Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna www.rzeczpospolita2015.fora.pl
Symulacja Polityczna
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

[NP] o reformie emerytalnej i rentowej

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Sejm i Izba Samorządowa / Debaty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mikołaj Liściowski
Nowa Prawica



Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 4329
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 9:10, 11 Paź 2014    Temat postu: [NP] o reformie emerytalnej i rentowej

Wicemarszałek Paśko
Przechodzimy do debaty nad projektem ustawy o reformie emerytalnej i rentowej.
Cytat:
Ustawa o reformie emerytalnej i rentowej z 2021 roku
Rozdział I Emerytury dotychczasowych członków systemu.
Art. 1. . ZUS jest zobowiązany do wyliczenia kwoty prognozowanej wysokości emerytury dla każdego płatnika składek w momencie jego prognozowanego przejścia na emeryturę biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy i obecną wysokość jego składki.
Art. 2. . Każda osoba, która dołączyła do systemu emerytalnego przed dniem wejścia w życie tej ustawy otrzymuje emeryturę, której wysokość oblicza się mnożąc kwotę, o której mowa w art. 3. przez lata składkowe tej osoby i dzieląc uzyskaną liczbę przez liczbę uzyskaną w wyniku odjęcia od ustawowego wieku emerytalnego dla danej osoby wiek rozpoczęcia przez nią pracy.
Art. 3. Za każdy rok przepracowany po wejsciu w życie ustawy emerytura o której mowa w art. 4. jest podwyższana o kwotę 25 złotych.
Art. 4. Kwota, o której mowa w art. 2. jest corocznie waloryzowana z uwzględnieniem inflacji.
Art. 5 Każda osoba ma prawo do otrzymywania emerytury po przekroczeniu wieku emerytalnego, który obowiązywał dla niej w momencie rozpoczęcia przez nią pracy.
Rozdział II Emerytury osób wchodzących do systemu.
Art. 6. Emerytura podstawowa to emerytura, którą ma prawo otrzymywać każda osoba pracująca w Polsce o ile nie otrzymuje innej emerytury wypłacanej z budżetu państwa lub Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Art. 7. Emeryturę podstawową otrzymuje się automatycznie po znalezieniu się w grupie 1/7 najstarszych mieszkańców kraju.
Art. 8. Emerytura podstawowa wynosi równowartość minimum socjalnego na osobę w rodzinie składającej się z czterech osób określonej przez GUS w roku poprzedzającym wypłacenie tejże emerytury.
Art. 9. Wysokość emerytury podstawowej jest dla wszystkich równa.
Rozdział III Otwarte Fundusze Emerytalne
Art. 10. Środki zgromadzone przez danego członka Otwartego Funduszu Emerytalnego w Otwartych Funduszach Emerytalnych stanowią jego własność.
Art. 11. Dalsze wpłaty do OFE są dobrowolne.
Art. 12. Każdy ubezpieczony może wypłacić swoje środki zgromadzone w OFE albo przenieść je do innego funduszu, co wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku
Art. 13. Każdy ubezpieczony może przenieść swoje środki zgromadzone w OFE do ZUS, co wiąże się z podwyższeniem jego emerytury adekwatnie do wysokości przeniesionych środków.
Rozdział IV System rentowy
Art. 14. Renta socjalna to świadczenie wypłacane w związku z faktyczną niezdolnością do pracy.
Art. 15. Renta socjalna może być krótkotrwała, czasowa lub stała w zależności od charakteru niezdolności do pracy.
Art. 16. O przyznaniu renty socjalnej decyduje lekarz mający podpisaną umowę z Urzędem Skarbowym.
Art. 17. Wysokość renty socjalnej nie może być wyższa od emerytury podstawowej, za wyjątkiem sytuacji, kiedy na podstawie dotychczasowych przepisów była wyższa, o ile jednak obejmowały one osobę, której ma być wypłacana taka renta.
Art. 18 Wysokości i kategorie rent socjalnych i dodatków do rent wyznacza w rozporządzeniu minister właściwy do spraw polityki społecznej.
Art. 19 Jeśli osoba pobierająca rentę potrzebuje stałej opieki dodatkowej osoby otrzymuje dodatek do renty w kwocie nie wyższej od emerytury podstawowej.
Art. 20. W wypadku śmierci rodzina zmarłego otrzymuje rentę rodzinną w wysokości równej emeryturze podstawowej do ukończenia 18 roku życia przez ostatnie z dzieci zmarłego.
Art. 21. Likwiduje się renty szkoleniowe.
Art. 22. Likwiduje się renty wdowie.
Art. 23. Renty z tytułu niezdolności do pracy łączy się z rentami socjalnymi.
Rozdział IV Inne przepisy
Art. 24. Likwiduje się Urzędy Kontroli Skarbowej. Ich kompetencje przejmują Izby Skarbowe.
Art. 25. Likwiduje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jego kompetencje przejmują Urzędy Skarbowe.
Art. 26. Decyzją o przyznaniu rent i emerytur a także ich wypłacaniem zajmuje się dla konkretnego obywatela odpowiedni dla jego miejsca zamieszkania Urząd Skarbowy.
Art. 27. Każdy obywatel może się odwołać do od decyzji Urzędu Skarbowego w sprawie jego emerytury do odpowiedniej Izby Skarbowej.
Art. 28 Likwiduje się limity zarobkowania emerytów.
Art. 29 Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2022 roku.

Uzasadnienie: Jak wszyscy wiemy obecny system emerytalny jest niewydolny i jest wysoce prawdopodobne, że ZUS za kilka lat zbankrutuje. Dlatego też proponujemy kompleksową reformę emerytalną i rentową. Według ustawy dla nowych członków systemu emerytalnego zostają wprowadzone emerytury obywatelskie. Dla obecnych członków systemu zostaje wprowadzony system przejściowy, w którym wysokość emerytury będzie zależała od lat przepracowanych w starym systemie. Równolegle zgłoszona przez nas ustawa o naprawie systemu podatkowego zawiera przepisy, według których likwiduje się składki na ubezpieczenia społeczne, a ich miejsce zajmuje podatek od Funduszu Wynagrodzeń, który zastąpi także podatek dochodowy. Ponadto ustawa zmniejsza biurokrację, poprzez likwidację ZUS i Urzędów Kontroli Skarbowej. Zostaną one połączone odpowiednio z Urzędami Skarbowymi i Izbami Skarbowymi. Takie zmiany pozwolą także na lepszą koordynację pracy urzędów. Ustawa wprowadza także nowe rodzaje rent socjalnych, likwidując część dotychczasowych, jak renty szkoleniowe i renty wdowie ( w ich miejsce zostają wprowadzone renty rodzinne).
Proszę szanownych posłów o poparcie ustawy i proponowanie poprawek o ile takie są potrzebne państwa zdanierm.
Debata trwa do godziny 10: 00 14 października.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aleksander Niełów
Lewica



Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 879
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 20:38, 13 Paź 2014    Temat postu:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Prawica już od co najmniej kilkunastu lat straszy nas, że ZUS za kilka lat zbankrutuje. Lata mijają, a ten wredny ZUS jakoś zbankrutować nie chce.

Jest tak, ponieważ ZUS, a właściwie FUS, zbankrutować może praktycznie tylko wtedy, kiedy zbankrutuje państwo polskie. A na to się ani teraz, ani za kilka lat nie zanosi. Dlatego wszelkie strachy na lachy o bankructwie ZUSu można włożyć między bajki.

A teraz do sedna. Nowa Prawica proponuje nam tutaj emeryturę obywatelską. Co to oznacza? Krótko mówiąc - czy się stoi, czy się leży tyle samo się należy. Nie ważne, czy ktoś będzie pracował całe życie, czy przepracuje w życiu tylko 3 dni - każdy dostanie tyle samo. Nie ważne, czy ktoś pracowały warunkach niebezpiecznych, czy może zajmował się tylko jałową spekulacją. Obaj dostaną tyle samo. Jest to system z gruntu niesprawiedliwy, ponieważ zniechęca do pracy.

Jest to system również szkodliwy dla finansów publicznych, ponieważ zachęca do chowania się w szarej strefie. Nie ważne, czy będę płacił jakieś podatki, składki i jak długo - emeryturę i tak dostanę taką samą. Jest to nic innego, jak czysta demoralizacja i promowanie cwaniactwa. Czy wnioskodawcy zdają sobie z tego sprawę, czy też nie - efektem wprowadzenia emerytur obywatelskich będzie drastyczny rozrost szarej strefy.

A jeśli szara strefa się drastycznie rozrośnie, to dochody publiczne drastycznie spadną. I wtedy jest szansa na to bankructwo, którym prawica nas tak lubi straszyć.

Proponowane zmiany w rentach również budzą co najmniej wątpliwości. Przepisy, które proponuje Nowa Prawica są bardziej niż nieprecyzyjne. A wypchnięcie kwestii wysokości i kategorii rent socjalnych jest rzeczą bardzo niebezpieczną i budzącą również wątpliwości natury konstytucyjnej.

Likwidacja rent szkoleniowych również jest pomysłem dość osobliwym i zwyczajnie szkodliwym. Dlaczego osoby, które straciły zdolność do pracy w swoim zawodzie, ale mogą pracować w innym zawodzie, mają być pozbawione pomocy w przekwalifikowaniu? To niegodziwe.

W przypadku rent rodzinnych proponowane zmiany również budzą nasz sprzeciw. Jedną z podstawowych funkcji renty rodzinnej jest umożliwienie dzieciom zmarłego dokończenia edukacji. Tymczasem państwo proponujecie zrobić cięcie w momencie ukończenia 18 lat. Owszem, przez ostatnie z dzieci, ale to nadal niedobrze. Choćby dlatego, że mamy tu dodatkowo dyskryminację podług kolejności urodzenia.

Co więcej - w przypadku rent brakuje jakichkolwiek przepisów przejściowych. I co teraz mamy powiedzieć studentowi-jedynakowi w wieku powiedzmy 20 lat, który pobiera rentę rodzinną? Wedle dzisiejszych przepisów prawo do renty ma do końca nauki, chyba że wcześniej skończy 25 lat. A państwo chcą z dniem 1 stycznia przyszłego roku powiedzieć mu "sorry, robimy reformę i renty już nie dostaniesz"? Jest to oczywiście niezgodne z konstytucyjną zasadą ochrony praw nabytych i jeśli ten hipotetyczny student poszedłby do sądu, to prędzej czy później by wygrał. Ale ci, którzy dopiero w przyszłości będą mieli nieszczęście musieć skorzystać z renty rodzinnej - oni na będą mieli większy problem.

Nie wiem też, co w ustawie o reformie emerytalnej i rentowej robi przepis o likwidacji urzędów kontroli skarbowej. Jaki to ma związek z tematyką tej ustawy - nie wiem i obawiam się, że wnioskodawcy też nie wiedzą.

I jeszcze jedna interesująca kwestia - w pierwszym artykule czytamy, że ZUS jest zobowiązany do wyliczenia, a w 25 - że ZUS się likwiduje. To w końcu likwidujemy, czy zobowiązujemy do wyliczenia?

Panie Marszałku, Wysoka Izbo!

Podsumowując, proponowana przez Nową Prawicę reforma jest - po pierwsze - z gruntu zła, bo tworzy system niesprawiedliwy, demoralizujący i sprzyjający rozrostowi szarej strefy. Po drugie - jest zwyczajnie niedopracowana. Zatem nie będzie niczym zaskakującym, jeśli powiem, że Lewica będzie głosować przeciwko tej ustawie.

Dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mikołaj Liściowski
Nowa Prawica



Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 4329
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 8:45, 14 Paź 2014    Temat postu:

Panie marszałku!
Wysoka Izbo!
Oczywiście ZUS może nie zbankrutuje oficjalnie, ale będziemy musieli do niego dokładać coraz więcej, a emerytury będą coraz niższe. Dlatego właśnie uważamy za konieczną reformę.
A emerytura obywatelska wcale nie jest taka niesprawiedliwa. Przede wszystkim likwidujemy składkę emerytalną. Choć to akurat ma zostać wprowadzone w innej, równolegle przez nas zgłoszonej ustawie. W naszym systemie emerytura będzie wsparciem dla najstarszych, dla osób nie mogących pracować. Podatek od funduszu wynagrodzeń będzie docelowo zmniejszany do poziomu 20%. A to pozwoli na samodzielne, niezależne od państwa składanie pieniędzy na swoją emeryturę. I w zależności od tego, jak ciężko ktoś będzie pracował, jakie będzie miał dochody będzie mógł sobie odłożyć więcej.
Naszym zdaniem w wyniku wprowadzenia reformy szara strefa wcale się nie rozrośnie. W równolegle przez nas zgłoszonej ustawie o naprawie systemu podatkowego w ogóle likwidujemy podatek dochodowy od osób fizycznych. Jego miejsce zajmuje podatek od funduszu wynagrodzeń, który będzie musiał płacić każdy pracodawca. Jeśli nie będzie tego robił, będzie go trzeba za to ukarać, a nie mówić, ze nasza ustawa jest przez to zła.
Jeśli chodzi o renty szkoleniowe, to pod dłuższym namyśle uznaliśmy, ze ich likwidacja rzeczywiście nie była najlepszym pomysłem. Dlatego też usuwamy ten artykuł z projektu. Jeśli chodzi o renty rodzinne, to również przychylam się do zmian zaproponowanych przez lewicę.
Wprowadziliśmy jeszcze kilka innych poprawek do ustawy. Za chwilę marszałek Paśko przedstawi tekst ustawy z nimi.
Dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mikołaj Liściowski
Nowa Prawica



Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 4329
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 8:46, 14 Paź 2014    Temat postu:

Cytat:
Ustawa o reformie emerytalnej i rentowej z 2021 roku
Rozdział I Emerytury dotychczasowych członków systemu.
Art. 1. . Urzędy Skarbowe są zobowiązane do wyliczenia kwoty prognozowanej wysokości emerytury dla każdego płatnika składek w momencie jego prognozowanego przejścia na emeryturę biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy i obecną wysokość jego składki.
Art. 2. . Każda osoba, która dołączyła do systemu emerytalnego przed dniem wejścia w życie tej ustawy otrzymuje emeryturę, której wysokość oblicza się mnożąc kwotę, o której mowa w art. 3. przez lata składkowe tej osoby i dzieląc uzyskaną liczbę przez liczbę uzyskaną w wyniku odjęcia od ustawowego wieku emerytalnego dla danej osoby wiek rozpoczęcia przez nią pracy.
Art. 3. Za każdy rok przepracowany po wejsciu w życie ustawy emerytura o której mowa w art. 4. jest podwyższana o kwotę 25 złotych.
Art. 4. Kwota, o której mowa w art. 2. jest corocznie waloryzowana z uwzględnieniem inflacji.
Art. 5 Każda osoba ma prawo do otrzymywania emerytury po przekroczeniu wieku emerytalnego, który obowiązywał dla niej w momencie rozpoczęcia przez nią pracy.
Rozdział II Emerytury osób wchodzących do systemu.
Art. 6. Emerytura podstawowa to emerytura, którą ma prawo otrzymywać każda osoba pracująca w Polsce o ile nie otrzymuje innej emerytury wypłacanej z budżetu państwa lub Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Art. 7. Emeryturę podstawową otrzymuje się automatycznie po znalezieniu się w grupie 1/7 najstarszych mieszkańców kraju.
Art. 8. Emerytura podstawowa wynosi równowartość minimum socjalnego na osobę w rodzinie składającej się z czterech osób określonej przez GUS w roku poprzedzającym wypłacenie tejże emerytury.
Art. 9. Wysokość emerytury podstawowej jest dla wszystkich równa.
Rozdział III Otwarte Fundusze Emerytalne
Art. 10. Środki zgromadzone przez danego członka Otwartego Funduszu Emerytalnego w Otwartych Funduszach Emerytalnych stanowią jego własność.
Art. 11. Dalsze wpłaty do OFE są dobrowolne.
Art. 12. Każdy ubezpieczony może wypłacić swoje środki zgromadzone w OFE albo przenieść je do innego funduszu, co wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku
Art. 13. Każdy ubezpieczony może przenieść swoje środki zgromadzone w OFE do ZUS, co wiąże się z podwyższeniem jego emerytury adekwatnie do wysokości przeniesionych środków.
Rozdział IV System rentowy
Art. 14. Renta socjalna to świadczenie wypłacane w związku z faktyczną niezdolnością do pracy.
Art. 15. Renta socjalna może być krótkotrwała, czasowa lub stała w zależności od charakteru niezdolności do pracy.
Art. 16. O przyznaniu renty socjalnej decyduje lekarz mający podpisaną umowę z Urzędem Skarbowym.
Art. 17. Wysokość renty socjalnej nie może być wyższa od emerytury podstawowej, za wyjątkiem sytuacji, kiedy na podstawie dotychczasowych przepisów była wyższa, o ile jednak obejmowały one osobę, której ma być wypłacana taka renta.
Art. 18 Wysokości i kategorie rent socjalnych i dodatków do rent wyznacza w rozporządzeniu minister właściwy do spraw polityki społecznej.
Art. 19 Jeśli osoba pobierająca rentę potrzebuje stałej opieki dodatkowej osoby otrzymuje dodatek do renty w kwocie nie wyższej od emerytury podstawowej.
Art. 20. W wypadku śmierci rodzina zmarłego otrzymuje rentę rodzinną w wysokości równej emeryturze podstawowej do momentu ukończenia przez ostatnie z dzieci zmarłego edukacji, aczkolwiek nie dłużej niż do ukończenia 25 roku życia
Art. 21. Likwiduje się renty wdowie.
Art. 22. Renty z tytułu niezdolności do pracy łączy się z rentami socjalnymi.
Art. 23. Osoby mające w wyniku dotychczasowych przepisów prawo do uzyskania likwidowanych rent socjalnych zachowują prawo do uzyskania takowych rent.
Rozdział IV Inne przepisy
Art. 24. Decyzją o przyznaniu rent i emerytur a także ich wypłacaniem zajmuje się dla konkretnego obywatela odpowiedni dla jego miejsca zamieszkania Urząd Skarbowy.
Art. 25. Każdy obywatel może się odwołać do od decyzji Urzędu Skarbowego w sprawie jego emerytury do odpowiedniej Izby Skarbowej.
Art. 26. Likwiduje się limity zarobkowania emerytów.
Art. 27 Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2022 roku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Sejm i Izba Samorządowa / Debaty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin