Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna www.rzeczpospolita2015.fora.pl
Symulacja Polityczna
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

[U]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Sejm i Izba Samorządowa / Debaty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Katarzyna Pucz-Swarzewska
Umiarkowani



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 944
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 20:01, 26 Lis 2014    Temat postu: [U]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

Cytat:
Ustawa
z 2021 roku
o zmianie ustawy - Kodeks pracy


Art. 1. W ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:

1) W art. 1513:

a) dotychczasową treść oznacza się jako § 1;
b) dodaje się § 2 w brzmieniu:
§ 2. Na wniosek pracownika lub w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 151 § 1 pkt 1, za każdą godzinę pracy w dniu wolnym od pracy.

Art. 2. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.


Cytat:
Uzasadnienie

Projektowana ustawa ma na celu zlikwidowanie nieuzasadnionego zróżnicowania stosowania zasad rekompensowania pracownikom pracy w dni wolne od pracy. Chodzi o różnice w tej materii pomiędzy zasadami rekompensowania czasu a za pracę w sobotę, a zasadami rekompensaty za pracę w niedzielę. Zróżnicowanie to nie tylko, że nie ma racjonalnego uzasadnienia, ale przede wszystkim jest niekorzystne dla pracowników.

Ponadto, wprowadzenie do Kodeksu pracy proponowanego w niniejszej nowelizacji rozwiązania pozwoli na bardziej elastyczne gospodarowanie czasem pracy w zakładach pracy, a zarazem uzyskanie przez pracowników wyższego wynagrodzenia za pracę. W przedkładanej propozycji chodzi o przede wszystkim o zadbanie o interes pracowników, ale także o umożliwienie pracodawcom wywiązanie się z obowiązku rekompensowania pracownikowi czasu pracy (tzw. rekompensowanie pracy w dzień wolny, zazwyczaj sobotę).

Jeśli pracownik wykonywał pracę w dniu dla niego wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (zazwyczaj sobota), to zgodnie z obecną regulacją pracodawca jest zobowiązany udzielić mu innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego. To słuszna zasada, niestety jednak często trudna do zrealizowania. Projektowana regulacja przewiduje więc, że jeśli pracodawca nie ma faktycznie takiej możliwości (np. kończy się okres rozliczeniowy i sobota była ostatnim dniem pracy albo pracownik rozchorował się i przebywa na zwolnieniu w okresie dłuższym niż przypadający w tym czasie okres rozliczeniowy), to należy pracodawcy umożliwić wypłatę pracownikowi stosownego dodatku do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w dniu wolnym od pracy. W braku takiej możliwości bowiem tworzy się bardzo trudna sytuacja prawna dla pracodawcy i niekorzystna, także finansowo, dla pracownika. W propozycji niniejszego projektu nowelizacji kodeksu pracy utrzymana zostaje zatem generalna zasada szczególnej ochrony pracownika przez zapewnienie prawa do odpoczynku. Proponowane rozwiązanie ma być też tylko wyjątkiem od generalne zachowywanej zasady rekompensaty w naturze i umożliwienia regeneracji sił pracownika.

Trzeba bardzo wyraźnie podkreślić, iż nie jest to nowa bądź niesystemowa propozycja, bowiem analogiczne rozwiązanie obowiązuje już w przypadku pracy wykonywanej w niedziele i święta (Art. 151 Kodeksu pracy). W projekcie ustawy chodzi więc tylko o wyrównanie zasad prawnych dotyczących podobnych sytuacji, lecz potraktowanych zupełnie odmiennie w ustawie. Przedłożona propozycja nie pogarsza sytuacji pracownika, wręcz przeciwnie, a jednocześnie umożliwi pracodawcy przestrzeganie przepisów czasu pracy i uchroni przed sankcjami w przypadku kontroli inspekcji pracy. Dla pracownika oznacza to korzyść, bowiem zawsze będzie miał prawo do rekompensaty za prace w dzień wolny od pracy, nawet, jeśli na przeszkodzie staną bariery faktyczne trudne do pokonania. Ponadto pracownik może mieć w przypadku wprowadzenia tego rozwiania także dodatkową korzyść finansową.

Przedłożona propozycja nie jest objęta regulacją unijną, zaproponowane przepisy nie są sprzeczne z przepisami Unii Europejskiej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Katarzyna Pucz-Swarzewska
Umiarkowani



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 944
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 20:03, 26 Lis 2014    Temat postu:

Cytat:
Na mównicę wchodzi prof. Małgorzata Mikołajczuk:

Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!

Proponowana przez nas ustawa będzie pozytywnie oddziaływać na pracowników i pracodawców, do których mają zastosowanie nowelizowane przepisy Kodeksu pracy o czasie pracy. Nasza propozycja korzystnie wpłynie na sektor finansów publicznych, w tym budżet państwa, gdyż wyższe będą wpływy pieniężne z tytułów składek na ubezpieczenia społeczne oraz wyższe będą wpływy podatkowe.

Zaproponowana zmiana będzie wywierać pozytywny wpływ na rynek pracy, umożliwiając pracownikom uzyskiwanie słusznej rekompensaty za pracę w dzień wolny od pracy, a pracodawcom stworzy możliwość właściwego organizowania czasu i procesu pracy. Dla pracowników dodatkowo przyniesie korzyści finansowe przez umożliwienie uzyskania wyższych zarobków z tytułu dodatkowej pracy.

Projektowana regulacja będzie miała korzystny wpływ na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość poprzez lepszą organizację procesu pracy. Regulacja może mieć pozytywny wpływ na sytuację i rozwój regionalny, gdyż poprzez organicznie trudności rozliczeniowych pracodawców z pracobiorcami, zwiększy ich stabilność na rynku i korzystne oddziaływanie na regionalnych rynek pracy oraz rozwój lokalny.

Apeluję do wszystkich opcji parlamentarnych o poparcie proponowanej ustawy.

Dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aleksander Niełów
Lewica



Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 879
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 10:48, 27 Lis 2014    Temat postu:

Paulina Piechna-Więckiewicz

Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Wnioskodawcy na pewno mają jak najlepsze intencje. Jednakże projekt przez nich złożony nie jest dobry. Zmierza on bowiem do wprowadzenia w Polsce 6-dniowego tygodnia pracy w miejsce obecnie obowiązującego 5-dniowego. Tymczasem 5-dniowy tydzień pracy jest wielkim cywilizacyjnym osiągnięciem. Jest wielkim osiągnięciem obrony praw pracowników przed nadmierną eksploatacją ze strony pracodawców. Lewica nie może zgodzić się na rezygnację z tego osiągnięcia.

Ponadto, co jest również bardzo smutne, wnioskodawcy w ogóle nie pomyśleli o skutkach proponowanych zmian dla polityki prorodzinnej. Mówi się o tym od wielu lat, że dla dobrej kondycji rodziny bardzo ważne jest, by rodzice mieli dla dzieci i dla siebie nawzajem czas. Jeżeli wydłużamy de facto tydzień pracy do 6 dni, to ten czas rodzinie zabieramy. Skutki tej zmiany dla polskich rodzin mogą być opłakane.

Z tych powodów Lewica będzie głosować przeciwko tej ustawie.

Dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mikołaj Liściowski
Nowa Prawica



Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 4329
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 16:44, 27 Lis 2014    Temat postu:

Pani marszałek!
Wysoka Izbo!
Nowa Prawica zgadza się z argumentacją wnioskodawców. Jeśli ktoś chce pracować dłużej, powinien mieć do tego prawo.
Nowa Prawica poprze tą ustawę.
Dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Sejm i Izba Samorządowa / Debaty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin