Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna www.rzeczpospolita2015.fora.pl
Symulacja Polityczna
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

[NP] o reformie emerytalnej

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Sejm IX i Senat X kadencji / Debaty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mikołaj Liściowski
Nowa Prawica



Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 4329
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 13:58, 02 Kwi 2014    Temat postu: [NP] o reformie emerytalnej

Przechodzimy do debaty nad projektem ustawy autorstwa Nowej Prawicy o reformie emerytalnej:
Cytat:
Ustawa o reformie emerytalnej z 2019 roku
Rozdział I Ogólne zasady wypłacania emerytur
art. 1. Likwiduje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
art. 2. Wszystkie zadania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przejmuje ministerstwo właściwe do spraw zabezpieczeń społecznych.
art. 3. Ministerstwo właściwe ds. zabezpieczeń społecznych obsługuje Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.
art. 4. Emerytury i wszelkie inne świadczenia są wypłacane przez ministerstwo właściwe ds. zabezpieczeń społecznych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Art. 5. Aby uzyskać rentę, bądź też inne świadczenie dotychczas przyznawane przez ZUS osoba, która chce uzyskać takie świadczenie musi złożyć odpowiedni wniosek do lekarza specjalności zajmującej się chorobą, na którą choruje. Gotowe druki wniosków mają być umieszczone w internecie lub rozdawane w każdej przychodni. Lekarz może przyznać takie świadczenie lub nie wypełniając odpowiednie rubryki we wniosku.
Art. 6. W przypadku przyznania świadczenia osoba starająca się o nie wysyła wniosek do ministerstwa ds. zabezpieczeń społecznych które odtąd wypłaca jej to świadczenie.
Art. 7. Osoby, które dotychczas płaciły składki emerytalne płacą je i uzyskują emeryturę na dotychczasowych zasadach, z zastrzeżeniem rozdziału II.
Art. 8. Osoby, które rozpoczynają płacenie składek emerytalnych w okresie od 1 stycznia 2020 roku roku są zobowiązane płacić co miesiąc składki w wysokości 13% ich miesięcznego dochodu.
Art. 9. Pracodawca, który zatrudnia osobę, o jakiej mowa w art. 8. opłaca składkę emerytalną równą 7% ich miesięcznej pensji.
Art. 10. Osoby, o których mowa w artykule 7 uzyskują jednolitą emeryturę z budżetu państwa w wysokości równej minimum socjalnemu ustalonemu przez GUS.
art. 11. Aby uzyskać emeryturę o której mowa w artykule 10 należy ukończyć 70 rok życia.
Art. 12. Cześć składki emerytalnej może nadal na dotychczasowych zasadach trafiać do OFE, niezależnie od tego kiedy dana osoba zaczęła opłacać składki emerytalne.
Art. 13. OFE wypłaca emerytury na dotychczasowych zasadach, przy czym w przypadku osób, o których mowa w artykule 7 dopiero po ukończeniu przez nie 70 roku życia.
Rozdizał II Przypadki szczególne
Art. 14. Uchyla się artykuł 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela.
Art. 15. Uchyla się ustawę z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych.
Art. 16. Emeryturę podwyższa się o 15% podstawy wymiaru emerytury osobom, które według dotychczasowych przepisów miały prawo do emerytury pomostowej.
Art. 17. Wysokość miesięcznego uposarzenia sędzów i prokuratorów w stanie spoczynku określa się dzieląc sumę pieniędzy uzbieranych przez nich w trakcie całego okresu płacenia składek z uwzględnieniem inflacji, przez liczbę miesięcy dzielącą wiek przejścia na emeryturę płatnika a oczekiwaną długość życia w roku przejścia na emeryturę, z uwzględnieniem różnic w oczekiwanej długości życia między poszczególnymi płciami.
Art 18 Sędziowie i prokuratorzy przechodzą w stan spoczynku w wieku określonym według dotychczasowych zasad.
Art. 19. Ustawa nie dotyczy sędziów i prokuratorów już będących w stanie spoczynku, a dopiero przyszłych.
Art. 20. Aby otrzymywać uposażenie, sędziowie i prokuratorzy muszą płacić w okresie pracy co miesiąc składki emerytalne do budżetu państwa w wysokości odpowiedniej, jak opisana w art. 8.
Art. 21. Sędziowie i prokuratorzy mogą również zrezygnować z uposażenia w stanie spoczynku na rzecz członkostwa w systemie emerytalnym opisanym w rozdziale I.
Art. 22. Uposażenie sędziów i prokuratorów, którzy dotąd nie płacili składek z racji innych przepisów wylicza się uznając, jakoby płacili cały czas składkę w wysokości 19,52% ich pensji.
Art. 23. Osób, które rozpoczynają pracę w zawodzie górnika po dniu 1 stycznia 2020 roku nie obowiązuje rozdział 3a ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Art. 24. Osób, o których mowa w artykule 21 także dotyczy rozdział I tej ustawy.
Art. 25. Rozdział I dotyczy także innych grup dotychczas uprzywilejowanych, za wyjątkiem weteranów wojennych.
Rozdział III. Przepisy przejściowe.
Art. 26. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku.

Sprawozdawca: Mikołaj Lisciowski
Uzasadnienie:
Jak wszyscy wiemy reforma emerytalna jest nam w tym momencie bardzo potrzebna. Wielu ekspertów zwraca bowiem uwagę, ze obecny system może w najbliższym czasie upaść. Dlatego też zaproponowaliśmy tą ustawę. Zgodnie z jej zapisami zlikwidowany zostałby ZUS, a jego zadania przejęłoby ministerstwo pracy i polityki społecznej. Dzięki temu moglibyśmy zaoszczędzić nawet kilka miliardów złotych, które są co roku wydawane na funkcjonowanie tej instytucji.
Kolejną zmianą, jaką wprowadza ustawa jest likwidacja przywilejów emerytalnych. Zostałyby one jednak zlikwidowane w większości przypadków tylko dla osób dopiero wchodzących do systemu. Dla wszystkich osób dopiero zaczynających pracę zostaje także wprowadzona instytucja emerytury obywatelskiej. W jej myśl wszyscy dostawaliby taką samą emeryturę równą minimum socjalnemu. Oprócz tego także mógłby inwestować także w OFE lub IKZE tak jak dotychczas. W dłuższym rozrachunku ustawa powinna przynieść także oszczędności w budżecie właśnie na emeryturach, dzięki temu, że te byłyby obywatelskie.
Prosimy wysoką izbę o pop[arcie tej ustawy. Jest to projekt bardzo potrzebny, choć zdajemy sobie sprawę, że potrzeba kolejnych reform.
Jeśli wielce szanowni posłowie zauważą jakieś uchybienia w ustawie prosimy o niekrycie się z tą wiedzą i zwrócenie na to uwagi.
Debata trwa do godziny 15:00 5 kwietnia


Ostatnio zmieniony przez Mikołaj Liściowski dnia Czw 13:37, 03 Kwi 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Sejm IX i Senat X kadencji / Debaty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin