niezależni / Porozumienie Centrum "Razem" Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin