Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna www.rzeczpospolita2015.fora.pl
Symulacja Polityczna
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

[rząd] o zmianie ustawy o (...) finansowaniu Sił Zbronych RP

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Sejm i Izba Samorządowa / Debaty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aleksander Niełów
Lewica



Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 879
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 8:24, 09 Lis 2014    Temat postu: [rząd] o zmianie ustawy o (...) finansowaniu Sił Zbronych RP

Eugeniusz Czykwin

Przechodzimy do debaty nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Cytat:
Ustawa
z dnia ...
o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

Art.1.
W ustawie z dnia 25 maja 2001 r.o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej art. 7. otrzymuje brzmienie:
"1. Na finansowanie potrzeb obronnych Rzeczypospolitej Polskiej przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 1,65 % Produktu Krajowego Brutto z roku poprzedniego.
1a. Warunek, o którym mowa w ust. 1. uważa się za spełniony, jeżeli średni stosunek, o którym mowa w ust. 1., dla danego roku budżetowego i pięciu lat poprzedzających wynosi nie mniej niż 1,65%.
1b. Wydatki budżetu państwa w dziale obrona narodowa nie mogą być niższe niż 1,15% PKB z roku poprzedniego. Przepis ust. 1a stosuje się odpowiednio.

2. Wydatki, o których mowa w ust. 1, obejmują wydatki budżetowe w części budżetu państwa "obrona narodowa" oraz wydatki budżetowe w dziale "obrona narodowa" w innych częściach budżetu państwa.
2a. W latach 2014–2023 na sfinansowanie wyposażenia Sił Zbrojnych w środki obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej
w ramach systemu obrony powietrznej przeznacza się wydatki budżetowe z części budżetu państwa „obrona narodowa” co najmniej w wysokości sumy corocznych przyrostów planowanych wydatków tej części budżetu, nie mniej jednak niż 20% środków przeznaczonych na modernizację techniczną w okresie realizacji przedmiotowego zadania, z uwzględnieniem polskiego przemysłowego potencjału obronnego.
3. Udział wydatków majątkowych w wielkościach, o których mowa w ust. 1, wyniesie co najmniej 16,2 % w 2004 r., a w kolejnych latach będzie wzrastał aż do osiągnięcia co najmniej 20 % w 2006 r. i latach następnych.
4. Kryteria określone w ust. 1-3 są uwzględniane przez Radę Ministrów w projektach ustaw budżetowych albo projektach ustaw o prowizorium budżetowym.
5. Wydatki budżetowe, o których mowa w ust. 1, nie obejmują wydatków na sfinansowanie wyposażenia Sił Zbrojnych w samoloty wielozadaniowe, realizowanych na podstawie odrębnych przepisów.
6. Środki nieuwzględnione w budżecie, a niezbędne dla wykonania zadań poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przez jednostki organizacyjne Sił Zbrojnych powinny pochodzić z rezerw celowych lub rezerwy ogólnej Rady Ministrów."

Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.


Cytat:
Uzasadnienie

Obecnie funkcjonuje sztywna zasada, że finansowanie armii w danym roku nie może być mniejsze niż 1,65% PKB z roku poprzedniego. Nie negując potrzeby zapewnienia stabilnych środków na obronność kraju, uważamy, że konieczne jest uelastycznienie tej zasady. Dlatego proponujemy jej uelastycznienie - tak, aby to minimum 1,65% PKB musiała spełnić średnia z sześciu kolejnych lat. Pozwoli to lepiej, bardziej odpowiednio do okoliczności, kształtować politykę budżetową kraju.

Ponadto proponujemy wprowadzenie zasady, by średnie wydatki w ciągu sześciu kolejnych lat w dziale budżetu państwa "obrona narodowa" nie były niższe niż 1,15% PKB. Po głębokiej analizie uważamy, że jest właściwe ustanowienie takiego minimum w ramach ogólnej sumy wydatków na obronność. Z naszych analiz wynika, że proporcja wydatków w dziale obrona narodowa do ogólnej sumy wydatków na siły zbrojne w wysokości 1,15/1,65 jest najbardziej odpowiednia.

OG: A tak naprawdę chodzi o to, że w warunkach gry inaczej nie będzie się dało tej średniej skontrolować. Very Happy /OG

Projektowane zmiany pozwolą bardziej elastycznie kształtować politykę finansową państwa. W dłuższej perspektywie nie będzie możliwe obniżenie wydatków na obronność, ponieważ każde obniżenie tych wydatków poniżej 1,65% PKB będzie wymagało wyrównania tego poprzez podniesienie tych wydatków w kolejnych latach.

Projekt nie ma bezpośredniego wpływu na wysokość wydatków ani dochodów sektora finansów publicznych. Jedynie pozwala bardziej elastycznie kształtować wydatki.

Projekt nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej.


72h
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wulf




Dołączył: 20 Mar 2014
Posty: 167
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pon 9:21, 10 Lis 2014    Temat postu:

Wysoka Izbo,

mnie zastanawia czy autor tego projektu w ogóle go przeczytał. Oto bowiem zgodnie z projektem ustęp 1 wskazanego artykułu, wskazanej ustawy ma zyskać brzmienie "Na finansowanie potrzeb obronnych Rzeczypospolitej Polskiej przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 1,65 % Produktu Krajowego Brutto z roku poprzedniego."

Następnie autorzy projektu postanowili wprowadzić dwa dodatkowe ustępy. Ustęp 1a, który odsyła do ust. 1 w dwóch miejscach. O ile pierwsze odesłanie ma nawet sens, o tyle drugie odesłanie jest pozbawione znaczenia normatywnego. Odsyła ono bowiem do "średniego stosunku" określonego w ust. 1... tyle, że ustęp 1 nie zawiera żadnego średniego stosunku. Odesłanie to jest więc wadliwe, a sam projekt jest niewykonalny.

Po drugie, sam projekt to de facto zakamuflowana próba obniżenia wydatków na obronność. Rząd zamierza oszczędzać na bezpieczeństwie Polaków Wysoka Izbo! I to oszczędzać w sposób drastyczny. Wysokość proponowanych zmian może bowiem na łopatki rozłożyć naszą zdolność do obrony terytorium Rzeczypospolitej, ale również na wypełnienie naszych zobowiązań wynikających chociażby z członkostwa w NATO.

Jak widać dopuszczenie lewicy do władzy już powoduje zagrożenie dla kraju i to zagrożenie realne. Należy bowiem uświadomić sobie, że obronność niedofinansowana, armia biedna, niemodernizowana, to zagrożenie dla polskiej racji stanu.

Z tych też powodów wzywam do odrzucenia tego projektu w całości, jako szkodliwego!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aleksander Niełów
Lewica



Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 879
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 10:28, 10 Lis 2014    Temat postu:

Stanisław Wziątek

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Poseł Wuruhi, twierdząc, że jest jakaś próba obniżenia wydatków na obronność, mówi nieprawdę. Zasada 1,65% funkcjonuje od 2019 roku. I nic się przez ten czas strasznego nie stało.

Prawda, że nie znajdziemy tego w dzienniku ustaw, bo pani prezydent nigdy tej ustawy nie podpisała. Ale nie zmienia to faktu, że w praktyce ta zasada funkcjonuje już trzeci rok. A to, że prawo mówi co innego, jest zupełnie innym problemem.

Natomiast, co do wątpliwości pana posła w sprawie odesłania, które jest w ust 1a, to z całym szacunkiem, a le nie widzę żadnego problemu. Jednakże, aby zadowolić pana posła, zgłaszam autopoprawkę:

Cytat:
1a. Warunek, o którym mowa w ust. 1. uważa się za spełniony, jeżeli średnia dla stosunku, o którym mowa w ust. 1., dla danego roku budżetowego i pięciu lat poprzedzających wynosi nie mniej niż 1,65%.


Dziękuję.

OG: Już większej pierdoły nie mogłeś się przyczepić. Razz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wulf




Dołączył: 20 Mar 2014
Posty: 167
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź

PostWysłany: Śro 10:05, 12 Lis 2014    Temat postu:

Panie Marszałku, Wysoka Izbo,

wyjaśnienia przedstawione to oczywisty przykład manipulacji. Ustawa bowiem de facto stanowi próbę umożliwienia władzy oszczędzaniu na armii i naszym bezpieczeństwie. Na takie hochsztaplerstwo zgody być nie może.

Ale, żeby może projekt jakoś uratować, proponuję następujące zmiany (przedstawione w formie nowego projektu):

Cytat:
Ustawa
z dnia ...
o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

Art.1.
W ustawie z dnia 25 maja 2001 r.o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej art. 7. otrzymuje brzmienie:
"1. Na finansowanie potrzeb obronnych Rzeczypospolitej Polskiej przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 2,15% Produktu Krajowego Brutto z roku poprzedniego.
1a. Warunek, o którym mowa w ust. 1. uważa się za spełniony, jeżeli średnia dla stosunku, o którym mowa w ust. 1, dla danego roku budżetowego i pięciu lat poprzedzających wynosi nie mniej niż 1,65%.
1b. Wydatki budżetu państwa w dziale obrona narodowa nie mogą być niższe niż 1,65% PKB z roku poprzedniego. Przepis ust. 1a stosuje się odpowiednio.

2. Wydatki, o których mowa w ust. 1, obejmują wydatki budżetowe w części budżetu państwa "obrona narodowa" oraz wydatki budżetowe w dziale "obrona narodowa" w innych częściach budżetu państwa.
2a. W latach 2014–2023 na sfinansowanie wyposażenia Sił Zbrojnych w środki obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej w ramach systemu obrony powietrznej przeznacza się wydatki budżetowe z części budżetu państwa „obrona narodowa” co najmniej w wysokości sumy corocznych przyrostów planowanych wydatków tej części budżetu, nie mniej jednak niż 20% środków przeznaczonych na modernizację techniczną w okresie realizacji przedmiotowego zadania, z uwzględnieniem polskiego przemysłowego potencjału obronnego.
3. Udział wydatków majątkowych w wielkościach, o których mowa w ust. 1, wyniesie co najmniej 16,2 % w 2004 r., a w kolejnych latach będzie wzrastał aż do osiągnięcia co najmniej 20 % w 2006 r. i latach następnych.
4. Kryteria określone w ust. 1-3 są uwzględniane przez Radę Ministrów w projektach ustaw budżetowych albo projektach ustaw o prowizorium budżetowym.
5. Wydatki budżetowe, o których mowa w ust. 1, nie obejmują wydatków na sfinansowanie wyposażenia Sił Zbrojnych w samoloty wielozadaniowe, realizowanych na podstawie odrębnych przepisów.
6. Środki nieuwzględnione w budżecie, a niezbędne dla wykonania zadań poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przez jednostki organizacyjne Sił Zbrojnych powinny pochodzić z rezerw celowych lub rezerwy ogólnej Rady Ministrów."

Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aleksander Niełów
Lewica



Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 879
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 10:26, 12 Lis 2014    Temat postu:

Grzegorz Napieralski (takim zatroskanym głosem)

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Propozycja posła Wuruhiego jest skrajnie nieodpowiedzialna. Oznacza ona, że ogólną sumę wydatków na zbrojenia trzeba by podnieść o ponad 12 miliardów złotych. Tak, proszę państwa! Poseł Wuruhi chce wydać ponad 12 mld zł więcej na czołgi armaty, rakiety i podobne wynalazki. Nikt nie mówi tutaj, że na obronności trzeba oszczędzać. I nikt nie chce oszczędzać.

Ale te dodatkowe 12 miliardów złotych trzeba by najpierw komuś zabrać. Znając prawicę, ona najchętniej zabrałaby je tym, którzy najbardziej potrzebują - głodnym dzieciom, bezrobotnym, rodzicom, chorym i wszystkim, którzy potrzebują pomocy państwa.

Jeśli poseł Wuruhi ma choć odrobinę odwagi cywilnej, nich powie to wprost. Niech powie to głodnym dzieciom, ludziom chorym i ubogim, że chce zabrać im pieniądze na jedzenie po to, by kupić za nie więcej czołgów. Na pewno bardzo się ucieszą.

Szanowni Państwo! Lewica nigdy się nie zgodzi na zwiększanie wydatków na czołgi i armaty kosztem najuboższych. Dlatego też będziemy z całą mocą głosować przeciwko poprawce posła Wuruhiego. I do tego samego namawiamy wszystkich pozostałych posłów.

Dziękuję.

OG: debata powinna skończyć się już parę godzin temu, ale powiedzmy, że potrwa gdzieś do godziny 13, coby był czas na odpowiedź.


Ostatnio zmieniony przez Aleksander Niełów dnia Śro 10:28, 12 Lis 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wulf




Dołączył: 20 Mar 2014
Posty: 167
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź

PostWysłany: Śro 11:47, 12 Lis 2014    Temat postu:

Wuruhi bardzo rozbawiony:
Pan poseł Napieralski bardzo mnie rozbawił. Szczerze mówiąc, czołgi i armaty, w XXI wieku to broń raczej odchodząca do lamusa, a z całą pewnością nie broń, która powinna być priorytetem nowoczesnej i sprawnej armii. Ale to tylko pokazuje zacofanie lewicy w kwestiach obronności. Dobrze, że pan poseł nie powiedział, że chce budżet armii oprzeć o zakupy szabli i lanc dla jazdy husarskiej, bo wtedy dopiero zrobiłby się kabaret.

Moim zdaniem lepiej byłoby wydawać to na broń rakietową (w tym obronę rakietową), lotnictwo (w tym lotnictwo morskie oraz lotnictwo przystosowane do operowania w trudnych warunkach, np. lotniskowych), środki walki elektronicznej (w tym walki w cyberprzestrzeni) czy chociażby na rozwój wojsk specjalnych, wojsk rozpoznawczych, dywersyjnych. Ale to tylko ja.

W każdym razie wydatki na obronność powinny być dla państwa priorytetem. Ale fakt jest faktem, że żeby komuś zabrać, trzeba komuś dać. A więc komu zabrać? Ano wszystkim tym, którzy teraz są niesłusznie uprzywilejowani i np. korzystają z absurdalnych przywilejów emerytalnych, albo tym, którzy próbują pasożytować na społeczeństwie i pobierają całkowicie nienależne środki wsparcia finansowego.

Oszczędności należy poczynić uszczelniając system, łatając jego dziury oraz racjonalizując wydatki tak, by trafiały one do naprawdę potrzebujących. Tych naprawdę chorych, ubogich i głodnych. Tych, którzy teraz, ze względu na indolencję rządu i całkowity brak chęci reformy, padają ofiarą wyzysku ze strony grona oszustów, którzy system państwowego wsparcia wykorzystują w sposób całkowicie nieuprawniony.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aleksander Niełów
Lewica



Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 879
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 12:28, 12 Lis 2014    Temat postu:

Tym razem na mównicę wychodzi Niełów

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Jakby poseł Wuruhi słuchał uważniej, to wiedziałby, że poseł Napieralski mówił również o rakietach. Ale to tak na marginesie.

Istotą problemu jest to, czy Polskę na przyjęcie poprawki posła Wuruhiego stać. I powiem jasno: Polski nie stać na to, by co roku wydawać dodatkowe kilkanaście miliardów złotych na militarystyczne fanaberie prawicy.

Hasła o bezpieczeństwie brzmią bardzo pięknie. Ale prawica, jak widać, kompletnie nie rozumie rzeczywistości. Otóż, ja nie zauważyłem, choć być może poseł Wuruhi ma jakieś informacje, których nie zna nawet rząd - wtedy powinien się nimi z Wysoką Izbą oraz rządem i prezydentem podzielić. Ale mnie nic nie wiadomo o tym, by w Polsce albo w pobliżu Polski trwała jakaś wojna. Wiem natomiast, że w Polsce codziennie popełniane są przestępstwa.

Dlatego też, jeśli mówimy na serio o bezpieczeństwie, to powinniśmy się zastanowić, czy chcemy walczyć z zagrożeniem wyimaginowanym, czy rzeczywistym. A tym rzeczywistym problemem są przestępstwa popełniane codziennie w całej Polsce. Dlatego też, jeśli na serio chcemy zadbać o bezpieczeństwo Polaków, to nie powinniśmy kupować czołgów ani rakiet, tylko powinniśmy kupować radiowozy.

I akurat tak się składa, że na radiowozy w przyszłym roku w budżecie państwa zabezpieczamy dodatkowe 100 mln zł.

Tym się właśnie różni nieodpowiedzialny populizm prawicy od realnego dbania o codzienne bezpieczeństwo Polaków - że państwo chcecie wydawać pieniądze na swoje fanaberie, a my zapewniamy policji narzędzia do walki z przestępcami.

Dobrze też, że poseł Wuruhi wspomniał na koniec swej wypowiedzi o oszustach. To pokazuje bowiem niesłychaną obłudę prawicy. Najpierw, dosłownie kilka tygodni temu, Nowa Prawica zgłosiła projekt ustawy, który tworzył raj dla oszustów podatkowych, a teraz poseł Wuruhi leje krokodyle łzy nad tym, że społeczeństwo pada ofiarą wyzysku ze strony oszustów. Normalnie, ręce opadają.

Dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aleksander Niełów
Lewica



Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 879
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 13:11, 12 Lis 2014    Temat postu:

Czykwin

Dziękuję za debatę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wulf




Dołączył: 20 Mar 2014
Posty: 167
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź

PostWysłany: Śro 13:36, 12 Lis 2014    Temat postu:

Wuruhi w stronę ław Umiarkowanych:
A wy tuczniki spasione co, dalej będziecie się lenić za pieniądze ludu?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Sejm i Izba Samorządowa / Debaty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin