Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna www.rzeczpospolita2015.fora.pl
Symulacja Polityczna
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

[Rząd] O programie rozwoju spółdz. rolnej

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Sejm X kadencji / Debaty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Renata Charleson
Porozumienie Centrum "Razem"



Dołączył: 23 Lut 2014
Posty: 2568
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 11:49, 10 Maj 2014    Temat postu: [Rząd] O programie rozwoju spółdz. rolnej

Sylwester Tułajew
Przechodzimy do debaty nad projektem rządowym:

Cytat:
Ustawa o Narodowym Programie rozwoju spółdzielczości Rolnej


Art. 1
Wprowadza się w życie "Narodowy Program Rozwoju Spółdzielczości Rolnej".

Art. 2
W celu wykonania Narodowego Programu Rozwoju Spółdzielczości Rolnej tworzy się Fundusz Rozwoju Spółdzielczości którego dysponentem jest Minister właściwy ds. rolnictwa.
1) Wysokość środków Funduszu ustala się na kwotę 450 mln złotych rocznie.
2) Fundusz istnieje nie krócej niż do roku 2024.

Art. 3
Program Rozwoju Spółdzielczości ma za zadanie doprowadzić do zwiększenia zasobów spółdzielni rolniczych w kraju, oraz zwiększyć wartość produkcyjną spółdzielni.

Art. 4
Spółdzielnie rolne otrzymują w ramach programu, prawo do uzyskania wielokrotnej pożyczki na zakup sprzętu produkcyjnego.
1) Wysokość wszystkich pożyczek przeznaczonych na jedną spółdzielnie nie może przekroczyć kwoty 250 000zł.
2) Kwotę pożyczki oraz czas spłaty nie dłuższy niż 10 lat, ustala każdorazowo regionalny oddział Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa (lub instytucji tożsamej) , odpowiedzialny za region prowadzenia spółdzielczej działalności.
3) Oprocentowanie pożyczki nie może przekroczyć 3% w skali roku.

Art. 5
Wzór wniosku o pożyczkę ustala w drodze rozporządzenia minister ds rolnictwa.
1)We wzorze należy zawrzeć informację o wysokości wnioskowanej kwoty,
2)Celu i przeznaczeniu pożyczki
3) Formie prowadzonej działalności spółdzielczej
4) Posiadanych przez spółdzielnie środków produkcji.

Art. 6
W przypadku znacznego zwiększenia zatrudnienia i produkcji w spółdzielni po otrzymaniu pożyczki, Minister ds. rolnictwa ma prawo do umorzenia odsetek od pożyczki a także zwolnienia z kwot pozostałych do spłaty.

Art. 7
Środki z pożyczki muszą być przeznaczone na zakup sprzętu rolniczego, w tym ciągników oraz maszyn produkcyjnych.
1) Środki nie mogą być przeznaczone na pojazdy osobowe, ciężarowe ani żadne nie związane bezpośrednio z produkcją rolną.

Art. 8
Pożyczka może być dofinansowaniem do zakupu dalszych gruntów lub sfinansowania ich dzierżawy jednak kwota pożyczki nie może być większa niż 50% kosztów poniesionych przez spółdzielnię w ramach dzierżawy czy zakupu.

Art. 9
Dysponentem bezpośrednim środków w ramach ustawy jest Ministerstwo ds. rolnictwa zaś korespondentem jest Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa lub instytucja tożsama.

Art. 10
W ramach programu tworzy się krajowy Plan zagospodarowania rolnego który zobowiązuje gminy do tworzenia planów zagospodarowania terenów rolnych
1) Plany wykonywane są corocznie i uwzględniają one geologiczną specyfikację terenu gminy, klasyfikacji gruntów rolnych oraz określają preferowany sposób zasiewu
2) W ramach planu zagospodarowania rolnego określa się zasoby gospodarstw na terenie gminy oraz ich średni areał
3) W ramach planu zagospodarowania rolnego, gminy określają również warunki geologiczne i klimatyczne dla wybranych rodzajów zbóż, owoców, warzyw

Art. 11
W ramach programu ustala się obowiązek stworzenia przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego, systemu pomocy eksperckiej opieranej na podstawie planów zagospodarowania rolnego który:
1) Pomoże rolnikom w ustaleniu preferencyjnych dla danego rejonu rodzajów upraw
2) Ustali szanse zysków i strat przy zasiewie
3) Zapewni wsparcie merytoryczne i praktyczne przy doborze odpowiedniego sprzętu oraz zapewni w razie potrzeby kontakt bieżący z ekspertem w sprawie porad doraźnych

Art. 12
W ramach programu prowadzi się kooperacje z uczelniami wyższymi o profilu rolniczym w zakresie zatrudniania absolwentów oraz pomocy w informowaniu o potrzebach spółdzielni w zakresie wykształconej kadry zarządczej czy produkcyjnej.

Art. 13
W ramach programu prowadzi się przy Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa (lub instytucji tożsamej) listę skupów oraz partnerów handlowych którzy chcą rozpocząć współpracę ze spółdzielniami.
1) Na ARiMR składa się obowiązek prowadzenia aktywnej polityki poszukiwawczej w zakresie kojarzenia partnerów na linii skup/przedsiębiorstwa produkcyjne/agencje rolne - spółdzielnie rolnicze.

Art. 14
W ramach programu tworzy się instytucję "Spółdzielni rolnej chronionej".
1) Spółdzielnia rolna chroniona, to spółdzielnia która złoży deklarację przystąpienia do programu za pośrednictwem ARiMR, i zobowiązuje się do poszerzania zatrudnienia i obszaru spółdzielni w czasie nie krótszym niż 3 lata
2) Spółdzielnia rolna chroniona, otrzymuje 50% zniżkę w podatku rolnym
3) W przypadku szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe, spółdzielnia otrzymuje pierwszeństwo w wypłacie środków w ramach interwencji kryzysowej
4) Spółdzielnia rolna chroniona nabywa prawo do otrzymania jednorazowej pożyczki w ramach Funduszu Rozwoju Spółdzielczości Rolnej na utrzymanie zatrudnienia w niezmienionym poziomie na okres jednego roku (w razie klęski żywiołowej) jednak w kwocie nie przekraczającej 25 000zł. W przypadku zmniejszenia areału i stanu osobowego w spółdzielni, pożyczka staje się zwrotna natychmiast.

Art. 15
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w dzienniku ustaw.




Cytat:
Uzasadnienie

Projekt zakłada wdrożenie specjalnego programu finansowego dla rolnictwa, opierającego się na dofinansowaniu rozwoju spółdzielczości rolnej. Dzięki środkom przyznawanym w ramach programu, spółdzielnie będą miały możliwość unowocześniać swój sprzęt oraz prowadzić efektywniejszą politykę powiększania areału upraw w ramach spółdzielni. Projekt wspiera tą działalność rolniczą oraz wdraża w życie założenia rządu w sprawie promocji konsolidacji gruntów. Koszt w założeniu 450mln+ ew. 2mln na wdrożenie.



Cytat:
Krótkie streszczenie
-450 mln złotych na modernizację rolnictwa
-Środki te celowo są przekazywane do spółdzielni, jednak rolnicy zachęceni środkami będą do tych spółdzielni wchodzić
-Powiększa się areał upraw
-Zmniejsza rozdrobnienie rolnictwa
-Zwiększa się produkcja rolna poprzez unowocześnienie sprzętu do zasiewu, zbioru etc.
-Spółdzielnie wreszcie otrzymują odpowiednie dofinansowanie by rozwijać się bardziej niż indywidualne rolnictwo


[og]Debata trwa do poniedziałkowego południa[/og]


Ostatnio zmieniony przez Renata Charleson dnia Sob 13:41, 10 Maj 2014, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Renata Charleson
Porozumienie Centrum "Razem"



Dołączył: 23 Lut 2014
Posty: 2568
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 11:58, 10 Maj 2014    Temat postu:

Adam Budnikowski

Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!

Projekt ten realizuje politykę rządu w zakresie rozwoju spółdzielczości rolniczej. Duże rozdrobnienie w gospodarstwach powoduje niemożność efektywnego prowadzenia upraw na większą skale. Równocześnie duża niechęć do dzierżawy sprawia, ze w Polsce mamy kilkanaście procent gruntów-nieużytków które to leżąc odłogiem nie powodują pozytywnych zmian w gospodarce. Nie od dziś wiadomo, że spółdzielczość w rolnictwie powoduje tylko zyski a dofinansowanie tej metody upraw, jako modelu współpracy i samoorganizacji, spowoduje nie tylko dofinansowanie do nowoczesnego sprzętu co napędzi popyt na mechanizację rolnictwa, ale i zachęci rolników do udziału w spółdzielni ze względu na możliwość czerpania realnych zysków z uprawy ziemi.

Starsi rolnicy nie mający sił na uprawę, mogą dołączyć swoją ziemią do spółdzielni a to młodzi i ambitni będą nią de facto zarządzać. Warto, żeby Polscy rolnicy usłyszeli o realnych możliwościach płynących z uczestnictwa w takiej formie działalności rolnej.

Apeluję o poparcie projektu.

Dziękuje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dobrosław Nowakowski
Nowa Prawica



Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 428
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 21:13, 11 Maj 2014    Temat postu:

Szanowni Państwo!

Ten projekt całkowicie jest niezgodny z prawem unijnym i Światowej Organizacji Handlu. Polska jako członek UE, a UE jako członek WTO zobowiązało się do zniesienia subsydiowania rolnictwa który może zwiększać produkcję rolną. WTO zgodziło się tylko na subsydia, który nie mogą mieć pozytywnego wpływu na produkcję rolną. Jako, że taka polityka rolna została już właściwie przeniesiona na poziom unijmy i nie możemy wprowadzić tego projektu bez zgody UE. A UE nie wyrazi na to zgody, gdyż jeden z członków WTO, mogłaby na podstawie Porozumienia w Sprawie Subsydiów i Środków Wyrównawczych mogłaby pozwalać UE o spowodowania uszczerbku. Jeśli jakikolwiek środki mogłby być wydane, to jedynie ze Wspólnej Polityki Rolnej, a nie mogły mieć one charakteru proprodukcyjnego. Czyli zwyczajnie ten projekt jest bublem prawnym, który spowoduje tylko problemy na poziomie międzynarodowym.
Nawet jeśli projekt byłby zgodny z prawem, to tak jest on szkodliwy. Spółdzielnie nie są z gruntu nastawione na rentowość. Jeśli rolnicy nie chcą zakładać spółdzielni, to czemu mamy dopłacać? Niejasny jest art. 6. Nie jest napisane w jakim stopniu trzeba zwiększyć zatrudnienie i produkcję, nie mówiąc o legalności takiego przepisu i jego sensie. Spółdzielnie chroniowe, otrzymają jakieś ulgi podatkowe, ale pytanie ile będzie nas kosztować koszt utrzymania wysokiego zatrudnienia w tych spółdzielniach? I jeśli ma być to zwiększenie innowacji, oznacza, że tak duża liczba rolników nie jest potrzebna. Choć w sumie poszerzanie zatrudnienia może oznaczać zatrudnienie nowego 1 pracownika w ciągu trzech lat. Cóż ustawa sztucznie gwarantuje im miejsca pracy (choć niejasności spowodują być może sytuację odwrotną), cofa częściowo nas do PRL, co rząd nieustannie, gdzie w zakładach pracy sztucznie zwiększano zatrudnienie, aby zmniejszyć bezrobocie. Ten projekt to nic innego jaka nasza polska wersja leninowskiej Nowej Politycznej Ekonomii.
Właściwie widać jeszcze inne wielkie niedociągnięcia - w jednej częście projektu mamy do czynienia z ARiMR. Tyle, że ten akromin nie został wcześniej wyjaśniony w projekcie. Choć co do art. 13 nie wiadomo co znaczy "aktywna polityka". Gigantyczne nieścisłości i gigantycznie niezgodny z regulacjami unijnymi.

Dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Renata Charleson
Porozumienie Centrum "Razem"



Dołączył: 23 Lut 2014
Posty: 2568
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 21:23, 11 Maj 2014    Temat postu:

Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!
Panie Pośle!

Projekt ten nie zakłada subsydiowania a udzielanie kredytów zgodnie z obowiązującym w UE prawem. Proszę nie wprowadzać obywateli w błąd. Po drugie dziwie się, że osoba która uznaje regulacje Unii Europejskiej za morderstwo na Polskim rolnictwie nagle teraz ustawodawstwa broni? Panie Pośle, zmienianie poglądów wedle koniunktury politycznej to nic więcej jak polityczne lafiryndostwo.

Nie wiem, czy Pan poseł zdaje sobie sprawę, że właśnie rozwinięty system spółdzielczości w krajach zachodnich i wysoko rozwinięte wysokoareałowe gospodarstwa rolne powodują iż mimo niewielkiego udziału rolnictwa i gruntów ornych w ogólnym zatrudnieniu Państwa, rolnictwo jest w stanie produkować ponad 30% PKB. Do tego dąży ta ustawa i plany rządu.

Nowa Prawica już wielokrotnie podkreślała, że jej celem jest ubicie Polskich rolników oraz zniszczenie Polskiego przemysłu. Rząd pod Moim kierownictwem do tego nie dopuści. I mam nadzieję, że wbiją to sobie Państwo do głowy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dobrosław Nowakowski
Nowa Prawica



Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 428
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 22:02, 11 Maj 2014    Temat postu:

Szanowna Pani Premier,

Nie chodzi tylko o przepisy UE, a także Światowej Organizacji Handlu. A to, że jestem za wystąpieniem z UE to prawda, nie zmieniam poglądów, tylko wskazuje, że jesteśmy jednak członkiem WTO i UE! W końcu - ja tam nie jestem przeciwko wyjściu z WTO, więc przepisy tak trzeba byłoby przestrzegać. Inna sprawa to definicja subsydii. Tu sprawa jest jasna:
definicja subsydium to m.in., cytuję - "działalność rządu obejmuje bezpośredni przepływ środków (np. darowizny, pożyczki, wkłady kapitałowe), potencjalny przepływ środków lub transfer zobowiązań (np. gwarancje kredytowe)". Tak mówi Porozumienie w sprawie Subsydiów i Środków Wyrównawczym.
30% PKB - chyba pani żartuje! To już PCR przeszła sama siebie. Może 200% jeszcze obiecujecie. Ten populistyczny i zadęty ton który mówi, że Nowa Prawica chce zniszczyć przemysł i rolnictwo... Nawet pani nie umie wyjaśnić dlaczego, bo pani nie ma argumentów.
Jestem stanowczo za odejściem z Unijnego Programu Likwidacji Polskiego Rolnictwa i Programu Zwiększania Cen Żywności zwany także Wspólną Polityką Rolną. Należy wyjść z tego komunizmu rolnego, który swoim modelem subsydii zmniejsza produkcję rolną.

Dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Sejm X kadencji / Debaty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin