Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna www.rzeczpospolita2015.fora.pl
Symulacja Polityczna
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

[NP] o reformie emerytalnej i rentowej

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Sejm X kadencji / Debaty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mikołaj Liściowski
Nowa Prawica



Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 4329
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 8:18, 13 Cze 2014    Temat postu: [NP] o reformie emerytalnej i rentowej

Wicemarszałek Paśko
Przechodzimy do debaty nad projektem ustawy Nowej Prawicy o reformie emerytalnej i rentowej:
Cytat:
Ustawa o reformie emerytalnej i rentowej z 2020 roku
Rozdział I Emerytury dotychczasowych członków systemu.
Art. 1. Znosi się obowiązek wpłacania składek emerytalnych, rentowych, na Fundusz Pracy i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Art. 2. Środki na świadczenia wypłacane dotychczas ze środków zgromadzonych poprzez odkładanie składek emerytalnych są pobierane bezpośrednio z budżetu państwa.
Art. 3. ZUS jest zobowiązany do wyliczenia kwoty prognozowanej wysokości emerytury dla każdego płatnika składek w momencie jego prognozowanego przejścia na emeryturę biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy i obecną wysokość jego składki.
Art. 4. . Każda osoba, która dołączyła do systemu emerytalnego przed dniem wejścia w życie tej ustawy otrzymuje emeryturę, której wysokość oblicza się mnożąc kwotę, o której mowa w art. 3. przez lata składkowe tej osoby i dzieląc uzyskaną liczbę przez liczbę uzyskaną w wyniku odjęcia od ustawowego wieku emerytalnego dla danej osoby wiek rozpoczęcia przez nią pracy.
Art. 5. Za każdy rok przepracowany po wejsciu w życie ustawy emerytura o której mowa w art. 4. jest podwyższana o kwotę 25 złotych.
Art. 6. Kwota, o której mowa w art. 4. jest corocznie waloryzowana z uwzględnieniem inflacji.
Art. 7. Każda osoba ma prawo do otrzymywania emerytury po przekroczeniu wieku emerytalnego, który obowiązywał dla niej w momencie rozpoczęcia przez nią pracy.
Rozdział II Emerytury osób wchodzących do systemu.
Art. 8. Emerytura podstawowa to emerytura, którą ma prawo otrzymywać każda osoba pracująca w Polsce o ile nie otrzymuje innej emerytury wypłacanej z budżetu państwa lub Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Art. 9. Emeryturę podstawową otrzymuje się automatycznie po znalezieniu się w grupie 1/7 najstarszych mieszkańców kraju.
Art. 10. Emerytura podstawowa wynosi równowartość minimum socjalnego na osobę w rodzinie składającej się z czterech osób określonej przez GUS w roku poprzedzającym wypłacenie tejże emerytury.
Art. 11. Wysokość emerytury podstawowej jest dla wszystkich równa.
Rozdział III Otwarte Fundusze Emerytalne
Art. 12. Środki zgromadzone przez danego członka Otwartego Funduszu Emerytalnego w Otwartych Funduszach Emerytalnych stanowią jego własność.
Art. 13. Dalsze wpłaty do OFE są dobrowolne.
Art. 14. Każdy ubezpieczony może wypłacić swoje środki zgromadzone w OFE albo przenieść je do innego funduszu, co wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku
Art. 15. Każdy ubezpieczony może przenieść swoje środki zgromadzone w OFE do ZUS, co wiąże się z podwyższeniem jego emerytury adekwatnie do wysokości przeniesionych środków.
Rozdział IV System rentowy
Art. 16. Renta socjalna to świadczenie wypłacane w związku z faktyczną niezdolnością do pracy.
Art. 17. Renta socjalna może być krótkotrwała, czasowa lub stała w zależności od charakteru niezdolności do pracy.
Art. 18. O przyznaniu renty socjalnej decyduje lekarz mający podpisaną umowę z Urzędem Skarbowym.
Art. 19. Wysokość rentysocjalnej nie może być wyższa od emerytury podstawowej, za wyjątkiem sytuacji, kiedy na podstawie dotychczasowych przepisów była wyższa, o ile jednak obejmowały one osobę, której ma być wypłacana taka renta.
Art. 20. Wysokości i kategorie rent socjalnych i dodatków do rent wyznacza w rozporządzeniu minister właściwy do spraw polityki społecznej.
Art. 21. Jeśli osoba pobierająca rentę potrzebuje stałej opieki dodatkowej osoby otrzymuje dodatek do renty w kwocie nie wyższej od emerytury podstawowej.
Art. 22. W wypadku śmierci rodzina zmarłego otrzymuje rentę rodzinną w wysokości równej emeryturze podstawowej do ukończenia 18 roku życia przez ostatnie z dzieci zmarłego.
Art. 23. Likwiduje się renty szkoleniowe.
Art. 24. Likwiduje się renty wdowie.
Art. 25. Renty z tytułu niezdolności do pracy łączy się z rentami socjalnymi.
Rozdział IV Inne przepisy
Art. 26. Likwiduje się Urzędy Kontroli Skarbowej. Ich kompetencje przejmują Izby Skarbowe.
Art. 27. Likwiduje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jego kompetencje przejmują Urzędy Skarbowe.
Art. 28. Decyzją o przyznaniu rent i emerytur a także ich wypłacaniem zajmuje się dla konkretnego obywatela odpowiedni dla jego miejsca zamieszkania Urząd Skarbowy.
Art. 29. Każdy obywatel może się odwołać do od decyzji Urzędu Skarbowego w sprawie jego emerytury do odpowiedniej Izby Skarbowej.
Art. 30. Likwiduje się limity zarobkowania emerytów.
Art. 31. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2021 roku

Uzasadnienie: Jak wszyscy wiemy obecny system emerytalny jest niewydolny i jest wysoce prawdopodobne, że ZUS za kilka lat zbankrutuje. Dlatego też proponujemy kompleksową reformę emerytalną i rentową. Według tej ustawy likwiduje się wszelkie składki na ubezpieczenia i emerytury a także renty będą finansowane bezpośrednio z budżetu państwa. Pozwoli na to wprowadzenie podatku od funduszu wynagrodzeń. Według ustawy dla nowych członków systemu emerytalnego zostają wprowadzone emerytury obywatelskie. Dla obecnych członków systemu zostaje wprowadzony system przejściowy, w którym wysokość emerytury będzie zależała od lat przepracowanych w starym systemie.
Debata trwa do godziny 10:00 16 czerwca.


Ostatnio zmieniony przez Mikołaj Liściowski dnia Pią 14:38, 13 Cze 2014, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Renata Charleson
Porozumienie Centrum "Razem"



Dołączył: 23 Lut 2014
Posty: 2568
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 10:40, 14 Cze 2014    Temat postu:

Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!

Ustawa ta była wielokrotnie odrzucana, potem ponownie proponowana, przyjmowana, odrzucana. Trzeba naprawdę mieć tupet by po raz kolejny zgłaszać ten bubel prawny. Nie mam komentarzy właściwie. Non stop nowa prawica proponuje ustawy które był wielokrotnie odrzucane, nie nanosząc do nich żadnych zmian. Ten brak refleksji sprawia, że czuje się zażenowana postępowaniem partii opozycyjnej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mikołaj Liściowski
Nowa Prawica



Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 4329
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 11:09, 14 Cze 2014    Temat postu:

Panie marszałku!
Wysoka Izbo!
Dlaczego mówi Pani nieprawdę, Pani premier? Ta ustawa jest zgłaszana w sejmie po raz pierwszy. Rzeczywiście jakiś czas temu proponowaliśmy podobną ustawę o zmianie w emeryturach, jednak jej zapisy były zupełnie inne o zapisów tej ustawy. Mam wrażenie, ze Pani premier w ogóle nie czyta ustaw, na których temat się wypowiada. Proszę, aby jednak to zrobiła, zanim będzie nam po raz kolejny zarzucać niekompetencje. Pokazuje bowiem tym zachowaniem własną niekompetencję.
Dziękuje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Renata Charleson
Porozumienie Centrum "Razem"



Dołączył: 23 Lut 2014
Posty: 2568
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 14:36, 14 Cze 2014    Temat postu:

Panie Pośle.

Montując silnik z Polo do Fiata 126p nie zmienia Pan malucha w Polo. To jest ta sama ustawa tyle, że z poprzestawianymi przepisami i przemeblowanym brzmieniem. Do tego dodaje w projekcie emeryturę obywatelską która z samego założenia jest niesprawiedliwa, zaś ustawa nic nie mówi co zrobić z finansami Państwa w okresie wdrażania tej ustawy. Likwiduje fundusze które są częścią finansów publicznych i przerzuca ich zobowiązania do budżetu Państwa powiększając deficyt o kilkadziesiąt miliardów złotych, całkowicie przemeblowuje system funkcjonowania składek na ub. społeczne, nie dając nic w zamian i generalnie rzecz biorąc jest ustawą życzeniową. Nie spodziewam się niczego specjalnego po 30 art. reformy emerytalnej.

Podejście godne libertarian.

Dziękuje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mikołaj Liściowski
Nowa Prawica



Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 4329
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 21:40, 14 Cze 2014    Temat postu:

Panie marszałku!
Wysoka Izbo!
Pani Premier!
To jest całkiem inna ustawa. W reformie emerytalnej sprzed kilku lat nie było napisane nic o emeryturach obywatelskich. Emerytura obywatelska wcale nie jest niesprawiedliwa. Poza tym w pełnym znaczeniu tego terminu zostaje ona wprowadzona dopiero dla nowo wchodzących do systemu. Dziura powstała po zlikwidowaniu składek na ubezpieczenia zostanie załatana poprzez wprowadzenie podatku od funduszu wynagrodzeń, który zaproponowaliśmy w innej ustawie. Także w tej ustawie może nie ma dokładnych informacji na temat załatania tej dziury, ale jest w innej. Niestety nie da się wszystkiego załatwić w jednym prawie.
A to, ze mamy podejście godne libertarian jest w dużej mierze prawdą. Wielu naszych posłów i działaczy do libertarianie, byli członkowie Partii Libertariańskiej.
Dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Sejm X kadencji / Debaty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin