Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna www.rzeczpospolita2015.fora.pl
Symulacja Polityczna
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Expose premier Renaty Charleson-Kujawiak

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Sejm X kadencji / Debaty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anna Radziwiłł-Schmidt
Umiarkowani



Dołączył: 18 Cze 2013
Posty: 3597
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bruksela

PostWysłany: Pon 20:05, 05 Maj 2014    Temat postu: Expose premier Renaty Charleson-Kujawiak

Cytat:
Magdalena Gąsior-Marek:

Proszę o przedstawienie przez Prezes Rady Ministrów programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

Proszę o zabranie głosu Prezes Rady Ministrów, panią Renatę Charleson-Kujawiak.


OG: Żeby nie tracić czasu Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Renata Charleson
Porozumienie Centrum "Razem"



Dołączył: 23 Lut 2014
Posty: 2568
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 20:38, 05 Maj 2014    Temat postu:

Cytat:




Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!
Obywatele Rzeczypospolitej!


Staję tutaj, przed Wysoką Izbą w imieniu koalicyjnego rządu Porozumienia Centrum "Razem" oraz Polskiej Partii Ludowej. Stoję przed Państwem jako czwarta w Polsce Pani Premier. Jako czwarta kobieta na tym stanowisku w ogóle w historii Rzeczypospolitej. Zwykło się mówić, do trzech razy sztuka, jednak Ja jestem przykładem, że można i należy liczyć dalej.

Zaś liczyć jest na kogo i na co. Koalicyjny rząd jaki stworzyliśmy to rząd ekspertów. Rząd specjalistów w swoich dziedzinach. Rząd osób których główną misją jest doprowadzić do wzrostu znaczenia Polski zarówno w sferze międzynarodowej jaki i gospodarczej. Zakładamy ambitny plan utrzymania wzrostu gospodarczego na poziomie przy najmniej 5% oraz osiągnięcia progu bezrobocia na poziomie 8-9% w ciągu najbliższych dwóch lat. Będziemy starać się osiągać cel inflacyjny na poziomie nie przekraczającym 1,8% rok rocznie. Myślę, że są to realne założenia i punkty wyjściowe, wręcz benchmark dla naszego rządu.

Analitycy spekulują na temat możliwego spowolnienia gospodarczego oraz możliwych wahań na rynkach wobec tego nie chcę oszukiwać ani Wysokiej Izby ani Polaków, że będzie cudownie jednak ze wstępnych informacji na których możemy się oprzeć, ten nasz cel minimum jest osiągalny. Rząd oczywiście stawia sobie wyższe cele. Chcemy poziomu bezrobocia na poziomie maksymalnie 6% oraz wzrostu gospodarczego na poziomie 7,8% przy inflacji nie przekraczającej 1,2% przy kończeniu kadencji. Będziemy oczywiście co rok a najlepiej co kwartał zgodnie z prezentacją danych GUS organizować specjalną debatę w parlamencie na temat wykonania naszych celów. Chcemy rządu transparentnego i kontaktowego.

Wysoka Izbo!

Każdy Premier w swoim expose przedstawia najważniejsze założenia swojej polityki. Ja chciała bym przejść już teraz do konkretów. Zaczniemy od rolnictwa. Rolnictwo przez kilka lat niestety nie było priorytetem rządów. Chcemy to zmienić bowiem nadszedł czas by Polska wieś stanęła w szranki ze światowymi potęgami. Na świecie istnieje znaczny niedobór w zakresie żywności. Oznacza to ogromny potencjał eksportowy towarów o przystępnej cenie. Do tego niezbędne jest mechanizowanie produkcji oraz wdrażanie nowoczesnych technologii upraw. Równocześnie, Polska posiada regiony, takie jak Podlasie, których płody rolne osiągają bardzo wysoką jakość pod względem naturalnej produkcji i żywności Bio. Mamy więc szansę eksportować żywność tańszą ale w dużych ilościach, a także zachować duży udział ekologicznych produktów o cenie wyższej.

Co proponuje Rząd w tej sprawie? Po pierwsze. Reorganizujemy ośrodki doradztwa rolniczego. Uszczuplamy ich administrację oraz ukierunkujemy działania na bezpośrednią pomoc rolnikom. Jednocześnie zdecydowaliśmy się wyłączyć ODR z kompetencji wojewodów a przekazać je w kompetencje Marszałków Województwa którzy mogą w lepszy sposób zarządzać doradztwem rolniczym w swoich regionach, mając wszelkie prerogatywy do kooperacji z powiatami i gminami.

Po drugie, proponujemy utworzenie funduszu modernizacji dla spółdzielni rolniczych, jednocześnie ulepszając ich system finansowania w zakresie rozwoju spółdzielczości. Właśnie spółdzielczość będzie głównym kierunkiem działań rządu w zakresie rolnictwa. Działanie to dyktujemy wysokim rozdrobnieniem gospodarstw a jednocześnie dużym odpływie młodych rolników z wsi co powoduje iż ziemia pozostawiona starszemu pokoleniu nie jest uprawiana i leży odłogiem. W samej Lubelszczyźnie do kilka tysięcy gospodarstw. Działanie w spółdzielniach daje takim osobom nie tylko udział w zysku z produkcji ale też pozwala powiększać areał upraw oraz zakres ich tworzenia.

Równocześnie wprowadzimy fundusz ubezpieczeń dla rolników którzy oddali swoje płody do skupu nie otrzymując zapłaty. Fundusz ten będzie zasilany z obowiązkowych składek przedsiębiorców prowadzących skupy, w wysokości która nie zwiększy znacznie ich kosztów a rolnikom zapewni chociaż częściowy zwrot środków. Trzeba pamiętać, że rolnik nie ma możliwości "wyprodukowania" po raz drugi płodów w danym roku, więc często pozostaje i bez towaru i bez pieniędzy. Chcemy ukrócić proceder nierzetelności w tym zakresie. Rozwiniemy również działalność modernizacyjną agencji rządowych, likwidując niepotrzebne wydziały i sprawdzając efektywność regionalnych agencji Ministerstwa Rolnictwa. Pieniądze i praca muszą iść do rolników a nie od rolników.

W zakresie polityki pracy, zlikwidujemy powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy. W ich miejsce proponujemy partnerstwo publiczno-prywatne wzorem Niemieckim i Brytyjskim. To agencje zatrudnienia wyłaniane w przetargach i konkursach będą prowadziły promocję zatrudnienia na zlecenie powiatów. System ten będzie efektywniejszy i sprawniejszy niż dotychczasowy który jest dużym beneficjentem środków które nie są efektywnie pożytkowane.

Zwiększymy nakłady na szkolenia oraz na przekwalifikowanie zawodowe. Musimy prowadzić politykę zatrudnienia opartą o szerokim zakresie wiedzy i elastyczności wśród obywateli. Upadłość zakładu pracy nie powinna oznaczać automatycznie wielomiesięcznego bezrobocia.

W zakresie finansów publicznych proponujemy szereg kluczowych zmian. Będzie to po pierwsze informatyzacja systemu rozliczeń opartego na istniejących już programach. Płatnicy będą rozliczać się z urzędem skarbowym w formie elektronicznej, będąc podłączonym do jednolitego i wspólnego systemu informatycznego który będzie przekazywał informacje na bieżąco. Przedsiębiorstwa będą zwolnione z obowiązku utrzymywania papierowych deklaracji bowiem wszystko będzie zapisane już w systemie informatycznym. To nawet 80% mniej czasu na rozliczenie podatkowe oraz weryfikację poprawności deklaracji.

Równocześnie proponujemy wprowadzenie kodeksu podatkowego obejmującego najważniejsze zagadnienia podatkowe oraz opierającego się na interpretacjach skarbowych których wykładnia będzie obowiązująca w danych sytuacjach zaś interpretacje przepisów będą ogłaszane przez Ministra Finansów w drodze specjalnego rozporządzenia. System ma być prosty i przede wszystkim przyjazny płatnikowi.

Jednocześnie w ramach oszczędności dokonamy konsolidacji urzędów centralnych. Instytutów, urzędów oraz wszelkich organów administracji publicznej które mogą współpracować w ramach jednej struktury co da nam nawet 5 mld oszczędności na administrację. Dziś istnieje kilkaset wydziałów dublujących swoje kompetencje a do tego zatrudniających do każdego po jednym dyrektorze i jego zastępcy mimo iż zespół liczy łącznie trzy albo cztery osoby.
Stworzymy Urząd Kadrowy który przejmie od wszystkich organów administracji centralnej wydziały kadrowe i zajmujące się gospodarką zasobami ludzkimi. Księgowość oraz zarządzanie kadrami, wzorem dużych spółek prywatnych będzie w jednym miejscu co nie tylko powoduje oszczędności ale też pozbawia Państwo ryzyka nepotyzmu.

W zakresie polityki zdrowotnej oraz społecznej będziemy dążyli do reformy systemu finansowania zakładów opieki zdrowotnej. Utworzymy specjalny fundusz zaopatrzenia medycznego który będzie finansował zakup nowoczesnego sprzętu poza środkami własnymi szpitali i przychodni. Dokonamy zmian w zakresie wypisywania recept tak by system był zinformatyzowany, przejrzysty i nieuciążliwy dla pacjenta i lekarza. Będziemy dążyli do współpracy ze służbą zdrowia a nie konfrontacji. Postaramy się również wprowadzić w życie ośrodki drogowego ratownictwa medycznego które skupią się na pomocy ofiarom wypadków drogowych. Zakupimy nowoczesny sprzęt a także przy współpracy z uczelniami wyższymi będziemy rozwijać Polski przemysł farmaceutyczny i Polską myśl medyczną. Polacy są w wielu dziedzinach medycyny pionierami jednak brak skutecznego planu finansowego i programów laboratoryjnych powoduje, iż nasza myśl nie przebija się tak jak np. te ze Stanów Zjednoczonych czy Francji.

Rozwiniemy system oddziałów geriatrycznych oraz wesprzemy ośrodki opiekuńczo lecznicze tak by osoby starsze miały wystarczającą opiekę. Postaramy się by system finansowania nie nadwyrężał budżetu Państwa ale i zapewniał jeżeli nie znaczną opiekę to chociaż spełniającą niezbędne minimum wsparcia dla rodzin osób starszych i samych osób starszych.

Dla młodych rodzin będziemy organizowali wsparcie w zakresie opieki nad dziećmi. Rozwiniemy bazę przedszkoli we współpracy z gminami, wprowadzając obowiązek reagowania przez samorządy na potrzeby demograficzne. Będziemy tworzyć wygodny system pomagający rodzinom w odnalezieniu niani lub opiekunki. Dziś zawód ten chowa się właściwie przed Państwem w obawie o koszta finansowe. Otoczymy zawód opiekunki specjalną troską tak by osoby chcące poświęcać swój czas na opiekę nad dziećmi miały do tego możliwość. Gminy powinny prowadzić bazę opiekunek i udostępniać ją rodzicom. Państwo w zakresie pomocy młodym rodzinom powinno być zawsze przed potrzebami a nie orientować się w sytuacji dopiero gdy jest już za późno.

System zasiłków zreformujemy stawiając na zasiłki celowe przeznaczane wzorem już istniejących, na rzeczywiste potrzeby osób korzystających z pomocy społecznej. Uszczelni to system ale też zapewni obywateli, że pomoc faktycznie trafia tam gdzie trzeba i wydatkowana jest na rzeczywiste potrzeby i nie powoduje dalszej eskalacji biedy.

Także nieobcy nam jest temat programów rozwoju infrastruktury. Planujemy ambitny czteroletni plan rozwoju dróg wodnych. Wydamy ponad 30mld złotych na udrożnienie dróg wodnych, unowocześnienie i modernizację infrastruktury rzecznej. Portów, śluz, nabrzeży, wałów przeciwpowodziowych, rogatek i innych urządzeń związanych z transportem rzecznym który jest dziś zapomniany a zapewnia ekologiczny transport o dużym tonażu. Koszt transportu drogą wodną towarów jest o 75% mniejszy niż drogą lądową. Do tego nakłady finansowe potrzebne do utrzymania systemu są nieporównywalnie mniejsze. Dodatkowo plan modernizacji polepszy turystykę, zwiększy zatrudnienie oraz stworzy nowe miejsca pracy. Będziemy mogli spływać towary od Bałtyku aż po Morze Czarne. Od Berlina aż do Królewca i dalej. Unia Europejska w swoich planach wręcz naciska na rozwój dróg wodnych a w Polsce nadal jesteśmy na ostatnim miejscu przy mniej niż 1% udziału tego rodzaju transportu.

Ważnym aspektem naszego rządu będzie polityka kulturalna oraz ochrona dziedzictwa narodowego. Będziemy wspierać młodych artystów i tworzyć warunki dla nich nie tylko do nauki ale i przede wszystkim do rozwijania pasji już od wieku wczesnoszkolnego. Dotacje dla projektów artystycznych oraz obejmowanie patronatem inicjatyw kulturowych to ważny element sprawnej polityki w dziedzinie sztuki. W Polsce jest wielu zdolnych artystów z różnych dziedzin. Często ich projekty widać za granicą a nie w Polsce. Musi się skończyć ciągły eksport sztuki i odkrywanie Polskich artystów przez zagraniczne galerie i zagraniczny mecenat. Przyłożymy się do odnajdywania talentów i rozwiniemy programy w tym zakresie.

Podobnie sytuacja ma się z dziedzictwem narodowym. Trzeba wspierać poprzez partnerstwo publiczno-prywatne odbudowę zamków i pałaców. Państwo od wielu lat wspiera budowę dróg i ich rozwój na podstawie partnerstwa publiczno-prywatnego, w zamian za inwestycję publiczną prywatni przedsiębiorcy mają możliwość partycypowania w zyskach. Dlaczego więc nie stosuje się tego w ochronie zabytków? Zrobimy wszystko by kultura Polska i dziedzictwo miało swoje miejsce w polityce rządu.

W sprawie gospodarki będziemy tworzyć warunki do rozwoju przedsiębiorczości, jednocześnie będziemy prowadzić politykę wspierania Polskich patentów i ich rozwoju. Stworzymy poprzez programy inwestycyjne oraz wsparcie poprzez BGK idealne warunki do rozwoju nowoczesnej myśli technologicznej oraz będziemy zatrzymywać zespoły naukowe w Polsce, by to tutaj i dla Polskiej gospodarki ich pomysły przynosiły zysk i pozwalały się rozwinąć. Współpraca między Rządem a uczelniami wyższymi i naukowcami rozwijała się bardzo słabo w ostatnich kilkunastu latach. Potrzeba zmiany tego trendu i nastawienia się na wspólną pracę i przede wszystkim doceniania osiągnięć oraz ich promocji. Mamy duży kapitał narodowy, trzeba go tylko mądrze wykorzystać. Wesprzemy Polski przemysł i przywrócimy mu dawną świetność bowiem nadal na świecie istnieje ogromne zapotrzebowanie na produkty wysokiej jakości, produkty tworzone w fabrykach których w Polsce jest dużo ale trzeba stworzyć dobre warunki do ich ekspansji a przede wszystkim wspierać eksport oraz pomagać w odnajdywaniu rynków zbytu.

W Polityce obronnej doprowadzimy do dalszej modernizacji sił zbrojnych. Kontynuować będziemy politykę modernizacji oraz rozwoju sprzętu rodzimej produkcji. Będziemy rozwijać Polską myśl technologiczną a także rozpoczniemy współpracę z międzynarodowymi firmami z sektora zbrojeniowego tak by pozyskać jak najwięcej kontraktów dla przemysłu zbrojeniowego. Wprowadzimy program modernizacji sił lądowych oraz popchniemy do przodu projekty rozwoju Polskiego Main Battle Tank. Postawimy na siły specjalne oraz rozwój ich systemu szkoleń. Będziemy aktywnie działać na rzecz reorganizacji struktur NATO i unowocześnienia systemu decyzyjnego. Będziemy chcieli być beneficjentem tego układu wojskowego a nie tylko Państwem granicznym.

Rząd pod moim przewodnictwem zamierza prowadzić politykę opartą dobre stosunki zarówno państwami za naszą wschodnią, jak i zachodnią granicą. Kryzys na Białorusi pokazał, że tylko wspólna polityka państw Unii Europejskiej, mówienie jednym głosem, może coś zdziałać. W nominacji byłej premier Anny Radziwiłł-Schmidt na przewodniczącą Rady Europejskiej dostrzegamy szansę na dalsze budowanie pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Choć już jesteśmy szanowanym krajem, mamy zamiar ten szacunek utrzymać i nadal budować naszą siłę.

Mam nadzieję, że nie zanudziłam Wysokiej Izby zaś zastrzegam, iż jest to tylko fragment tego co chcemy osiągnąć w najbliższych czterech latach i mam nadzieję, że Wysoka Izba nam w tym pomoże.

Równocześnie proszę Wysoką Izbę o wotum zaufania dla Rządu pod moim przewodnictwem. Jest to bowiem szansa na lepszą i sprawną Polskę.

Dziękuje.




[OG] Mistrz fotoshopa x))


Ostatnio zmieniony przez Renata Charleson dnia Pon 22:21, 05 Maj 2014, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anna Radziwiłł-Schmidt
Umiarkowani



Dołączył: 18 Cze 2013
Posty: 3597
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bruksela

PostWysłany: Wto 13:02, 06 Maj 2014    Temat postu:

Cytat:
Karolina Wieczorek:

Pani Marszałek!
Pani Premier!
Wysoka Izbo!

Klub Parlamentarny Polskiej Partii Ludowej po wysłuchaniu expose premier Charleson-Kujawiak zagłosuje za udzieleniem wotum zaufania Radzie Ministrów.

Dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anna Radziwiłł-Schmidt
Umiarkowani



Dołączył: 18 Cze 2013
Posty: 3597
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bruksela

PostWysłany: Wto 18:06, 06 Maj 2014    Temat postu:

Debata trwa do 20:30.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mikołaj Liściowski
Nowa Prawica



Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 4329
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 18:27, 06 Maj 2014    Temat postu:

Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!
Pani Premier!
Ogólnie propozycje zawarte w expose uważam za całkiem mądre. Z większością propozycji nie sposób się kłócić, a wiele z nich zostało także zawartych w naszym programie bądź było przez nas postulowane w przeszłości. Dlatego bardziej skupię się na tym, czego premier nie powiedziała.
Po pierwsze zaproponowano stworzenie jednolitego kodeksu podatkowego. Idea słuszna. Pytanie tylko co konkretnie miałby on zmienić. Czy rząd chce obniżać, czy może podwyższać podatki?
Premier mało powiedziała o infrastrukturze. W zasadzie tylko o transporcie wodnym. Jego idea jest zresztą słuszna. Co jednak z transportem samochodowym i kolejowym. Czy rząd zamierza inwestować w nowe drogi i trakcje kolejowe? Czy rząd zamierza kontynuować prywatyzację PKP?
Pani premier nie powiedziała w zasadzie nic o prywatyzacji. Czy rząd zamierza w ogóle ją kontynuować?
Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania, bowiem od niej zależy decyzja naszego klubu na temat udzielenia wotum zaufania radzie ministrów.
Przy kazji składam wniosek formalny o przedłużenie debaty o 24h (IRL). Sądzę, że nie wszystkim klubom udało się jeszcze sformułować pytania do expose.
Dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anna Radziwiłł-Schmidt
Umiarkowani



Dołączył: 18 Cze 2013
Posty: 3597
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bruksela

PostWysłany: Wto 19:02, 06 Maj 2014    Temat postu:

Debata przedłużona do jutra, do godz. 19:00. Wszyscy powinni zdążyć się wypowiedzieć.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Renata Charleson
Porozumienie Centrum "Razem"



Dołączył: 23 Lut 2014
Posty: 2568
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 19:15, 06 Maj 2014    Temat postu:

Pani Marszałek, Wysoka Izbo, Panie Prezesie.

Ciesze się, iż Nowa Prawica dostrzega, że program tego rządu jest daleki od tworzenia ideologicznego wzorca w zakresie sprawowania swojej funkcji, a dobiera rozwiązania które przynoszą pozytywne skutki dla Polski i Polaków, łącząc rozwiązania pragmatycznie.

W zakresie podatków, Rząd pod moim kierownictwem, przynajmniej do roku 2022 nie zamierza dokonywać zmian w zakresie stawek podatkowych. Naszym priorytetem jest przede wszystkim usprawnienie ich ściągalności w stawce która obowiązuje aktualnie. Rozumie się przez to usprawnienie i ułatwienie w odprowadzaniu podatków bowiem problemem aktualnym wedle raportu MFW, nie jest stawka podatkowa (którą od lat MFW zaleca utrzymywać na średnim lub wysokim poziomie) zaś czas realizacji zobowiązań płatnika względem organów skarbowych. Będziemy chcieli więc w tym zakresie iść drogą międzynarodowych rekomendacji i po prostu ułatwić system podatkowy, nie zajmując się aktualnie stawką podatku. W Polsce de facto obowiązuje stawka liniowa bowiem według drugiego progu opodatkowane jest mniej niż 1% płatników PIT.

W przypadku CIT tak jak wspomniałam w expose, będziemy starali się zwolnić środki przeznaczane na inwestycje oraz skrócić czas rozliczania amortyzacji. Najlepiej w tym samym miesiącu w którym zaistniało zdarzenie podatkowe.

Kodeks Podatkowy sam w sobie, ma przede wszystkim zastąpić ordynację podatkową. Wprowadzić proste zasady podstawy opodatkowania (odsyłając do odpowiednich ustaw dotyczących danego podatku), uelastycznić czas zapłaty i zwrotu podatku oraz ukrócić inflację przepisów w sprawie regulacji zobowiązań płatnika i urzędu skarbowego. Chcemy prostej zasady, że płatnik jest od płacenia podatku a urząd skarbowy od jego ściągania. Najpierw jednak wprowadzimy elektroniczne rozliczenia tak by urząd skarbowy poprzez nowoczesną technologię miał bezpośredni dostęp do księgowości przedsiębiorstwa co sprawi, że zbędne będą de facto fizyczne kontrole a każda nieścisłość zostanie natychmiast wyłapana. Jednocześnie, wzorem Państw zachodnich chcemy całkowicie wycofać gotówkę z rozliczeń między przedsiębiorstwami.

System szczelny i przejrzysty, to kilka miliardów w kieszeni przedsiębiorców. Równocześnie chcemy stabilizować budżet, więc obniżka podatków bez wykonania kluczowych reform spowoduje powiększanie deficytu albo niemożność wykonania założeń rządowych.


W zakresie infrastruktury, nie chciałam tutaj rozszerzać tematu bowiem sytuacja jest ogólnie znana co do jej stanu i kluczowych projektów które już trwają. Będziemy chcieli dokończyć rozpoczęte budowy jeszcze za rządu Premier Anny Radziwiłł-Schmidt. Zgodnie z planami jeszcze Rządu Donalda Tuska, będziemy budować drogę S19, z Lublina do Rzeszowa, także dokończymy rozbudowę projektu S7 w całym jej zakresie, oraz S17. To są priorytety drogowe. W kolejnictwie, z racji prywatyzacji PKP będziemy raczej starali się do koordynacji w zakresie przewozów regionalnych oraz modernizacji infrastruktury kolejowej głównie w odcinkach centralnych (Tczew-Chorzów) oraz Poznań-Terespol.

Chcemy też zrealizować programy Zintegrowanego Systemu Transportu czyli skoordynowany plan rozwoju oraz realizacji przewozów. Polegać on będzie na tworzeniu przy współpracy z urzędami administracji centralnej i samorządowej, programów transportu zbiorowego na skalę Polski a nie tylko regionalną. Komunikacja wszelkiego rodzaju musi się uzupełniać, zaś wspólne projekty transportowe są efektywniejsze niż kończąca się na granicy województwa szyna kolejowa zmodernizowana, stykająca się z całkowicie zużytą infrastrukturą po stronie drugiego.

Takie systemy istniejące w najbliższym nam, zachodnim sąsiednim Państwie czyli Niemczech, powodują iż transport indywidualny jest tylko uzupełnieniem transportu zbiorowego a nie odwrotnie. Wsiadając do pociągu w Poznaniu musimy wiedzieć, że przy zaledwie dwóch przesiadkach, osiągniemy cel na Podkarpaciu.

Dlatego też chcemy przenieść transport towarów na rzeki i kanały, tak by zrobić miejsce na drogach dla przewoźników zbiorowych i indywidualnych, a na torach zwiększyć absorpcję potoków osobowych a nie tylko towarowych. Podobnie dziać się będzie w systemie lotnictwa cywilnego, osobowego i transportowego. Aktualnie Lot Cargo nie jest tak kluczowym przewoźnikiem towaru jak byśmy sobie tego życzyli. Porty lotnicze niestety stawiają tylko na rozwój transportu osobowego gdy ich przepustowość pozwala na znacznie większy odbiór towarowy. Co jest tego przyczyną? Porty lotnicze nie mają połączeń z infrastrukturą przewozu towarów drogą wodną, kołową czy szynową. To właśnie ma zmienić zintegrowany plan który spodziewamy się przedstawić do końca tego roku.

Problemem oczywiście są pieniądze. Mamy nadzieję, uzyskać z Unii Europejskiej fundusze na podobnym poziomie, tak byśmy mogli zrealizować nasze ambitne plany. Tutaj też tłumaczę się z braku postulatu obniżki podatków. Po prostu pieniądze są w budżecie niezbędne na przynajmniej aktualnym poziomie, a nie wszędzie oszczędności będą korzystne dla zwiększenia zasobów kapitału inwestycyjnego państwa.

Co do ostatniego pytania, Pana Prezesa. Nie. Rząd nie zamierza dokonywać dalszej prywatyzacji spółek skarbu państwa (prywatyzacji która de facto zatrzymała się już w roku 2012 i 2013). Będziemy teraz maksymalizować dywidendy i zyski z ich działalności oraz przeprowadzać restrukturyzację by zwiększyć efektywność zakładów skarbu państwa. Tym oczywiście zajmie się Minister Dziekanowski. W zakresie PKP będziemy jednak wyjątkowo, dalej kontynuować podjęte w zeszłym roku działania ustawowe, nie wykraczając ani nie ukręcając ich ram.

Dziękuje i mam nadzieję, że odpowiedziałam obszernie na Pańskie pytania.


Ostatnio zmieniony przez Renata Charleson dnia Wto 19:29, 06 Maj 2014, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Janusz Siemieńczuk
Blok Janusza Siemieńczuka



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3226
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 22:57, 06 Maj 2014    Temat postu:

Cytat:
Na mównicę wchodzi Andrzej Celiński z Ruchu Rozwoju

Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!

Klub parlamentarny Ruchu Rozwoju chciałby dowiedzieć się jaki nowy rząd koalicyjny PC"R"-PPL będzie miał stosunek do reform poprzedniego rządu nomen omen PPL-RR. Czy są jakieś reformy tego poprzedniego rządu, które chcą państwo wycofać, bądź zmienić. I jeszcze jedno, czy mogłaby pani premier przekazać Polakom stosunek ogólny do spraw światopoglądowych. Z tego co zauważyłem chyba nie mówiła pani o tym przegląda swoje zapiski. A jeśli pani mówiła, to proszę o jakieś rozwiniecie tematu.

Dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dobrosław Nowakowski
Nowa Prawica



Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 428
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 0:48, 07 Maj 2014    Temat postu:

Pani Marszałek!
Pani Premier!
Wysoka Izbo!

Pani Premier zadeklarowała, że w wysokości podatków nie zmieni nic. Oznacza to, że stawki zostaną zawieszone, a pensje raczej wzrosną, więc wzrosną też podatki. Chyba, że minister finansów specjalnie zmieni stawki od których płaci się konkretny procent będą odpowiednio zmienione. Pani premier nawet nie zająkneła się na temat zwiększenia kwoty wolnej od podatku! Dobre byłoby to. Pani premier też nie powiedziała nic o zmniejszaniu długu publicznego. Jest to podstawa nieodpowiedzialna. Wiecie państwo kogo oni powołali na ministra finansów? Prof. Jerzy Żyżyńskiego, znanego z chwalenia Edwarda Gierka! Czy takiego rządu nam potrzeba, które będzie nas jeszcze bardziej nas zadłuży? Minister Obrony Narodowej to Radosław Sikorski. Równie dobrze moglibyśmy powołać na szefa MON generała Bundeswerhy. Ten zwolennik utworzenia jednego europejskie państwa i w tym europejskiej armii. Drodzy rodacy, ten pan w rządzie to policzek w twarz patriotom. Gdyby wszystko w tym rządzie było na swoim miejscu, a jedyną wadą był Radosław Sikorski, to należałoby głosować przeciw. Nie ma nic o tym, aby polska armia była poważną armia, która mogłaby ochronić swój teren. Jest tylko o sprzęcie. Czemu? Bo sprzęt może się przydać w misjach zagranicznych, a kto wie, nowej armii europejskiej. Duża liczba polskich żołnieży byłaby w końcu zagrożeniem dla armii unijnej, gdyż tacy mogliby się zbuntować przeciw zakusom federalistów.
Proszę państwa, proszę posłuchać tych sofizmatów pani premier. Mamienie nowym kodeksem podatkowym, a z drugiej stronu mówienie, że przy niejasnośniach będzie ważna interpretacja ministra finansów... Pewnie kodeks podatkowy będzie lepszy i będę w stanie to poprzeć, bo lepsza zła jedna ustawa podatkowa niż 300 złych ustaw podatkowych. Jednak najlepszym krokiem powino być uznanie, że każda niejasność jest intepretowana na korzyść podatnika! A oficjalne interpetacje ministra mamy już dzisiaj i więc nie będzie to zmiana, a minister tak będzie intepretował według swojej korzyści, a nie obywatela. Tymbardziej, że mamy fanboy'a Gierka na ministra.
Wprowadzenie nowego podatku od skupów, bo to de facto proponuje pani premier. To zwiększy koszty żywności. Ogólnie czemu rolnicy to oddają swoją żywność za darmo? To może niech lepiej oddadzą biednym... W dodatku pani premier chce promować eksport polskiej żywności czyli kolejne zwiększenie kosztu żywności. Pani premier, dam pani radę, teraz za darmo, bowiem w przyszłości być może udzielał ich płatnie. Najlepszym pomysłem, aby zmniejszyć ceny żywności, jest obniżanie podatków, zmniejszanie dopłat czyli de facto zasiłków dla rolników, rezygnacja z komunistycznej wspólnej polityki rolnej UE, większy import żywności, a nie eksport i brak skupów interwencyjnych. Rolnicy mogą dobrowolnie założyć przecież spółdzielnie bez pomocy rządu, a mogą też wykupić dobrowolne ubezpieczenie, od spadku cen żywności. Jednak nie wykupią, bo państwo łupi rolników w podatkach, więc ich nie stać.
W dodatku pani premier, za nasze pieniądze, chce wspierać panów artystów i panie artystki. Cóż przepiękna perspektywa, że rząd mający takie zadłużenie, woli ucieć w świat sztuki, a nie pozostać w tym rzeczywistym. Dajmy spokój artystom, nie należy ich wspierać żadnym państwowym groszem. Elvis Presley nauczył się na gitarze, gdyż dostał ją na urodziny zamiast roweru który był droższy. Ja tu nie będę już mnożył ile takich przypadków już było. Przecież elektornika wkroczyła w masowość, gdyż sprzęty elektroniczne były tańsze od gitar. I tak dalej, nie będę mnożyć przypadków. Po prostu - czas na pozwolić ludziom oszczędzać, to w przyszłości będą może inwestować bardziej w sztukę.
Szanowni Państwo, ten rząd jest zamknięty w XX wieczynym myśleniu. Należy wkroczyć w XXI wiek, a to może to pozwolić Polsce Nowa Prawica.

Dziękuje.


Ostatnio zmieniony przez Dobrosław Nowakowski dnia Śro 11:36, 07 Maj 2014, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Renata Charleson
Porozumienie Centrum "Razem"



Dołączył: 23 Lut 2014
Posty: 2568
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 16:20, 07 Maj 2014    Temat postu:

Pani Marszałek!
Panie Pośle Celiński!

Jeżeli chodzi o projekty rządu gdy głównymi jego członkami była PPL i Ruch Rozwoju (w szczególności i tylko ta konfiguracja) to nie mamy tak naprawdę się do czego odnosić. W poprzedniej kadencji status projektów rządowych miało siedem ustaw, nie licząc projektów budżetowych. Także nie zamierzamy nic w tej materii zmieniać bo projekty de facto nie zmieniały nic szczególnego w zakresie który planuje Rząd pod Moim kierownictwem prowadzić po uzyskaniu wotum zaufania.

Co do spraw światopoglądowych; główną ideą Porozumienia Centrum "Razem" jest nie tykanie spraw światopoglądowych jeżeli nie dotyczą one mocno pojętego interesu społecznego. Stawiamy na zarządzanie Państwem a rząd dusz pozostawiamy w kwestii pojęcia socjopsychologicznego. Każdy człowiek, zgodnie z nauką kościoła, ma wolną wolę i własne sumienie także rząd nie jest tutaj od definiowania spraw z tym zakresie. Jeżeli powstanie obywatelski projekt w sprawie światopoglądowej, przyjrzymy mu się, natomiast z naszej strony nie planujemy z takimi wnioskami i projektami wychodzić.

W odpowiedzi na wystąpienie Posła Nowakowskiego.
W zakresie demagogicznej części wypowiedzi Pana Posła odniosę się w formie obrony Ministra, Profesora Żyżyńskiego. Otóż Profesor Żyżyński nigdy nie chwalił I Sekretarza PZPR Edwarda Gierka a jedynie odnosił się do rozwiązań jakie rząd komunistyczny planował wprowadzać w życie i odnoszących się do sytuacji gospodarczej Państwa po latach Gomułkowskich. Pan Poseł ewidentnie w swojej wypowiedzi użył sformułowania które sugeruje słuchaczowi, że Profesor Żyżyński twierdził, że jest fanem i wielbicielem Edwarda Gierka. Są to zwykłe oszczerstwa i retoryka demagogii, nic więcej.

Spróbuję się jednak odnieść do "merytorycznej" części wypowiedzi.
Już na wstępie Pan Poseł próbuje imputować zupełnie oderwane od rzeczywistości wygłoszonego expose twierdzenia, jakobym deklarowała brak zmian w wysokości podatków a podatnicy zapłacą więcej. Otóż: Nie. Jakkolwiek widzę ewidentną potrzebę u Pana Posła przeinaczania słów nie tylko Ministra Żyżyńskiego ale i też moich, to całe szczęście dwukrotne powtórzenie tego samego chwytu utwierdzi mnie i Wysoką Izbę, że w dalszej części mojej odpowiedzi będę odnosiła się do faktów i konkluzji. Panie Pośle, jeżeli uczęszczał Pan do szkoły, czy to prywatnej co podejrzewam po poglądach, czy państwowej, to zapewne Pan wie, że podatki pobiera się od kwoty netto wynagrodzenia a nie brutto. Skąd więc twierdzenie o wzroście obciążenia nominalnego? Nie wiem i nie będę tego za Pana Posła wyjaśniać.

Odnosząc się do kwoty wolnej od podatku. Wspominałam o tym od wielu miesięcy, również w Pana Posła obecności przy stole konfederacji prawicy. To Ja zaproponowałam zamiast zmieniać stawki procentowe, ustanowić odpowiednie progi kwoty wolnej od podatku. Miał Pan Poseł zaproponować swoje rozwiązanie ale niestety do dziś się go nie doczekałam. Widać Pan Poseł zapomniał naszą rozmowę. No cóż. Trudno.

Cóż tu dalej...hmm...Panie Pośle. Próbowałam pisać i nagrywać, ale takiej propagandy w wystąpieniu to nawet mój dyktafon nie nadąża wyłapywać. Ah! Tak.

Jeżeli według Posła, promocja eksportu czyli napędzanie popytu powoduje wzrost kosztu produkcji żywności, to nie Wiem czy to jest twierdzenie, pytanie, czy przypuszczenie. Popyt nie ma nic do kosztu produkcji płodów rolnych. Koszt produkcji rolnej to koszt paliwa, koszty związane z warunkami atmosferycznymi, koszt eksploatacji maszyn oraz koszt pracy jeżeli dotyczy większego gospodarstwa. Eksport nie ma tu nic do rzeczy.

Odnośnie skupów i ubezpieczenia a właściwie funduszu o charakterze ubezpieczenia. Jeżeli Pan poseł był kiedyś na Wsi to wie, że odwożąc płody do skupu bardzo często rolnik jest zobowiązany do rozliczenia się na podstawie faktury VAT i rozliczania się według przepisów dotyczących tego podatku. Jak wiadomo termin płatności faktury nie koniecznie jest natychmiastowy, także i skupy posługują się rozliczeniami odroczonymi w czasie. Po resztę informacji dotyczących obrotu płodami rolnymi zapraszam do specjalistycznej lektury i to także w zakresie logiki Panie Pośle bo nie powiedziałam, że rolnik jedzie do skupu oddać swoje płody ZA DARMO, a że w momencie gdy skup nie realizuje transakcji poprawnie, rolnik de facto przekazał produkty darmo. Ściągalność bowiem jest prawie zerowa w tym momencie.

Zaś co tyczy się artystów i ich wsparcia finansowego. Mówił Pan o Elvisie Presleyu. Dobry przykład. Chodzi Pan Poseł do szkoły? Czytał Janka Muzykanta? Jeżeli Tak, to Pan Poseł wie, że to nie talent czyni człowieka słyszalnym a to kto obejmie nad jego twórczością mecenat. Zdolny Canaletto nigdy nie namalowałby pięknych obrazów Warszawy które potem stały się wzorem przy odbudowie miasta, gdyby nie mecenat Króla Stanisława. Podobnie o Michaelu Jacksonie i Jackson 5 nigdy byśmy nie usłyszeli gdyby nie headhunterzy z Motown.

Sztuka wymaga mecenatu a nie ma lepszego mecenatu niż Państwo.

Mam nadzieję, że wystarczająco wyczerpująco odpowiedziałam na Pytania Posła Celińskiego i Nowakowskiego.

Dziękuje.


Ostatnio zmieniony przez Renata Charleson dnia Śro 17:57, 07 Maj 2014, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anna Radziwiłł-Schmidt
Umiarkowani



Dołączył: 18 Cze 2013
Posty: 3597
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bruksela

PostWysłany: Śro 18:47, 07 Maj 2014    Temat postu:

Debata potrwa do 20:30, później przejdziemy do głosowania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Janusz Siemieńczuk
Blok Janusza Siemieńczuka



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3226
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 19:21, 07 Maj 2014    Temat postu:

Cytat:
Na mównicę wchodzi Włodzimierz Cimoszewicz z Ruchu Rozwoju


Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!

Po dokładnym zapoznaniu się z expose premier Renaty Charleson klub parlamentarny Ruchu Rozwoju podjął decyzję o głosowaniu przeciw temu rządowi. Uważamy, że nie tykanie pewnych spraw, uchylanie się od obowiązków nie powinno znaleźć się w wypowiedzi przyszłej premier. Nie negujemy niektórych pomysłów przedstawionych przez panią Charleson. Na pewno niektóre projekty nowego rządu wesprzemy, co przełoży się w głosowaniach. Jak widać nie będziemy ślepą opozycją, która byle jakimi argumentami, często zmyślonymi będzie uderzać w rząd. Tak robił PiS, a później PC "R" z Renatą Charleson na czele, my tacy nie będziemy. Wracając jeszcze do expose, bo o tym jest debata, to mogę założyć się, a znam już trochę politykę, słyszałem niejedno expose i wiem, że przedstawione tutaj pomysły nie są do końca do zrealizowania. Będzie sukces, jeśli połowa z tych obietnic zostanie spełniona. Tym czasem tak jak mówiłem Klub Parlamentarny Ruchu Rozwoju nie udzieli poparcia dla tego expose.

Dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wiesław Słoma




Dołączył: 05 Maj 2014
Posty: 67
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 19:29, 07 Maj 2014    Temat postu:

Cytat:
Mariusz Kawa, były polityk Konserwatywnej Partii Reform

Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!

Wysłuchaliśmy tego expose, które jest ładnie napisane, nie można zaprzeczyć. Natomiast ludzie, którzy znajdą się w nowym rządzie, a są to skandaliści, pijacy, osoby bez poglądów, którzy do każdej koalicji wejdą, bez patrzenia, czy to lewica, czy prawica, najważniejsze, że władza będzie, nie spełnią oczekiwań obywateli. Taki rząd pogłębi tylko nepotyzm i rozwarstwienie społeczne. Uważamy, że pomysły, które zostały przedstawione, znając dobrze historię, nie zostaną doprowadzone do skutku. Reasumując ja wraz z posłem Wiesławem Słomą tego rządu nie poprzemy.

Dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anna Radziwiłł-Schmidt
Umiarkowani



Dołączył: 18 Cze 2013
Posty: 3597
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bruksela

PostWysłany: Śro 19:34, 07 Maj 2014    Temat postu:

Debata zakończona. Przechodzimy do głosowania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Renata Charleson
Porozumienie Centrum "Razem"



Dołączył: 23 Lut 2014
Posty: 2568
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 19:35, 07 Maj 2014    Temat postu:

Za x36 Głosów PC "R"
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Janusz Siemieńczuk
Blok Janusza Siemieńczuka



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3226
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 19:37, 07 Maj 2014    Temat postu:

Przeciw [29]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anna Radziwiłł-Schmidt
Umiarkowani



Dołączył: 18 Cze 2013
Posty: 3597
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bruksela

PostWysłany: Śro 19:38, 07 Maj 2014    Temat postu:

http://www.rzeczpospolita2015.fora.pl/glosowania,266/wotum-zaufania-dla-rzadu-renaty-charleson-kujawiak,4094.html#97516

Już tutaj Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Sejm X kadencji / Debaty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin